Kytice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Snad naše nejoblíbenější básnická sbírka 19. století. Dvanáct vynikajících balad uvedl K. J. Erben stejnojmennou vstupní básní. Mistr umělecké zkratky dokázal ve třech slokách zachytit báji vykládající původ slova mateřídouška. Ve zbývajících třech strofách vyjádřil obrazně svůj názor na dávný, až pohanský původ bájí, naznačil i básnický záměr díla a jeho na svou dobu odvážné věnování slovanským vlastencům. Básník poznal důvěrně české básně i pohádky, a proto toužil doplnit Čelakovského „Ohlasy“ promyšleným výběrem lidových námětů epických. Sbírka zahrnula hlavní druhy lidové epiky. Nejpočetnější skupinu tvoří báje. Ty nejvíce odrážejí názor lidu na přírodu, v níž se člověk potýká s působením tajemných sil a bytostí ( Polednice, Vodník, Vrba, Lilie, Holoubek, Svatební košile ). Pro naše předky nebylo hranic mezi živým a neživým světem. A z pohanských mýtů přechází tato představa i do zlidovělé tradice křesťanské. Místní pověsti má za základ nejstarší balada Poklad s námětem Velkého pátku, kdy se odkrývají poklady. Pohádka, a to od Boženy Němcové, byla podkladem Zlatého kolovratu. Legenda barokně romantického ladění je základem Záhořova lože. A hojná jsou právě v naší těžce zkoušené zemi proroctví (Libušino, Sibyllino, slepého mládence aj.), úryvky z ní tvoří závěrečnou, vlastenecky povzbudivou, ale i kritickou báseň Věštkyně. Tuto pestrost rozmnožují i dramatické obrazy ze života s kresbou lidových obyčejů (Štědrý den, Dceřina kletba). Sbírkou prolíná přísný lidový názor mravní. Za provinění přichází neúprosně trest. V křesťanské etice jej zmírňuje či odčiňuje pokání (Poklad, Svatební košile, Záhořovo lože). Erben vysoce ocenil společenské poslání ženy, zejména matky. Všechny skladby kromě Záhořova lože mají své ženské hrdinky. A nad velikostí i úskalími mateřské lásky se kniha zamýšlí ve většině baladických písní: už v úvodní báji etymologické, v baladách poklad, Polednice, Zlatý Kolovrat, v slavném Vodníkovi, v bájích Vrba i Lilie, a velmi tvrdě v tragickém dialogu Dceřiny kletby. Erbenova poselství národu posud oslovují náš dnešek. V závěru Věštkyně čteme mj.: „Nenaříkejte, neštěstí a osud / že vás tak tvrdě potkaly, / však naříkejte, že jste jimi posud / rozumnější se nestaly !“ ... „Tisíc let ušlo, co své milé syny / svornosti učil Svatopluk, / však neproniknul dotud, do hodiny / moudrého slova zlatý zvuk !“. Výstavbě klasických balad se u Erbena učili mnozí naši epikové: Neruda, Hálek, ale i Wolker. Zpěvnost, obraznost i dramatičnost Kytice inspirovala naše největší skladatele i výtvarníky (Dvořák, Fibich, Martinů, Aleš, Zrzavý, Procházka, Tesař aj.)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/187112/kytice-wq4-187112.jpg 4.46512
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Votobia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (610)

Kniha Kytice

Přidat komentář
Nikolda
17. února

Kytice je taková moje srdcovka. Na základce jsme dokonce hráli Polednici. Balady jsou možná trošku morbidnější, ale co v dnešní době není? Většina je jich "zatuchlá", děsivá tím starým způsobem, kdy sice necítíte strach, že by vám při čtení lezly oči z důlků, ale jde o strašení, jako za časů prababiček.

jfialova
11. února

Já na básně teda nejsem, ale tohle je prostě klasika. A kdo by neznal aspoň pár veršů. Z fleku dodnes umím celou Kytici a dala bych i Polednici. Vodníka s pomocí :-) Vesměs je to morbidní, ale podle mně si to právě proto lidi pamatují.

