Království

Království https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/bmid_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4 1373 1373

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket , 2020

petra.kind
10.01.2022 4 z 5

Pan Nesbø bude opravdu "the king of Nordic Noir" :) Tohle mě ohromně bavilo! Skvělé postavy, takové trochu panoptikum :D, zajímavý způsob vyprávění, dokonce ani ty ptačí odbočky mě nenudily. Snad jen trochu navíc mi tam přišla ta epizodka z kadeřnictví. Asi jsem divná, ale dokonce mi to ani nepřišlo nějak brutální, ale to bude tím, že mám ještě v poměrně živé paměti poslední knižní setkání s Keplerovci :D

Karoley
07.01.2022 5 z 5

Poprvé jsem sáhla mimo osvědčenou sérii detektivek s Harrym Holem a jsem moc spokojená, Nesbo umí. Zapadlá vesnice v norských horách, dva bratři, jedno království, nespočet tajemství. Příběh o lásce a smrti. Poslední stránky jsem dočítala nad ránem, celá napnutá, jak tohle jenom může dopadnout. Silný čtenářský zážitek, vřele doporučuji.

hrozinka
07.01.2022 5 z 5

(SPOILER) (spoiler) Skvělá kniha, ač začátek se mi zdál mírně nezáživný. Kniha vyprávěná vrahem, žádná velká akce a napětí, ale způsob, jakým vrah vyprávěl a likvidoval jako by to byla normální samozřejmá věc, byl prostě krásně čtivý. Miluju Harryho, ale toto byla taky pecka! Určitě doporučuju (nejen) milovníkům Nesba.

lenka.plaszova
02.01.2022 2 z 5

Na knihu jsem se po přečtení recenzí a hlavně série s Harry Holem těšila. Případám si tedy trochu zvláštně, protože mě vlastně moc nezaujala. Bylo to úplně něco jiného, než knihy s Holem, vadil mi táhlý začátek, styl jazyka... A po přečtení recenzí se slovy, že byla kniha místy brutální, jsem čekala alespoň něco ve stylu Chrise Cartera. Brutální tedy asi byla, ale trochu jiným způsobem. A konec byl očekávaný. Tuhle knížku už znovu pravděpodobně číst nebudu.

MichaelaS081
01.01.2022 5 z 5

Super Nesbo nezklame.

evik_svistik
30.12.2021 4 z 5

Kniha byla skvělá, ale ze začátku se mi dost táhla a místy byla zdlouhavá.

Dakie
29.12.2021 5 z 5

Baví, moc mě tahle kniha bavila. Nemohl jsem se od ní odtrhnout. Přečteno za 2 dny Nesbo je prostě špička.

Sisinka874
28.12.2021 5 z 5

Opět masterpiece, čtivá do poslední stránky.

Ethys
28.12.2021 5 z 5

Autor mě opět překvapil, to jsem nečekala. Knihu doporučuji všem milovníkům nesba.

martina8425
24.12.2021 5 z 5

Nesbo je pan vypravěč. I přes počet stran jsem knihu přečetla jedním dechem, protože prostě chcete vědět, co bude dál. Skvěle vykreslené postavy, žádná z nich není černobílá. Postoj a sympatie k nim se vám během příběhu mění a tak vlastně nevíte, co si o nich máte myslet. A tak to má být. Právě to dělá knihu tak napínavou a zajímavou. Nenajdete tam žádné zbytečné pasáže, každý postřeh, každou situaci a každý detail vypravěč využívá, aby vás ještě víc vtáhnul do děje. Bravo!

Restang
12.12.2021 5 z 5

Jiné než jeho známá série, ovšem výborné, čtivé, skvělé popisy, vykreslení postav a stále vás to nuti číst dál, abyste věděli kam se to posune. Za mne rozhodně 5*

Péťa86
11.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Originálně pojatá detektivka. Vyprávěno očima vraha. Pět let jsem neměla v ruce knihu od Nesbo. Jsem nadšená stylem, kterým byla kniha napsaná. Poutavě, drsně,… Můžu vřele doporučit, knihu jsem přečetla jedním dechem.

Miliarda
05.12.2021 5 z 5

Drsné, syrové drama o dvou bratrech, kteří v sobě díky hrůznému tajemství z minulosti drží temnotu, která se pomalu dere na povrch. Předzvěst neodvratitelné tragédie, která se nezadržitelně blíží nenechá čtenáře v klidu a nutí ho otáčet stránku za stránkou. Nesbo opět ukazuje, že je mistrem svého řemesla a že i kniha bez Harry Holea dokáže nést jeho jedinečný rukopis, který činí jeho knihy natolik čtivými.

jejda.majda
04.12.2021 5 z 5

Takový normální příběh ze zapadlé vesničky na norském venkově, kde se zastavil čas, který se vyloupl v neobyčejně napínavou detektivku. Jednoznačně další skvělá detektivka od Jo Nesbøho.

