Královna ničeho

Královna ničeho https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435728/bmid_kralovna-niceho-kVI-435728.jpg 4 1241 221

On bude zkázou koruny a ničitelem trůnu. Moc je mnohem jednodušší získat než si ji udržet. Jude se tuhle lekci naučila, když se vzdala kontroly nad podlým králem Cardanem výměnou za neomezené pravomoci. Teď je z ní vyhoštěná královna Říše víl, skončila v lidském světě bezmocná a trpící Cardanovou zradou, ale odhodlaná získat zpátky všechno, o co ji připravil. A příležitost se brzy naskytne v podobě sestry-dvojčete Taryn, jejíž smrtelný život je v nebezpečí. Pokud chce svou sestru zachránit, musí se Jude vrátit mezi víly, riskovat život a vyrovnat se se svými přetrvávajícími city k Cardanovi. Ale v Elfhame je všechno jinak. Říše stojí na pokraji války, a jakmile Jude vklouzne hluboko za nepřátelskou linii, pohltí ji krvavá politika.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Queen of Nothing , 2019

betule3
17.10.2020 4 z 5

Královna ničeho je podle mě nejlepší díl ze série. Příběh byl přímo napěchovaný akcí a zvraty, takže knihu prostě nešlo odložit. Zdá se mi, že zde autorka konečně naplno využila potenciál, který vílí svět nabízel. Cardana jsem si zamilovala snad ještě víc než předtím, je to neskutečný miláček. :) Možná proto mě trochu mrzelo, že nedostal více prostoru. Na druhou stranu myslím, že to autorka vynahradí v chystané novele.
Jednu hvězdičku ubírám za konec, který byl dle mého názoru zbytečně moc uspěchaný.
Celá série mi přijde opravdu silně průměrná, ale má v sobě takové speciální kouzlo a jiskru, že se do ní určitě někdy pustím znovu.

AniDi
15.10.2020 5 z 5

Na třetí díl jsem se neskutečně těšila a zklamaná vůbec nejsem. Vnímala jsem sérii tak, že každá další kniha byla lepší. Možný spoiler!: Mě vůbec nevadí, že se nekonala žádná obrovská bitva, naopak jsem mile překvapená, že se díky jejich důvtipu dalo bitvě zamezit. Konec byl také podle mých představ ikdyž mi trošku chyběl moment překvapení a pouto mezi Cardanem a Jude mohlo mnohem víc jiskřit. Myslím, že celou sérii přečtu určitě znovu.

v.july
13.10.2020 4 z 5

Cardana jsem si oblibila mnohem vice nez Jude. Kdo cekate velkou bitvu nakonci, budete prekvapeni... je uz na vas jestli mile nebo nikoliv. Celkove s emi serie libila, tenhle dil mi prisel nejslabsi, ale porad uspokojivy.

whiolet
12.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Do prvni půlky mě kniha bavila daleko víc než druhý díl, ale pak to bohužel začalo upadat. Očekávala jsem prvotřídní bitvu, a ta se nakonec nekonala. Jude se chovala jak uplakanek, a konec mě teda dosti zklamal. Posledních sto stránek bylo, jak narychlo udělaný oběd- neurazí, nenadchne.
Na druhou stranu je to celá fajn série, zamilovala jsem si Cardana a ocenila bych víc scén s ním než s Jude. Škoda.

maruschka
12.10.2020 5 z 5

Na začátku nádech, výdech až chvíli po dočtení. Pro Holly mám prostě slabost (a pro Cardana samozřejmě taky, jak jinak).

RemiBlack
03.10.2020 5 z 5

(SPOILER) 20/27
Konečně jsem se dostala i k poslednímu dílu Férské ságy! A že to trvalo. ;)
Mám k téhle sérii spoustu drobných výhrad, ale v zásadě se mi líbila. Vždyť je od Holly Black! :) Dobrý závěrečný díl, byť místy trochu uspěchaný.

Ale dvě věci přece jenom musím zmínit.

