Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296745/bmid_krysar-6SD-296745.jpeg 4 6541 762

Do města Hameln přichází mladý muž – krysař –, aby zbavil město přemnožených krys. Zamiluje se do dívky Agnes a ona jeho lásku opětuje. Krysy vyžene, konšelé mu však odmítnou zaplatit. Postupně objevuje, že krysy nebyly jedinou špínou, která se v městečku přemnožila. Victoru Dykovi jako inspirace posloužila staroněmecká pověst.

ArkAngel
24.07.2021 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem s tématikou krysaře z Hamelnu pracoval ve své novele, řekl jsem si, že se jednoho dne budu muset podívat, jak s ní naložil Dyk. Svou likvidátorskou profesí a popisem, že "jej lidé vidí rádi přicházet a ještě raději odcházet," mi krysař chvílemi připomínal Sapkowského Zaklínače. Příběh je navíc v podobně šedé zóně. Pokud máte tedy rádi polského zabíječe nestvůr a chcete si přečíst i něco z klasiky, vřele doporučuji.

Vendy1993
01.06.2021 3 z 5

já nevím jak to popsat...prostě to není můj šálek kávy...nepopírám, že to má své kouzlo a že to je poměrně dobře napsané...ale prostě mě to nezaujalo (a ani v Landově podání)....

Artim
31.05.2021 5 z 5

Archetyp zrady a následné pomsty, zrazené lásky, pokušení, ale i odpuštění a nevinnost. To vše lze najít v Krysařovi, jehož příběh Dyk precizně staví a postupně graduje až do hlubin propasti.

david5746
23.05.2021 4 z 5

Příjemné, krásné, klasické, nadčasové, ikdyž dost ponuré.

Janina2609
22.05.2021 5 z 5

“Pouze srdce; srdce jest drobná a zcela zbytečná věc. Lidé však umírají na zbytečné věci. – Máte píšťalu, krysaři. Co byste mohl učiniti ze své píšťaly! Mohl byste být vládcem života a smrti. Mohl byste těšiti a ubíjet. Nevěříte?”
Nádherný příběh plný hlubokých myšlenek napsaný textem s archaismy a personifikacemi, které vyvažuje poetický jazyk a to vše společně tvoří příběh srozumitelným, čtivým a poutavým. Dílo graduje a nejsilněji na mne zapůsobila předposlední kapitola, kdy krysař odvádí celé město na horu Koppel do Sedmihradské země.
Oh, moci píšťaly krysařovy! Přerodila Hammeln. Vzkřísila světy dávno odumřelé, rozpálila srdce dávno zchladlá. Lidé z Hammeln, dobrého hansovního města, nemyslili už na prodej a koupi, na zisk a ztrátu. Roztoužili se neznámými jindy touhami, rozesnili nesněnými dříve sny. Oh, moci píšťaly krysařovy!

RonnieSmithx
16.05.2021 5 z 5

Klasický příběh s tragickým koncem napsán krásnou barvitou češtinou. Třešničkou na dortu je sama osobnost bezejmeného protagonisty, tajemného cizince, kterého doprovází pochmurná atmosféra, jehož záhubou je jeho nešťastná láska pro Agnes. Výborná kniha.

Vidlička
14.05.2021 4 z 5

"Neodejdu," zahučel krysař. "Je zbytečné odcházet, chceme-li se vrátit."

Ach! Lovestory jako prase, Hollywood by se na tomhle popásl.

Ten konec a Landa tomu dodali čtvrtou hvězdičku.

Každopádně doporučuji zhlédnout český loutkový film z roku 1985: https://www.csfd.cz/film/1120-krysar/prehled/.

VeDny
11.05.2021 5 z 5

Malinká knížečka na jedno odpoledne. Doporučuji číst spíše za teplého počasí, ono je to dost ponuré, tak se to v létě líp vstřebá. Miluju báje a pověsti a tohle bylo tak jiné, krásně napsané a temně pohádkové... můžu jenom doporučit.
A přikláním se k Lucy018, k maturitě je to ideální - o takovém "pohádkovém" ději se vždycky vypráví nejlíp.

