Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296745/bmid_krysar-6SD-296745.jpeg 4 6574 6574

Do města Hameln přichází mladý muž – krysař –, aby zbavil město přemnožených krys. Zamiluje se do dívky Agnes a ona jeho lásku opětuje. Krysy vyžene, konšelé mu však odmítnou zaplatit. Postupně objevuje, že krysy nebyly jedinou špínou, která se v městečku přemnožila. Victoru Dykovi jako inspirace posloužila staroněmecká pověst.

TajemnýSmrad
28.05.2020 5 z 5

Klasika v jakémkoliv zpracování se vždy těžce hodnotí...

Každopádně za mě super kniha, které v sobě skloubí příběh s přenádhernými obrazy míst a přírody. Navíc s kapitoly o snech člověk až cítí mírné mrazení v zádech a bojí se otočit, aby za ním nestálo... No nebudu spoilerovat.

Se spoustou věcí a s vyzněním knihy možná nemusí člověk souhlasit, ale za přečtení Krysař rozhodně stojí.

Petra566
19.05.2020 4 z 5

Přestože nejsem schopná se úplně ztotožnit se závěrem knihy (protože si nemyslím, že by za krysařovo životní zklamání mělo platit celé město cenu nejvyšší), stojí tento čtivý příběh, místy plný tajemství, rozhodně za přečtení. Už jen kvůli krásnému a poetickému autorovu jazyku s řadou krásných slovních obratů, poetických metafor a okouzlující stavbou vět.
Útlá knížečka je navíc ideální volbou pro maturanty, přečtete ji za jeden večer.

LunaL.
13.04.2020 5 z 5

Ke Krysaři jsem se dostala díky povinné četbě na škole - a doteď se k ní ráda vracím. Na malou knížku má hluboký děj. Krysař, který nikdy nechce zahrát na píšťalu naplno, změní názor kvůli velké lásce- a následně velkému zklamání. Co musel prožít za bolest a zklamání, že zničil nejen celé město, ale i svou víru a sám sebe? Naštěstí spisovatel nechal ve čtenáři jiskru naděje díky nemluvněti a "bláznivému"rybáři.

666Jitka
01.04.2020 5 z 5

Skvělý příběh ... Také jsem poslouchala audio verzi v režii Markéty Jahodové, kterou četl Jiří Dvořák.

Do města Hammel se vrací ,
mistr Krysař - všech kacířů král,
ve flétně své nese sílu,
co mu ďábel za duši daroval.
Poslyšte Krysařův příběh,
legendu starou jak prvotní hřích,
nikdo z nás nezná cestu svou
a tak půjdeme zase smrti blíž.
A Krysař dál bloudí krajem,
jeho píseň je temný requiem
a ďábel dál mu cestu hlídá,
když vyjde měsíc zahalen závojem.
A všechno kolem dávno tu spí,
noc je černá jako tér
a všechno kolem dávno tu spí,
v milosti boží zní temný requiem ...

Ty to víš, Krysař se vrací,
Ty to víš, nebude sám,
Ty to víš, Krysař se vrací
ve světle pochodní a temných katedrál
zpověď a hřích ...

skupina XIII.Století

martin09
29.03.2020 4 z 5

Velmi útlá knížka, která ovšem nabízí velmi kvalitní příběh. Oceňuji inspiraci v německé pověsti a její následnou úpravu. Dílo ukazuje, jak jsou radní (politici) hamižní a jde jim jen o peníze a slávu. Svými činy zapříčinili tragédii v celé vesnici. Velmi se mi v novele líbila často používaná symbolika (přežije jen batole = naděje, nový život a rybář Sepp Jörgen = dobrák, dobro zvítězí).

UMIKO
23.02.2020 3 z 5

Zajímavý příběh o hamižnosti, jako jedné z typických lidských vlastností, a nedodržení slova, které nakonec vede k zániku prakticky celé vesnice.

bl4in
20.02.2020 4 z 5

"Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem Krysař."

