Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296745/bmid_krysar-6SD-296745.jpeg 4 6556 6556

Do města Hameln přichází mladý muž – krysař –, aby zbavil město přemnožených krys. Zamiluje se do dívky Agnes a ona jeho lásku opětuje. Krysy vyžene, konšelé mu však odmítnou zaplatit. Postupně objevuje, že krysy nebyly jedinou špínou, která se v městečku přemnožila. Victoru Dykovi jako inspirace posloužila staroněmecká pověst.

Hakate
07.01.2021 5 z 5

Klasika, ke které se ráda vracím a patří mezi mé oblíbené klasické příběhy.

RADOST
06.01.2021 3 z 5

Kniha napsaná před více než sto lety. Poprvé jsem se s ní seznámila jako studentka a nijak mě neuchvátila. Po více než padesáti letech jsem se k ní vrátila, abych získala porovnání. Nyní sice více vnímám a uznávám její literární kvality, ale přece jen, mé srdce neoslovila. To se Viktoru Dykovi podařilo jen jeho básní Země mluví. Zůstane tedy pro mě jen básníkem, mluvčím mé vlasti, jehož slova si pamatuji již více než půl století.

Storman
04.01.2021 4 z 5

Příjemná kniha, ale k mým nejoblíbenějším nepatří. Rozhodně bych doporučil knihu jako četbu k maturitě.

ThrisaManx
31.12.2020

Krysař je jednou z nejznámějších klasik, a ačkoli jsem příběh znala tak, jako asi každý, nikdy jsem knihu nečetla. Dlouho jsem si ji přečíst chtěla, ale nějak jsem se k tomu stále nemohla dostat. A tak když se mi do rukou dostala audiokniha, konečně jsem se mohla s Krysařem osobně seznámit. A příběh to byl krásný. Namluveno to bylo opravdu hezky, není to nijak dlouhé, celá atmosféra příběhu byla popsána skvěle, a i když je to smutný příběh, stojí za přečtení.

josef2900
30.12.2020 2 z 5

Zajímavé čtení, kniha byla narozdíl od jiných z tohoto období výrazně srozumitelnější. Pasáž s Faustem mi přišla zbytečná, ale jinak to celkem šlo

n.ezn.amy
19.12.2020 5 z 5

Do města Hameln přijde krysař, aby nabídl své služby a zbavil město dotěrných krys, ale po své poctivě odvedené práci je mu odmítnuta jeho odměna a tu krysař poznává podstatu lidí, kteří navenek jsou počestní, ale uvnitř pokryteční a falešní. Tónu jeho píšťaly unikne pouze upřímný a bezelstný člověk a najde se ve města Hameln takový? Ač smutná přesto výborná kniha o lidské povaze a touze, o Krysařovi a Agnes.

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Skoro se mi nechce věřit, že jsem Krysaře četla poprvé teprve teď. Je to... nepopsatelný čtenářský zážitek. Hodně intenzivní, všechny ty emoce jako bych cítila a prožívala sama. Část dějové linky je pouze naznačována, ale právě tyhle náznaky, ty myšlenky, to vše přidává tragickému příběhu na... kouzle? Samozřejmě jsem věděla, jak příběh skončí, protože nám to ve škole prozradili (asi abychom už neměli potřebu pročíst se k tomu). Přesto mě z toho náznaku na začátku, z toho rozhovoru mezi Krysařem a Agnes, mrazilo. Byl to velmi smutný příběh. A přece ne tak docela.

Kal-El
17.12.2020 5 z 5

Nádherná kniha, která se krásně četla a rozhodně mne nadchla, přestože je velice krátká. Možná ve své délce právě tkví její krása a důvod proč se mi jednoduše líbila. Samozřejmě zaujala i atmosférou a svým zajímavým posláním. Myslím že i nečtenáři ji během dvou či tří dnů zvládnou přečíst.

VAnna
10.12.2020 4 z 5

Zajímavá kniha s nečekaným koncem.

zaba335
06.12.2020 3 z 5

Tajemná kniha s ponurou atmosférou. Velmi čtivá, zajímavý námět.

ninano
29.11.2020 5 z 5

Nestárnoucí příběh se zvl@štní atmosférou.

lavash
21.11.2020 1 z 5

můj kamarád, začínající spisovatel, blázen, má lepší stavbu vět a dialogů

Louisareading
20.11.2020 5 z 5

Osvědčená klasika, skvělý jazyk, ikonický příběh.

