Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/mid_lakomec-OZ0-99054.png 4 4317 399

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis

L'Avare , 1668

Zorka
28.12.2016 4 z 5

Klasika, která se dá přelouskat za jedno odpoledne. Tragikomický příběh lakomého Harpagona by měl znát asi každý, proto doporučuji.

eva4036
27.12.2016 4 z 5

Knížku jsem četla k maturitě. Moc se mi líbila a četla dobře.

kacenka7206
07.12.2016 4 z 5

Četlo se to dobře, rychle, bylo to krátké a tady se hodí přísloví ,,V jednoduchosti je krása''. Fakt povedené. :)

Markét123
22.11.2016 4 z 5

Tuhle knihu bych si sama asi nevybrala.Ale díky povinné četbě jsem ji četla a musím říct,že nebyla vůbec špatná!!! :)

teer.h
18.11.2016 5 z 5

Tuhle komedii miluju :) Četla jsem ji k maturitě a i jsem si ji vytáhla :) Určitě doporučuji, krátké a vtipné :)

Davina
30.10.2016 4 z 5

Ale jo, byla to sranda. Krásně se to četlo. Ten konec byl sice trochu divným, ale i tak se mi to líbilo. Krásné zpracování postav. Rozhodně skvělá volba pro povinnou četbu.

helicar
18.10.2016 4 z 5

No...místy taková praštěná telenovela :) Ale jelikož je to klasika, dám si víc záležet. V knize jsou skvěle vykresleny charaktery jednotlivých postav. Každá má svůj příběh, své problémy, své touhy. Jednotlivé dialogy jsou vtipné, ráda bych hru viděla v divadle. Ale celý příběh je pro mě podaný až moc jednoduše. Zatímco jsem knihu četla, myslela jsem si, že na konci bude nějaké poučení nebo alespoň překvapivý zvrat. Ale nic z toho se nestalo. Všechno se vyřešilo tak nějak "samo".
Líbil se mi dodatek na konci knihy: "Takové divadelní řešení jen zakrývá skutečnou situaci. Nemůže nic změnit na charakterech postav a jejich životních postojích. A tak v rádoby optimistickém řešení komedie zůstává hořká pachuť." - který přesně vystihuje mé pocity z celé hry.
Jinak se mi kniha líbila, přečetla jsem ji o pauzách ve škole za jeden den. K maturitě určitě doporučuji :)

Safira55
22.09.2016 3 z 5

Zajimava kniha , ale na muj vkus nic moc:)

serpent6
12.09.2016 5 z 5

Vskutku zábavná klasická komedie! Moliérovy postavy jsou důvtipné i nedůvtipné, ale vždy vtipné. Stejně zábavné jako dialogy mezi postavami jsou i samotné situace, obzvláště pak znesváření Harpagona s Kléantem, jimž Mistr Jakub tlumočí. Ačkoliv jsou téměř všechny postavy již od prvního jednání zcela průhledné, až schématické, dokážou překvapit. Závěrečný "happy end" je takovou příjemnou třešničkou na dortu již tak dokonalého díla.

Vampirosa
05.09.2016 4 z 5

Jedna z knížek přečtených kvůli povinné četbě, která mi nepůsobila utrpení, ale naopak mě překvapila svou vtipností a místy pobavila. Všem bych ji určitě doporučila. :)

Tynule
04.09.2016 2 z 5

Krásně popsaný charakter lakomého člověka a ostatních postav.

Natyss
23.08.2016 3 z 5

Dle mého názoru se jedná o velmi nadčasové dílo. Četlo se mi jedním dechem. Autor si skvěle pohrál s charakterem hlavních postav, především s Harpagonem. Při jeho monolozích jsem se dobře bavila.

Pog
27.07.2016 5 z 5

Nebýt povinné četby, ke knize bych se nikdy ani nepřiblížila, ale teď musím říct, že jsem si ji opravdu užila. Velmi vtipné zpracování se šťastným koncem, doporučuji :)

LiKa00
19.07.2016 5 z 5

Krásná knížka. Molièra mám ráda a tuhle knížku jsem si chtěla vždycky přečíst. Líbí se mi, že je psaná v próze. I jsem se u toho nasmála. Vážně super knížka.

lucille48
18.07.2016 5 z 5

Dílo Lakomec se mi líbilo, je nadčasové, bylo v něm mnoho humorných chvilek, zároveň pojednávalo i o kažení charakteru penězi, o špatných následcích krkounství a lásce jako nositelce štěstí. Vše je to velmi hezky vylíčeno a z této hry je možné si odnést poučení.
K maturitě vřele doporučuji, krátké a pochopitelné. Dobře se o tom mluví.

Putnas
12.06.2016 4 z 5

Takhle by měla vypadat zábavná divadelní komedie. Slovní hříčky, láska a dobré postavy. Kdybch slyšel/nebo viděl bylo by hodnocení 5 hvězd. Takhle jen 4, ale stejně je to pecka.

Michal1999
29.05.2016 3 z 5

Ve své době zřejmě velké dílo, dnes mě ale opravdu moc neoslovilo. Přečetl jsem si to jen 1) jako knížku k maturitě 2) jako cosi historického

Akisi
14.05.2016 4 z 5

Pustila jsem si audioknihu s povedenými hlasy a velmi jsem se nasmála. Kdybych knihu četla sama, užila bych si ji, ale myslím si, že ne tolik.

Nikolarka
10.05.2016 4 z 5

Je to povinná četba. Povinná četba mě děsí. Ale Lakomec je stále aktuální téma (jak by řekla moje učitelka češtiny na gymnáziu), protože šedesátiletých mužů, kterým jde jen o peníze máme dost a dost. Navíc na rozdíl od jiné povinné četby se čte lehce a rychle. Nudou se u čtení neukoušete a tak, pokud hledáte jednoduchou povinnou četbu, nebo chcete najít aspoň jedno drama, které by vás mohlo zaujmout, sáhněte po Moliérovi ;)

TheMelorry
20.04.2016 3 z 5

Knížku jsem četla kvůli povinné četbě a asi rok jsem ji hledala v knihovnách, az do teď neúspěšně. Na to že je tak žádaná mě přišla nic moc, ani neurazí ale ani nenadchne.