Králové Clonmelu

Králové Clonmelu https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155062/mid_kralove-clonmelu-WtO-155062.jpg 4 1362 108

Will je na každoročním hraničářském sněmu, ale Halt vyšetřuje záhadné události na západě. Když se konečně vrátí, přináší špatné zprávy. V Hibernii to vře. Lživá náboženská sekta, která si říká nezasvěcení, rozsévá zmatek a vyvolává vzpoury, a pět ze šesti hibernských království už bylo rozvráceno. Nyní je v ohrožení šesté, království Clonmel, a Halt, Will a Horác se vydají na cestu, aby v něm pomohli znovu nastolit pořádek. Budou jim na výpravě užitečná tajemství z Haltovy minulosti? Jeden hraničář obvykle dokáže zabránit vzpouře, ale tentokrát možná nebudou stačit ani dva...... celý text

Ryšava
03.01.2022 5 z 5

Konečně se čtenář dočte o Haltové minulosti. Bylo to pro mě překvapení, protože ne vždy jsem Haltovy věřila, že mluví pravdu =D další skvělý poslech =)

Cortegos
22.12.2021 5 z 5

Díl se rozjížděl pomalu, a protože mám za sebou víceméně maraton předchozích dílů, tak si všímám komunikačních a jiných stereotypů a začaly mi mírně vadit. Za mě asi jeden ze slabších dílů, ale epický závěr to zachránil. Přesto nepřestávám hltat příběhy z tohoto úžasného světa a nemám jinou možnost, než dát pět hvězdiček.

ondra295
11.12.2021 4 z 5

Přijde mi, že časově jsme se posunuli celkem o dost, ovšem postavy jsou stále stejné. To mi vadí hlavně u Willa, jehož charakterový posun je opravdu nulový. Snad i ten Horác, který mi dříve přišel "plochý", se nějak posunul. Ale Will je pořád stejný, Halt je pořád stejný a tím pádem i jejich dynamika je pořád stejná.

Jasně, jako dítě jsem to vůbec nevnímal a proto dávám opravdu kladné hodnocení - pro děti je to dokonalá knížka, která má i hlubší myšlenky, sympatické postavy a hlavně drží napříč celou sérií opravdu vysokou úroveň. A to u takto dlouhé série není jednoduché.

Na tomto dílu mám rád, že se dozvídáme více o Haltově minulosti. Opět tu máme drobnou změnu prostředí, respektive nacházíme se v takovém "flanaganovském" Irsku. Má to spád, zápletku a končí to otevřeně - opět velice poutavě napsáno.

Ešína
10.12.2021 4 z 5

Opět skvělé počteníčko. Pokračování si nenechám ujít.

yaoiyuri
05.12.2021 4 z 5

Jak už tu někdo někde zmiňoval navzdory poměrně dlouhému časovému rozpětí, ve kterém se díly odehrávají, je psychologický progres postav takřka nulový (výjimkou je snad jen Horác – a to jen občas), jedinou opravdu výraznou změnou je, že z kluků jsou mladí muži a Haltovi šediví vousy. :/ Hlavně Will je šíleně plochý Mary Sue charakter, ale naštěstí už většina dílů nestojí jen na něm, tak to není tolik poznat.

Dějově je to v Clonmelu sice zase to samé, ale bavilo mě to víc než některé předešlé díly, nejspíš protože myšlenka se sektou byla sama o sobě zajímavá a Haltův bratr je ukázka prvotřídního nekompetentního vola. Odhalení Haltova původu je pro většinu šokující (pro nás, kteří si to omylem vyspoilerovali na Hraničářské wikipedii ani ne), ale je pravda, že se na to lehce naráželo už Ledové zemi (3. díl).

Bohužel, ani tentokrát se nevyhneme úmornému „znáte z předešlých dílů, ale stejně vám to pro jistotu po desáté připomeneme“ a z konce opět čiší okatá snaha natáhnou děj na další díl – za mě zbytečné a obávám se, že podobně jako u Čaroděj / Obléhání bude další díl jen nastavovaná kaše, ale uvidíme...

Steiniglovka
28.11.2021

Jeden díl lepší než druhý

MatoPalkes
27.11.2021 4 z 5

Sekta bola docela príjemné osvieženie. Trochu mi vadí tá úplná neomylnosť hlavnej trojky ale čo už. Nejakých 15 rokov dozadu by som týmto knihám dával jasných 5*, v dospelosti vidím kopu chýb. Ale je to milé čítanie.

