Lakomec

Lakomec
https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/mid_lakomec-OZ0-99054.png 4 4352 4352

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis
Originální název:

L'Avare , 1668


více info...

Přidat komentář

mia.com
08.06.2024 5 z 5

Četla jsem k maturitě a nelitovala jsem výběru.

bohejsova
03.05.2024 4 z 5

Knihu jsem si vybrala jako další dílo k maturitní četbě. Normálně bych se k ní určitě nedostala, ale určitě dobrý výběr k maturitě. Kniha je krátká a rychle se četla, snadný děj, který je dobře zapamatovatelný, takže ideální.


Cara.17
20.04.2024 5 z 5

Ze všech 20 děl k maturitě bylo tohle jediné, u kterého jsem se pobaveně smála. A poněkud úsměvná (a zároveň dost smutná) mi připadá skutečnost, že i přesto, jak je tohle dílo staré, je stále aktuální. I dnes se dají bez problémů najít lidé s charakterem pana Harpagona - tedy hamižníci, u kterých jsou peníze na prvním místě a běda jak po nich chce někdo něco zaplatit!
O tom, jak těžké je s takovými lidmi vyjít anebo je mít přímo za příbuzné, vám humorným způsobem povypráví tohle veršované dílko. Já osobně mám postavu Lakomce pevně spjatou s hercem Louisem de Funèsem, který tuto roli perfektně ztvárnil v roce 1980 ve stejnojmenném filmu.
Suma sumárum - peníze budou vždycky pro některé osoby na piedestalu, což je bezesporu velkou tragédií, ale pokud se na to chcete podívat z té druhé stránky - jak směšní takoví držgrešlové dokážou být - neváhejte a sáhněte po jednom z nejznámějších děl od Molièra. Věřím, že nebudete zklamaní.

KajusaKil
29.03.2024 4 z 5

/povinná četba/ - Perfektní Molierova kniha u které jsem se nesmírně pobavila. Tady by to chtělo vidět i divadelní zpracování.

Bětuu
14.02.2024 4 z 5

Knihu jsem si vybrala k maturitě a myslela jsem, že to bude hrozné, ale mě to doopravdy bavilo! Skvělá kniha!

Doubravka1975
30.01.2024 5 z 5

Skvělé, vtipné, stále aktuální.
Peníze, prachy, many na prvním místě za každou cenu :):):)

SoňkaSoník
02.01.2024 4 z 5

Skvěle podané lakomství a chamtivost pro mě i dnes humornou formou. Znovu si knihu nepřečtu ani neposlechnu, konec byl na můj vkus až příliš kostrbatý.

gymplačkaanička
23.11.2023 5 z 5

Skvělé drama i po tolika letech. Oddychová zábava, která v sobě skrývá i mravní ponaučení.

Nathally
06.11.2023 5 z 5

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější komedie. Díky maturitní četbě jsem měla příležitost přečíst tuto knihu, a jsem za to opravdu vděčná, protože jsem se snad tolik nikdy nenasmála. Určitě ji vřele doporučuji všem, kdo hledají dobrou dávku humoru a lehkého čtení

n.ezn.amy
03.11.2023 5 z 5

Harpagon je lichvář, který nadevše miluje peníze, více jak svou rodinu, natož své přátele. Cinkot zlaťáků či šustění bankovek je jeho nejmilejší zvuk. Ale co kdyby o ně měl někdy přijít, co kdyby mu je někdo chtěl ukrást? To by asi život pro něj ztratil veškerý smysl. Skvělá divadelní hra o lakomci, který je pro peníze schopen obětovat vše. Na to, že byla napsána v sedmnáctém století, tak je aktuální a srozumitelná všem i dnes.

Jaroushek
17.09.2023 2 z 5

Tohle nebyl úplně můj šálek kafe. Vtipných scén velmi málo, postavy nezajímavé, děj na posledních pár stránkách už jsem vyloženě přetrpěl.

Jednoho takového šetřílka jsem jako dítě měl v rodině taky. Skořápku od vajíčka prstem ještě vyškrábnul, wifi na noc vypínal, pro korunu by si nechal koleno vrtat, počítal, kdo kolik snědl za den . . . Všichni od něj dali ruce pryč, hned jak jen mohli.

Uma
13.08.2023 2 z 5

trápení..

Naďa2411
03.08.2023 5 z 5

Kniha byla pro nás povinná na střední škole k maturitě, téma bohužel přetrvává i do dnešní doby. Hlavní postava je 60-ti letý Harpagon, vdovec, který žije v neustálých obavách o své peníze a je pro ně schopen obětovat vše, rodinu, děti, lásku. Jak bude reagovat otec lakomec, když se jeho vlastní děti zamilují, se dozvíte v dobře napsané franncouzské tak i trochu komedii v pěkné aknize.

pani_ari
28.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Dle mého názoru je drama Lakomec skvělou ukázkou toho, co s člověkem dokáží udělat tak pomíjivé věci jako jsou peníze. Ač je toto dílo komediální, ukrývá v sobě hlubší myšlenku hodnou zamyšlení. Téma lakomství či sobeckost zřejmě byla, je i bude stále aktuální.

