Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2914 2914

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Luccinda
19.03.2021 2 z 5

Audiokniha.

Začátek vypadal opravdu slibně. Vasil Fridrich audioknihu namluvil skvěle a po první kapitole jsem byla nadšená a zvědavá, co se v knize bude dít dál. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, které se v kapitolách střídají. A možná právě to byl ten důvod, proč mě kniha velmi rychle přestala bavit. Příběh mi připadal hrozně roztříštěný, zamotaný a příšerně, ale opravdu příšerně překombinovaný. Obyčejné vyšetřování vraždy se začalo prolínat s mysteriózními a hororovými prvky, občas se tam objevila nějaká nechuťárna a některé scény byly tak drsné, až se mi z toho zvedal žaludek. Po čase už jsem jenom protáčela oči nad tím, jak tam autorka na sílu cpe další a další drastické momenty. Možná se snažila čtenáře šokovat, mně tím knihu vyloženě znechutila.

puczmeloun
19.03.2021 3 z 5

Kingovo "To" pro začátečníky. Včetně smrtí, podivných událostí, trochou nadpřirozena, společenských problémů, dětské klučičí party (s jednou zrzavou dívkou, Eddiem i Mikem) bojující se staršími kluky i základního rozdělení knihy do dvou časových linií. Jenže bez nějaké větší hloubky (ostatně +- 1000 vs. 300 stránek) zabředávání do společenských problémů (ve kterém se King vyžíval až patologicky), horroru, hnusu a nadpřirozena. Kniha je tak na detektivní thriller docela pohodovým odpočinkovým čtivem (resp. pro mě poslechem audioknihy velmi dobře načtené Vasilem Fridrichem), které jen občas naruší pasáže mysteriózna, hnusu či "Old Man Yells At Cloud", jak je ta současnost špatná a jakou záchranou je alkohol.

Pokud jde o (pro mě) základní princip detektivek, tedy pokusit se odhadnout, kdo za co může, ještě než to odhalí autor/ka, u Kříďáka to bohužel moc nefunguje. Kniha do nějakých svých 3/4 cíleně vynechává prakticky všechny náznaky, pak se najednou protrhne hráz a dramatické zvraty na konci kapitol (cliffhangery) se střídají jeden za druhým. Potěšila mě každopádně úplně poslední kapitola, já si říkal, že na to dojít musí :)

medlovice
16.03.2021 5 z 5

Hráli jsme šipkovanou, jako děti. Jaruška a Tomáš, starší párek z naší ulice pro nás vymýšleli úkoly a noční hry. Jako školačka si Jaruška pletla B a D a jako dospělá si pletla cizí muže a manžela tak dlouho, až to její muž nevydržel a najel do mostu. Nikdo tomu nevěřil, takový pěkný pár.
Každý má nějaké tajemství , nějakého kostlivce ve skrýši , něco k čemu se nedoznal. Tato kniha ve mě něco vyvolala, vzpomínku , něco co mohlo zůstat zasunuté. Křídou nakreslené šipky už dávno smazal déšt. Ale ne z mé paměti.
Dnes začnu číst Jámu a Ti druzí si chci koupit. Co mě čeká dál ?

Naďa2411
12.03.2021 2 z 5

Za mě velmi děsivý psychothriller, který místy svírá a zrychluje se tep. Na druhou stranu mně bylo líto chlapců, jaké mají myšlení, uvažování a ty nekonečné pomsty. Kniha je pro silné povahy, děj se střídá po kapitolách v roce 1986 a 2016, když si ve dvanácti myslí, že smrt je pouhá náhoda, ale po třiceti letech smrtící bumerang pokračuje....A další věc, každý má svou sbírku....

Pine
12.03.2021 4 z 5

„Myslíme si, že chceme odpovědi. Ve skutečnosti ale chceme správné odpovědi. Lidská nátura. Klademe otázky v naději, že nám poskytnou pravdu, jakou chceme slyšet. Potíž je v tom, že pravdu si nevyberete. Pravda má tendenci být jednoduše pravdivá. Ve skutečnosti rozhodujete jen o tom, jestli jí budete věřit, nebo ne.“