+ SPOILER (pro Královnu ničeho a Podlého krále)
Nespali spolu Jude a Cardan poprvé už v minulém díle? Jsem trochu zmatená. Asi jsem něco blbě pochopila nebo nevím... A teď ta (pro mě) důležitější věc:

+ SPOILER (naprosto a zcela nedůležitý pro Královnu ničeho, ale zásadní pro Nejtemnější část lesa, kterou tímto doporučuji!)
V průběhu celé Férské ságy (Krutý princ...) se čas od času objeví postava Severina z Fairfoldu. Autorčinu knihu Nejtemnější část lesa, kde je Severin jednou z hlavních postav, mám hrozně ráda, takže jsem se na každou zápletku s ním těšila.
Ke konci Královny ničeho je nicméně několikrát zmíněna Severinova choť. Její dvojče je rudovlasá rytířka, která se dostane v jednu chvíli do křížku s Nicasií... Víte o koho jde, ne?
No a pokud jste Nejtemnější část lesa četli, víte, že žádná "Severinova choť" není. Když už, byl by to Ben Evans. A na tenhle pár nedám dopustit, čili mě totálně zmátlo a naštvalo, co se děje. Že by autorka zapomněla na vlastní knihu? Nebo plánovala nějaké pokračování, kde všechno vysvětlí?
Naštěstí pro ty z vás, kteří se nad touhle malou záhadou taky pozastavili, mám asi i řešení. Jak jsem po prohledání internetu a anglického originálu zjistila, je to řešení poměrně jednoduché - ztraceno v překladu. Každou knihu překládal někdo jiný a v Královně ničeho Holly Black v každé zmínce o Benovi používá kompletně neutrální popisy a genderově neutrální výraz "consort", choť. Navíc Jude zmiňuje, že rytířka (Hazel) a Ben jsou dvojčata, stejně jako ona a Taryn, byť ne identická; což chápu, že je zavádějící.
Ale stejně mi to zvedlo mandle. :D

Takže kniha dobrá. Jen tak dál! :)

Damonka18
02.10.2020 4 z 5

Celá tahle série ve mě zanechala zvláštní pocit. V jednu chvíli jsem se ji nemohla prolouskat, Jude jsem nesnášela a všechny ty intiky od ní. Ale! na druhou stranu jsem ji zase nemohla pustit z ruky a zbožňovala jsem Cardana.
Nějak mě to nesklamalo, ale ani nezachytilo za srdce. Možná proto, že jsem tuto sérii začala číst po sérii Dvůr trnů a růží (což je fakt skvělá kniha).
Rozhodně můžu říct, že třetí díl byl nejlepší ze všech.

katasokolov
27.09.2020 4 z 5

Jude se snaží, po svém vyhoštění ze země víl, přežít ve smrtelnickém světě. Poté, co ji navštíví její sestra Taryn (i v tomhle díle mě ta postava prostě irituje, byť tady konečně udělá pár dobrých rozhodnutí :D ), se Jude vrací do světa, kde vyrostla a začíná jízda - válka v Elfhame je na spadnutí a krutá věštba visí jak nad osudem Cardanovým, tak celého království. Jak tohle jenom skončí ? :) Uznávám, že konec byl trochu uspěchaný, ale celá trilogie jako taková se mi moc líbila a Cardana jsem si zamilovala a ta jeho milostná vyznání tesat do kamene fakt!! :) Skvělé byly i vedlejší postavy - Doubek, Vivi a její přítelkyně a stínový dvůr.

