Královna ničeho

Královna ničeho https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435728/bmid_kralovna-niceho-kVI-435728.jpg 4 1241 221

On bude zkázou koruny a ničitelem trůnu. Moc je mnohem jednodušší získat než si ji udržet. Jude se tuhle lekci naučila, když se vzdala kontroly nad podlým králem Cardanem výměnou za neomezené pravomoci. Teď je z ní vyhoštěná královna Říše víl, skončila v lidském světě bezmocná a trpící Cardanovou zradou, ale odhodlaná získat zpátky všechno, o co ji připravil. A příležitost se brzy naskytne v podobě sestry-dvojčete Taryn, jejíž smrtelný život je v nebezpečí. Pokud chce svou sestru zachránit, musí se Jude vrátit mezi víly, riskovat život a vyrovnat se se svými přetrvávajícími city k Cardanovi. Ale v Elfhame je všechno jinak. Říše stojí na pokraji války, a jakmile Jude vklouzne hluboko za nepřátelskou linii, pohltí ji krvavá politika.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Queen of Nothing , 2019

MayaBu
30.12.2020 5 z 5

Upřímně jsem po druhém díle, který v mých očích zachránila až poslední třetina, netušila, že bude ten závěrečný taková pecka.

Jistě, má to své mouchy - největší je asi délka, protože to mohlo mít alespoň o 100 stran víc aby si člověk všeho dostatečně užil. Ale jinak? Má to spád; má to pořádné zvraty a to od začátku do konce, takže se člověk opravdu nenudí; má to Jude (hrdinka s charakterem, to je u vílích příběhů skoro vzácnost...) a ano, taky Cardana, kterého už jsem v tomto díle konečně začala chápat a mít ráda; má to relativné propracovaný svět a bavilo mě propojení s tím naším; plus to má dokonce občas i vtip.

Královnu ničeho jsem tedy zhltla během dvou dnů a jsem s ní velmi spokojená. Dokonce bych řekla, že nad očekávání. Zkrátka dobré "grand finale". 4,5*

Saraken
19.12.2020 5 z 5

! Super ! Precitana cela seria ;) uplne som sa vtiahla do deja ... neskutocne :)

eliska2126
17.12.2020 5 z 5

Tak konečně tady máme finále Ferské ságy, více známé pod jménem Krutý princ.
Na toto finále jsem se neuvěřitelně těšila, proto jsem od toho měla také velká očekávání. A ta se víceméně vyplnila.
Na to, jak mi Jude ze začátku nesedla, tak během Podlého krále si mě získávala víc a víc a v Královně ničeho jsem ji fakt fandila. Líbil se mi i její vztah s Cardanem. V prvním dílu nebylo ani moc jasné, co tedy mezi nimi je, ale tady už o tom nebylo pochyb. Hezky se nám oba otevřeli.
Děj byl zajímavý a neodhadla bych, co se stane. Když už jsem si myslela, že se stane tohle, tak vůbec.. stalo se úplně něco jiného!
Jen škoda toho pomalého začátku, protože první třetina knihy byla opravdu pomalá. Nicméně zbytek knihy byl brilantní!

Draimi
12.12.2020 4 z 5

Závěr trilogie byl zajímavý. Čekala jsem na něj s napětím a očekáváním. Druhou polovinu knihy jsem přečetla téměř jedním tahem a nebyla jsem zklamaná. Série k tomuto konci směřovala, i když bylo několik událostí, které jsem vůbec nečekala a byli chvíli kdy bych rozdávala hrdinům facky za chování.
Já osobně jsem rozhodně sérii neuklidila do knihovny se zklamáním. Nebylo to sluncem zalité Lovestory, ale žádný extra krvák taky ne. Napětí a neočekávané změny se však objevili.

Libris_Na_Ex
07.12.2020 4 z 5

První půlka byla slabší. Kvůli ní jsem knihu v létě taky odložila. Ale teď jsem se konečně dostala k druhé půlce a fuuuuuu. Co jsem vypozorovala na sociálních sítích, závěrečným díl se hodně lidem nelíbil. Mě ale ta druhá půlka neskutečně líbila. Takže jsem s koncem série spokojená a až je mi líto, že nedostanu víc Jude a Cardana.