Venda32
19.02.2020 4 z 5

To Krysař je ztrestal písní, že žili v hnilobě a plísni... Útlá knížečka, která je ideální do povinné četby. Navíc je opravdu skvěle napsaná. A děj? Myslím, že i v dnešní době by se příběh neztratil a leckterá paralela by se našla.

Sofós
14.02.2020 4 z 5

Docela silný příběh o lidské chamtivosti, honbě za vlastním prospěchem, lásce i zoufalství. Povedená kniha :-)

vladka321
11.02.2020 4 z 5

Knihu jsem si vyslechla ve verzi audio a byla to moc dobrá volba. Pověst, lépe řečeno obžaloba společnosti byla pro mě ve zvukové verzi daleko pochopitelnější. Příběh ubíhal příjemným tempem s mírně zasmušilým hlasem Vladislava Beneše, který tak trochu předjímal závěr díla.

Mkrh
11.02.2020 3 z 5

Musel jsem přečíst ještě jednou, ale hvězdu nepřidávám.
Příběh hezký, ale - omluvte mě, zda jsem špatně pochopil - touha zničit město na základě typických vlastností lidí a pár nevyplaceným drobákům mi přišlo přes čáru. Asi už jsem moc zvyklý na chování našeho druhu, ale vyhladit obyvatelstvo za ješitnost tu, chamtivost támhle, závist zase tam, smilstvo tady, nedodržení dohody a vykrucování, očůrávání podepsaného dokumentu atd. mi přišlo moc, že jsem krysařovi nemohl fandit.
Ačkoli jsem často soucítil s padouchy, když byli okopáváni ze všech stran (Joker), tady ho vyburcovala sebevražda Agnes, kterou zavinila její vlastní promiskuita.
Myšlenky a jazyk hezký, knížka byla čtivá a občas skutečně k zamyšlení, ale autor by musel špatné vlastnosti obyvatel vylíčit mnohem hrozivěji, abych si s nadšením četl jak město pochoduje do propasti...

matteomurgo
29.01.2020 3 z 5

Jako povinná četba super, ale příběh utíkal moc rychle.

eliifa
25.01.2020 3 z 5

rychle plynoucí děj, doporučuji jako povinnou četbu

Plechy1
18.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha s výborným koncem. Krysař je charismatický a jeho příběh vás nepřestane bavit. Jediné co mě na začátku trochu zarazilo, byl styl psaní a ona stará čeština, ale na tu jsem si zvykl rychle a při čtení už mě nerušila. Stojí za přečtení a pokud si chcete pustit film, tak si pusťte loutkové zpracování, které je na opravdu vysoké úrovni.

marketa0694
17.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha se skvělou myšlenkou.

Ála41
12.01.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, má stále aktuální myšlenku a své kouzlo.

barca9312
07.01.2020 odpad!

Přečteno ale vůbec nebavilo....

Luciett.ka
07.01.2020 5 z 5

Krysař je má srdeční záležitost.
Zamilovala jsem si ho hlavně díky muzikálu, ale i samotná kniha vás dostane. Přečteno na jeden dech a několikrát.
Řekla bych, že i dnes je tematika Krysaře velmi aktuální.

Gia22
03.01.2020 5 z 5

Jakožto k součásti povinné četby jsem vůči této knize zaujala primárně negativní postoj. A musím uznat, že zcela neprávem. Příběh je svižný, čtivý a působí (alespoň na mě) velice magicky. Děj je famózně vystavěn, takže díky jeho ggradaci tuto útlou knihu prosvištíte během cesty metrem z jednoho konce Prahy na druhý a zpět. A závěrečnou strhující pasáž si necháte domů v klidu ke kafi ... zbytek dne butete koukat do zdi a přemýšlet co teď se životem (tak končím já po dočtení skvělých knih :) )

hellena1523
02.01.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem a dodnes mám husí kůži, když si příběh vybavím. Jedna z klasik, kterou jsem si zamilovala už v pubertě.