Kříďák vás nutí znát pravdu, takže otáčíte stránku za stránkou, občas odhadnete, co přijde, jindy Tudor zasadí nečekaný úder. Mezi střídáním dvou časových rovin (víc mě bavila ta „dětská“) hádáte, o co tady sakra kráčí a kdo za tím stojí. Uděláte školáckou chybu a necháte se převézt autorkou? Nebo už je z vás zkušený detektiv?
Tahle prvotina vůbec není marná, má fajnovou obálku i minimum hluchých míst, není těžkopádná,... bohužel jí strašně moc ublížila mediální kampaň a nálepka, které automaticky zvedly nároky i očekávání. Jo, milovníci Kinga se musejí cítit celí dotčení. Ale mistrovi literární hrůzy to zřejmě nevadí, když sám na přebal uvedl: "Jestli máte rádi moje věci, tak tohle si zamilujete."
Takže tu máme příběh tak rozvětvený, s tolika událostmi, kdy na závěr (ze kterého bohužel nejsem nijak odvázaná) do sebe vše zapadne. A kdo má rád dávná tajemství, přijde si na své.

Magie233
08.03.2021 3 z 5

Jednoduché čtení, průměrná kniha, námět zajímavý, děj mohl být více rozvinutý, dvě dějové linie, obálka hezká, vypravěčský styl příliš prostý, občas vtipné, někdy moudré myšlenky a často se dlouho nic nedělo. Na závěr vyplynulo mnoho překvapivých odhlalení, kterými autorka chtěla čtenáři vyrazit dech, ovšem na mě to nezapůsobilo. Ale přesto autorku nezavrhuji, je to její první kniha a přečtu si jinou.

Čtenářka73
06.03.2021 3 z 5

Knížka se četla rychle, bylo to napínavé, ale za mě trochu překombinované a některé věci nevysvětlené. Co třeba bylo v tom tajemném dopise, o kterém se hlavní postava několikrát zmiňuje? Nevím, jestli jsem jen nečetla dost pozorně nebo jsem nechápavá, ale tohle mi tam chybělo.

KKK
05.03.2021 2 z 5

Tak Kříďák mě tedy nezaujal tak, jak jsem čekala.

mystar
21.02.2021 4 z 5

Knizka se mi libila. Byla ctiva, napinava od zacatku do konce. Desivy pribeh s prekvapivym koncem. Libilo se mi i prolinaji deje (minulost/pritomnost). Tajemstvi hlavni postavy me posadilo na zadek.

ladyba
21.02.2021 4 z 5

Takové trochu perverzní Bylo nás pět, v němž jen trochu důvtipnější čtenář odhalí pachatele mnohem dřív než hlavní hrdina, protože hlavní padouch je od počátku jen a nic než padouch. Po přečtení mnoha severských krimi s brilantními rozbory sériových vrahů, psychopatů a sociopatů všeho druhu mi příběh Kříďáka přijde jako dětský čajíček. Od debutu roku 2018 jsem po všech možných marketingových ohlasech a srovnávání se Stephenem Kingem čekala víc. Jako drásavý a děsivý či fenomenální psychothiller je fakt notně přeceňován prodejci, zas tak jsem v tomto žánru neotupěla. Oceňuji u autorky především vypravěčský um a snahu rozvádět některé motivy ad absurdum v mnoha podobách, hlavně myšlenku, že zdánlivě malý či nevinný prohřešek může mít dalekosáhlé důsledky a že žádná z postav není úplně bez viny. Nicméně motivace některých postav k těmto pokleskům mi ovšem unikala. Za velkou slabinu příběhu považuji hodně chtěnou absenci logického a praktického policejního, a především forenzního vyšetřování podivných událostí v městečku. Příběh tím balancuje na hraně pravděpodobnosti. Bylo by prostě ve střetu zájmu s tím, co chce autorka docílit. Hovorovost vyprávění, hlavně v dějové lince z roku 1986, na mě působila rušivě, ale zvyknete si. Nebýt ale hlavního hrdiny a jeho neustálého zamotávání příběhu kouzlem nechtěného, ničím by asi samotné rozuzlení příběhu nepřekvapilo.

chrudas
19.02.2021 4 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale něco mi tam chybělo. Nevím, první dvě třetiny čtivé (zajímavé). Poslední třetina předvídatelná, ale asi to tak mělo být......

mazlak
18.02.2021 4 z 5

Zajímavý příběh a ještě zajímavější rozuzlení.

rumova_kulicka
18.02.2021 3 z 5

Od knihy jsem po přečtení náhodných komenářů moc neočekávala a dojem ve mně zanechala přesně takový. Tato kniha mě neurazila, ani nenadchla. Často se tu srovnává s Kingovým TO. Věřím, že to TO bude lepší. Bylo tam pár vtipných hlášek, které si zapamatuju, ale to je vše.

