Kostičas

Kostičas https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193478/bmid_kosticas-xn0-193478.jpg 4 1349 337

Kostičas série

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Bone Season , 2013

Lea
23.11.2014 4 z 5

To je prostě knížka, kterou čtete, dokud nedojdou stránky. A každý večer se divíte, že i když jsme měli před spaním čas jen dvě hodinky, o kolik dál zase vsunujete záložku. I pro mě byl začátek nářez. Vůbec jsem nevěděla, o čem je řeč, kdo je kdo a o co ve Scionu vlastně jde. Popravdě mě přiměla k dalšímu čtení až anotace (kterou kvůli spoilerům poslední dobou hodně často u dobře hodnocených knih vynechávám). Nakonec jsem Kostičas s hrdostí dočetla bez slovníku pojmů. Neměla jsem ani nutkání dívat se na poslední stránky, jestli tam nějaký najdu. Celkově se mi příběh líbil, ale pár výhrad mám. Na čem ještě musí mladá autora zapracovat, jsou záporné postavy. Nedovedla jsem si příliš představit ucelený charakter Nashiry (no vlastně ani Jaxe). Jsou jako takové ty zlé královny z dílny Walta Disneye, tak jak si je pamatujeme z dětství. To znamená přímočaré zlo bez hlubší pointy. Další, co chtělo ještě vyladit, byl Paigein vztah ke Strážci. Chovala se spíš jako puberťák, kterému zakazují koukat na televizi, než dospělá holka, která měla už spoustu let na kahánku. Z mého pohledu bylo jasně vidět, jak moc už se Samantha na budoucnost se Strážcem těší, a proto musí tu skutečnost popírat evidentně strojeným způsobem. Když ale přestanu hanět, líbila se mi dějová linka s Nickem. Autorka si se mnou pěkně pohrála, až jsem si nebyla jistá, jestli zůstaneme u klišé, nebo mě čeká pěkně ledové rozuzlení. Nápad celkově hodnotím skvěle. Hodně poutavé čtení s minimem hluchých míst.

Aaron Lewis
10.11.2014 3 z 5

Ke knize jsem se dostala úplně náhodou a četla jsem jí především proto, že se o autorce říká, že je to další Rowlingová. No, není. Nápad určitě originální, ale uskutečnění poněkud těžkopádné a moc technické (to je vůbec teď moderní, všechno nadpřirozené a kouzla má striktní pravidla). Podle mě to nebylo úplně domyšleno a spousta věcí se mi zdálo být hodně účelových (především to násilí) anebo přitažených za vlasy. Emzáci? Smysl? Harláci? WTF? A ten vlak? Působilo to, že na celé planetě je jenom Londýn a Irsko. O okolním světě se moc nemluvilo. Vlastně skoro vůbec. Škoda.

muchomurka
09.11.2014 4 z 5

Ze začátku to bylo zdlouhavé, příliš mnoho postav a názvů, vztahů moc začtení se neprospívalo, ale člověk se pak chytne. Popisy byly občas taky zdlouhavé, všechny ty popisy byly až únavné. Když se knížka pak rozjela, tak skončila. Závěr jsem hltala jedním dechem a pak najednou konec.
Celkově na mě příběh působil hrozně ponuře, život v Oxfordu byl samé utrpení a nespravedlonost. Chápu, že to být popsáno muselo, ale bylo to příliš roztahané, příliš zdlouhavé. Pořád jsem se těšila, že už se příběh posune dál, ale pořád byl v Oxfordu.
Strážce byl zajímavá postava a jsem ráda, že došlo v jejich vztahu k takovému vývoji, pořád jsem si říkala, v čem bude zádrhel s Nickem. Paige mě teda občas štvala, ta její nedůvěra (chápu, ale pak mě to prostě štvalo), pořád se opakovala a žádný posun.
Od knížky jsem nic moc neočekávala, nevěděla jsem o ní předem nic, takže jsem ani nic moc neočekávala. Přes všechna svá negativa, tak se mi nějakým způsobem líbila a pokračování si přečtu, navnadilo mě to a jsem zvědavá, jak to dopadne.

