Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/mid_lakomec-OZ0-99054.png 4 4325 4325

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis

L'Avare , 1668

DenkaFantasy
07.06.2018 4 z 5

Krásná ukázka toho, jak jsou lidé lakomí...

MartinkaSl
20.04.2018 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby k maturitě. Velmi mě zaujala. Knížka se čte lehce, má poutavý děj. Líbila se mi zápletka i závěr knihy.

Nela.Rob
05.04.2018 4 z 5

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Prostě ta stará dobrá klasika, co neurazí a každému by měla projít rukama. Snad jedno z nejlepších děl období klasicismu. Můžu jen doporučit, přečteno během chvilky.

Kuža007
03.04.2018 5 z 5

Nejúžasnější dílo autora. Nezapomenutelná postava Harpagona, a to jak knižního, tak filmového.

blonde_elis
31.03.2018 5 z 5

Hru jsem četla v rámci povinné četby a byla jsem mile překvapena. Dílo je příjemně čtivé a opravdu zábavné. Líbily se mi jak jednotlivé charaktery postav, tak zamotaná zápletka. Jen konec mi přišel možná až trochu příliš nereálný, ale byl šťastný, a to je hlavní :-).

Nicolka77
26.03.2018 5 z 5

Knížku už jsem četla po druhé, abych se mi lépe pamatoval, a nezklamala mě. Moc mě bavila, a četla se velmi dobře.!

Adelyna
18.03.2018 4 z 5

Škoda, že jsem díky filmovému zpracování docela dobře znala děj. Kdybych ho neznala, byla bych kromě toho, že jsem se pobavila nad Harpagovým lakomstvím, i docela zděšená z toho splašeného rozuzlení.

Jarmila97
18.03.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha i přesto že je psána jako divadelní hra tak je skvělá a hlavně má krásnej konec opravdu mohu ji jen doporučit :)

Adelaide777
17.03.2018 5 z 5

Báječné dílo, plné humoru - velice mě potěšilo a pohladilo po duši.
Krásné oddechové čtení :) Doporučuji!

Michalka98
18.02.2018 4 z 5

Vtipná a jednoduchá hra, která obsahuje výbornou sondu do duše posedlé penězi. Hvězdičku pouze strhávám za ten na můj vkus překombinovaný závěr.

dennydee
10.02.2018 5 z 5

Výborná hra k zamyšlení

Anoell
24.01.2018 4 z 5

Nerada čtu dramata, ale tohle nebylo špatné na čtení, bylo to takové lehké a přehledné, neztrácela jsem se v tom, kdo je kdo, a nemusela stále listovat na přehled postav, ale pouze pokud se tam postava objevila poprvé. Příběh... Asi to vyzní divně, ale ačkoliv jsem všemu rozuměla a neztrácela jsem se v tom, přišlo mi to takové zmatené. A zdá se mi, že tomu cosi chybí... (SPOILER) Žádná náprava nebo trest pro lakomce... jistě taková osoba se jen tak nezmění, ale co trest, aby z příběhu vyplynulo ponaučení pro čtenáře? Tak to přeci v příbězích bývá, ne? Harpagon tomu ovšem unikl... Jistě, přišel o nevěstu a lze předpokládat, že děti mu poté daly navždy sbohem, ale na nich mu stejně nezáleželo a ukradené peníze mu byly navráceny. Samozřejmě - v životě nebývá zlo vždy potrestáno, ale tady si to o to přímo říkalo... Nu nic. (KONEC SPOILERU) I tak se to ale dalo v pořádku přečíst, nebylo to úplně od věci a příběh je to navíc krátký... Takže jako četbu k maturitě můžu toto dílo doporučit.

Pamima
14.01.2018 3 z 5

Tato knížka byla jednou z těch, které jsem měla na seznamu povinné četby. Myslela jsem, že to zase bude nudný a nezajímavý příběh, který budu číst kdovíjak dlouho. Ale opak byl pravdou. Příběh mě vtáhnul do svého děje a já se nemohla odtrhnout. A ten konec? Nic víc zamotanějšího a překvapivějšího jsem ještě nečetla :D Pokud máte rádi dobře zpracované komedie, určitě doporučuji přečíst.

Lokina
09.01.2018 5 z 5

Královna mezi komediemi! Pro každého herce je poctou, zahrát si v ní. Tak jako Čapek s R.U.R. předčil svoji dobu, Moliere zajisté předhonil tu svou. Klasicistní komedie Lakomec, jejímž hlavním ústředním motivem je lakomství, je i aktuální dnes. Co si budeme nalhávat, lidí, jako Harpagon běhá po světě spousta.
Moliere dílo pojal vtipně a vysmívá se lidem zlým, hamižným, kteří nevidí nic jiného než sebe a neuvědomují si, že ubližují svým blízkým.

Siora
04.01.2018 5 z 5

To není člověk, to je čert!

Lisa123
31.12.2017 5 z 5

Myslela jsem si, že když je tato kniha v povinné četbě, že mě nebude bavit. Jakmile jsem ale začala číst, líbilo se mi to a občas to bylo i vtipné. Text je dobře pochopitelný, kniha se čte velmi dobře. Určitě doporučuji :)

Nikol1010
27.12.2017 4 z 5

Moliere mě velmi baví a Lakomce mám nesmírně ráda, vtipné drama, které mě bavilo číst.

_Peprmintka_
13.12.2017 3 z 5

Ale jo, na to jak jsem se na drama ježila to nebylo zase tak špatné. Místy jsem se smála, nenudila jsem se. Jen ke konci mi to přišlo tak strašně tragicky uboze komediální a literárně nehodnotné. Více nepravděpodobný konec by nevymyslel ani štamgast v hospodě na hajzlu. Ve výsledku prostě guláš. Ale srovnám-li s jinými díly své doby, rozhodně to bylo jedno z těch příjemnějších a zábavnějších děl na čtení. Tři zasloužené.

Pohodová
07.12.2017 5 z 5

Perfektní ztvárnění lidské povahy.. Nadčasové dílo,jakoby jsem v postavě poznávala své známé.

Hufendy
10.11.2017 5 z 5

I když kniha byla povinná četba, tak se mi líbila. Čekala jsem další nudnou knížku, ale opak byl pravdou. Některé pasáže mě přiměli se zasmát. Opravdu hezky napsané.