Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176769/bmid_krvave-zeme-evropa-mezi-hitlerem-a--nZL-176769.jpg 5 468 107

Mezi dvěma říšemi, Hitlerovou a Stalinovou, se nacházejí krvavé země. Necelá dvě desetiletí stačila, aby zde v důsledku politiky dvou vůdců zahynulo čtrnáct milionů lidí. Povědomí o událostech třicátých a čtyřicátých let na území dnešního Polska, Ukrajiny, Běloruska a pobaltských států sice sílí, stále jsou to však jednotlivé události: ukrajinský hladomor po stalinské kolektivizaci, Katyň nebo tzv. konečné řešení židovské otázky. Širokoúhlý záběr Timothyho Snydera je v dějinách daného území novinkou. Sled katastrof, které se tudy prohnaly, nelze vysvětlit na základě jednotlivostí ani dějin jednotlivých národů, nýbrž jedině ze zvláštního postavení těchto zemí v Evropě, z jeho historických příčin, z motivů dvou totalitních ideologií, ze záměrů a metod dvou diktátorů a jejich vzájemných souvislostí. Krvavé země jsou tak první syntetickou monografií, která postihuje v celku souhru těchto nešťastných okolností, jejímž důsledkem byla největší demografická a humanitární katastrofa, jakou kdy člověk v lidských dějinách způsobil. Kniha vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Paseka , Prostor

Bloodlands: Europe between Hitler and Stalin , 2010

iz67
11.05.2019 5 z 5

Jako každý Snyder, tak i tahle kniha vám dá hodně. Detailní rozbor toho, co se dělo mezi hranici Molotow a Ribentrop a Ruskem. I o tom, jak si SSSR privlastnil miliony mrtvých, na jejichž likvidaci se podílel.

Langosh
07.05.2019 5 z 5

Popis ukrutností ve východní Evropě spáchaných SSSR a Německem. Neuvěřitelné, co všechno se mohlo dít. Až mě po přečtení napadlo, že je škoda, že válka po kapitulaci Německa nepokračovala zničením také SSSR. Sovětský režim byl stejně zvrácený, nemorální, vražedný, krutý a nelítostný jako nacismus, ale tehdy se o tom nevědělo. Pak ještě ta fraška při Norimberských procesech. Poprava nacistů, kteří vraždili po tisících? V pořádku.

Ale potrestal někdy někdo ty horlivé bolševiky, kteří podobně vraždili rolníky, Poláky, aj? Potrestal někdo Stalina za vyvolaný hladomor, který způsobil smrt milionů lidí? Potrestal někdo velitele gulagů stejně jako velitele německých vyhlazovacích táborů?

lukas9608
17.04.2019 5 z 5

Chladně depresivní. Nekonečný a sugestivní popis zabíjení a vyvražďování napříč Sovětským svazem, Třetí říší a podrobenými zeměmi v době od třicátých do padesátých let. Povinně bych toto nechal přečíst každého komunistu a (neo)nacistu. Člověka to nutí k zamyšlení, v jak bezpečné době nyní žijeme. Jako další knihu jsem měl v plánu Solženicynovo Souostroví gulag, ale asi to proložím nějakou pozitivnější četbou...

ZlýJabko
10.04.2019 5 z 5

Občas z médií slyšíte slovo "brutální".
Ti, kteří je používají, nevědí o čem mluví.
Tahle úhledně oříznutá kniha je koncentrovaným statisticko-historiografickým souhrnem dvaceti let šílenství, o kterém se na školách mluví jen heslovitě.

Zkusil jsem si Snyderovo dílo v podobě audioknihy a dva dny jsem nespal.

Karek
18.02.2019 5 z 5

Výjimečná kniha, která nabízí náhled do zločinů ideologií Stalina a Hitlera. Autor přináší jednotlivé příběhy obětí hladomorů, etnických čistek a terorů. Při jejich četbě se člověku svírá hrdlo a nabíhají slzy do očí. Vřele doporučuji přečíst,je třeba připomínat a nikdy nezapomenout.

tartan
12.02.2019 5 z 5

Čítanie tejto knihy nezriedka berie dych. Ako sa niečo také vôbec mohlo stať? Nie je to vôbec jednoduchá otázka a odpovedať na ňu je ešte ťažšie. Nacistický a sovietsky režim spravili z ľudí čísla. Je na vedcoch, aby po týchto číslach pátrali a zasadzovali ich do historických súvislostí. A je na nás, aby sme za týmito číslami znova videli ľudí. Pretože „ak sa nám to nepodarí, Hitler so Stalinom neformovali iba náš svet, ale aj našu ľudskosť“ (s. 335). Kniha Timothy Snydera na túto požiadavku odpovedá skutočne vynikajúcim spôsobom.