Gooverka
30.10.2014 4 z 5

Kdybych mohla, dala bych tři a půl hvězdičky. Opět naprosto originální příběh. Autorka stvořila úplně nový svět, a navíc v tak mladém věku dokázala napsat naprosto strhující knihu. Sice mi vadil hodně začátek, ve kterém se nedalo orientovat, a některé promluvy hlavní hrdinky, které byly hodně naivní, ale jinak celkově musím říct, že mě kniha držela po celou dobu. Těším se na další díl, akorát si neumím představit, že by mělo být dalších 6 pokračování.

karolinos
19.10.2014 3 z 5

Koupila jsem si tuto knihu, protože jsem na ní slyšela veliké ohlasy, ale abych řekla pravdu, není to můj oblíbený žánr..místy byla zajímavá a napínavá ale někdy také nudná..jestli má vyjít opravdu dalších 6 dílů, už bych si pokračování nekoupila, maximálně jen půjčila v knihovně..:)

bibi.r
18.10.2014 4 z 5

Stále trochu váhám mezi 3 a 4 hvězdami, ale tady tedy nakonec dávám 4.

Autorce musím složit poklonu, protože podle mě vytvořila pro svůj příběh opravdu dost složitý svět a já se na začátku trochu bála, že se v něm budu ztrácet. Ale neztratila jsem se a v příběhu jsem se opravdu dobře orientovala.

Hlavní hrdinka Paige mi byla hned od začátku moc sympatická, ale se Strážcem jsem měla problém. Už od začátku bylo jasné, jaký "vztah" bude jeho a Paige pojit a já v něm pořád jaksi nedokázala vidět muže s obyčejnými touhami. On přece není člověk, je to jiná bytost a spojovat si s ním normální lidské touhy a pocity mi prostě nešlo. Možná to bylo tím, že příběh je vyprávěn z pohledu Paige a tak jsme neměli možnost Strážce úplně dobře poznata porozumět mu.

Moc se těším na další díl.

PS: Moc jsem ocenila slovníček výrazů, mapu Prvního šeolu i rozdělení na Sedm řádů jasnovidnosti, což pomáhalo v orientaci. A přiznám se, že by mi vůbec nevadilo, kdyby se jako příloha knihy objevil spisek Jaxona Halla O podstatě nepřirozenosti, který by čtenářům ještě lépe osvětlil jednotlivé řády jasnovidců a vysvětlil všechny ty cizí názvy.

Mantichora
15.10.2014 4 z 5

Kniha je moc pěkně a čtivě napsaná, podněcuje představivost a... je prostě dobrá :). Jediná menší vada na kráse je pro mne fakt, že bude ještě dalších 6 dílů..

babyboar
14.10.2014 3 z 5

Knihy z tohoto žánru si nevybírám příliš často, přesto se jako knihovnice snažím mít povědomí o žádaných novinkách na našem trhu. Kostičas je kniha, o které se v současnosti mezi knihomoly mluví, a tak jsem neodolala. Moc se mi líbí obálka a vůbec celá vazba knihy, která působí krásně tajmně. Byla jsem připravená na náročný příběh s velkým množstvím postav, ale kupodivu orientace v knize nebyla příliš složitá. Místy se jednalo i o velice napínavé čtení, ale chyběl mi u toho větší prožitek, děj mne nijak nepohltil, četla jsem tak, abych to už konečně dočetla. Trochu mne překvapily prvky červené knihovny v tomto typu literatury. Druhý díl nakonec bude až příští rok, tak uvidíme, zdali mezitím na Paige nezapomenu a přečtu si jak to s ní bude dál.

lakme
06.10.2014 5 z 5

Tak tedy Kostičas. Začátek je opravdu těžký, než se člověk zorientuje tak to trvá a čtení je zdlouhavé, ale jakmile jsme pochopila o co go, tak to šlo jako po másle a čím dál jsem v příběhu byla, tím víc jsem chtěla číst. Ten konec je opravdu napínavý a vzrušující a nutící člověka číst dlouho do noci, dokud není na poslední straně. Líbili se mi nápad knihy, příběh, propracovanost, postavy a jejich vývoj, především vývoj vztahu mezi Paige a Strážcem. Tleskám a doporučuji :)

Veeria
04.10.2014 5 z 5

Neotřelé, originální počteníčko. Čtivost vás vtáhne do příběhu jako magnet a stránka střídá druhou rychlostí blesku. :)
Ze začátku jen možná budete ztraceni v mnoha nových slovech, nicméně slovníček vám bude dobrým pomocníkem a průvodcem.:)
Jedná se o krásnou knihu, která ukazuje mnoho ,,lidských" vlastností v různých úhlech pohledu. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi nové příběhy zahalené ve fantasy kabátku, omotané romantikou a napětím.
Mé oblíbené postavy: Strážce, Nick, Michael, Liss.
Děkuji vydavatelství, překladatelce a všem, co se podíleli na vydání v češtině.:) A už se velmi těším na další díl.

mandragora
01.10.2014

Kniha se mi líbila a už teď se těším na pokračování, byť fantasy normálně nečtu. Do čtení jsem se lépe dostala až v druhé půli, kdy už bylo jakž takž jasné, o co gou:) Člověk se musí nejdříve prokousat spoustou nových informací. A musím říct, že kromě obsahu knihy se mi hodně líbí i její obal. Má opravdu krásnou obálku.