Emberas
01.05.2021 5 z 5

Krásná a nadčasová knížka. Doporučuji!!!

Lucyk01
18.04.2021 5 z 5

Krysař, další klasika. Myslím si, že nemusím tuto knihu představovat. Každý ji zná, buď ji už četl, nebo ještě ne a teprve bude číst. Příběh je tak krásný a i kniha se čte dobře. Kdyby někdo nechtěl číst, tak existuje i film podle knižní předlohy a ten se taky povedl. Ale stojí za to si to přečíst. Doporučuji a taky radím, že je to skvělá volba k maturitě. Dokáže se o tom snadno mluvit. Nejvíc z knihy se mi líbí scéna, kdy se Krysař seznámí s Agnes a nastupuje dialog mezi nimi.
,,A vaše jméno?"
,,Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem Krysař."
Tento dialog je tak úžasný. ️️️Má v sobě něco nepopsatelného.️️ A za to musím dát plný počet ⭐

Khamul1
14.04.2021 5 z 5

Skvost.

Pdede
10.04.2021 4 z 5

Skvělá novela, která nikdy nezestárne

ozzak
10.04.2021 4 z 5

anarchistický buřič Viktor Dyk se inspiroval německou pověstí s 13 stoleti o krysaři

Cortegos
04.04.2021 4 z 5

Nevím jestli se dá skloubit fakt, že se mi kniha nelíbí, ale že mě příběh velice pohltil. Na to, že jsem měl postavu Krysaře vždy za pohádkovou postavu, je příběh deprimující a velice znepokojivý. Jedná se jistě o velice kvalitní dílo, ale osobně jsem si k němu nenašel hezký vztah.

diana1217
24.03.2021 3 z 5

Krysař mi přišel jako zajímavá postava, a hlavně díky němu se mi kniha líbila. Kdyby nebyl zajímavý, tak by mě děj určitě nebavil.

Natty1233
21.03.2021 4 z 5

Už když jsme dělali ve škole rozbor tohoto díla, tak mě obsah neskutečně zaujal, proto jsem si knihu zařadila mezi knihy k maturitě. Kniha se mi četla dobře, měla jsem však momenty, kdy jsem se do čtení nutila. Ale i přesto se mi kniha líbila.

Nel9
21.03.2021 5 z 5

Tak nějak chytne člověka za srdce... Přečtena znovu a opět i po povinné maturitní četbě.

Pebra
19.03.2021 2 z 5

Přála bych všem maturantům shlédnout výborné divadelní představení Švandova divadla v Praze.

Maevie
17.03.2021 4 z 5

Kratičká novela o špatnostech lidského pokolení, lásce a zklamání postavená na staré německé pověsti. Dykův Krysař je temné vyprávění, kde je tragický konec plodem zoufalosti a nenávisti.

Tori.Weasley
16.03.2021 2 z 5

(SPOILER) Ucházející příběh, pokud ho máte jako povinnou četbu. Rychle se četl a v několika momentech mě i bavil, ale v závěru mě spíš naštval.
Od klasiky očekávám více, něco nadčasového. Ne příběh o lidech, (SPOILER) kteří spolu neumějí komunikovat a v důsledku toho se jeden z nich zabije (Je blbá. Vždyť ani nevěděla jistě, jestli je těhotná!) a druhý vyvraždí celé město, protože přece zná všechny, kteří tam žijí. A učitě jsou všichni špatní, když mu pár z nich ublížilo.
A Dyk nechá přežít úchylnýho stalkera. (Wow, tleskám.)
Jen by mě zajímalo, jestli Kristián Agnes znásilnil, nebo se s ním vyspat chtěla. Pokud to první, tak bych pochopení pro sebevraždu měla, ale zato bych neměla pochopení pro krysařovo chování. - Kristián mu znásilní holku a krysař se na ni vykašle?
Pokud to druhé, tak co ta blbka se zabíjí? Achjo.
Ještě bych dodala, že se mi to četlo dobře, krásné metafory krysařových pocitů a ne zas tak zastaralé výrazy. Summa summarum, forma dobrá, děj nic moc.