Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/mid_lakomec-OZ0-99054.png 4 4325 4325

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis

L'Avare , 1668

Sylvanas
08.11.2017 3 z 5

Tahle knížka je jedna z lepších pro maturitní četbu. Není to sice můj šálek kávy, ale číst se to dalo poměrně obstojně.

dia.riedl
05.11.2017 4 z 5

Rychlé, vtipné. Má oblíbená scéna je, když Kleant a Harpagon požádají Jakuba, aby je rozsoudil :-)
Pokud váháte nad čtením, podívejte se alespoň na záznam hry nebo filmové zpracování z Funesem :-)

Pitbullka
03.10.2017 3 z 5

Na svou dobu vtipné, dnes bohužel nic, k čemu bych se chtěla vracet.

SmallLucia
12.09.2017 3 z 5

Vlastně to bylo i docela vtipné a nelituju, že jsem si to v rámci povinné četby přečetla.

pajii1
09.09.2017 2 z 5

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě a upřímně mě moc neuchvátila. Na této knize mám však ráda, že je nenáročná a čte se snadno, takže jsem jí měla během dvou hodinek přelousklou.

Siimona23
08.09.2017 5 z 5

Knížku jsem si vybrala na základě povinné četby k maturitě. Byla to první divadelní hra kterou jsem četla a musím se přiznat, že jsem ji přečetla za dva dny. Není to úplně knížka podle mého gusta, ale i tak mě překvapivě bavila. Rozhodně doporučiju si tuhle knihu vybrat k maturitě, děj je jednoduchý a knížka má něco kolem 80 stran.

BeyondHorizon
02.09.2017 5 z 5

Úžasná komedie, jedna z velmi mála knih povinné četby, které mě upřímně bavily. Lakomec byl vyobrazen výstižně, jako bych ho měla před očima a jeho rozhovory byly úsměvné. Ráda bych viděla v divadle.

RemiBlack
29.08.2017 5 z 5

Jedna z mála povinných knih do školy, která mě bavila. Příběh na 85 stran, rychle to ubíhá - zároveň moje první divadelní hra. Za mě tedy dobré a můžu doporučit. :)

-markéta-
16.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha, od které jsem nečekala moc, ale dostala jsem neskutečně hodně!
Skvěle napsaná divadelní hra, kterou bych chtěla vidět na vlastní oči!
Harpagon, jakožto hlavní postava se může mnoha lidem zdát jako otravný, zlý člověk, ale mě bavil a strašně jsem si užívala situace s ním.
DOPORUČUJI

raďax9
12.08.2017 5 z 5

Naprostá dokonalost! Skvěle vylíčen charakter skrblivého člověka. Moc pěkná hra.

Tery702
25.07.2017

Je to něco úžasného! Mám to jako povinou četbu k maturitě a všem to doporučuji. Je to velmi čtivé a nenáročné.

Percabethka
08.07.2017 5 z 5

Skvělá hra ❤ Četla se úplně sama a celou dobu jsem se u ní smála. Jen mi trochu vadila moderní slova, která by ve své době postavy nepoužili. Za to ale Molière nemůže a rozhodně si od něj ještě něco přečtu :)

angelice
31.05.2017 4 z 5

Svěží komedie, která rozesměje i po těch letech od svého napsání. Lehké, odpočinkové čtení, moc ráda bych hru viděla na jevišti.

Jey
23.05.2017 5 z 5

Nenáročná kniha, která dokáže pobavit. Přestože Moliére zde kritizuje společnost jeho doby, téměř po více než třech staletích se nic nezměnilo a je jeho dílo stále aktuální.

Makyna15
30.04.2017 1 z 5

Popravdě, tuhle knížku jsem četla jen z toho důvodu, že jsem jí měla v povinné četbě. Vůbec mě nebavila a to jsem do toho šla s chutí, která mě po chvilce přešla.

MaryDee23
27.04.2017 5 z 5

Super četba k maturitě. Celkem dobře jsem se u toho bavila, autor trefně poukazuje na lakomství a další špatné vlastnosti, kterých se lidstvo asi nikdy nezbaví.

Ketesh
20.04.2017 4 z 5

Báječně napsané. A.. i aktuální ne?

Aleh
13.04.2017 5 z 5

Harpagon jako představitel člověka, který je pro peníze schopen všeho. Na jedné straně úsměvná komedie, která má za cíl člověka pobavit a s úspěchem se jí to už po staletí daří, na straně druhé si dílo francouzského autora nebere žádné servítky a nemilosrdně nastavuje na odiv záporné lidské vlastnosti, se kterými se lidstvo potýká po celé dlouhé věky. Klasika, která nám toho může hodně říct i v dnešní době na prahu 21. století.

Nelíísek
09.04.2017 3 z 5

Rozhodně jedna z těch zajímavějších knížek k maturitě, lehké a nenáročné čtení s nadčasovou zápletkou.

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Mě se kniha moc líbila. Četba k maturitě.