Kříďák

Kříďák
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2920 2920

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Nunynka
31.01.2021 4 z 5

Takový průměrný thriller. Kniha mě bavila a četla se rychle a dobře,ale bylo to až moc překombinované. Hlavní postava mě bavila a vše vyprávěla poutavě a napínavě. Avšak samotné rozuzlení mě zklamalo. To však neznamená,že si od autorky už nic neprečtu.

Oliivie
31.01.2021 3 z 5

Kniha se četla dobře v první polovině, pak mi vadilo několik nedotažených linií a trochu otevřený konec.

Radiq
28.01.2021 3 z 5

Knihu jsem nečetl, ale užil jsem si audioknihu interpretovanou Vasilem Fridrichem. K jeho přednesu nemám moc výtek, ale někdy četl trochu moc zbrkle, jakoby bez pomlk a u přímé řeči někdy není jasné, kdo zrovna mluví... nebo zdali je to vůbec přímá řeč. Vadilo mi to hlavně ze začátku, ale pak jsem si na to zvykl.

Ke knize samotné: nejdřív mám pocit, že partička je kopií kámošů ze South Parku (hlavně Špekoun mi dost připomínal Cartmana), ale taky v nich cítím postavy z knih Stephena Kinga. Ale to není důležité. Důležitý je děj, který se odehrává ve dvou dějových rovinách - tenkrát a nyní. Překvapí mě brutalita, s kterou jsou vykresleny různé hrůzné výjevy... ale není jich tam zrovna moc. Ale potěšilo mě, že děj není zbytečně prodlužovaný a v podstatě pořád se tam něco děje... i když třeba pak zjistíte, že to je nepodstatné. Ale nejde přestat a člověk se těší na to, že mu bude odkryto něco z dalších tajemství v příští kapitole.

Rozuzlení není žádný geniální nápad, ale nejde o konec, ale o tu cestu ke konci a ta mě bavila. Co mě nebavilo, to byly ty snové výjevy, které mi tam přišly zbytečné. A také to, že když už se to jmenuje "Kříďák", v každé napínavější situaci se vždy musí objevit něco s křídou nebo namalovanými panáčky...

MatoPalkes
27.01.2021 4 z 5

Na to že je to debut tak všetko v poriadku, čítalo sa to dobre, záver super.

haWranka
27.01.2021 4 z 5

Čekala jsem něco úplně jiného, takovou klasickou kriminálku. Ale to neznamená, že bych byla zklamaná. Líbilo se mi, jak si se mnou autorka hrála. Vždycky jsem si chvilku myslela, že jsem chytrá, a ono houby. Celkově mě příběh vtáhl a nepustil, ale nejde o nejlepší čtení na světě, spíš o takovou oddechovku.

Powder
27.01.2021 4 z 5

Lehčí, čtivá detektivka. Jako oddechovka skvělá.

IvanaVar
26.01.2021

Milujem S. Kinga, tak sa nedalo neporovnávať... ale prečítané za necelý deň...
dojem, aký u mňa vyvolávajú knihy prvého spomenutého to ale nezanechalo... mám zvyk čítať knihy viackrát - Misery som napr. prečítala toľkokrát, že už ju hádam viem aj naspamäť... a ešte sa k nej vrátim, ale k tejto knihe - nooo - možno ešte raz - o niekoľko rokov :o)

LP113
25.01.2021 4 z 5

Mě se to líbilo. Nic extra náročného, ale klidně doporučuji.

Bustedka
23.01.2021 3 z 5

Mysteriózní krimi to není ani náhodou. Vlastně to není moc ani to krimi. To je tak, když se snaží být někdo tak tajemný, až to tajemný není ani trochu. Polovinu knihy netušíte o čem to vlastně je, a když to zjistíte, tak nechápete, proč s tím někdo dělá takový cavyky.
Dobrý název, dobrá titulka, dobrý prolog. Čekáte nějakou brutalitu a ono nic.

lucie2371
21.01.2021 3 z 5

Po přečtení prologu čekáte, že kniha bude naprostá bomba. Bohužel, tahle bomba za celou dobu čtení nevybuchla.
Co tím chci říct? Že kniha postrádala jakékoli napětí a akci. Byla to spíš taková oddechová detektivka a ty já moc nemusím.

Fiddis
20.01.2021 3 z 5

Začátek byl teda dost pomalý, moc mě to netáhlo ke knize se vracet, ale nedala jsem se odradit a četla dál. Jak se to trochu rozjelo někde u poloviny, už to bylo fajn, rozuzlení příběhu mi přišlo takové "rozdrobené" a "nadávkované" a příběh samotný ničím extra vyjímečný, takže za mě 3 z 5.

BariEli
19.01.2021 2 z 5

Rozhodla jsem se dát C.J. další šanci. Myslím si, že třetí už jí nedám. Mě to taaak nebavilo! Ale tak moc, že jsem to několikrát chtěla vzdát. Nejsem typ, co by jen tak zaklapl rozečtenou knihu. Tak jsem zatnula zuby a dočetla! Ale byla to dřina!

