Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2908 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

jefff
25.11.2021 4 z 5

Kříďák mě překvapil. Překvapil mě dobře budovanou atmosférou maloměsta a napjatými vztahy komunity. Kniha nabízí skvělé postavy, zvraty i napínavou ústřední linku. Plusem je i vypravěčská role hlavního hrdiny. Knihu lehce sráží až do očí bijící inspirace Kingem a pro mě trochu nedotažený konec, od kterého jsem čekal něco víc. Ale přesto parádní debut.

Luca84
21.11.2021 4 z 5

Za mě Kříďák lepší, než Ti druzí. Zajímavý, napínavý příběh. Uvěřitelný. Nijak náročná literatura, o to lépe se téma vstřebávalo. Určitě si přečtu i další autorčiny knihy. Na Upálené se fakt těším. :)

Jakubadavid
08.11.2021 3 z 5

Osobně jsem od této knížky čekala víc. Ač byl začátek nadějný, tak konec byl za mě prekombinovany. Uvidím, co další díla této autorky.

marci8
04.11.2021 4 z 5

Kniha byla dobře napsaná, čtivá a nebyla příliš složitá. Autorka nepřehání a její podání hororu je docela střízlivé, čímž to není vyumělkované a nucené, takže takový přístup oceňuji. Měla jsem naneštěstí nedávno příležitost přečíst knihu Prokletá kaple a kniha byla příšerná. Takže Kříďáka doporučuji. Je ideální pro odpočinek četbou.

SueD
23.10.2021 5 z 5

Bylo to napínavé, místy až tak ,že jsem knihu odkládala a vracela se k ní až za denního světla. Mám tuhle autorku moc ráda, málokdo umí vykreslit atmosféru tak dobře, jako ona.

Emberas
17.10.2021 4 z 5

Jak Jáma, tak Kříďák jsou knihy jímž předcházela celkem masivní reklamní kampaň. Přesto si myslím, že jiné méně známé tituly by si to zasloužily mnohem víc. Oba tyto thrillery bych zařadil do kategorie průměrných.

Raddkaa
30.09.2021 4 z 5

Nejdříve musím pochválit obálku knihy, přijde mi opravdu hodně povedená. V celém příběhu se střídají kapitoly z přítomnosti a z minulosti, kdy se to všechno stalo. Čtení Kříďáka je nesmírně napínavá kniha, která vás bude bavit. Trochu mě zklamal konec, který byl trochu překombinovaný, ale byla jsem jinak s příběhem spokojená. Zápletku jsem neodhalila a na konci knihy jsem byla hodně překvapená.

Gilnien
30.09.2021 4 z 5

Až na úplný začátek, kdy mi děj (prostředí?) velmi silně připomínal podobnost s Kingovým To, byla kniha opravdu dobrá. Až do poslední chvíle jsem netušila (dobře tušila, ale měla jsem více tipů), kdo vraždu provedl. Děj měl spád, člověk se nenudil a poslední stránky jsem vysloveně zhltla, abych už znala konec. Trochu jsem měla problém s hlavní postavou, za mě byl Ed neuchopitelně psychicky nemocný.

Ajinka126
28.09.2021 2 z 5

[KNIHA + AUDIOKNIHA] Zacatek tezsi, protoze me nebavil. V polovine knihy to zacalo byt zajimave (to nimrani se v minulosti bylo fajn), ale celou dobu si rikate, ze tohle nespeje k zadnemu plot twistu, ze uz vse vite, tak co se tam stane? No. A to je ten kamen urazu. Nic. Konec nic neprinesl. Nuda.
PS: audiokniha byla slusne nactena, ale ty hudebni predely byly uplne mimo tema a atmosferu.

ber
12.09.2021 5 z 5

Za mě to bylo super ..... akce, napětí, návrat do dětství a nečekané rozuzlení.

Karma. Sklidíš, jak zaseješ. Když uděláš něco zlého, nakonec se ti to vrátí a kousne tě to do zadku.

Je zvláštní, jak malý vypadá váš život, když ho necháváte za sebou.

Blázni spěchají tam, kam se andělé bojí vstoupit

Niu
10.09.2021 5 z 5

Podle hodnocení na Databázi jsem od této knížky moc nečekala. Ale spadla mi brada! Proč má tak malé hodnocení? Byl to velmi pádně ubíhající příběh party kamarádů, ne nepodobný Kingovým dílům To a Tělo. Napsáno s jednoduchostí a humorem, s hororovými prvky, zamotáno životem i těmi lidskými divnůstkami. Opravdu podivné :o) Líbilo by se mi to i zfilmované. Nějak po přečtení nemůžu popadnout dech.

boruf
29.08.2021 4 z 5

Nemá Stephen King nový pseudonym??? Ne vážně, nechtěl jsem a nebudu srovnávat. Příběh má zvláštní atmosféru a zajímavý styl vyprávění. Je to dobré, opravdu dobré a bavilo mě to.

jihej
28.08.2021 3 z 5

Tak velkou reklamu, jakou tato kniha měla, si rozhodně nezasloužila. Zdlouhavé, místy až nudné.