Kniha je psaná netradičně z pohledu vraha, ke kterému ale tentokrát vůbec nechováte zášť, vlastně s ním soucítíte. Skvělý je také velkolepý závěr, který dopadne úplně jinak, než by se dalo čekat. A to mě baví!

Sarka14
02.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Trošku jiné, než na co jsem od tohoto autora zvyklá, ale vůbec ne špatné. Vyprávění z pohledu vraha mi přijde skutečně zajímavé a během čtení jsem ho měla vlastně čím dál tím raději. Což je myslím od autora mistrovský tah. Pravda, ke konci už se dalo opravdu předvídat jak to skončí. Ale happy end jsem ani nečekala. Přesto bych si ho pro něj přála. Děj místy dost brutální. Některé děje mi přišly už trochu přes čáru a nerealistické. Jako celek nicméně moc povedené a jednoznačně můžu doporučit.

boxas
27.11.2021 5 z 5

Prolog, tedy příběh s Dogem, to je alfa a omega celého Nesbova Království. Tam, u této příhody z dětství, všechno začíná a také končí. Tam leží pochopení celé knihy.
Jo Nesbo to tak dělá často. Jeho prology, to nejsou jen upoutávky k ději, je to většinou něco mnohem víc.
Ze začátku možná až moc poklidný příběh z malého městečka na norském venkově, které zakrátko v dohledné době, až bude dokončena nová silnice, vlastně skoro zmizí z mapy. Lidé, kteří se znají odnepaměti. Místní aférky a skandálky, které by jinde prošly bez povšimnutí, ale na které se zde nikdy nezapomíná. Zdánlivě klidný, až nudný život vesničanů.
A pak je tu vztah dvou bratrů, staršího Roye, který "dělá, co musí", a mladšího Carla, který je... prostě takový, jaký je...
Bratrská láska, pochopení, přijetí, odpuštění, závist a nenávist, "my" Opgardovi vůči světu...
A toto všechno zarámováno nádhernou norskou přírodou.
To, z čeho by průměrný autor udělal průměrnou knihu, Jo Nesbo povýšil na výborný čtenářský zážitek.
Možná to bude tím, že Jo Nesbo průměrný autor není. :-)

šipek
24.11.2021 4 z 5

Po trošku slabší začátku jsem se tak začetl, že těch 600 stran uteklo jak voda. Výborně napsaná kniha a trošku jiný Nesbo. Psáno z pohledu vraha což je dost vyjímečné, ale v této knize mi to přišlo zcela normální. Je to dost brutální čtení o hrozných lidských osudech a vypočítavosti.

mi-380
23.11.2021 4 z 5

Autorovy hluboké ponory do temných koutů našich duší, prokombinované až překombinované, mě občas přitahují podobně jako pohádky v dětském věku a horory v pokročilejším. Asi stejně jako milióny čtenářů po celém světě, kteří netrpělivě čekají na každý další autorův text. I tak musím potvrdit tečku, kterou kap66 uzavřela svůj komentář: „Skvěle napsaná hnusárna“. Toho zla se z většiny Nesbøvých knih hrne ven tolik, že i přes dokonalost vyprávění, skvěle navozenou atmosféru i efektní překvapivé zvraty v ději, málokdy dokážu jít s pěticípými medailemi do maxima. Norské venkovské Království, plné skryté brutality, je toho dokonalým příkladem. Jako by autor chtěl celý svět upozornit na skutečnost, že přes všechno to ropné a vodní bohatství, rekordní HDP, elektrické Tesly a Barnevernet, zůstávají Norové ve svém nitru stále ještě těmi obávanými, nevyzpytatelnými, divokými Vikingy.
85 % (zatím 788 hodnotících s průměrem 84 %).

Polík
22.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Je to zvláštní, ale za celou dobu mi v knize nepřišlo, že by vlastně vypravěč byl vrahem. Je to tak dobře sepsáno, že to vlastně všechno vypadá, jako by to bylo nezbytné. On nezabíjí z potěšení, ale z nutnosti.
Opravdu skvěle sepsáno!

yellowbanna
21.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Zajímavá změna perspektivy vypravěče. Tentokrát nesledujeme myšlenky detektiva ale vraha...a ještě tak zblízka, že se vše děje jen jakoby mimochodem a nevyhnutelně a my mu snad jako čtenáři i docela fandíme...zvláštní pocit.