KlariN
19.01.2021 4 z 5

Intenzivně příjemné překvapení, přečteno během jedné delší lednové noci. A věřte že na zádech mně zdaleka nedrásal jen zimní mráz. C. J. Tudor samozřejmě snaživě leští nohu trůnu toho času obývaného Stephenem Kingem, ovšem činí tak s grácií i šarmem. Hrátky s (nespolehlivým?) vypravěčem jsou sice ještě poněkud průhledné, ve vystižení ztráty nevinnosti, sugestivní atmosféry, i přehledném rýsování nejednoznačných charakterů i vztahů mezi nimi zjevně precizně připravená debutantka exceluje. Bonusem budiž rozverná pomrknutí, žánrové parafráze (jméno jedné z klíčových postav, či přítomnost žánrově proslulé ulice rozhodně nejsou náhodou), sebeironického humoru a koneckonců i stručnost. Vítej, nový hráči, Budu Tě sledovat!

Johny_H.
18.01.2021 2 z 5

(SPOILER) Velmi divná kniha. Pořád nevím co si o ní myslet autorka o jedné postavě která je hodná ( dle rodičů hlavní postavy) napíše slovy hlavní postavy netušily jak se mýlí. Jeden by předpokládal kdoví co ta postava provede, ale ve skutečnosti ta postava neudělá za celou knihu nic zlého. Jinak autorka zbytečně prozrazuje děj a dvě dějové linky minulost přítomnost také nepomáhají. Nejhorší ovšem je konec kde se dozvíme, že nejzajímavější věc na knize nemá nic společného s vraždou a je to jen doplněk malého kluka. Za mě raději nečíst

LenDa70
17.01.2021

Kniha se dobře četla, nemohla jsem se odtrhnout. Autorčin styl mám ráda.

nicoolka25
17.01.2021 5 z 5

Kniha se mi libila

Pumpkin
17.01.2021 5 z 5

Tak tuhle knížku jsem chtěla hned co jsem poprvé slyšela reklamu v rádiu. Nakonec jsem si ji koupila až v prosinci, v kompletu s Jámou a Těmi druhými. Jestli budou další dvě knihy jen z poloviny tak dobré jako tato, tak se mám na co těšit. Kříďák byl napínavý, záhadný, strašidelný i překvapivý.

anibeni
15.01.2021 4 z 5

Knihu mám doma již delší dobu, ale teprve teď jsem na ní měla náladu... Námět byl zajímavý, líbilo se mi střídání časových období a to, že kapitoly přestože byly kratší, měly spád.. Rozuzlení jsem netušila, trochu mě překvapilo, ale konec knihy byl vlastně to jediné, co mi na knize nesedělo.. V podstatě mám pocit, že ta poslední kapitola už tam byla jaksi navíc..

Lorri
15.01.2021 2 z 5

Achjo, hrozně jsem se na knihu těšila a nápad s dětma se mi i líbí. Přípomínalo mi to Kinga nebo Stranger Things, ale příběhově to bylo takové nemastné neslané. Asi 4x jsem knihu odkládala, než jsem se rozhodla ji dočíst (abych od ní měla už klid). Kniha mohla (měla) být zpracována lépe (o dost lépe), ale co jsem čekala... hodně často se mi stává, že jakmile má kniha nálepku bestseller, tak je pro mě zklamáním. Možná proto, že mám na ní přehnané nároky, nebo že všude slyším samou chválu a pak z toho vznikne něco takového...

Luciluc
14.01.2021 5 z 5

"Historie je pouhý příběh vyprávěný těmi, kdo přežili." (str.67)
Z počátku mi styl psaní přišel "jednoduchý", více mi seděl k vyprávění dvanáctiletého Eddieho než 42letého Eda, ale rychle jsem si na něj zvykla. Snad každá kapitola končila nějakou zajímavou informací, kvůli které jsem musela číst dál. Líbilo se mi střídání dvou časových rovin, rok 1986 a 2016. Bylo to napínavé čtení plné zápletek, nejvíc mě dostala poslední kapitola a "Někdy, Ede...je lepší neznat na všecko odpověď." Některé scény byly docela drsné, autorce se povedlo vykreslit je dost "živě".
"Myslíme si, že chceme odpovědi. Ve skutečnosti ale chceme správné odpovědi. Lidská nátura. Klademe otázky v naději, že nám poskytnou pravdu, jakou chceme slyšet. Potíž je v tom, že pravdu si nevyberete. Pravda má tendenci být jednoduše pravdivá. Ve skutečnosti rozhodujete jen o tom, jestli jí budete věřit, nebo ne." (str. 185)
Postavy příběhu: dětská parta ve složení Příšerka Eddie, Špekoun Gav, Dráťák Mickey, Hop David a Nicky
Elisa Kolotočenka - kolik smůly může mít jeden mladý člověk...
Reverend Martin a Sean Cooper - takoví..., by snad ani neměli být na světě..
Chloe - překvapivá spojitost s jednou z dalších postav
Pan Halloran - zvláštní postava, ze začátku mi na něm pořád něco nesedělo, ale pak jsem si na něj zvykla a mrzelo mě jak to s ním dopadlo
Na knize se mi líbilo i to, že autorka prokládala příběh zajímavými "mini úvahami" o pravdě, karmě, lásce, pohledu na věc, ..
"Nemůžeš si vybrat, do koho se zamiluješ. ...Láska není rozhodnutí. Je to nutkání. Teď už to vím. Snad bychom se ale rozhodovat měli, někdy. Aspoň třeba o tom, že se nezamilujeme. Že s tím budeme bojovat, odejdeme od toho." (str. 189)
Knihu doporučuji k přečtení, nenáročné, přesto zajímavé a napínavé...Takže, nikdy nedělejme ukvapené závěry, o všem pochybujme a nikdy nedejme na to, co se samo nabízí.