Nicoletta1681
01.12.2020 4 z 5

Co si budeme, tahle série je skvělá. Má propracovaný svět, který má svá pravidla, má postavy, které jsou odlišné a nejsou bezduché a tím nám dávají mnoho důvodů proč si je oblíbit a naopak, zápletka je také dobře vymyšlená, že čtenáře zajímá, jak si hlavní hrdinka s tím poradí a hlavně je to celé psané tak, že už i čtenář začíná pokaždé, když se objeví nějaké světlé místo, přemýšlet, v čem je háček a kde je ta zrada, co číhá v tomhle světě na každém rohu. A to mě nejspíše na tom všem bavilo nejvíce. To intrikářství, které s celého příběhu sálá.
K poslednímu dílu mám ale pár výtek, které možná jsou ale zapříčiněn tím, že už jsem vždy v příběhu hledala tu skulinku nebo už zmíněnou zradu. Kvůli tomu pro mě konec nebyl nijak překvapující, protože řešení problému mi tak nějak došlo samo. Zároveň jsem trochu byla zklamaná z chování Cardana, který je celou dobu odtažitý, intrikářský a vy celou dobu vlastně nevíte, co cítí, a najednou ve třetím díle je milý, má city a vše myslí tak, jak řekl. Ten skok ve změně chování mě trochu zklamal, ale byla jsem ráda, že i Jude se to zdálo podezřelé a naivně se mu hned nevrhla okolo krku. Jinak třetí díl byl pro mě trochu slabší než dva předešlé, ale to nic nemění na faktu, že jsem si ho skvěle užila.
Doufám, že v ČR vyjdou další knihy, které mě vezmou zpět do tohohle skvělého světa, kde nic není takové jak se zdá a kde víly rozhodně nejsou hodné bytosti.

Fantasylove
25.11.2020

(SPOILER) Tato kniha, nic moc. Už od začátku série je mi hlavní hrdinka velice nesympatická. Jude dělá, jakože celý svět záleží jenom na ní a ostatní jsou úplně neschopní. První i druhý díl, nic moc. Kapitoly z pohledu Cardana by byly dost dobré napsat, ale to není ještě nejhorší, i když mi to tam dost chybí. Co se týče této knížky je nejhorší ze všech tří. A celkově jsou lepší knížky , než tyto. Co se týče víl, tak ku příkladu Sarah J. Maas. Abych pouze nekritizovala, některé scény byly fajn, ale to myslím spíše o Pumě a lidech ze Stínového. Knížka nic extra.
2 hvězdičky.
!SPOILER!
V podstatě je tato knížka pouze o tom, že se připravují na válku. Tato již zmíněná válka je ke konci knížky napsaná na stránce a půl. Přijde mi to jako dost odfláklý konec. I když bylo na válku tolik příprav. Boj absolutně odfláklý. Troška nečekaného zvratu by taky neuškodila. V boji v podstatě nikdo neumřel. A slečna Jude se tu taky vyznamenala. Za ní zuří válka, já sice chápu, že Cardana milovala, ale s tím jak je užasná v boji, jak byla popisována, tak ani nebojuje. Jak říkám, v knížkách Maas, taky hlavní hrdince někdo umřel a i tak bojovala do konce. Ale to už je spíš detail, jenom, že je popisována jako ta nejlepší a nakonec ani nic neudělá. Za mě knížka nijak zvláštní.

1259
15.11.2020 4 z 5

Závěrečný díl byl sice trochu slabší, než byli předchozí dva před ním, ale i tak to je dobře napsaný, má to hlavu i patu a člověk se u toho úžasně vyklidní a uvolní.

Jehumaja
11.11.2020 4 z 5

Kouzelné čtení, četlo se to samo!

Turante
11.11.2020 4 z 5

Tak třetí díl stál za to, konec mě mile překvapil, už jsem snad nedoufala.

odpadlice
11.11.2020 5 z 5

Překvapivý závěr série :)

Hanjimka
11.11.2020 5 z 5

Pěkné zakončení série, napínavé, veselé i smutné.

Nel-ly
30.10.2020 4 z 5

Autorka je v téhle sérii královna Cliffhangerů. Po prvním díle, prostě musíte chtít číst ten druhý. Po druhém díle prostě toužíte po třetím. A hlavně to bylo to obrovské kouzlo celé trilogie.
Mně osobně zas po dlouhé době dostala YA hrdinka, která si to musí vydřít a neleveluje s mocí, až je z ní dokonalá nejsilnější Mařena (slyšíš Maas?). Za tu největší plus.
Celá série je konzistentní, i když třetí díl je asi nejslabší. Nic epického (ne, že bych na to čekala, ale tak...), nic zvlášť překvapivého, možná kniha kratší než musela být, ale mě série uchvátila hlavně kvůli hrdinům a popisům.

Druhý díl i třetí díl jsem četla v AJ a následně i v ČJ a v obojím se to četlo krásně a člověk si prostě užíval, jak autorka píše čtvitě, ale přesto ne jednoduše, bez neustále se opakujících frází apod.

Svět víl je přesně takový, jaký jsem ho doufala mít v jiných vílích sériích a nedostala. Přesto bych bývala raději, aby autorka nespěchala s vydáváním (přestože to čekání po dvojce bylo zlo), stačilo pár úprav, a mohlo to být dílo, o kterém všichni budu dlouho mluvit. Takhle asi trochu zapadne, což je škoda.

