Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296745/bmid_krysar-6SD-296745.jpeg 4 6574 6574

Do města Hameln přichází mladý muž – krysař –, aby zbavil město přemnožených krys. Zamiluje se do dívky Agnes a ona jeho lásku opětuje. Krysy vyžene, konšelé mu však odmítnou zaplatit. Postupně objevuje, že krysy nebyly jedinou špínou, která se v městečku přemnožila. Victoru Dykovi jako inspirace posloužila staroněmecká pověst.

DonPax
29.10.2020 5 z 5

Obdivuji přesný a pregnantní styl autora, Krysař se krásně čte. Děj je koncentrovaný, žádné zbytečné průtahy. Myslím si, že Dyk by snadno mohl z tohoto díla udělat třísetstránkový román, kdyby chtěl, ale neměl by jistě takový úspěch. Tato novela je po právu stálicí všech maturitních seznamů.

lokonla
29.10.2020 5 z 5

Krysař je prostě klasika.
Dobře se čte a je pěkně napsaná. Doporučuji do povinné četby.

FideiDefensor11
25.10.2020 2 z 5

Boha mojeho to byla krávovina. Normálně bych dal jen jednu hvězdu, ale tak co, je to české, hezky se tam pracuje s mojí mateřštinou, tak si Krysař zaslouží, abych byl shovívavější.
S Krysařem jsem si jednoduše nesedl. Kniha je místo děje plná spíše rozjímání, přemýšlení a mnoha takřka halucinogenních popisů. Někomu se to určitě může líbit, ale já od knihy prostě chci děj, ne nějaké těžko uchopitelné a silnhě abstraktní autorovy pochody.
Jediné, co tak můžu opravdu pochválit je opravdu skvělá práce s jazykem, která musí každého Čecha zahřát u srdce. Další výhodou je, že to má tak velká písmenka a je to krátké, takže ten horor se jeden den přečkat dá.
Jsem rád, že jsem toho slavného Krysaře zkusil, ale díky, jednou za život mi to rozhodně bude stačit.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Čtení k maturitě.. Miluju ten příběh! Doufám, že se k němu někdy vrátím.

Jarka_rybář
06.10.2020 5 z 5

Moc hezká kniha. Hluboká, tajemná, obsahuje lásku i zradu. Krysař je zajímavá postava, tragická.

outzzo
30.09.2020 5 z 5

Nádherné dílko. Je mi záhadou, že jsem si to přečetl teprve až v páté dekádě života. A co víc, splňuje také deváté téma letošní výzvy. "A vaše jméno? Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař.""

s1ombrehimawari
30.09.2020 3 z 5

Tak nějak stále nevím, jestli se mi to líbilo či ne. Ze začátku to bylo takové originální a neotřelé. Ke konci jsem už jenom žasla nad spádem a úpadkem konce. Trošku mě mrzí, že tento Krysař se liší od původní legendy. Člověk od začátku ví, jak to skončí.

gab72
29.09.2020 5 z 5

Výborně napsaná. Jako povinná četba by mě asi v -nácti letech nenadchla, nyní ano. Krásně vykreslené postavy, láska, rozhled atd. Skvělá.

Terezka05
06.09.2020 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu. Četla se sama, jednoduše napsaná a přitom má v sobě takové kouzlo, které se dá ztvárnit do každé doby, co byla, je a bude.

jamesek007
12.08.2020 4 z 5

tak dobrá kniha, že snadno snese srovnání s tajemným cizincem od marka twaina

Ran
29.07.2020 4 z 5

Příběh v této knize má velmi dobrý styl psaní a dá se v něm najít spoustu významů a souvislostí s dnešní dobou. Úplně se mi nelíbilo jak se Krysař v závěru příběhu zachoval a také se mi nelíbila autorova snaha o veršování textu.

Zomy
14.07.2020 4 z 5

Krysaře je velmi atraktivní i pro současného mladého čtenáře. Je tu tajemnost, velká láska, zrada a nevěra, pomsta ... a nový začátek, zkrátka opravdu všechno. Možná, že u nás tento příběh vešel do povědomí společnosti na základě muzikálu Daniela Landy, ale vlastně proč ne. Tento krutý příběh o jednom zatracenci, snil pouze o jméně a upřímné lásce, by měl znát každý. Krysař toužil po své roli ve společnosti, ale ta ho nikdy nemohla přijmout mezi sebe. Je totiž (narozdíl od Krysaře) příliš zkažená.

daneczech
24.06.2020

Krysař je nesmírně tajuplná postava, která může působit rozporuplně, ale jedno se jí upřít nedá – prostě si tu odměnu za deratizaci města zasloužila. Hlavními tématy je tedy pomsta, touha po spravedlnosti a taky trochu lhostejnost. Vedlejší příběh tu hlavní dějovou linii jen příjemně zpestřuje!

gerzova_
21.06.2020 2 z 5

Knihu mi doporučila kamarádka a musím říct, že se mi nečetla úplně lehce. Několikrát se mi stalo, že jsem si stránku musela přečíst znovu, protože jsem nevnímala, co čtu. Příběh mi přišel zajímavý až ke konci.

ddd666
21.06.2020

Skvělá kniha se skrytým významem. Nejvíce se mi líbil začátek, kdy Krysař přichází do města Hammel a potkává Agnes. Doporučuji si přečíst.

pydla
20.06.2020 3 z 5

Klasický příběh, krásný jazyk, hororový konec. Krysař dostal od mocných města zakázku, kterou pak nedostal zaplacenou. Když teče do bot, člověk slíbí cokoliv, ale když je čas platit, začne se vykrucovat. Nakonec zaplatí cenu nejvyšší. V knize je linie lásky Krysaře k ženě a linie zklamání a tvrdé odplaty ke všem.
Sice povinná četba, přesto doporučuji číst.

dawe01
16.06.2020

Od knihy jsem na začátku nečekal plno zápletek a těžké děje. Kniha by ale přesto svým způsobem krásna a čtivá. Krysař na mě působil velmi chladně (více než jsem čekal). Děj mi připadal pochmůrný.

SLD
16.06.2020 2 z 5

Kniha má skrytý význam. Myslím si, že měl být Krysař hodnější a mí vztah s Agnes.

ŠLenka97
15.06.2020 4 z 5

Doporučuji jako povinnou četbu.

Awča
04.06.2020 5 z 5

Člověk čeká nudnou klasiku, příběh v obrysech zná, co už může překvapit.
Ale bylo to překvapivě osvežující čtení, v podstatě moderní, svým způsobem napínavé.
Láska, hamižnost, zklamání a zoufalství, které plodí zoufalé činy.
Nešlo hned odložit a vrhnout se na další knihu, trocha prostoru k přemýšlení byla potřeba.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.