Další z kritizovaných vlastností je podlézavost. Hra je o člověku, který je přesvědčen o tom, že má vždy a ve všem pravdu. Ihned se mu zprotiví, každý kdo s ním nesouhlasí. Což jeho okolí vede k vynuceným lichotkám a přisluhování se, aby si získali jeho přízeň a vyhnuli se zbytečnému konfliktu. Myslím si, že k takovému člověku nikdy nebude nikdo upřímný a také, že je snadným nástrojem cílené manipulace.

Celkový dojem hry bych hodnotila jako výborný. Lakomec má velmi energický spád děje, je psán rafinovanou češtinou a všechny postavy mají promyšlené charakterové rysy. Tudíž bych ráda konstatovala, že čtení jsem si užila a takzvaně nebolelo. Věřím, že by se mi líbilo shlédnout tuto hru na opravdovém jevišti.

anja88
16.07.2023 5 z 5

Já musím uznat, že jsem na střední nečetla povinnou literaturu, asi z toho důvodu, že byla povinná :D (resp., že nám byla vnucována. Dle mého názoru hodně knih z povinné četby vůbec nejsou středoškolskému věku ani přizpůsobené). Každopádne k Molierovemu Lakomci, ke kterému jsem se dostala ,,nepovinnou četbou": tak tohle byla jízda!! A já si ji strašně užívala! :D Sice se jedná o tragikomedii, ale mě v mnohých částech bavila až jsem se při dialozích smála opravdu nahlas a z plic. :D Útlá divadelní hra, která tak dobře vystihuje lidskou povahu v ne jednom ohledu. Vyšla sice před téměř 400 lety, ale to o čem pojednává je aktuální i dnes ve smyslu lidské ,,nátury". Nejen Lakomec v podobě Harpagona, který je zhmotněním špatného a za peníze, které považuje za největší ,,ctnost" (ty staví na piedestal všeho) by prodal i své děti, ale i jiných postav, které podlejzají, lžou, přetvařují se atd. ve vlastním zájmu, aby dosáhly svého cíle, resp. chovají se ,,jak vítr fouká, tak i oni", zároveň některé postavy (je jich hrstka) se řídí citem lásky a věrnosti ke svému milému/milé, jsou ukázkou, jak lidé i po několika sta letech řeší principiálně stejné emoce, stejné problémy - jen v jiné době. Jak honba a chtíč za penězi, za materialismem, za tím, co nemá skutečnou hodnotu, z člověka činí člověka bez citu, bez morálky, bez lásky, duševně prázdného, dalo by se říci dokonce bezhodnotného člověka (Bůh mi promine :D). A nejen jeho (Harpagona), ale všech zúčastněných, kteří mu hrají do noty, aby se mu nějak zavděčili a něco pro sebe z toho vytěžili. Konec mě celkem překvapil, i když ne konec (/postoj) samotného lakomce. :D
Moliere dokázal na několika málo stranách fantasticky vystihnout propast mezi dobrým a špatným, mezi mravností a nemravností, a nadčasově poukázat na skutečnost, že lidé se ani za dalších 400 let ve své podstatě nezmění.

Štěpán88
31.05.2023 4 z 5

Peníze až na prvním místě! Nechal by si pro korunu koleno vrtat sedí na Harpagona perfektně. Jednohubka z povinné četby, kterou určitě stojí za to si vychutnat. Vedle těch nudných děl, které musíte přetrpět se zde nudit nebudete. Vše lehce pochopíte a možná se sem tam i lehce pousmějete. Děj se dá lehce předpovídat, ovšem i tak tady možná narazíte na zvrat v ději, který nečekáte. Před 350 lety lidem tahle divadelní hra lidem nechutnala v roce 2023 má kniha 5000 hodnocení a získala 80% já se řadím k dalšímu z hodnotitelů a dávám 80%.

heavy66
19.05.2023 4 z 5

Některé dialogy klasického dramatu mi připomínají jednání v bance při žádosti o hypotéku!
A co já mám společného s Harpagonem? Moje maminka mi v dětství přezdívala Harpagon, když jsem si přepočítával uspořené peníze. Na základní škole jsem byl vždycky třídním pokladníkem. Když mi dneska ve schránce přistane složenka, abych přispěl na indiánský kmen Lakotů, divím se, proč to posílají mě, jsem přece náčelníkem Lakotů!
Takže já mu rozumím, ale nic se nemá přehánět!

Renatka11
06.05.2023 4 z 5

Vtipná klasika, se kterou jsem se překvapivě setkala poprvé. Byla jsem přesvědčena, že jsem Lakomce četla kdysi na střední, ale teď mi kromě hlavní zápletky povědomý nebyl, tak mě asi tenkrát minul. A přestože se nedá úplně přenést do současnosti, je z něj zřejmé, že povahy, hodnoty a touhy lidí se ani za těch pár století skoro nezměnily.

drakamena
05.04.2023 1 z 5

Tohle měla být komedie, ať už hořká nebo jakákoli jiná? Momentka o pošukovi posedlém penězi a jeho příživnickém potěru, který neumí nic jiného než si půjčovat u lichvářů, protože z papínka nesype, když oni si chtějí užívat? Děkuji pěkně. Ještě že audio verze trvala jenom něco přes hodinu. Měla jsem chuť všechny do jednoho máznout přes šišku.

Belforn
03.04.2023 5 z 5

Jedna ze základních knih, o kterých jsme se učili. Je to zábavná kniha plná neočekávaných zvratů.