BTW: Taryn je nejdebilnější a nejzbytečnější postava ever, která ze všeho vytříská to nej.
BTW2: autorům YA knih by měl někdo vysvětlit, že ne všechny vedlejší postavy se mezi sebou musí nutně párovat

Caradyn
30.10.2020 4 z 5

Nejprve se vyjádřím k poslednímu dílu a to přímo ke “Královně Ničeho”..Začátek ve světě lidí mě moc nevzal, už už jsem čekala kdy se děj stočí znovu do magické Země víl. Tak jsem prvních pár stránek spíš přežila, než abych si je užila..ale autorka mě nezklamala, vrátila jsem se společně s Jude do tajemné říše víl. Následující události mě zaskočily, změnily mi pohled na celou situaci a mého oblíbence Nejvyššího krále Cardana. Během četby jsem pocítila snad veškeré emoce(měla jsem chuť knihou mrsknout a už ji neotevřít a zároveň se dozvědět, co se stane dál)Takto to se mnou lomcovalo až do samotného konce. Když to shrnu, třetí díl mi připadal asi nejvíce záživný, ve druhém jsem se ztrácela ve jménech rádců a dalších nově představených postav(s vzájemnými vztahy mezi postavami jsem však problém neměla) a první díl mě uchvátil na tolik, že mě donutil dočíst zbylé dva a následně napsat tuto recenzi. Určitě se k sérii vrátím, Země víl mi chybí každou minutou, bohužel si u mě Férská sága vybojovala vysokou laťku, takže budu mít nutkání s ní ostatní Fantasy ságy srovnávat, dokud ji nějaká jiná nepřekoná.

SakiG
25.10.2020 3 z 5

Po předchozích dílech jsem neměla moc velké očekávání. A taky to tak dopadlo. Veškeré důležité scény mi přišly odbyté a konec mi připadal prvoplánový. Nehledě na to, že veškeré magické věci nebyly nikde vysvětlené. Prostě kouzlo, smiřte se s tím :D Vztah mezi Jude a Cardanem mi taky přišel nedotažený.
Když pominu příběhové nedokonalosti (a že jich nebylo málo) tak tuto sérii jsem dočetla převážně kvůli barvitému popisu, který autorka prostě zvládá skvěle. Svět víl je jednoduše překrásný a i když v něm žijí mrchy.

kalinkacz
23.10.2020 3 z 5

Já nějak nevím... Celou sérii jsem četla v originále, protože jsem nevydržela čekat na český překlad... Třetí díl vyšel za mě v aj až podezřele brzy po tom druhém a trošku jsem si říkala, jak je možné, že to autorka sepsala tak rychle... Po přečtení už to trošku chápu, za mě to bylo až moc krátké, uspěchané a ocenila bych trošku obsáhlejší závěr této mé oblíbené série... Takže nebylo to špatné, ale má očekávání to rozhodně nenaplnilo...

LillyM.
21.10.2020 5 z 5

Jsem trošku rozrušená. Nevím, co na to říct. Kniha si mě zase dostala, vílí svět, plný strachu, radovánek... super, ale Jude se změnila. Nebyla ta krutá holka, kterou jsem obdivovala v prvním, nebo druhém dílu, byla to Jude... která si dovolila milovat. Byla to Jude, která mě nevytáčela, souhlasila jsem s jejími rozhodnutími... byla to úžasná Jude, kterou jsem potřebovala:-)

ajak
20.10.2020 5 z 5

Osobně si myslím, že to byl nejlepší díl z celé série :) ani na chvilku jsem se nenudila :) opravdu pěkné zakončení :) DOPORUČUJI si přečíst celou sérii

Ivet1990
20.10.2020 5 z 5

Dlouho jsem váhala jestli se do této série pusti, protože jsem jiná věková kategorie a přečtení úryvku jsem si nebyla jistá jestli to bude můj šálek kávy, ale mýlila jsem se. Všechny tři díly se velmi dobře četly a musím se přiznat, že mě příběh rychle pohltil. Je pravda, že by se našli věci bez, kterých bych se obešla či jiné, které jsem mi chyběli. Tak či tak jsem si příběh velmi užila a nelituji, že jsem se do této série pustila

parvitas
20.10.2020 5 z 5

Milujem Férsku ságu, celú ich krajinu aj s kúzlami a mocou a intrigami. A keď došlo, k čomu sa schyľovalo, lebo veď obe predchádzajúce časti vyzerali tak beznádejne a zúfalo a nebolo na dohľad zdanlivo žiadne východisko, bol to len ťah na oklamanie nepriateľa, pardon čitateľa. Našťastie je Jude mimoriadne schopná a šikovná a vie fungovať v oboch svetoch. Verila som jej. A ona nesklamala. Jude nájde spôsob, ako sa vrátiť zo sveta smrteľníkov do Férie a najmä dôvod, prečo to urobiť. Je síce kráľovnou, ale je tu otázka, či ju prijme aj krajina, poddaní, a najmä jej kráľ. Ak máte radi rozprávky, prídete si na svoje, lebo toto je naozaj rozprávka je, (aj keď si tu víťazi niekedy namáčajú čiapky v krvi porazených, alebo ich rovno zožerú), je o rodine, o kráľovstve a o láske, ktorá prekoná aj dávne proroctvo a kliatbu. Rozmýšľam, že som asi už veľmi hladná, že ma tak bavili opisy jedál a menej šiat a miestnych mocenských hrátok (kto je komu podriadený a prečo), ale aj to bolo zaujímavé. A vyskytli sa tu dvojičky, ktoré si menia identitu (a nie raz). Za mňa áno, fantasy od 15 r. vyššie.