Holubicka87
28.09.2014 4 z 5

Vubec jsem o knizce nic nevedela a netusila jsem do ceho jdu. Byla jsem ale mile prekvapena. Ze zacatku mi trvalo, nez jsem se zacetla. Bylo tam pro me az prilip neznamych vyrazu a pojmenovani, ze jsem se v tom trochu ztracela. Kniha se mi ale celkove cetla dobre a libila se mi. Obcas mi neco nesedelo s tim, co uz tam bylo jednou receno a tak me to matlo, ale to jsem ochotna prominout. Jen to kazi celkovy dojem knizky. Taky bych uvitala podrovnejsi popis stavu a boju, ktere by cloveka vic vtahly do deje. Dalsi dil si ale rozhodne prectu.

Эva
20.09.2014 5 z 5

Po dlouhé době slibný začátek ságy. Knihu jsem přečetla v rekordním čase, četla jsem i v šalině :) Na první pohled jsem se zamilovala do Strážce a konečně je tu hrdinka, která je uvěřitelná a není na zabití. Dobré postavy, kvalitní zápletka, konec, který vás okamžitě navnadí na druhý díl. Sem tam je ve stylu psaní vidět mládí autorky, ale mě to vůbec nerušilo.

eliik
18.09.2014 5 z 5

Perfektní!

Anne Leyyd
06.09.2014 5 z 5

Knihu vám doporučuji všemi deseti! Máte-li rádi fantasy s příměsí tajemna, duchů, romantikou a opravdu velmi pěkným psychologickým vývojem postav stejně jako s do detailu propracovaným a vypilovaným světem - rozhodně Kostičas zařaďte na to-read seznam ;-)

Styl psaní Samanthy Shannon mi sedl naprosto perfektně a já si užívala a hltala každou stranu. Nejvíce jsem ocenila, jak vše dokázala spojit do komplexního, propleteného, ale perfektně fungujícího celku, po jehož dočtení zůstanete zírat a budete chtít jediné… - The Mime Order aneb 2. díl :-)

Začátek je trochu náročnější, ale pokud budete v silné spolupráci se slovníčkem pojmů, který je vzadu, nebude tápat tolik a tak dlouho + navíc jak se do děje ponoříte, brzy přestanete vnímat, že sem tam pojmu nerozumíte. A pak už ani nebudete vědět jak a budete se chytat všude ;-)

Bezvadná psychologie postav. Především Strážce a Paige, kdy jsem opravdu JÁSALA nad tím, že si Samantha dala tu námahu a neodflákla tu psychologii, na které to všechno stojí :-)

Po dočtení putovala Samantha Shannon do mých oblíbených autorů a Kostičas do oblíbených knih + knih, které jsem si musela pořídit do vlastní knihovny. Ještě pořád nad ním váháte? :-)

Eskandriel
02.09.2014 5 z 5

Kostičas je dystopie (příběh o fiktivní společnosti, která se ubírá špatným směrem). Děj se odehrává v budoucnosti v roce 2059 v Anglii. Svět postihla další rasová nesnášenlivost. Tentokrát nepůjde o genocidu černochů ani židů, ale o lov lidí s nadpřirozenými schopnostmi. Hlavní hrdinkou příběhu je Paige, dívka s naprosto ojedinělým darem. Paige je krajinochodec - to znamená, že dokáže v podvědomí navštěvovat snové krajiny (v podstatě mysl) dalších lidí a tak se dozvídá mnoho pikantních informací.

TheB
21.08.2014 5 z 5

Uff, ta mi teda dala zabrat :)
Na knihu jsem četla samou chválu, tak jsem si jí hned utíkala koupit. Určitě nelituju, že jsem si jí koupila, z části taky proto, že si jí budu muset určitě přečíst ještě jednou. Doufám, že když jí budu číst podruhé, už budu víc věcí chápat a to hned od začátku. Začátek je totiž fakt něco, vůbec jsem nevěděla co se děje. Začetla jsem se až tak u třetí kapitoly, kdy už nebylo tolik novejch výrazů a vysvětlování.

