Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2913 2913

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

FejKýý
26.05.2021 2 z 5

Tak za mě tahle kniha bohužel ne. Příběh mě vůbec nesedl to i kniha Ti druzí mě od autorky sedla víc i když tam bylo nadpřirozeno a tady ne. Ale tady to asi dost nahradila nelogičnost věcí. Kniha mě strašně nudila a natrápila jsem se s ni. Jsem ráda že už ji mám za sebou po třech dnech. Uff. Čekala jsem, že mě aspoň konec šokuje ale vůbec. A teda nikdo se tam nedal oblíbit, až trochu na jednu osobu a pak stejně zjistíte že je taky vadná jako ostatní. Jojo, karma frčí pomalu ale jistě. Jinak zajímavé že všichni z party zůstali sami a neměli partnery. Asi už radši končím. Jediné pozitivum na knize nikoliv v příběhu, byla obálka knihy.

čarodějka333
23.05.2021 3 z 5

Přečetla jsem knihu na základě úžasných doporučení. A měla velká očekávání.
No upřímně, nenadchla, stále hledám něco podobnější Carterovi, svižnější, napínavější, hrozivější....
No ještě zkusím druhou knížku od autorky, třeba mě strhne víc.

Majuš333
14.05.2021 odpad!

Asi pôjdem proti prúdu, ale pre mňa bol Kříďák totálna blbosť a obrovská strata času... Už začiatkom som sa prebojovávala, čo nikdy nie je dobrým znamením... Ani jedna z postáv nebola sympatická a celé mi to prišlo také povrchné, neosobné, bez kúska citu...
Celý čas som čakala, kedy do mňa narazí tá správna vlna, vtiahne ma do hlbín tejto knihy, bude ma unášať v napätí a vypľuje až na poslednej stránke... Nič také sa nestalo...
Edieho odhalenie na konci nebolo pre mňa žiadnym prekvapením, tušila som to už hádam od začiatku...

Allys
10.05.2021 3 z 5

Nepríde mi, že by autorka vykrádala Kinga, ako sa občas niekto zmieňuje v komentároch. V USA je podobných príbehov napísaných viac než dosť, ani King nebol prvý. Autorka dokáže na malom rozsahu vykresliť atmosféru, na ktorej vykreslenie potrebujú iní autori 3x toľko strán. Páčili sa mi dve dejové línie s tými istými postavami vzdialené od seba cca 30rokov. Hlavný hrdina bol sympaťák, kniha sa čítala sama a zaujímavejšia mi prišla dejová línia z minulosti. Príbeh sa mi nezdal mysteriózny, ako bolo spomínané v anotácii, akurát trochu moc prekombinovaný a miestami nelogický. Záver bol nečakaný (nečakala som tak tuctový :-D), ale ako jednohubka a oddychové čítanie kniha splnila, čo mala. Myslím, že aktuálne je dostupné množstvo viac prepracovaných thrillerov, avšak táto kniha taktiež stojí za pozornosť. Osobne som na základe predošlých recenzií čakala celkom prúser a bola som milo prekvapená :-)

Rossel
07.05.2021 4 z 5

Nebyla jsem překvapená, když jsem si přečetla, že autorka dříve hodně hltala Kinga. Inspirace, nebo spíš vykradení značné části románu TO z toho úplně kapalo. Bohužel.
Knize se ale nedá upřít čtivost a zajímavá pointa úplně na konci. Škoda jen, že některé linky zůstaly nedotažené a nevysvětlené...
Oddechové čtení ideálně za 3,5 hvězdy. To tu nejde, tak přimhouřím oči a dám 4, protože mě i vzhledem k tomu všemu čtení docela bavilo.

ennlady
03.05.2021 4 z 5

3,5 *. Vypadalo to na pouhé tři, ale konec události docela dobře srovnal, takže čtyři. Přesto některé události trochu nejasné a nedotažené, nicméně čtivost knížky ty 4 * potvrzuje.

Dajine
02.05.2021 4 z 5

Přečteno. Nic víc.

Nixa
25.04.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, bylo to čtivé a napínavé. V knize se střídají kapitoly minulost s přítomností a každá končí tak, že prostě musíte číst dál. Příběh je plný zvratů, dávných tajemství a ten konec? No jsem z knihy nadšená!

TaNya_
19.04.2021

Uh, nebylo to špatné, ale já v tom cítila jasnou inspiraci z Kingova "It". Ale ten kleptomanský závěr jsem nečekala.

simona5r
19.04.2021 3 z 5

Zpočátku velmi pozvolné až nudné, trochu záživnější byla druhá část. Ale moc mě kniha nenadchla.