ronave
11. února

Co dodat k Erbenově Kytici - prostě ji zbožňuji a ráda se k ní vracím.
Lehce strašidelné lyricko-epické básně, bohužel se špatným koncem...
Nejvíce mi k srdci přirostla Lilie.
Myslím , že každý by měl mít Kytici přečtenou ;-)

"Nedávejte mne ve vsi na hřbitov,
tam bývá nářek sirotků a vdov,
tam slzí hořkých mnoho plynulo
srdíčko mé by hořem hynulo
.
.
.
Lilie bílá - kdo ji uviděl,
každého divný pojal srdce žel;
lilie vonná - kdo ji pocítil,
v každém se touhy plamen rozsvítil. - "

skořice
10. února

Je to sice klasika a je třeba to znát, ale mně se to skutečně nelíbilo. Já jsem dost mírumilovná osoba a ty morbidní konce mě prostě drtily a nemohla jsem z toho spát. Vrchol všeho byl, když nám naše paní profesorka na ČJ pustila filmové zpracování...

SugarDolly
04. února

... a na to pole podle skal, zelený mužík zatleskal ... Tak tohle se asi nedá zapomenout. Stejně jako Svatební košile, Polednice a další štěpné kousky z Erbenovy bible českého horroru.

JoeSurikata
04. února

Erbenovy drastické až horrorové příběhy mě fascinovaly už v dětství, kdy jsem po této knize sáhl jako po povinné četbě. "A mrtvý oči otvírá, a mrtvý oči protírá, sbírá se, hlavu pozvedá a půlkolem se ohlédá. ´Bože svatý, rač pomoci, nedej mne ďáblu do moci! - Ty mrtvý, lež a nevstávej, pánbůh ti pokoj věčný dej!´A mrtvý hlavu položiv, zamhouřil oči jako dřív." ... to přece nemá chybu, ne? :)

dawson321
02. února

Klasika, která nikdy neomrzí.

Romžiry
01. února

Tyto básně miluji

Hebrey
26. ledna

Kdysi dávno jsem ji jako jednu za mála knih povinné četby přečetla. Bylo to docela zajímavé čtivo, ale je fakt, že já té poezii zase tak moc nerozumím.

HannyC
26. ledna

Jedním slovem: povinná četba, která opravdu stojí za to!

Teea
22. ledna

Četla jsem jako povinnou četbu. A vůbec mi to nevadilo. Kniha se mi líbila! Rychle se čte. Krásné byly Svatební košile, Zlatýkolovrat, Vodník a Polednice... A Záhořovo lože nic moc. Popravdě ani nevím o čem byla. Rozhodně stojí za přečtení. Hodlám se k ní vrátit!

LivN
21. ledna

A on vždy napřed - skok a skok,
a ona za ním, co jí krok.
Po šípkoví a po skalí
ty bílé nohy šepotaly,
a na hloží a křemení
zůstalo krve znamení.

Svatební košile moje oblíbená. Jako bych zase seděla ve školní lavici. Bylo fajn zase si to připomenout.

Pamima
11. ledna

Toto dílo pro mě bylo překvapením. Poprvé jsem ho četla někdy v 6. třídě. V té době, jsem většinu věcí nechápala. Hlavně obrazná pojmenování, ale i poezii celkově. Nebylo to pro mě to pravé ořechové. Nyní jsem však až na pár výjimek rozuměla všemu. Moc se mi líbilo přírodní prostředí. Další věcí, kterou musím Erbenovi pochválit, je dobrá fantazie. Zpracovat více než deset básní a balad na podobné téma vztahu matky a dcery je obdivuhodné. Pravděpodobně jsem toto dílo nečetla naposledy.

CleoXandra
09. ledna

Kytici jsem četla několikrát a vždy se k ní ráda vracím. Navzdory určité morbidnosti, která je však velice funkční (zásadně je zde zlo potrestáno více či méně brutálním způsobem), se jedná o roztomilou poezii neobyčejně originálního ražení. Bez diskuse si zaslouží čestné místo v klenotnici našeho písemnictví.
Líbilo se mi i Brabcovo filmové pojetí. Erben by se asi trochu divil, nicméně si myslím, že film docela dobře vystihl náladu autorových veršů.
Btw, když jsme u Erbenů, chutnají mi i miletínské modlitbičky od Erbenů - vyrábí je rodinná firma z autorova příbuzenstva :)

Denča23
05. ledna

Jeena z mých oblíbených knih už od 7. třídy základní školy. Přečetlou ji mám několikrát . :)

Verunka926
03. ledna

I přesto, že to byla povinná četba, jsem si některé balady opravdu užila a bavily mě.