Dávám 5*, protože si to podle mě kniha zaslouží. Je fakt dobře propracovaná, ale je to náročnější čtení. Každou chvíli jsem přemejšlela kdo je vlastně kdo, každou chvíli jsem otáčela na konec knihy, abych se podívala kdo co umí (sedm řádů jasnovidnosti).

No, každopádně se těšim na další díl :)

Pavo.Klima
21.08.2014 4 z 5

Tak Kostičas, neboli Bone Season je za mnou.
Dojmy? Dvojaké. Musím vyzdvihnout kreativitu, se kterou Samantha Shannon knihu napsala. Systém, Refájci, Emejci, syndikát vidoucích. Velice mi v paměti utkvěly momenty reminiscence - bratranec Finn, vlčí máky, Nick a jeho vyznání...
Jsem rád za kvalitní překlad, který těch několik překlepů nenarušilo. Stejně jako byla kreativní S. Shannon, tak i překladatelka Lenka Kapsová prokázala radost a dovednost při práci s novotvary, které nevyznívají nijak křečovitě!

Na druhou stranu jsem se trochu ztrácel v tom, kdy a jak je platná smrtelnost Refájců. Nechci prozrazovat podrobnosti děje... Stejně tak jsem jednou zaváhal, od kdy Paige ví o svém daru jasnovidnosti. V jedné části se mluví o tom, že prozřela v poli vlčích máků, jinde že již od dětství věci viděla jinak...
Je zajímavé, že červená aura je připisována nejvyššímu typu vidoucích... přesto v tradičních věroukách je červená spojená symbolicky s fyzickými věcmi, tělem, agresivitou, sexem atp... A nejvyšších hodnot dosahuje fialová.... osvícená a duchovní...
Závěr mi v těch mnoha střetech a bojích při cestě a boji o návrat do citadely přišel až překombinovaný....

Pokud srovnám podobné tituly, tak Kostičas nedosahuje kvalit českého Mycelia, ale je v lepší kondici než český překlad Prachožroutů... Je to kniha, kterou může číst i 30tník a nemá pocity, že čte knihu dětskou. Refájci jsou na tom podobně jako bytosti planety Össe... Össeané však své zájmy nehlásají prvoplánovitě, jsou rafinovanější a tak ještě o fous dospělejší...

Přesto pro mne jako pro sériového maniaka bude zajímavé sledovat, kam se bude odvíjet příběh v druhém díle... Někde jsem četl nástin následného děje a trochu jsem se zklamal ve své domněnce, že by další díly mohly být zasvěceny dalším osobnostem ze Sedmi pečetí, kde by se jejich očima vyprávěl jejich příběh, do kterého by patříly další části světového Scionu - citadela Paříž, citadela Stockholm, atp...

Hlavní hrdinkou tak i nadále nejspíš zůstává Paige...

Lenka.Vílka
20.08.2014 2 z 5

Cetla jsem naprosto uchavatne napsany clanek o knize (jak je ten svet dobre propracovany, ze vsichni sili, o srovnani s HP, kdo neprecte, udela velkou chybu) a rozhodla jsem se k rezervovani v knihovne...probihalo to, jak mi bylo slibeno...prokousala jsem se zamotanym uvodem a cetla dal...jenze...skoncila jsem skoro v polovine a uz nechtela dal...na film se urcite podivam, ale knihou jsem se neprokousala...ale pravdou je, ze jsem cetla dal, protoze jsem nemela na vyber (kdyz jeden lezi nemocny v posteli, kazdy zabijak casu se hodi...)

Bee
15.08.2014 5 z 5

O Kostičasu se v poslední době mluví hodně, až to člověku připadá, jako by vyšel nový Harry Potter. Ale sakra, já to úplně chápu, dokonce i to přirovnání - tématicky je to absolutně mimo, ale Shannon má úžasnou fantazii. Stejně jako Rowlingová si dokázala vymyslet úplně nový svět, dějově to má perfektní a co se týče prostředí, je to něco nového. Celá komunita jasnovidců má skvělou hierarchii a všechno vymyšlené do posledního detailu. Ději nemám co vyktnout - je to akční, nechybí tomu sakrasmus na těch správných místech, a správně nadaná a odvážná postava. Pro mě to je rozhodně kvalitní četba, doufám, že další díly budou stejně boží.