handulli
17.04.2021 4 z 5

(SPOILER) 3,5 ⭐
Na databázi mi chybí to půlhvězdičkové hodnocení. Protože dát Kříďákovi 3 ⭐ je málo, to by nebylo fér, ale 4 mi zase přijde moc
Začátek knihy mi připomínal Kingovo To - pětice dětí, kde nechybí ani zrzka s praštěným tátou. A příběh se odehrává před 30 lety a v současnosti. Tím ale podobnost naštěstí končí. Kladně hodnotím čtivost knížky. Hodně mě překvapila velikost písmen, za mě mohly být klidně o 1-2 body menší, ale to je drobnost na kterou jsem si zvykla.
Ve 2/3 knihy postupně odkrýváme, co se stalo v minulosti, takže napětí přichází hlavně v té poslední třetině. To mi ale nevadilo. Díky té čtivosti i tak děj docela svižně ubíhal. Ale ten závěr ....
SPOILER / Vážně se nás autorka snaží přesvědčit, že ten staroch s minimem pohybu měl tolik síly a na konci málem všechny dostal? Vždyť věkově mu muselo být kolem sedmdesátky :-O /
Plus tam tedy ještě bylo pár věcí, které mi nějak úplně neseděly. Asi mi chybělo víc vysvětlení.

Clara_C
17.04.2021 5 z 5

Naprosto mě příběh pohltil. Moc se mi do čtení nechtělo, ozvlášť když byla knížka novinkou, nemám ráda moc vykřičené reklamy na cokoliv, ale když už jsem měla možnost, začetla jsem se. A rozhodně nelituji. Není to jen krimi, je to příběh, který začal v dětství několika přátel a jak už to tak chodí, před minulostí nikdo neuteče. I když jste tušili konec, či jste si poskládali jednotlivé nitky dřív, než jste se k nim dočetli, je to prostě bravurně napsané tak, že vás to chytne a už nepustí.

" V životě můžete některé věci změnit - svoji váhu, vzezření, dokonce i jméno -, ale pak jsou takové, na kterých žádné přání, snaha ani dřina nezmění vůbec nic. Právě tyhle věci nás utvářejí. Ne ty, které změnit můžeme, ale ty, které ne.

Ne. Nikdo není nikdy opravdu připravený na smrt. Na něco tak konečného. Jakožto lidské bytosti jsme zvyklí, že máme nad svým životem kontrolu. Že ho dokážeme do jisté míry prodloužit. Smrt ale neusmlouváš. Žádná závěrečná obhajoba. Žádné odvolání. Smrt je smrt, drží všechny trumfy. Jednou jí ošidit můžete, podruhé se jí však nevyvléknete."

Aliii
13.04.2021 3 z 5

Čtivý příběh, místy až moc brutální a koncentrace neštěstí, vražd a úmrtí až příliš nepravděpodobná. Nicméně napětí bylo pěkně stupňované a zvědavost mě poháněla ke čtení i ve chvílích, kdy jsem měla dělat něco úplně jiného :-)

FerryTaz
12.04.2021 5 z 5

Me osobne se Kridak libil. Kniha se cte velmi dobre, stridani roku je take popsane velice poutave a jakykoli bezne inteligentni clovek by se v tom nemel ztratit. Nejvice mne ale prekvapil zaver knihy. To co autorka napsala v posledni kapitole jsem pomalu precetl bez dechu, opravdu brilantni zaverecna kapitola! Jak jsem uz napsal, kniha je velmi poutava a ctiva. Jdu se vrhnout na dalsi knihu od teto autorky.

Katuska88
12.04.2021 5 z 5

Mne se četla lehce, napsaná je poutavě. Některé pasáže jsou trošku šokující a zanechaly dojem.
Nejvíce mne zaujalo, jak autorka dokázala bravurně psát z pohledu muže. Chvílemi jsem zapomínala, že autorkou je žena a spíš se mi to hodilo k mužskému stylu. To musím obdivovat.

martineknatasa
31.03.2021 2 z 5

Nevím, chvilku pěkné, chvíle nuda, chvíle nezájem. Četlo se mi to to těžce, určitě si tuto knihu už nikdy nepřečtu. Hraní na city a... nerozumím, asi se někdo zbláznil

Kavalos
30.03.2021 3 z 5

Střídání kapitol mi vyhovovalo, kniha se četla moc dobře, poutavé psaní. Postavy mi k srdci nijak nepřirostly. Na celkem dobře našlápnutou zápletku jsem byla velmi zklamaná z chabého závěru a rozuzlení. Škoda.

Nikol1212
26.03.2021 3 z 5

četla se moc dobře i když přeskakování dějů a “Změn” jmen bylo náročnější, zvlášt' proto že jsem musela dát zhruba ve 2/3 knihy na měsíc pauzu . Ale rychle jsem naskočila zpět do děje...

Peyka
22.03.2021 2 z 5

Toto pro mě nebyla detektivka. Něco mě na tom štvalo. Asi ten laxní přístup postav. Všechno bylo lážo plážo. Výjimečně mi vadilo i střídání minulosti s přítomností. Postavy nijaké, nedokázala jsem se vžít ani do jedné. Autorka se snažila napodobit styl nordic noir, ale se severskou krimi to nemělo co dělat. Nic, co by člověk nečetl někde jinde. Docela škoda, ale je vidět, že dobré PR dělá dneska "dobré" knihy.

Macek1978
20.03.2021 4 z 5

Trochu mi vadilo množství tušení, vizí - snů předvádajících budoucnost apodobně, málo důkazů a hle vyřešený případ...trochu nepravděpodobné, ale zápletka dobrá.