ElissBooks
26.09.2020 3 z 5

Předchozí díl této série skončil velmi otevřeně, proto jsem se na finále tohoto příběhu opravdu těšila :-) Když jsem začala Královnu ničeho číst, byla jsem nadšená. Bylo to plné akce, od začátku to mělo spád a ten příběh se skvěle vyvíjel. Jenže po prvních sto stranách to začalo upadat. Najednou začal příběh stagnovat a pořádně se tam nic nedělo. No a když se to konečně opět začalo někam posouvat, tak se autorka rozhodla, že z toho udělá bizarní příběh, do kterého zasadí věci, které se tam naprosto nehodí a jsou úplně na hlavu. Zvraty, které vytvořila, byly překombinované a do této knihy vůbec neseděly. Přišlo mi, že se tam snažila vrazit ,,cool” věci, které se v young adult knihách často objevují, ale tady byly jako pěst na oko :-) Hlavní hrdinka, kterou jsou měla vždycky tak ráda, se proměnila v otravnou husičku, která už rozhodně nebyla tou chytrou a vypočítavou Jude jako v prvních dvou dílech. Ale co mě na knize naštvalo nejvíce bylo to, že se zde vysvětlil závěrečný zvrat z minulého dílu a to, jak to bylo vysvětlené, bylo úplně trapné a vůbec ne překvapující jak jsem čekala. Přesto si nemyslím, že kniha je úplný odpad. Jak říkám, začátek byl boží a ten svět víl je prostě dokonalý. Takže sice to nebylo to nejlepší ukončení série, ale i tak jsem to vcelku ráda četla.

3,5⭐️/5⭐️ - Za ten začátek a za ten nádherný svět víl :-) Ten se autorce povedl. Ale jinak to trošku pokulhávalo :-(

Za knihu děkuji Albatros media

radka2501
18.09.2020 4 z 5

Od závěru série jsem čekala maličko víc, ale rozhodně nezklame

Lara16
15.09.2020 5 z 5

Závěr série naplnil moje očekávání a knihu jsem si užila. Ráda se zase do vílího světa podívám v nějaké budoucí knize autorky. Hollyn svět víl je fascinující.

Kukicka
13.09.2020 4 z 5

Posledni dil se mi cetl asi nejlepe. Kdyz zhodnotim celou serii, tak v ramci sveho zanru bych ji zaradila mezi povedenejsi. Co mi ale vadilo na zacatku i konci je nizky vek hlavnich hrdinu. Vim, ze je to asi schvalne, kvuli skupine, pro ktere je kniha hlavne urcena, ale par let navic bylo, dle meho nazoru, potreba pridat, protoze mysleni hlavnich hrdinu, intriky, vyspelost a vse proste neodpovida jejich nizkemu veku

Ketfl
07.09.2020 4 z 5

Celkově knihu hodnotím kladně. Námět byl zajímavý, kniha měla spád. Postavy sice byly značně nesympatické, ale zvykla jsem si na ně. Autorka má určitě hlavu na zajímavé příběhy, ale v určitých chvílích by se spíš více mohla věnovat ději, než tomu, jak kdo vypadá a kdo má co na sobě. Každopádně, líbilo se mi to.

Katri
04.09.2020 4 z 5

Ačkoliv jsem zprvu byla k této sérii skeptická, příběh se mi velice rychle dostal pod kůži. Zhruba od poloviny prvního dílu jsem se chopila každé příležitosti po knize sáhnout a pokročit v napínavém ději. Největší boom pro mě byl druhý díl - Podlý král - který mi naprosto učaroval. A jelikož skončil dosti nečekaně, nemohla jsem se dočkat dílu závěrečného.
A ani ten nezklamal. Příběh byl plný akce, intrik a exprese, na což si velmi potrpím. Další velké plus dávám za okamžik překvapení, kterým Holly umí velice dobře šokovat. Jinými slovy - kniha mi dala přesně to, co jsem od ní chtěla dostat. A přestože se mi o něco víc líbil předchozí díl, ani tento za ním nezaostává o mnoho.
Pokud si dobře vzpomínám na své hodnocení prvního dílu, psala jsem v něm něco o tom, že by překlady jmen nemusely být tolik počeštěné. Ale během četby jsem si na to zvykla a ve finále mi už vůbec nevadily. Jediná drobnost, kterou bych doladila, by byla větší "vřelost" na konci příběhu, ale nechci spoilerovat, tudíž to nebudu více rozvádět. Tak či tak je to jen jeden drobný detail a ještě k tomu můj subjektivní. :)
Trilogie Krutý princ mi připomněla, že přesně u takového příběhu si nejlépe pročistím hlavu a nabiji se pozitivní energií. Příběh mi nezabral ani 24 hodin a už teď se těším, až se do celé série pustím znovu.

lena.o.knihach
03.09.2020 3 z 5

Finále Krutého prince jsem se nemohla dočkat a možná jsem byla natěšená až příliš.