Babo
06.01.2019 5 z 5

Všechny ty knihy o holocaustu , utrpení v koncentračních táborech 2. světové války, o Velkém teroru v Rusku , to jsou jednotlivé střípky . Až po přečtení této knihy jsem spatřila tu krvavou mozaiku jako celek .Spoustu věcí jsem snad pochopila , spoustu pro mě nových informací jsem se dozvěděla .
A ve svém věku jsem si znovu uvědomila jak hrozně nebezpečná je jakákoliv ideologie.
A to teď nemám na mysli ani zvrácenou představu Hitlera o jednom velkém superstátu , ani šílenou politiku Stalina.
Spíš jsem si uvědomila , že tak jako nás ve škole učili , že nás osvobodila pouze Rudá armáda , tak v dnešní době jsem slyšela od jedné paní učitelky, že nás osvobodili pouze Američani .
A to jsem si myslela , že se to po 89 roku změní .
Nezměnilo , pořád jsou tady jedinci , kteří jsou ochotni historii pozměňovat .

V této knize jsou suchá čísla a počty zavražděných a umučených se nedají příliš překroutit. I když i o toto
se pokoušeli .
To utrpení ať už na Ukrajině nebo v pobaltských zemích bylo tak veliké , že to můj mozek úplně nepobral .
Myslím, že v tom je ten problém. Člověk si umí představit utrpení někoho známého, blízkého , ale miliony mrtvých mužů , žen a dětí , to je opravdu nepochopitelné .

Hodně jsem o této knize přemýšlela , ale nebudu zahlcovat DK svými názory ,ale určitě by bylo dobré tuto knihu zařadit do výuky evropských dějin 20. století .
Pro mě se už stala takovou učebnicí .

uplifter
10.11.2018 5 z 5

Skvelá kniha. Autor opisuje veľmi smutné a ohavné udalosti čitateľsky mimoriadne pútavým spôsobom. Toto by malo byť povinné čítanie na školách.

icewind
03.11.2018 5 z 5

Kolosální záležitost....když čtu ostatní komentáře není toho mnoho co bych chtěl dodat snad jen.....shodou okolností čtu souběžně v rámci Edice historických dokumentů Atentát na R. Heydricha, kde je v záznamu Frankovy návštěvy u Hitlera ze dne 28.5.1942 uvedeno "....Vůdce chtěl nejprve pověřit vedením záležitostí říšského protektora obergruppenführera SS von d. Bacha, protože v něm viděl záruku, že zasáhne ještě agresivněji a brutálněji než Heydrich, a bude se bez zábran brodit mořem krve. Právě to si mají Češi uvědomit, že pokud jednoho odstřelí, nastoupí okamžitě někdo ještě mnohem "horší". Protože však říšský vůdce prohlásil, že Bacha nemůže postrádat na Východě, přišla řeč na generálplukovníka Daluegeho, který byl právě přítomen v Praze, a Vůdce se rozhodl pověřit jeho."

Představu čeho byl Erich von dem Bach-Zelewski schopen a co by se možná dělo pokud by dostal i v protektorátu volné ruce působnosti snad ani nechci domýšlet..... ale to jen jedna z mnoha věcí, která mě při četbě této pro mě jedné z nejzásadnějších knih mého čtenářského života, napadla. Srovnání krvavých -ismů v té nejkrvavější podobě, definice systémů kde lidský život nemá žádnou hodnotu, podání historie takovým způsobem, že i v jinak těžko uchopitelném čísle - 14 milionů mrtvých - dokážete vidět každý konkrétní zmařený život. Čtení, které ve vás zanechá tak hlubokou stopu, že už nikdy nezmizí a přesto, že kniha nabízí odpovědi, zanechá ve vás stále se opakující otázky - proč? Jak se tohle všechno mohlo stát? A může k tomu dojít znovu?

Petr1977
23.09.2018 5 z 5

O tomto období jsem četl už hodně knih, ale tahle je jednoznačně nejlepší. Dověděl jsem se strašně moc nového. Je to skvěle napsáno i když o hrozných věcech. Dal bych to jako povinnou četbu. Kdo si přečte tuhle knihu nemusí číst desítky jiných pojednávající o stejné době a stejných událostech.

petaSk
08.08.2018 5 z 5

[audiokniha]
Podobných knih by mělo být více. Nejen suché dějiny a čísla, ale konkrétní události a osudy.
Krvavé země jsou nejhorší a nejlepší kniha, kterou jsem si přečetla (poslechla). Kéž by lidé měli více povědomí o ohavnostech obou režimů a zastánci komunistů pochopily, jak hrůzná ideologie to je.

