Páté jablko

Páté jablko https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487513/bmid_pate-jablko-FEQ-487513.jpg 5 407 116

Kyselé třešně série

Rodinná sága, odehrávající se v Předmostí u Přerova. Anděla a Fabián Francovi vlastní v srdci úrodné Hané ovocný sad, mají kousek od kostela svaté Máří Magdalény obchod – a spoustu plánů do budoucna. Skončila druhá světová válka, a oni se nadechují svobody. Chtějí pozvednout své sadařské řemeslo i krámek s ovocem, jenže synové Teodor a Eduard mají jiné představy… a ani doba takovým záměrům nepřeje. Nenaplněné sny, bouřlivý osmačtyřicátý rok a nastupující padesátá léta divoce míchají kartami jejich osudů. To, že přijdou o půdu, nasycenou potem a krví předchozích generací, se nakonec v sérii životních událostí ukáže jen jako malá hořkost. Osud pro ně přichystal něco mnohem děsivějšího…... celý text

ferdada
11.08.2022 5 z 5

Další skvěle napsaný příběh. Všechno sedí, je uvěřitelné, opravdové. - Žádné, jak se říká, mlácení prázdné slámy. Osudy hrdinů mne vtáhly, připadám si, že to jsou mí blízcí a sousedé, známí. A co se poslední dobou tak málo často stává - naprosto neodhadnutelný závěr.
Je to kniha, která mi mnoho dala. Ráda ji doporučuji a řadím mezi své oblíbené, ty, které mám nejraději.

sporran
23.07.2022 3 z 5

Román o životě jedné vesnické rodiny, poměrně reálný. Smutný osud spojený s dobou někdejšího Československa. Docela jsem se do postav ponořila. Ovšem ten konec... Na mě byl už moc.

hanka0630
09.06.2022 4 z 5

Hezký příběh. Škoda, že je v něm tolik hlavních postav, já si k nim pak hůř hledám cestu a tolik s nimi jejich osud neprožívám, ten soucit se tak nějak rozmělní. Ale každopádně skvěle propracované, žádná hluchá místa, je vidět i spousta autorčiny práce "za knihou". A za mě další důkaz, že rodiče by o svých dospělých dětech a jejich problémech měli vědět co nejmíň, protože Andělky mi bylo líto asi nejvíc. Rozhodně doporučuji k přečtení!

Lili2
04.06.2022 4 z 5

Krásný příběh, i jsem si pobrecela, ááách ty osudy, ty karmy. Jenom celkový požitek z knihy kazila "er forma", kterou to bylo napsáno. Působilo to jako popis, jako pomlouvani všech zúčastněných.

Beruska18
26.05.2022 4 z 5

Opět skvěle propracovaný román od této autorky.
Rodinná sága se odehrává v poválečné době od února 1946 do února 1950, v době plné změn, kdy měnící se politická situace zasáhne do života všech lidí.

Pavlina50
25.05.2022 5 z 5

Tak tohle mě opět hodně sedlo…
Je to další z návratů do jedné části naší nepříliš veselé minulosti, a navíc s bonusem, že se odehrává v mém nedalekém okolí.
Je to příběh jedné obyčejné rodiny, vyprávějící (a vyprávějící v pravém slova smyslu, protože je tu až na drobné výjimky absence přímé řeči), o jejich vztazích, rozhodnutích, láskách, štěstí, zklamáních, trápeních, nedodržených slibech i naději. To vše na pozadí silně deprimující a tvrdé doby přelomu 40. a 50. let, kdy jedna část lidí věřila v lepší budoucnost za komunismu a ta druhá se jí naopak děsila. Kniha je ukázkou toho, co se může stát, když se tato dvě kontrastní vnímání světa sejdou v jedné rodině.
Autorka všechny postavy, jejich charaktery i motivace k různým činům vykreslila velice věrohodně a s velkou opravdovostí. Stejně tak skvěle propojila všechny souvislosti, které do sebe výborně zapadly až do téměř šokujícího závěru před časovým skokem do roku 1990. A právě tato pro mě nečekaná pointa byla naprosto strhující a emočně neskutečně silná, a výborný dojem z celé knihy posunula ještě do vyššího levelu.
Stejně tak mě hodně dostala i ta symbolika pátého jablka z názvu knihy - je otázkou, komu ze čtenářů její jedinečný smysl „docvakne“ brzy a komu (jako například mě) až mnohem, mnohem později.

V jednom rozhovoru autorka přiznala, že ji „příběh pohltil a psaní si užívala“. Měla jsem to naprosto stejně – příběh mě pohltil, akorát já jsem si místo psaní dokonale užívala jeho čtení.

bookcase
23.05.2022 5 z 5

Vynikající. Lence Chalupové tento styl psaní hodně sedí, podle mě by měla být více v popředí, je skvělým "doplňkem" pro milovníky knih A. Mornštajnové, K. Lednické, J. Poncarové.

HanulkaK.
21.05.2022 5 z 5

Líbila by se mi i jako film.