Snoopi
28.08.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a musím napsat, že na prvotinu zcela zdařilé :-) Zároveň mi poslech pomohl lépe se orientovat v množství postav.
Příběh mě uchvátil, akorát střídání pouze dvou časových rovin se mi zdálo trochu málo. Na rukopisu je znát, že autorka je fanynkou S. Kinga - nepochybně ji inspiroval jeho horor "To". Jedna niť příběhu nás provází dětstvím party přátel, kteří jsou vlivem okolností nuceni předčasně dospět, a druhá nás zavádí do děje o 30 let později. Nechybí ani oblíbený motiv společného, sdíleného tajemství, zhmotněné noční můry, symbolu, který je po letech donutí se setkat... A dětství, které rozhodně není tak idylické, jak si dospělí mnohdy myslí.
Autorce bych jen trochu vytkla způsob práce s jakýmsi "nadpřirozenem", kdy do děje až téměř násilně "našroubuje" náměsíčné pasáže, jak se ze všech sil snaží text přiblížit žánru thrilleru. Tento postup je však spíš hoden slabších duchařských historek.
Body navíc dávám za líčení některých scén: přestože jsou některé z nich popsány skoro s naturalistickou přesností, nepůsobí nijak zvráceně nebo šíleně: k textu prostě patří a násilí je zde odměřováno "pěkně postupně".
Příběh je kultivovaný, i když hovorový jazyk do světa puberťáků samozřejmě patří.
Přiznávám, že jsem hodně fandila panu Halloranovi, a vcelku jsem si oblíbila i hlavní postavu. Konec mě hodně překvapil, pro mě byl naprosto nečekaný a šokující. Těším se, že si od autorky přečtu i její další dílka. Myslím, že se svému vzoru může směle vyrovnat - jenom aby nesklouzla do role pouhého kopie...

vikaa
26.08.2021 4 z 5

Napínavá jednohubka. Na 319 stran se toho vlezlo opravdu hodně. Kniha mě bavila, jen těch úchylných a zvrácených lidí, kteří neváhají někoho zabít bylo na jednu ospalou díru až příliš...

Hermiona419
16.08.2021 4 z 5

Kniha mě udržela celou dobu v napětí, byla čtivá a děj rychle ubíhal.

BaPe895
13.08.2021 4 z 5

V předchozích komentářích je často zmiňovàn Stephen King. Musím říci, že kniha svou atmosférou skutečně některá jeho díla připomíná. Z mého pohledu tomuto titulu trochu uškodila masivní reklama,protože jsem očekával víc,než kniha přinesla

Radesan
12.08.2021 4 z 5

Spousta lidí porovnává autorku s tím či oným dílem pana Kinga, což já nemohu, protože ač jsem si vědom Kingovi obliby, já osobně od něj zatím nikdy nic nečetl. Za mne je kniha "příjemná temnota", postavy se mi líbí a v zásadě....na mne ohromně platil efekt, kdy kapitola skončila nějakým nakousnutím něčeho nového, což mne motivovalo číst dále. Lidé působí lidsky v tom slova smyslu, že jsou to přirození dobráci se "skrytými vadami na kráse". Nedokážu přesně definovat čím to je, ale atmosféru, kterou autorka v knihách má, mi připomíná takové to deštivé počasí, které sledujete za oknem s šálkem kávy - hnusné počasí, které si ale ohromně užíváte :-D (chápete ne?).

maja8148
09.08.2021 3 z 5

Tahle kniha mi strašně připomínala To (a to jsem To nečetla, ale viděla jen filmy). Máme tu partu dětí z čehož je jedna holka, ke všemu zrzavá, kterou mlátí otec a která se už už nemůže dočkat až vypadne z domu a pak taky jednoho tlustého kluka, který na sobě časem zamaká. Jo a taky hlavního psychošikanátora s kterým to nedopadne zrovna dvakrát dobře. Jo a taky rozmezí tří dekád.
Kniha se nese v takovém klidném žánru, kdy už už čekáme na to velké BŮM. Na tu vraždu v lese, ale místo toho dotává hromadu menší (a někdy i větších) tragedií, které jak se dozvídáme sice poznamenaly život dvanáctiletého chlapce, ale z velké části s onou událostí ani nemají nic společného a vlastně jen mají odpoutat naši pozornost od skutečného vraha a musím přiznat, že mě osobně asi i překvapil. Vážně jsem to nečekala. Co musím vytknout je to, že nám autorka vypráví příběh z pohledu dvanáctiletého chlapce a některé informace, které on ví, nám zamlčí. To mi vadilo. Chápu, že to bylo pro napětí, ale je to informace, kterou ten chlapec ví a klidně nám ji mohl říci dříve. Jako ano, chápu, že to nebylo řečeno pro větší tajemno, ale na druhou stranu nám to tedy neměla vykládat z jeho pohledu, ale z pohledu někoho jiného.(PS:Pan Kříďák se stal jednou z mých nejoblíbenějších postav, protože ten chlap byl vážně super)

TessieB
07.08.2021 3 z 5

Kniha se četla dobře, děj byl plynulý, ale nějak mi tam chybělo více napětí. Jako "vykradačku" Kinga bych to nenazvala, autorka je jeho fanynka, takže se asi určitě inspirovala jeho tvorbou, ale zas tak srovnatelné to podle mě není. Každopádně na prvotinu to bylo docela povedené, neurazilo to a myslím, že si přečtu i další díla. Docela mě zajímá, kam se spisovatelka posune, základ má docela dobrý :)