Chajda69
08.08.2018 5 z 5

Vyčerpávající kniha. Jak obsahem, tak stavem, ve kterém jsem byl při jejím (do)čtení. Snyder ukázal, jak malou hodnotu měl lidský život pro ty, kdo ve jménu světlejší a lepší budoucnosti neváhali obětovat cokoli - včetně životů milionů lidí.

Zrůdnost stalinistického režimu v období před válkou je neskutečná. Samozřejmě, věděl jsem, že na Ukrajině se udál hladomor, ale jaké byly jeho příčiny, průběh a důsledky... něco neuvěřitelného. A to jen kvůli velikášskému komplexu a paranoidní až pomatené mysli jednoho člověka, který má k ruce administrativní aparát třesoucí se strachem o vlastní životy. Aneb jak lidé pro zachování vlastního života vybírali na smrt stovky až tisíce jiných.

Postup nacistických vojsk, popis podmínek v koncentračních a vyhlazovacích táborech, zklamané naděje oněch milionů lidí, kteří trpěli pod sovětskou nadvládou a nacistická se neukázala o nic lepší. Platili svým utrpením a životy jen za to, že se narodili a žili v oblasti Krvavých zemí.

Poválečné zúčtování s opětovnou nadvládou sovětů za života Stalina je snad už jen trpkým koncem všeho zbytečného utrpení.

Když jsem četl o desetitisících, statisících a milionech popravených či zemřelých, říkal jsem si samozřejmě, jak je to strašné. Ale přece jen to stále byla "jen" odlidštěná čísla. Pak Snyder přijde s konkrétními osudy, v tu chvíli čísla dostanou jména a to na mě dopadlo naprosto zdrcujícím způsobem.

Velmi silné, zároveň zcela komplexní pohled na to, co se dělo a hlavně pokus o odpovědi na otázku proč.

ruzer
26.07.2018 5 z 5

Vyčerpávajúca publikácia. Pri čítaní človek nemá pochýb o tom, že Snyder je akademik. Množstvo odkazov nielen zvyšuje kredibilitu diela ale taktiež umožňuje človeku ďalšie vzdelávanie.
Nechcel by som žiť v tých časoch, ľudia umierali úplne zbytočne a v neuveriteľných množstvách. Obyvatelia dotknutých krajín si zažili neuveriteľné utrpenie.
Priznám sa, že o veľa veciach som absolútne nevedel a kniha mi v mnohom otvorila oči. Úrivky z nej by mali byť súčasťou učebníc dejepisu. 20 st. nás veľmi ovplyvnilo a pritom je mu v osnovách dejepisu venovaný minimálny priestor. Potom sa nemôžeme diviť tomu čo sa v našej spoločnosti deje. Pomali vymierajú pamätníci a tieto naše zverstvá nám nemá kto pripomínať.
Prečítať by si ju mal každí, ale hlavne hajlujúci extrémisti a osoby nosiace kosáky a kladivá alebo nápisy CCCP hrdo na zástavach alebo tričkách. Ale takýto človek už má svoj ,,správny názor''. Nenechá si otvoriť oči.

Popko
30.03.2018 4 z 5

V knize najdeme ucelené informace o druhé sv. válce. Jedná se literaturu faktu, hladomor na Ukrajině, koncentrační tábory, napadení Ruska Němci, napadení USA Japonskem proložené krátkými příběhy o obětech války. Pro mě byla zajímavá část, že Hitler se chtěl nejdříve spojit s Polskem a pak napadnout Stalina, a protože Polsko odmítlo, Hitler se Stalinem napadli Polsko a rozdělili si ho. Pro mě kniha, která mi rozšířila obzory. Kdo se zajímá o historii, doporučuji.

Akana
18.03.2018 5 z 5

Mimořádně skličující čtení. Nepochybuji, že dané území v daném časovém úseku bylo tím nejděsivějším místem, jaké si umíme představit. Nebo spíš neumíme. Nenapíšu nic nového, ale musím znovu vyzdvihnout Snyderovu rafinovanou a působivou prezentaci těch otřesných faktů. Je známá věc, že čím větší čísla obětí, tím větší lhostejnost k nim cítíme. Tomu, aby v nás tahle hrůzná matematika vyvolala něco víc než jen údivem povytažené obočí, napomáhá Snyder vkládáním konkrétních svědectví a osudů, které těm jatkám vracejí lidský rozměr. Účinek je zdrcující, i když autor sám se snaží držet své emoce na uzdě.

