Kříďák

Kříďák
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2920 2920

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Veve131
13.01.2021 5 z 5

Knihu mi přivezla dcera, že ji četla a je dobrá. Nezklamala mě. Zajímavý styl psaní, střídání minulostí s přítomností, přezdívky, jména... a závěr mě překvapil, musela jsem knihu dočíst než jsem šla spát. To se mi už dlouho nestalo :-)

brabofka
13.01.2021 4 z 5

Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na styl psaní, který je opravdu zvláštní až vyjímečný. Příběh je vypravován ich formou a přeskakuje mezi dvěmi časovými ději. Když si zvyknete na toto všechno otevře se Vám zajímavý a napínavý příběh, který má na konci i své překvapení. Kniha se mi líbila, ale že bych z ní byla "odvázaná" a nebo se k ní někdy v budoucnu vrátila, to určitě ne.

Littlemonday
09.01.2021 4 z 5

Knizky jsem se dost bala. Ani nevim od koho nebo kde jsem se dozvedela, ze nestoji za moc. Pristupovala jsem k ni tedy od zacatku s odstupem a vzala ji do ruky nahodou jen kvuli splneni tematu ctenarske vyzvy. Kazdopadne musim rict, ze predcila vsechna ma ocekavani, styl psani mi vyhovoval, stridani minulosti a pritomnosti me udrzovalo v napeti a prekvapila me spousta zvratu a skvely konec! :)

1bublina
08.01.2021 5 z 5

Mně se Kříďák moc líbil. Velice čtivě napsáno, střídání minulosti a přítomnosti mi vyhovovalo a autorka mě skvěle udržovala v napětí. Rozuzlení - kdo byl vrah - mě překvapilo, i když jsem si na něj trochu myslela. A ten závěr! Za mě plný počet bodů a přečtu i další knihy od autorky.
ČV 2021 - 3. Kniha, která je vyprávěna retrospektivně.

pakoshka
07.01.2021 5 z 5

Mně Kříďák přišel skvělej, neměla jsem žádný očekávání a bavila jsem se dost. Skoky v čase šly lehce a dávaly smysl, postav tak akorát (líbilo se mi, že o postavách se občas psalo jmény, občas přezdívkami, v první části knihy, kde se toho ještě tak moc nedělo a než jsem se s postavami sžila, to pomáhalo udržet pozornost), k tomu nějakej ten lidskej příběh z rodinnýho prostředí, a to skvělý vykreslení maloměsta, no já jsem spokojená.
V jisté části jsem si musela zkontrolovat, co to vlastně čtu za žánr, jestli to není nadpřirozeno, to bych nechtěla. Konec super.

faraonka
07.01.2021 5 z 5

Moc se mi líbila těším se na dalsi

Patw
07.01.2021 4 z 5

Tato kniha mě lákala již delší dobou ale dostal jsem se k ní až nedávno a náhodou. Očekávaní nezklamala, děj se mi líbil, atmosféru to mělo, postavy popsané tak že by jste si řekli, že je znáte a to i samotné městečko, kde se děj odehrává. Ale jednu hvězdu jsem musel ubrat protože konec byl zvláštní. V momentě, kdy čekáte na rozuzlení tam najednou autorka nacpe zbytečnou kapitolu, a to narušilo celé vyvrcholení děje. A nutno dodat, že zde jsou dvě věci, které "vyřešeny" či vysvětleny autorkou vůbec nebyly.. je to tak ponechané na čtenáři a jeho fantazii.

Guinter
05.01.2021 5 z 5

Knížka mi velice sedla stylem vyprávění. Autorka vhodně prolíná dějové linky a udržuje čtenáře v napětí, co bude dál. Rozhodně není fér knížku odsuzovat pro lehkou podobnost námětů s dílem S. Kinga, zde totiž inspirace také končí a knížka se nese v dosti odlišném duchu :)

Sůvička4
04.01.2021 5 z 5

Napínavé, četla jsem knihu jedním dechem..

mfajmanova
03.01.2021 3 z 5

Vlastně mě kniha moc bavila, ale rozuzlení bylo pro mne překombinované a celý poutavý příběh mi to zkazilo. Mám z toho rozporuplné pocity a další knihu autorky si už asi nevyberu.