Četlo se to skvěle, to nepopírám, ale ten děj už mi tak skvělý nepřišel. Čekala jsem něco trochu víc epického, abych si po dočtení mohla říct "wow, to bylo něco". Jenže já zaklapla knihu a bylo po všem. V klidu jsem se mohla začíst do něčeho jiného a na Cardana s Jude bych si ani nevzpomněla.

Poznat postavy této trilogie opravdu stojí za to, ale na druhou stranu od příběhu neočekávejte zázraky, abyste na konci nebyli zklamaní.

AloneJane
02.09.2020 5 z 5

Chvíli jsem váhala, zda dát o hvězdičku méně, ale nakonec jsem si to rozmyslela. Ačkoliv mi pořád trochu vadí jak málo prostoru v tomto dílu Cardan má oproti jiným. Možná je to i tím, že tyhle typy postav, kdy je většina nenávidí mám raději než jiné? Nevím :). K ději nemám co bych vytkla, utíkal, byl zajímavý a bavil mě. Po delší době konečně série, která mě chytla za srdce i přesto, že se odehrává v krajně pohádkové (jinak spíše podlé a plné intrik) zemi víl. Budu se těšit a doufat ve vydání novely. Za mě super.

Sabča92
01.09.2020 4 z 5

Série Krutý princ má u mě na rozdíl od ostatních sérií vzestupnou tendenci. Královna ničeho je čtivá a dobře napsaná young adult záležitost. Od začátku do konce se v ní stále něco děje, akce střídá akci a na všem je znát, že si to Holly opravdu skvěle a detailně promyslela. Námět série je originální a na rozdíl od dvou předchozích dílů je v tomto daleko méně politiky. Za to ale nechybí bitky a války. Ale nebojte, Jude a Cardana si zde taky užijete. Námět tohoto pokračování vidím v pohádce, kterou vám tu ale kvůli spoilerům nemohu prozradit. Královna ničeho mě bavila od začátku do konce. Uznávám, že konec byl trošku průhledný, odhadnutelný a malinko protažený, ale i tak jsem si to užila a za toto finále opravdu tleskám. Cardana je v tomto díle až žalostně málo, jeho zlý charakter vzal jaksi za své, což je rozhodně škoda. Potkáváme zde staré známé z předchozích dílů. Postavy z Elfhame jsou dobře popsané a je na nich znát, že již prošli nějakou cestou, která je ovlivnila a změnila. Jude je stále paličatá a odhodlaná bojovat za své blízké až do konce. Ale je pravda, že ne všechny postavy dostali konce svého příběhu. Že by si autorka ponechala tzv. zadní vrátka na možné pokračování? Rozhodně by bylo z čeho čerpat.

Christine-Marie
31.08.2020 4 z 5

Škoda pomalu rozjíždícího se začátku ve vojenském táboře... Jinak super.

prcek19
31.08.2020 4 z 5

Tak to byl skvělý konec..až mi bylo líto, že už série končí..kniha plná zvratů, kdy už sem si myslela, že to skončí takhle a ono to bylo zase jinak..určitě se k této sérii ještě někdy vrátím, i přesto, že je řazená spíše pro děti a mládež

Borufka_9
27.08.2020 4 z 5

Super závěr série. Děj pěkně odsýpal a po trochu zbytečném druhém díle se podařil parádní závěr, kterému nic nechybělo. Vzhledem k tomu, že je to "pohádka" a originálnímu pojetí vílího světa se tu ale objevuje spousta klišé, proto půlhvězda dolů.