Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296745/bmid_krysar-6SD-296745.jpeg 4 6541 762

Do města Hameln přichází mladý muž – krysař –, aby zbavil město přemnožených krys. Zamiluje se do dívky Agnes a ona jeho lásku opětuje. Krysy vyžene, konšelé mu však odmítnou zaplatit. Postupně objevuje, že krysy nebyly jedinou špínou, která se v městečku přemnožila. Victoru Dykovi jako inspirace posloužila staroněmecká pověst.

Mauricie
10.11.2021 4 z 5

Legendu o krysaři jsem neznala, takže mě příběh překvapil i pohltil. Krom toho obsahuje i spoustu hlubokých a pravdivých myšlenek.

annes
03.11.2021 4 z 5

To je teda povedená tragédie - ta ponurost a nedosažitelnost snů..

Elevant
31.10.2021 5 z 5

Jsem nikdo. Huř než nikdo - jsem Krysař...
Mozaika ve městě Hameln ze 14. století zobrazuje hráče na píšťalu v pestrobarevných šarech a za ním houf tančících dětí v bílém, které jsou odváděny z města. Více než o sto let později se v městské kronice objevuje zpráva o tom, že léta páně 1284 nás opustilo na 130 dětí. Vzniká nová legenda - o "Krysaři z Hamelnu," a spolu s tím, jak přicházejí nové a nové teorie, co že se tenkrát mohlo stát, nekteré věrohodné a některé méně, na literárním poli se s legendou odehrává to, co co s každým starý a záhadným příběhem, všeobecně známým, ale jen v nejasných konturách - je převyptavován, deformován, dochází k odchylkám a z archetypálního příběhu se stává svědectví konkrétní doby. Takový je, nahlédneme-li na knihu z širšího historického kontextu, Krysař Viktora Dyka z roku 1915.
V tomto zpracování archetypálním námětu rád hledám, a myslím, že vzhledem k charakteru Dykově to není od věci, kritické shodnocení doby a role básníka v ní. Říkám soud právě proto, že Krysař odsoudí obyvatele města Hameln k trestu smrti ne za hamižnost, ne za podvodnictví ani maloměšťáctví, ale za osobní zklamání Krysaře v lásce a ve snaze najít příjemné místo ve světě. Je to možná nespravedlivé, ale v mnohém se to podobá osudu buřičského básníka (a místo buřičského můžeme napsat dekadentního, symbolistního, prokletého, protože ti všichni vyrůstají ze stejných kořenů) na přelomu 19. a 20. století... Krysař i Básník "hrají na svou píšťalu," a jejich píseň pro ně znamemá život. Lidé je potřebují, sami je volají, přitom se jich štítí... Básník-buřič "vyhání krysy", mítí, co je špinavé a zkažené, aby udělal svět lepší, a druzí ho, bez neprátelství, třeba jen z lhostejnosti, vyženou. Básník-buřič přichází na svět jako Krysař do Hameln, doufá, že najde lásku, životní kotvu, že pro sebe písní stvoří krásný nový svět, starý nechaje za sebou, a přitom je jeho osudem jen bloudění a zpěv, kterým boří i staví (což je totéž).
... Síla Dykova Krysaře spočívá ve vybrané poetičnosti, která se slučuje se stylickou čistotou a smyslem pro gradaci děje dle klasického schematu řeckých tragedií, a také v symboličnosti postav: krysy, Hameln, Krysař, Sedmohradsko, romantický přízrak dr. Fausta, Sepp Jörgen, vše může - a nemusí nabývat nové, nevyřčené významy.

Slepýš24
28.10.2021 5 z 5

Krásná, svižná knížečka na jedno odpoledne.
Samotný příběh dle mého názoru čtenáře pohltí a do poslední stránky jej nenechá klidným. Svůj podíl na tom nepochybně má i tajemná, fascinující postava krysaře.
Jedině doporučuji.

PetulkaM
20.10.2021

Krásná kniha, krásný jazyk. Ponurá, ale přesto poetičná. Mám tyto melodramatické knihy ráda.

KaLiBi
14.10.2021 3 z 5

Příběh skvělý, kniha mě vtáhla do děje i přesto, že jsem předem věděla, jak skončí. Jazyk chvílemi krkolomný, ale moc mě baví vykreslení povah jednotlivých osob.