Sidonka3
20.11.2020 4 z 5

Teda, řeknu vám, že Krysaře jsem si měla dát do nějaké čtenářské výzvy, protože přečíst tuhle útlou novelu, to je fakt výzva. Pokud jste obyčejný, prostý čtenář jako já, nedá vám Dyk svůj příběh zadarmo a o polopatickém vysvětlování si můžete nechat jenom zdát. Je to poezie, která si vystačí se symbolickými náznaky...
Do rozborů se tu raději pouštět nebudu, je hodně interpretací tohoto díla, a mojí interpretací nikoho oblažovat nebudu. Kdyby se mi přesto někdo zeptal, o čem že příběh je, tak bych asi řekla, že o tajemném krysaři, muži beze jména a bez stálého domova, který čistí města od špíny, od krys. Má píšťalu, která v sobě ukrývá ohromnou moc, ale nechce jí v plné síle použít. Krysař je o výsměchu lidí, nedocenění, pomstě, lásce, bezmyšlenkovitém, manipulovatelném davu, nevyplacené odměně, nesplněném slibu, korupci, o lidech na okraji a zdánlivě počestných občanech (kdo je tady prosťáčkem nebo špinavcem, který si zaslouží opovržení?, kdo všechno je krysou, která škodí městu?), smíření i nesmíření, o deziluzi i naději, své démonické slovo tu má i svádějící ďábel, no, je prostě o životě, podáno takovou zašmodrchanější, snově krásnou formou.
Jazyk je opravdu nádherný, příběh hypnotický a tajemný Krysař nezapomenutelný. Pamatuju si, že jsem ho někdy jako náctiletá poslouchala na chalupě v rádiu, neměli jsme tam tehdy elektřinu, svítili jsme petrolejkou a poslouchali za modravého soumraku na verandě nebo během usínání… a byl to přízračný, tajuplný, romantický zážitek.
Za přečtení novela rozhodně stojí, ale jestli na mě bude spisovatel zkoušet podobné abstraktivní hříčky i v dalších dílech, tak nevím, nevím, jestli budeme kamarádi. :)
P.S. Vzpomněla jsem si i na Daniela Landu a pustila si písničku Krysař v jeho podání. Zvláště chytlavej refrén mě dostal: „Píšťala zní a bránu nekonečnou hudba otvírá. A tisíc hlasů s ní a celej dav se k smrti zvolna ubírá. Šli lidi místo krys, to krysař temně, temně na píšťalu hrál. ..…"

dr.romca
19.11.2020 5 z 5

Zvláštní a přesto skvělý příběh...

Atanone
17.11.2020 5 z 5

Krysař má všechny moje nesympatie. Má i všechny moje sympatie.
Útlá knížka, která mi zůstala dlouho v hlavě.

_Žanet_
08.11.2020 1 z 5

Tak jak jsem si Krysaře do povinné maturitní četby vybírala se záměrem, že to bude lehká kniha na čtení a pochopení, musím říct, že se můj názor v průběhu čtení změnil. Kniha mi přišla celkem složitá, nebavila mě a přišlo mi, že je v ní moc nejasností. Četla se mi těžko a zápletka byla v podstatě o ničem a na každé stránce se omílalo v podstatě stále to stejně pořád dokola. Kdybych knihu už neměla v maturitním seznamu, rozhodně bych ji ani nedočetla, takže pro mě to bylo bohužel zklamáním a od knihy jsem čekala mnohem víc.

Luccinda
07.11.2020 4 z 5

Krysař je naprosto ideální knížka k maturitě, a to i pro ty, kteří četbě příliš neholdují. Je velmi krátká a máte jí přečtenou za chviličku, především má ale oproti spoustě jiným knížkám z povinné četby zajímavý děj a díky krásnému, ale ne zas tak složitému jazyku se i dobře čte. Kromě toho má Krysař skvělou myšlenku, takže se nemusíte bát, že byste u maturity neměli o čem mluvit. Takže pokud si právě vybíráte knihy do seznamu četby k maturitě, Krysaře vám určitě můžu doporučit!

Co se mě týče, sice nejsem z Krysaře nadšená tolik jako ostatní, ale určitě jsem ráda, že jsem si ho přečetla. Autor umí krásně pracovat s jazykem a díky tomu dokázal do vět skrýt spoustu myšlenek a pocitů. Knížka mě donutila přemýšlet, ale zároveň neobsahovala sáhodlouhé popisy a myšlenkové pochody autora. Bylo to zkrátka skvěle vyvážené. Autorovi se také podařilo vytvořit velmi pochmurnou atmosféru, do které zasadil tragickou postavu Krysaře.

llenka8
07.11.2020 4 z 5

Když jsem ji měla číst jako povinnou četbu na střední škole, byl to boj. Pak jsem se k ní vrátila po pár letech, a byl to zážitek :)

DonPax
29.10.2020 5 z 5

Obdivuji přesný a pregnantní styl autora, Krysař se krásně čte. Děj je koncentrovaný, žádné zbytečné průtahy. Myslím si, že Dyk by snadno mohl z tohoto díla udělat třísetstránkový román, kdyby chtěl, ale neměl by jistě takový úspěch. Tato novela je po právu stálicí všech maturitních seznamů.