Jančislava
10.02.2021 5 z 5

Od knihy jsem toho moc nečekala a byla jsem příjemně překvapená. Kniha měla spád, špetku humoru, zajímavý děj... Měla jsem ji přečtenou rychle a moc se mi líbila.

Marek82
08.02.2021 3 z 5

V prvej polovici sa mi kniha pozdávala. Pre príbehy detí mám slabosť, keďže som sám zažíval detstvo na začiatku 90.rokov, kedy sme trávili veľa času vonku s kamarátmi. Ta sloboda a dobrodružstvo bola pre mňa vždy príťažlivá. Nie je to len podobnosť s To, ale celým radom kníh a filmov, kedy deti zažívajú niečo výnimočné. Goonies, E.T. alebo Stranger things. K zaujímavo sa rozbiehajúcemu príbehu sa pridáva výborná interpretacia. Bohužiaľ v druhej polovici začne kniha strácať dych, tempo slabne a už je to len také motanie sa hlavného hrdinu životom a spomienkami. Navyše mi kvôli svojmu zberateľstvu a prehnanemu pitiu a fajčeniu prestal byť sympatický. Poslednú tretinu som už trpel, bolo mi v zásade jedno, ako to skončí, len nech ta zmes preludov, pocitov a neodpovedanych pribehov skončí. Na záver sa mi už ani nechcelo rozmýšľať nad tým, do akej miery bol záver nelogicky alebo pritiahnuty za vlasy. Od autorky si dávam pauzu, Jama na tom podľa recenzií nie je o nič lepšie. Ti druhí možno neskôr.

ElikaS
08.02.2021 4 z 5

Kříďáka jsem posluchala jako audioknihu, kterou namluvil Vasil Fridrich. Jeho projev mě bavil a audioknihu jsem si užila. Děj knížky se odehrává ve dvou časových rovinách. První z nich se odehrává v minulosti v roce 1986 a druhá o 30 let později. Obě časové roviny jsou do sebe dobře zakomponované, jejich vyprávění se prolíná, ale není to nijak rušivé.

Samotný příběh v sobě nese hororové prvky, alespoň pro mě :-) čtenářka hororů nejsem, takže mi to stačilo. Rozhodně je napínvý a dokázal mě překvapit. O knížce jsem četla, že je hodně překombinovaná. Jako trošku je, ale není to nic hrozného. Mě to nevadilo.

Největší slabinou této knížky podle mě byly hlavní postavy. Celá parta (především v pasáži z minulosti) mi přišla nesympatická - takoví otravní spratci.

Celkově se mi knížka celkem líbila a rozhodně si od C. J. Tudor přečtu něco dalšího. Ale musím uznat, že tento thriller mi v hlavě dlouho nezůstane a brzy zapadne mezi jiné knížky. Takže nijak převratný nebyl.

lucifess
03.02.2021 3 z 5

Kniha pro mě ničím nevynikala. Nemůžu říct, že to bylo špatné, ale během pár dní/týdnů mi naprosto zapadne. Jako oddechovka není nijak špatná, do čtení jsem se nutit nemusela, opravdu naprostý neutrál.

Aerine
01.02.2021 4 z 5

Od Kříďáka jsem neočekávala moc. Byla jsem mile překvapená, od jisté chvíle jsem tušila, ale i tak jsem se dočkala několika překvapení. Překombinované? No a? Není to na škodu, aspoň je to zase něco jiného než severská detektivka. Jsem spokojená.

kanitsuj
01.02.2021 3 z 5

Nějak nerozumím úspěchu tohoto thrilleru, protože je dosti překombinovaný a poměrně dlouho trvá, než se čtenář začte. Zápletka je originální, ale čekala jsem možná trochu něco jiného. Ti druzí jsou rozhodně o několik tříd výš.

kajčamach
01.02.2021 4 z 5

Překvapení a údiv je na místě...
Když jsem na knihu narazila můj předpoklad byl - takový normální thriller
ale kniha velice překvapila. Autorka naprosto dokonale propojila minulost a současnost, v prvních pár kapitolách jsem se trošku ztrácela, ale jakmile jsem pochopila autorčin styl, jako bych se dostala na její vlnu. V pár chvílích jsem měla opravdu husí kůži a to se mi často nestává z názvu mě vůbec nenapadlo, že v knize budou hrát takovou roli křídy...
Od teď se budu velkým obloukem vyhýbat všem malbám křídou na silnici :)