1Booklover
05.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Jednoho dne zamíří do města Hammeln Krysař. Celé měst zbaví krys avšak poté, co vykoná svou práci neopouští město. Zamiluje se totiž do dívky Agnes.
Krysař se dostane do sporu s úředníky, jelikož mu nechtějí vyplatit slíbenou odměnu, za odvedenou práci.
Agnes její trápení dožene k tomu, že se vydá hledat zemi sedmihradskou.
Krysař ze žalu a zlobit začne mocně hrát na svou flétnu a donutí jít celé město s ním. Za Agnes, do země sedmihradské.
Jediný, kdo zůstane ve městě naživu je malé hladové bezbranné dítě a rybář Sepp Jorgen, který se poděl nechal vábit Krysařovou hudbou.

haannyys
03.10.2021 4 z 5

Po knize jsem sáhla hlavně kvůli čtenářské výzvě. A musím říct, že jsem za to vážně ráda, příběh mi přišel skvělý! Sloh je samozřejmě na čtení náročnější, ale je to jen o zvyku.

Verunka926
29.09.2021 2 z 5

Četla jsem jen kvůli povinné četbě a moc mě kniha nenadchla.

Jana512
28.09.2021 4 z 5

Pochmurné vylíčení osudu potulného krysaře, který ve zlobě, že od města nedostal finanční odměnu, zlem splácí lidem, ať již dívce, která se zklamaná utopila, tak i obyvatelům, když on sám nešťastný, svou hrou na píšťalku, kterou zničil krysy, podle pověsti stáhne i obyvatele do propasti. Zachrání se jen nevinní - slabomyslný rybář, který najde kojnou pro opuštěné dítě. Zlo plodí zlo a není radno se do něj zaplétat.

anelise
15.09.2021 2 z 5

Ke knížce jsem se dostala díky povinné četbě do školy. Musím uznat, že to pro mě zrovna nebyla nijak zábavná knížka, jelikož to nepatří k typu knížek, které čtu. I tak to ale nebylo zas tak špatné a hodnotím 2/5.

ujira
14.09.2021 4 z 5

Krásná a smutně temná novela, kterou jsem zhltla před léty, vypráví romanticky poetickým jazykem starou legendu o lásce, odplatě, spravedlnosti, ale také lidské špíně.

Zahonek
02.09.2021 5 z 5

Snad krátké, avšak krásným jazykem psané; též smutné a temné.

Hannibal92
15.08.2021 4 z 5

Pouceni z pribehu: Vzdy vyplat sveho zaklinace.... teda krysare.

vaskajiras
15.08.2021 5 z 5

Překrásný, smutný, dechberoucí příběh. Moc doporučuji audioverzi načtenou Jiřím Dvořákem, dostupnou na stránkách českého rozhlasu.

archandelka
08.08.2021 4 z 5

Už nějakou dobu jsem se na Krysaře chystala a teď nastal ten správný čas, i kvůli Čtenářské výzvě. Mé pocity jsou ovšem rozporuplné. Jednoznačně celý příběh vyvolává emoce, což mám fakt ráda, když dočtu knihu a vím, že ve mě něco z ní zůstalo. To, co se celému dílu nedá upřít, je nádherný jazyk, už dlouho jsem nečetla nic tak jazykově krásného, jako je toto. Ale přesto na mě byla kniha příliš temná a konec poměrně dost očekávaný už od začátku. Nicméně jsem ráda, že i tuto klasiku mám za sebou, a možná se k ní ještě někdy vrátím.

666Jitka
03.08.2021 5 z 5

Opětovně přečteno, tentokrát vydání Vyšehradu z roku 2016 s krásnými ilustracemi Jaroslava Šerých. K tomuto příběhu v podání Viktora Dyka se ráda vracím, protože se jím táhne taková pomalá všudypřítomná ponurost a smutek. Líbí se mi, jak je novela napsaná, přesně tento styl k tomuto příběhu sedí a přidává mu na výjimečnosti.

Anette99
30.07.2021 5 z 5

Ač krátká, tak velmi pěkná knížka. Je poměrně ponurá, v ději se prolíná láska, nenávist, pohrdání, pomsta, ale konec ukazuje naději, že jednou bude lépe. I když jsem četla vydání z roku 2008, líbil se mi použitý jazyk, který děj ještě umocňoval.

Munchkin451
26.07.2021 5 z 5

Miluju tuhle knihu. Příběh má hloubku a skrývá pravdivé myšlenky.

Ešína
25.07.2021 2 z 5

Krysaře jsem přečetla také jen díky povinné četbě a nelituji. Klasika .