Také si člověk uvědomí (a Snyder na to přímo poukazuje), jak bylo do pádu železné opony povědomí o nacistických, neřkuli stalinistických zvěrstvech zkreslené a jak pomalu se to mění. Osvětim byla dlouho tím nejvýraznějším symbolem holokaustu, přitom to, co se dělo v Treblince a na dalších místech „krvavých zemí“, bylo ještě mnohem větší peklo. A největší tragédie je v tom, že obyvatele této oblasti rozšlapávala okovaná bota dějin na krvavou kaši z obou stran. Poláci, Ukrajinci, Bělorusové, nikdo neměl na vybranou, pro Hitlera i Stalina byli všichni podřadný, postradatelný lidský odpad nebo přinejlepším levná pracovní síla a ani spojenectví s kteroukoliv stranou jim nemohlo přinést nic dobrého.

Rád bych napsal, že díky mementům jako je tato obdivuhodná kniha se zmenšuje hrozba opakování podobných události, ale obávám se, že to zdaleka nestačí. Potenciál k rozpoutání dalších hrůz v nás dříme napořád, stačí jen aby nás dějiny (je naivní si myslet, že dějiny tvoříme my) dotlačily k příslušné hraniční situaci a – nedělejme si iluze - začneme jednat tak, jak by nás do té doby ani ve snu nenapadlo. Pesimismus nebo realismus? To posoudí zase jen historie.

Lilithes
10.03.2018 5 z 5

Vše už bylo napsáno. Jen dodám, že je to ten typ knihy, od které se nelze odtrhnout, ale po pár hodinách čtení si nic jiného nepřejete. A když vás kniha konečně převálcujete, rozhlídnete se a zjistíte, že vám vše připadá šedé, neskutečné - a napůl čekáte, že uvidíte u cest hladovějící polomrtvé lidi, nebo plahočící se chudáky při divokých odsunech nebo záborech majetku. A to nejsem zrovna citlivka a většina textů podobného ražení mě nechává naprosto klidnou.

Juzzy
11.01.2018 4 z 5

Hodně náročné a silné čtení. Je nemyslitelné, aby něco podobného u nás vyšlo za minulého režimu. Krutovláda Sovětů, Sovětů s Němci a Němců neznala hranic, ani těch zeměpisných.

Back
14.12.2017 5 z 5

Po přečtení ostatních komentářů ani nevím, co více bych k této knize dodal.. Škoda jen, že je poměrně neznámá, sám jsme na ni narazil čirou náhodou. Přitom se jedná o zvěrstva, která se odehrála ve století, kdy se většina z nás narodila, nedávno, a dnešní generace jsou tak zhýčkané moderním způsobem života a "přepychem" dostatku, že jim události zde popsané přijdou vzdálené stovky let.. Opravdu bych to zavedl jako povinnou četbu :)

Blekmun
19.11.2017 5 z 5

Úchvatná a hrôzostrašná kniha, ktorej stránky sa musia dávkovať v maličkých množstvách. V opačnom prípade sa už po polhodinke čítania človek prirodzene "obrní" voči všetkým popisovaným hrôzam a hlavne si prestane uvedomovať hodnotu čísel, ktorých je v knihe tak veľa. Keď spojenectvo Hitlera a Stalina zmutovalo v konflikt, okrem vojenskej porážky protivníka sa totiž súperilo aj v tom, kto z nich Európu lepšie "vyčistí".

Nehovoriac o tom, že Nemci vlastne svoj vyhladzovací plán museli oklieštiť, lebo blesková vojna sa napokon nekonala. Desivé je, že ak ich rukami napokon zahynulo "len" asi 10 miliónov ľudí, je to len zlomok pôvodného plánu. Fakt sa nad tým zamyslite, potom vás to musí paralyzovať, ak ste emočne zdravo vyvinutí...
Zverstvá, akými sa toto exekuovalo, sú v knihe tiež popísané až príliš... ehm, dostatočne.

V dnešnej dobe sme dlhotrvajúcou (relatívne) mierovou situáciou v Európe už tak zhýčkaní, že je takto strhujúco napísaná kniha od renomovaného historika tou najzmysluplnejšou formou, ako nám všetkým pripomenúť, že z minulosti sa treba poučiť. Už zostáva len otázka, čo treba urobiť, aby už nikdy nedostali priestor myšlienky, ktorých vyústením bola táto dehumanizovaná apokalypsa.

Ivetaa
02.11.2017 5 z 5

Fakta, fakta, fakta napsaná strhujícím způsobem, se kterým jsem se jinde nesetkala. Přehledné dílo, ale hlavně tragické a kruté lidské příběhy mě tedy dostaly doslova do kolen. Až jsem si říkala, jestli je to vůbec možné, ale bohužel ano. Trochu se až bojím, mám dva syny a dnes svět také není zrovna mírumilovný... Proto je dobře si připomínat tu hrůzu, abychom si vážili i obyčejných věcí a hodnot a nezapomínali na vděčnost, že můžeme žít tak, jak žijeme. Knihu doporučuji jako povinnou četbu. Moji synové už ji čtou...