Vjeerus
11.11.2021 4 z 5

Na jednu stranu je tahle kniha skvělá, na stranu druhou už mě některé věci nudí.
Pozitiva vidím v tom, že kniha opět obsahuje nějaký problém, se kterým se lidé mohou v životě potkat. V tomto díle autor narazil na kouzlo osobnosti, umění řečnit a přesvědčovat. Také zde dost poutavě a nenásilně ukazuje rozdíl mezi klasickou a normální vírou a fanatickou sektou (k tomu se krásně vyjádřila babička, na kterou naši hrdinové narazili v prázdném městě).
Další plus je prostor, který dostala postava Halta. Neznám nikoho, kdo by ho neměl rád a dozvědět se o něm víc je prostě super.
Negativa - už od prvního dílu vím, že hraničáři jsou neomylní střelci, jejich koně super chytří, Horác je přímočarý rytíř (a nejlepší v království s přirozeným talentem). Také vím, že hraničáři jsou záludní a Horác s nimi tráví asi moc času, když občas pochytí nějaký jejich móres. Hraničáři mají až přílišnou zálibu v kávě a nikdy, opakuji nikdy, neodmítnou příležitost si tento nápoj dát. Jo a hraničářská pláštěnka má skvrnitý vzor, který nás skryje, když se nebudeme hýbat. Tohle a mnoho dalších informací je fajn vědět, ale opakovat je v každé knize několikrát, to už je na mě asi moc.
Další věc, která mě mrzí je ta, že celkově knihy od Flanagana postrádají jasnou časovou linku. Víme, že na začátku série bylo Willovi 15 a v učení byl 5 let. Ale to je tak asi celá časová osa, takže můžeme jen odhadovat, že 8 díl by mohl být zhruba o 8let později. A zde je ten problém - všichni se chovají stále stejně, jako v prvním díle, takže charakterový posun nulový.
Suma sumárum, jako dítě jsem sérii milovala a hltala knihu za knihou. Teď v dospělosti už vidím i ty chybky, které mi trochu kazí dojem a tak si musím příběh dávkovat a mezi jednotlivými díly si dát i něco jiného. Přesto stále knihu hodnotím velmi pozitivně a mohu jen doporučit - a obzvláště těm dětem.

Elulilinka1
16.10.2021 5 z 5

Achjo, tak už 8. díl. To to letí.
No ke knize - opět a znovu naprosto FANTASTICKÝ. Já si to taaaaaaak užívám. Ale ten pocit po dočtení, když u sebe nemám další díl. Ale tak co, musím si to "dávkovat" po troškách :)

Zojka
05.10.2021 5 z 5

skvělá kniha. velice oceňuji srandovní označení tenisonových kumpánů bílý hábit.

Taťka Hraboš
30.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Docela by mě zajímalo, jestli autor Haltův královský původ vymyslel až dodatečně, nebo s ním počítal od počátku celé série. Každopádně se mu to nyní hodilo, aby nám mohl představit další zemi a další společenský problém – tentokrát sekty, jejich cíle, schopnost manipulace a další nevybíravé prostředky, které používají. Znovu ukázal, že nepíše jen proto, aby děti pobavil, ale i proto, aby je nenásilně poučil. A dělá to pěkně.

MiLiška
07.08.2021 2 z 5

Asi tu už vše bylo napsáno... I tomuto dílu by svědčilo méně popichování, pošťuchování (tohle slovo fakt nemusím), méně připomínání toho, co jako čtenář čtoucí celou sérii musím už vědět, méně některých popisů, prostě méně... A nemůžu si pomoct, ale připadá mi, že se z knih postupně vytratila i "fantasy".

Haloon
06.07.2021 2 z 5

Snaží se to být sympatické, postavy jsou věční vtipálci, co si ze sebe vzájemně stále tropí šprýmy (vždy v dobrém pochopitelně) a pomalu na každé straně čeká nějaká ta poučka, či moudro.
Ale kde je vývoj charakteru hlavních postav? Ne že by byl napsán špatně, on tam prostě není. Postavy jsou hrdinové bez barvy. Polovina dialogů je o ničem a s dějem vůbec nesouvisí. O zcela nadbytečných popiscích už se ani rozepisovat nechci.

ReziEngli
11.06.2021 4 z 5

Za mně je tento díl hodně jiný než předešlé. Konečně se tu totiž dozvídáme taky víc informací o Haltovi a jeho historii, což mi právě v předešlých dílech chybělo a jsem ráda, že se autor zaměřil i na tyto detaily. Halta mám moc ráda a doteď mě trochu trápilo, že mu není věnována moc velká pozornost, přestože je to postava, která dost udává Willovi směr (nebo udávala, když byl Halt Willovým učitelem.) Jdu hned na další díl.

VeruMalfoy
13.02.2021 5 z 5

V 8. díle vystupuje do popředí Halt. Konečně pochopíme, kým doopravdy je navenek i uvnitř. Poznáváme jeho rodinu a okolí, z kterého Halt pochází. O to víc teď jeho postavu obdivuju. Kéž by takových jako Halt bylo víc.

vojta888
07.02.2021 4 z 5

Znovu skvělá kniha do které ses naprosto vžil.

tlllk
15.01.2021 4 z 5

Fajn oddychovka, trochu predvídateľná, len neviem prečo sa to nevolá Sekta časť prvá, tieto konce - nekonce mi akurát tak zdvíhajú tlak.

1259
26.12.2020 5 z 5

Kdyby se ti tři blázni nedostávali do neustálých problémů a nebezpečí, tak si to ani neumím představit. Prostě super.

cibulka 8
30.11.2020 4 z 5

Další úžasné dobrodružství. HU prostě nezklame.

annes
08.11.2020 4 z 5

Velmi se mi líbí, že každý díl přináší nějaký nový a zcela jedinečný svízel, který musí Will se svými přáteli řešit. Vážně smekám!
Na to, že se jedná vlastně o knihy pro děti je v nich krásně ukázáno smýšlení záporáků všeho druhu a i zajímavá řešení, jak se s nimi vypořádat. (super inspirace do rpg her)
Samozřejmě v dnešní době nikoho nebacíte přes hlavu, když ho chcete umlčet a spousta jednání by byla protiprávní, ale ve světe fantasy to můžete udělat prostě po svém.