Kritik

Kritik https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380402/bmid_kritik-Xrq-380402.png 4 617 150

Akta Enzo série

Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Critic , 2007

kuruteku
16.06.2016 4 z 5

Co čtenář, to názor. Přitom detektivka je až něco dalšího nad popisem vinařské oblasti a komplikovaných vztahů mezi lidmi. V porovnání s Lewisem a čínskou sérií je to opravdu trochu slabší, ale pořád je to nadstandard. Tak už se těším na další.

miskamsk
15.06.2016 2 z 5

Tak nevím. Líbilo se mi to, nicméně od člověka jménem Peter May člověk čeká trochu víc. Přesto se těším na další pokračování, protože i tak mi série Akta Enzo přirostla k srdci. Možná proto, že příjemné francouzské klima a způsob života je tak jiný od drsného podnebí a žití na Hebridách. Snad proto je tato série odpočinková a člověk nabere dech na další ostrovní dobrodružství.

bosorka
14.06.2016 3 z 5

Peter May umí bezesporu psát velmi čtivě a co se týče reálií těch kterých příběhů, ty jsou čtenáři předloženy naprosto úchvatně, až plasticky. Téměř vždy mám chuť vydat se do míst, která se v Mayových knížkách objevují. Stejně tak bych se teď hned sebrala a do vinařských oblastí Francie odjela nejen koukat, ale i ochutnávat a cítit. Co je malinko problém, je pak samotný detektivní příběh, zvlášť pak jeho rozuzlení. Motiv mi tentokrát přišel hodně vycucaný z prstu a hodně přepálený. Přitom se to nečte úplně špatně, když k tomu člověk přistupuje jako k odpočinkovému letnímu čtení. Nesmí ale očekávat, že se z toho posadí. Mayovi při srovnávání s jinými jeho knihami (zvlášť lewiskou trilogií) daleko víc sedí obyčejné (v jeho podání ale velice silné) příběhy, které sice vždy omotává nějakou tou detektivní nití, ale to jen jako nadstavbu, která drží děj pohromadě. V Aktech Enzo klubko nemá co držet, silné příběhy chybí, takže se může jednoduše rozmotat a nic dechberoucího po něm nezbyde. I tak, Kritik se mi asi líbil o kousek víc než Výjimeční lidé, dala bych 3 a půl.

Petra28
10.06.2016 4 z 5

Čtvrtá je za poučnou "vinnou omáčku" k příběhu.

HaHa11
08.06.2016 3 z 5

Ani napodruhé jsem k amatérskému detektivu Enzu Macleodovi kdovíjakými sympatiemi nezahořela a knihu zařazuji maximálně do kategorie "Dejme tomu". Oceňuji věrohodné zachycení života v méně známé vinařské oblasti ve Francii; statě týkající se vína byly bezesporu zajímavé, ale příběh sám ... Přímo ztracený čas to nebyl, ale v podstatě mě to, kdo je pachatel, zase až tak neinteresovalo. Motiv hrůzných činů je dost neuvěřitelný a samotný konec považuji za podraz na čtenáře. Jak kdyby i autor pochyboval, zda další kniha ze série se svérázným Skotem bude dostatečným lákadlem sama o sobě.

happy-smile
07.06.2016 4 z 5

Naštěstí už to nebylo tak překombinované jako předchozí díl a Nicole pořád nadšeně nevykřikovala, když něco našla na webu. Sice by někdo mohl namítat, že to bylo o ničem, když zde nebyly žádné velké zvraty, ale mně to ale naopak přišlo jako takový pohodový příběh, který se dobře četl. Plus je samozřejmě taky jako ve všech ostatních Mayových knížkách to, že se nám snaží ukázat něco nového, něco nás naučit - tentokrát o vínu.

moni.ka
05.06.2016 3 z 5

Petera Maye mám moc ráda, ale Enzo files mi k srdci nepřirostly. Samotný Enzo mě vysloveně vytáčí. Kdyby nebylo ústředním tématem víno, myslela bych, že jsem se spletla a čtu omylem naivní povídačku pro odrostlejší děti. Tři hvězdy za velmi chutné reálie o víně a vinařství.

TeaPeter
02.06.2016 4 z 5

Velmi dobrá kniha ze zajímavého prostředí. Děj má spád a člověk by nevěřil, že to nepsal Francouz. Jen trochu mi vadilo, jak moc se projevuje prosáklost hlavního hrdiny různými předsudky; snad se to nebude v dalších dílech tak zdůrazňovat jako v tomhle. Občas mi přišel na zabiti... Ale přežil to a v originále se čeká už šestý díl. Doufejme, že u nás další díly také vyjdou.

Boby17
30.05.2016 4 z 5

Tak jako jsem byl Výjimečnými lidmi dosti zklamán (připadalo mi to jako pohádka o kohoutkovi a o slepičce), tak Kritik je mnohem, mnohem lepší. Příběh má švih, napětí a spád až do samého konce. Myslím, že 4 hvězdy si zaslouží.

astroweb
29.05.2016 2 z 5

Oproti všem předešlým dílům, které jsem od autor četl, bohužel tento velmi velmi slabý, ze všech nejslabší. Zajímavé reálie o vinařství.