Danago
11.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha, bez jediného hluchého místa, Rodinná sága, perfektně propracovaná a historicky i lidsky velmi pravdivá. Určitě si od autorky ještě něco dalšího přečtu.

cérka
11.05.2022 5 z 5

Autorce se skvěle podařilo vystihnout složité období našich dějin a tak to vždy nebylo jen pohodové čtení. Za prvé jsem v doznívání socialismu dospívala a za druhé, na některé soudruhy opravdu nejde zapomenout. Například z největší soudružky v naší vesnici je od revoluce jedna z nejhorlivějších křesťanek. No a jelikož se její věk blíží stovce, potvrzuje se pravidlo mé babičky. Podobné lidí ani čert v pekle nechce.

Setkání s Lotkou z Kyselých třešní mě velmi překvapilo a zároveň nadchlo. Dává mi to naději, že se možná s některými hrdiny této knihy potkám v dalším příběhu.

U některých knih prostě musíte uvažovat, přemýšlet a vzpomínat.
Určitě doporučuji!

kusma
09.05.2022 5 z 5

Silný příběh naší ošklivé historie, kterou je třeba si připomínat, učit ve školách. Jak lehce se může lidský život otočit. Příběh plyne, postavy, které nejsou černobílé, se postupně vypořádávají s novou nelehkou dobou. Žijí své životy, mají sny, které jsou u každého ale jiné. Svět se točí a doba je mele. Knihu určitě doporučuji.

JakubiRa
08.05.2022 5 z 5

Řekla bych, že je to autorčina nejlépe napsaná kniha z těch, které jsem četla. Je v ní pěkně vykreslená nepěkná doba a osudy postav se jako vždy vpijí pod kůži. Děj sice není tak dynamický jako v předešlých titulech, spíš volně plyne a nabaluje další a další linie, ale propracovaný je dobře. Lenka Chalupová zraje. Snad tedy "Třešně" a "Jablko" budou mít ještě třetí sestřičku, jak paní Chalupová na besedě naznačovala.

Ivana11
08.05.2022 5 z 5

Skvělé. O to větší je čtenářský požitek, když se děj odehrává v místech, které čtenář zná.

Polík
02.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha, úžasné generační vyprávění! Jenom škoda, že to skončilo rokem 1950 a pak až krátká vzpomínka z roku 1990..

Kerberos
30.04.2022 5 z 5

Knihy Lenky Chalupové se mi líbí ,mají pro mě přidanou hodnotu tím, že se odehrávají v místech kde jsem prožila dětství a před mnoha lety opustila. Známá jména, atmosféra, poutavě napsáno .Určitě si přečtu vše co autorka napíše.

LéňaM
24.04.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, ani chvilku jsem se nenudila.
Potěšilo mě, že jsme se setkali i s Lotkou z knihy kyselé třešně.
Velice povedené dílo s překvapivým koncem.

raty
22.04.2022 5 z 5

Perfektně vykreslená doba po druhé světové válce pomocí příběhu rodiny Francových z Předmostí u Přerova. Styl autorky mi sedl. Není to veselé čtení, ale můžu jen a jen doporučit.

PS: Potěšilo mě knižní setkání s Lotou z předchozí
knihy Kyselé třešně, která je svou atmosférou
Pátému jablku velmi podobná.

maryzka
22.04.2022 2 z 5

I když to byl zajímavý osud, ale na konci knihy mi to připadalo, že by scenáristé z Hollywoodu mohli mít námět na detektivní seriál ,, Odložené případy.

jankor
22.04.2022 4 z 5

Rozhodně doporučuji přečíst, bude se určitě líbit, .....ale! protože už jsem četla Kyselé třešně, dám o * míň. Tato kniha je dějově míň nabitá a ten překvapivý konec je tam jakoby mimochodem zmíněn a vše velmi rychle ukončeno. Je to stejné jako u Mornštajnové - kdy čtete "Hanu to nepřekonalo". Já to mám tak, že co se odehrává za 2SV a těsně po ní, mě baví, i když je to smutné :(, ale jak to jsou 50. léta a politika, tak mě to bere míň, nevím proč. Tenhle příběh rodiny Francových, vlastně je to detektivka, mohl být v jakýchkoli jiných kulisách se stejným vyústěním, přišlo mi, že jde o příběh rodinných vztahů, podkres 50.let je "populární" téma. Ale opakuji, doporučuji rozhodně přečíst :).

Kakho-Oto
12.04.2022 4 z 5

Předchozí publikace Chalupové, tj. Kyselé třešně a Začátek, se mi líbily více než román Páté jablko. Záměr Chalupové napsat romány odehrávající se kolem poloviny 20. století (Kyselé třešně a Páté jablko) se mi líbí. Páté jablko nedopadlo podle mého názoru úplně špatně, vyložené happy endy u Chalupové nelze očekávat. Předmostí považuji i v současné "panelákové" podobě za zajímavou místní část Přerova. Mimochodem atmosféru a podstatu let 1946-1950 vystihla autorka velmi dobře, avšak samotný příběh knihy by se jen těžko mohl stát. Z trilogie Kyselé třešně je však Páté jablko nejslabší částí, Kyselé třešně a Svatojánské ořechy se mi líbí o poznání více. Celkové hodnocení románu Páté jablko: cca 75 %