Hani77
02. ledna

Některým baladám bych dala s radostí 5*, ale některé jsou slabší, proto 4*. Kdyby se hodnotily jednotlivé balady, tak naprosto špica je Polednice.

Bar16
31.12.2018

Prostě klasika!

Twinny
28.12.2018

Povinná četba a velmi příjemné překvapení. Krásné balady, skrývající mnohá poselství. Úžasná práce s jazykem.

KURACHJO2018
27.12.2018

Jako malého kluka - mě v 4-5 třídě děsila Polednice, jako staršího mě už celá kniha naprosto fascinovala a do dnes ji rád čtu, přestože vím, jaký bude konec. Nedávno jsem kdesi , cestou z práce, v narvaném metru, četl přes rameno kolemstojícímu nejmenovaný bulvár a na titulcích bylo, že Svatební košile má " reálný základ". Tak to mě dostalo, ale na mých sympatiích ke KYTICI to naprosto nic nezměnilo. Je to moje oblíbená sbírka dodnes.

barbarera
20.12.2018

Kdysi povinná školní četba...

PabloFuentes
15.12.2018

"Již jedenáctá odbila a lampa ještě svítila.
A lampa ještě hořela, co nad klekadlem visela."

Pro mou dětskou dušičku milující morbidnosti všeho druhu, byla a stále je tato básnická sbírka absolutní dokonalostí. Některé verše jsou pro mě doslova památné a vždy mne potěší, když narazím na situaci v reálném životě, kdy je mohu použít. Díky Vám, pane Erbene! Báseň Svatební košile je má absolutní srdcovka.
Ps. Možná bych měl skočit do komory. Vedle Erbenovy knihy tam leží oči naší Dory! :)

AnnaDewitt
13.12.2018

Krásná kniha, která stejně jako Máj trpí nálepkou "povinná četba". Rozhodně stojí za přečtení.

Chalupice
09.12.2018

Klasika nad klasiky.
Přiznám se, ze naši se s tím moc neparali a já dostala do ruky Kytici cca v 6 letech.
Naaaaadherne jsem se bála, krásné se fantazírovalo.
Nicméně do dnes nechápu tu obraznost - vždy je potrestána žena.
Ale co už
Odpuštěno

stepankoby1
16.11.2018

Ty nejznámější povídky samozřejmě naprosto výborné. Krásně napsané a jednoduché na pochopení. Škoda je těch více opomíjených, které už tak výborné nejsou. Tam většinou něco schází a ve výsledku ani tolik nebaví.

Doubravka1975
15.11.2018

Kdo nezná nebo nečetl Kytici nebo aspoň nějakou baladu od K. J. Erbena jako by snad ani nebyl.....

Lewi
03.11.2018

K této knize jsem se dostala jako hodně malá, a to jen díky mamince, která ji měla ve své knihovničce. Samozřejmě, že mi ty básně v mém mladém věku nic neříkaly, no přesto na mě zanechaly svou stopu. Konkrétně pak Svatební košile, která mě děsila hodně dlouho.
K jejímu dalšímu přečtení jsem se dostala až na gymplu, kde mi (konečně?) došel význam některých balad, které pro mě předtím byly záhadou. Než jsem školu dostudovala, knihu jsem přečetla ještě 3x. Skutečně se jedná o dílo, ke kterému se budu vracet i v budoucnu.

boxas
02.11.2018

S každým dalším čtením se mi Kytice líbí víc a víc.

MartinaMartina
01.11.2018

Kniha výborná,ale jako povinná četba se dětem může Kytice zprotivit (jako mě)

StephenKingje
01.11.2018

Vskutku fascinující dílo, kterém právem patří do nejvíce oceňovaných děl České literatury. Ale musím přiznat, že mne k přečtení Kytice, nalákal naprosto úžasný stejnojmenný film. Ale teď už vím, že je to skvělý film, který je však na motivy skvělé knihy.

HODNOCENÍ: 9,5/10