Falknovská huť

Nová historická sága Vlastimila Vondrušky se odehrává v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu. Rozsáhlá šestidílná kronika vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru.
Roku 1690 přichází do severních Čech ze Šumavy mladý Leopold Heřman se svým otcem Ignácem, který se stává huťmistrem v Křížové huti ve Svoru. I když starý Ignác nemá mnoho peněz, vlastní veliké bohatství – zná způsob, jak tavit průzračné křišťálové sklo. A své tajemství si úzkostlivě chrání. Dostane se do ostrého sporu s majitelem hutě a nakonec ji musí opustit. Vzápětí uzavře dohodu s majitelem nedaleké sklářské hutě ve Falknově, jemuž tajemství prozradí, ovšem za podmínky, že si syn Leopold vezme za manželku jeho dceru Marii a s ní získá vlastnický podíl ve sklárně.

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/393015/kristalovy-klic-falknovska-hut-S78-393015.jpg 4.722

Křišťálový klíč (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
1. vydání originálu:2019
Počet stran:456
Jazyk vydání:český
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-243-8648-5

Kniha Falknovská huť

Stana46
včera

Vondruška umí psát velmi poutavě, přímo nadšená jsem byla Husitskou epopejí. V Křišťálovém klíči mi ale vadí některé věci.
Že užívá české místopisné názvy, které v té době zřejmě ještě neexistovaly, protože v Lužických horách, kde se děj převážně odehrává, byla naprostá většina obyvatelstva německé národnosti a jména obcí byla také německá, např. Chřibská se jmenovala Kreibitz, no prosím, to by mi tak ani nevadilo.
Ale vadí mi, že v oslovování lidí, ať už jakéhokoliv společenského postavení, používá tykání.
V 17, resp. 18. století se lidé oslovovali podle sociálního statusu a společenského postavení. Dětem a níže postaveným osobám se tykalo nebo onkalo (o něco zdvořilejší než tykání), stejně a výše postaveným osobám se vykalo. Rozhodně si lidé, s výjimkou osob blízkých, netykali, tykání cizím osobám, tím spíše osobám výše postaveným, bylo společensky naprosto nepřijatelné. Vondruška to ve svých ostatních dílech dodržoval, nevím, proč si najednou v tomto díle lidé, a to i zcela cizí, tykají. Tady Vondruška uvízl někde ve středověku, nebo se z něj už stala píšící fabrika.

AdmiralPata

Velmi podařený úvod do série,jen by mohl být delší.Jak se začnete tak těch 450 stran uteče hrozně rychle.Ale i přes to kniha obsahuje vše co má: intriky,obchod, rodinné problémy, namyšlenou šlechtu i otravné preláty a úředníky.
A jelikož se pomalu blíží nástup Marie Terezie,tak se v dalších dílech určitě dočkáme i trochy toho válčení s prušákem.Tahle série má do budoucna opravdu zajímavý potenciál

Česneksmedem

Byl jsem na první díl této nové ságy zvědavý a jsem spokojený. Je to samozřejmě jiné než jeho detektivky, ale několik společných linek jistě najdete. Je také trochu nutné číst mezi řádky, jak jsme to dělávali v dobách minulých.
SPOILER!
Například VV píše o úřednících ve Vídni stylem, který nutně připomene ty z Bruselu. A pro následující citát jistě není těžké najít v současné i minulé politice adresáta: „...navzdory očekávání, která v něj lid vkládal, hlubokou brázdu nevyoral.“
Na své si přijdou i milovníci pelešení a jednu část bude možná probírat i známý server romea.cz.
Knihu doporučuji.

nero 13

Moc se mi první díl této sklářské ságy líbil, i když to nebylo vyprávění o šlechtě a panovnících ale o obyčejných lidech tak jsem se ani jednu stránku nenudil. Děj se odehrává na začátku osmnáctého století a už jsou tu náznaky toho jak se Čechy staly nejprůmyslnější zemí Habsburského mocnářství.
Pochlubím se, nedávno měl u nás pan Vondruška přednášku a tak mám tuto knihu od autora podepsanou.

p.pavlina

Na tuto sérii jsem se moc těšila a konečně jsem se dočkala prvního dílu. Jsem opravud nadšená. Moc dobře se to četlo, zajímavě se vyvíjí příběh a už teď se těším na pokračování.

lenka7848

Na Vondrušku trochu slabší příběh, ale líbilo se mi vylíčení doby, jak se žilo, jak pracovali skláři. Dobré oddechové čtení.

Ramiel

Čte se to dobře, ale osudy rodiny Heřmanů mi přijdou až příliš podobné, ne-li stejné jako rodu Prokopů v Husitské epopeji (ta však kromě kupčení obsahovala navíc i válčení a politikaření). Chápu, že každý autor má většinou nějakou svoji šablonu, na které vystavuje svůj příběh. Bohužel zde je ve značné míře okopírován příběh z předešlých knih.

Simi

Moc dobře se čte tento román o původně šumavské rodině skláře Ingnáce Heřmana, který z poloviny objevil a z druhé poloviny odcizil tajemství výroby křišťálu. Usadil se v severočeské oblasti kousek od Kamenice a díky svému tajemství a schopnostem nejen prvotřídního skláře a obchodníka, ale i člověka s řádným “selských” rozumem a dobrými instinkty, zbohatl a stal se uznávaným měšťanem. Ani jeho rodině se nevyhly starosti a problémy, ale v duchu hesla “bylo jak bylo a bude jak bude” nikdo z této rodiny nepadl na dlouho na kolena. Pro mne nejlepší Vondruškova kniha. Možná i proto, že jsem se konečně vyrovnala s jeho populárním stylem jazyka i modely chování, které se na můj vkus příliš podobají současnosti. Moc se těším na další díl.