Lakomec

Koupit

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/big_lakomec-OZ0-99054.png 43590
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Orbis

ĽAvare, 1668

Kniha Lakomec

Artemis886
včera

(+ SPOILER) Tuhle knížku jsem četla jako povinnou četbu a líbila se mi. Bylo to zase úplně něco jiného než dnešní literatura. Harpagon je vykreslený jako dokonalý padouch i když si jeden myslí že horší být nemůže, na další stránce se ukáže jak jsme se pletli, avšak nutno dodat že takhle podobně to vypadalo ve francii, v 17. století kde se děj odehrává. Určitě tuhle knihu doporučuji

Miliarda
14. listopadu

Dlouho jsem se k této klasice odhodlával, nicméně velmi příjemně mě překvapila. Zábavné dialogy, zajímavé postavy, svižný děj a překvapivé vyvrcholení ukazují proč byl Moliére mistrem svého řemesla.

Krchnaida
12. listopadu

Hvězdami nehodnotím. Klasiky nejsou, jak vidím, pro mě. Přečteno skrz čtenářskou výzvu.

Elulilinka1
08. listopadu

Četla jsem v rámci seminární práce.
Knížka je přečtená raz dva, ale co víc - ty zábavné dialogy jsou prostě k nezaplacení!

Any26

Láska a rodina jde stranou, jenom ty penííízky!!! Klasika, která se bude hrát pořád️️️️

Harpagonův monolog mluví za všechno: (ono už i jméno Harpagon :P )
"... Ach, peníze, penízky, vy moji zlatí drahouškové! Vzali mi vás! Jste pryč, a pryč je má opora, má útěcha, má radost! Pro mne je všemu konec! Nemám už, co bych na tomto světě pohledával! Bez vás nemohu žít! To je hotová věc, prostě nemohu! Umírám, jsem nebožtík, jsem pod drnem. Copak se nenajde někdo, kdo by mě vzkřísil? Kdo by mi vrátil mé drahé peníze nebo aspoň mi řekl, kdo mi je vzal?..."

P. S. Když večer sedíte a posloucháte rádio a nějakou náhodou tam uslyšíte "Molièrova" Lakomce :) https://www.youtube.com/watch?v=6kNj7Tda6Gs

Bmisarova

Není větší klasiky než Moliérův Lakomec. Miluje tenhle příběh a upřímně, asi každý z nás někdy potkal takového harpagona.

Lucynell

Knížku jsem četla v rámci povinné četby k maturitě a musím říct, že mě chytla. Motiv lakomce, který nehledí na štěstí ostatních, ani když jde o jeho děti, nakonec vše dopadne dobře a možná až zbytečně pohádkově.

ArkAngel

Ať už čtete jakýkoliv příběh s lichvářem v hlavní roli, vždycky u nich najdete jeden společný rys - chamtivost. Lakomec k ní staví do opozice lásku, kdy se otec i syn uchází o tutéž dívku, otec chce dát svou dceru staršímu muži a ona miluje správce. Závěr díla mne však trochu zklamal, protože mi dost připomněl klasické španělské telenovely, v nichž je pomalu spřízněný každý s každým a mrtví se vrací nečekaně k životu.