Hakate
01.01.2021 5 z 5

Zajímavá zápletka, kniha se velmi dobře čte, /přečteno za odpoledne/.
Kniha udržuje ve střehu a v napětí, kdo vraždil, kdo kreslil atd..
Doufám, že další kniha bude alespoň stejně dobrá

Verrrunka
31.12.2020 4 z 5

Poměrně milé překvapení, nečekala jsem, že mě bude kniha tak bavit, protože jsem trochu alergická na ty nálepky "světový bestseller" atd. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v těch všech jménech, ale když jsem se zorientovala, tak měla knížka úžasný spád, střídaní dvou časových rovin pomáhalo gradaci příběhu. Rozuzlení jsem popravdě moc nečekala, takže další plus, když neprokouknu pachatele, tak mám vždycky radost. Určitě si přečtu nějakou další knihu od této spisovatelky.

Ivanka.dc
30.12.2020 5 z 5

Byt nektere recenze jsou rozporuplne. Me se kniha libila moc...souvisly dej...idealni,jako v mem pripade v audiu na dlouhe cesty autem do prace:-)

Ronnieve
26.12.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila a trvalo mi dlouho než jsem ji dočetla. Musela jsem se do děje dostat ale nakonec se mi kniha líbila.

Peslik
19.12.2020 3 z 5

Čekala jsem něco trochu víc, konec takový zvláštní. Není to kniha, po které bych sáhla znovu

danny_21
12.12.2020 4 z 5

Pokud patříte ke generaci, pro kterou bylo poflakování se a šmejdění s partou kámošů celé dny venku nutností a kdy průzkumy divočinou a adrenalin při lumpárnách nechyběly, pak se s chutí zavrtáte do oblíbeného křesla a necháte se unášet příběhem, který si ve vysokém standartu mašíruje vpřed. Flashbacky střídané s rokem 1986 a 2016 jsou povedené a mají vždy tak akorát správnou délku, osudová rozhodnutí mají špinavý šmrnc, samotný konec teda úplně neberu, ale budiž. Ať si CJ říká co chce, myslím, že nejsem jediný, kdo cítí inspiraci, kterou autorka nabrala u mnohem prověřenějšího kolegy s perem ( tlusťoch, brejloun a zrzka, pan Halloran, otázky víry .. nebo se pletu :-) ? ). Já byl ale spokojen, takže s autorkou se brzy potkáme - Tajemství jsou prdel - 80 %

Martiiiik
03.12.2020 3 z 5

Podle reklamy jsem čekala něco trochu víc. Bylo to hodně zmatené, celou knihu spousta otázek a na některé nedostanete odpověď vůbec.. Někde od půlky je to trochu jasnější, ale stejně je tam moc postav z nichž nikdo není bez viny :-) Na druhou stranu, je to prvotina a cítím tu určitý potenciál, takže jsem zvědavá na další knihu :-)

Arsi007
03.12.2020 4 z 5

Kniha se četla velmi rychle. Má velká písmena, krátké kapitoly a napětí by se dalo krájet od začátku do konce. Úplný závěr byl neskutečný. To jsem vážně zalapala po dechu a musela se i nahlas pousmát.

Měla jsem od začátku teorii, která se naštěstí nepotvrdila. I když to k ní směřovalo opravdu až do úplného rozuzlení. Nižší hodnocení tady moc nechápu a doporučuji se jím nenechat odradit. Pro fanoušky Stranger things nutnost. Má to podobnou atmosféru.

IG: @hanybooks

Jordyz
01.12.2020 4 z 5

Nebylo to špatné. Žádné velké nadšení se nedostavilo, ale četlo se dobře.

Anduli.
27.11.2020 3 z 5

Dvěma slovy - neurazí, nepřekvapí. Kniha vůbec nebyla špatná - zajímavá zápletka, celou dobu jsem byla zvědavá, jak to celé dopadne. Kdo tenkrát připravil tu holku o život? Kdo další ještě o život přijde? Kdo kreslí ty křídové panáčky a kdo poslal vzkazy? Přesto mi na tom nějak zvlášť nezáleželo. Nedokázala jsem si k hlavnímu hrdinovi (nebo dalším postavám) vytvořit vztah, příběh ve mně nevyvolal žádné silnější emoce. Neměla jsem strach, nebylo tam extra napětí. Přesto mě kniha poměrně bavila a zvládla jsem ji přečíst během pár dní. Označila bych to za takové nenáročné čtení k vodě. Hodně se mi ale líbil styl psaní. Občas tam zazněl nějaký "k*kot" nebo "těžká srágořina", čímž to autorka příjemně opepřila a dialogům tak dodala jistou autenticitu :) Kříďáka asi podruhé nepřečtu, ale dám autorce ještě šanci a zkusím její novější knihy.
PS: dalekozrací čtenáři ocení obrovské písmo.