Převorství u pomerančovníku

Převorství u pomerančovníku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428807/bmid_prevorstvi-u-pomerancovniku-83e-428807.jpeg 4 540 159

Kořeny chaosu série

1. díl

Svět je nesmiřitelně rozdělený. Královenství nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí. Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie. Královna Sabran musí počít dědičku, aby svou zemi zachránila před zničením. Stále však není provdaná a ke dveřím její ložnice se plíží hrdlořezové. Ead Duryanová je u dvora jednou z mála cizinek. Vypracovala se na pozici dvorní dámy, ve skutečnosti však zůstává věrná utajenému společenství Rudých panen. Nespouští oči z královny Sabran a pomocí nedovolených kouzel ji tajně ochraňuje. Na opačné straně temného moře se dívka Tané celý život cvičí v bojovém umění, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti ji však doženou k rozhodnutí, které ohrozí celou její budoucnost. Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Priory of the Orange Tree , 2019

LaCucaracha
17.07.2021 4 z 5

Téhle fantasy se nedá skoro nic vytknout, je taková víceméně klasická, jsou tam draci a určitý způsob magie, jsou tam království a plavby po moři. Na někoho to možná může být moc umírněné neboli zdlouhavé, ale ti, co mají rádi Pána prstenů, by měli být spokojeni. Draků tam bylo na mě právě tak akorát, neumím si představit, že by jich tam mělo být ještě víc, to už by asi o ničem jiném nebylo. A nejsou tam elfové ani trpaslíci, ale proč by taky měli. Dobrá fantasy neznamená, že tam nasekám všechny možné bytosti, co je kdy spisovatelé vymysleli. Intriky tam taky skoro nejsou, což je dobře. Já se knihám s intrikami vyhýbám, akorát mě rozčilují a přitom je jasné, že nakonec se vše odhalí, takže ve výsledku jde jen o nesmyslné natahování děje. Tady je to v cajku.
V postavách jsem ze začátku docela tápala, hlavně pokud jde o dvorní dámy a komorné a duchovní vévody u inyského dvora. Asi 10 stran před dočtením jsem zjistila, že na konci je mj. přehled postav. Inu stane se. Na druhou stranu jsem byla opakovaně nucena knížku na několik dní opustit, a přesto jsem pak naprosto hladce vklouzla do děje, přestávky ve čtení nevadily. Dějové to na mě bylo přiměřeně, ale to je asi věc vkusu, já žádné přehnaně akční věci obecně nevyhledávám, já se spíš nechávám ráda unášet příběhem a představuji si.
Tak proč jen 4 hvězdy? Asi to na mě bylo až moc ženské, že autorem je žena, z knihy doslova čiší. Mimochodem teď je zdá se móda cpát všude ženské hrdinky a mě už to dost štve. Čtu si anotace knižních novinek a u většiny skončím bez zájmu už po první větě, která oznamuje, že hlavní postavou je - pro změnu - dívka/žena. A že nejde jen o typické ženské romány, to je i většina fantasy, zvlášť YA, nebo románů o druhé světové nebo psychothrillerů a detektivek. Chlapi jsou vyloženě pasé. A tak i tady se to točí hlavně kolem ženských. Nechybí ani láska mezi muži a láska mezi ženami, a upřímně – ta lesbická scéna by mi stačila jedna.
A pak mě zklamal konec. Ano, je to uzavřená kniha, což je velké plus, protože kdo má čekat, kdy se spisovatel uráčí vydat další díl, nehledě k tomu, že taková série může spolknout docela dost peněz. Ale když už jste jednou začali... Jenže ta zakončení jednotlivých osudů byla tak odfláklá a nedovysvětlená a nijaká, že autorku podezřívám, že se časem vytasí s volným pokračováním. Přesto celkově patří Převorství určitě k tomu povedenějšímu na poli fantasy.
Jen bych ještě vytkla poměrně velké množství chyb v textu. U nakladatelství Host jsem zvyklá na vyšší kvalitu, tady to měl ještě projet nějaký korektor. I když teda některé ty chyby nebyly jen překlepy, bylo zaměněno i jméno nebo označení kamene, a co mě dostalo, to byly opakující se hrubky typu "ze zasnění jí vytrhlo". Tady má někdo asi problém s použitím zájmena ji/jí, tak jako dvě třetiny české populace.

spencer
11.07.2021 3 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, ale bohužel nebyla úplně tím, v co jsem doufala. On je to naprosto skvělý příběh, při jehož čtení ovšem máte pocit, že se nic neděje. Je to jedna z těch fantasy knih, jejíž děj je pomalý a příliš obsáhlý. Myslím, že kdyby měla kniha o takových 200-300 stran méně, byla bych mnohem spokojenější. Jinak má kniha totiž vše, co bych si mohla přát: diverzní postavy, LGBT romantickou linku a i ti draci se uvnitř přece jen našli. Takže jak říkám, nebylo to špatné, ale čekala jsem více.

Hellothere
04.07.2021 4 z 5

Kniha byla skvělá. Celou dobu mě hrozně bavila. Konec mi jenom přišel malinko odfláknutý. Měla jsem z toho dojem, jak když autorka psala, zjistila že má 800 stran a potřebovala to rychle ukončit. 70 stránek před koncem, které jsou sice nabyté akcí, ale vážně? Jenom 70 stran? To je vážně dost málo. Ve finále se hlavní a nejdůležitější situace, na kterou celou dobu čekáme, odehraje v 1 kapitole.

Každopádně zbytek knihy byl skvělý, svět perfektně propracovaný a promyšlený. Líbily se mi jak postavy, tak jejich osudy.

Ze začátku bylo opravdu hodně postav - na konci je naštěstí přehled - ale časem to prořídne. Také je trochu složitější pochopit fungování světa, kvůli všem těm náboženstvím a náboženské nesnášenlivosti, ale časem si to sedne. Slibuju.

voody99
24.05.2021 2 z 5

Popravdě , tahle kniha je pro mě jedno velké zklamání. :'(

Kaya77911
21.05.2021 5 z 5

Já jsem po této tlusťoučké knížečce s přenádhernou obálkou pokukovala už dost dlouho a pak jsem si ji přečetla. Já jsem od autorky četla Kostičas a ten se mi moc nelíbil, proto jsem se tohohle trochu bála. Musím přiznat, že prvních cca 100 stránek jsem byla strašně zmatená, protože tam bylo najednou představeno strašně moc postav a míst. Potom jsem se ale chytla a nemohla jsem se do konce odtrhnout. Postavy jsem si zamilovala téměř všechny, což bylo super, ale některé z nich potom umřely a já málem taky. Já to ale jako minus neberu, protože zaprvé ráda brečím u knih a zadruhé by bylo trochu divné, kdyby to přežili úplně všichni.... Příběh byl úžasně promyšlený, dojemný, někdy smutný a plný naděje, napětí a akce (tohle zní asi trochu blbě, ale joo). Na téhle knize jsem nenašla nic, co by mi vadilo a ani se o to nehodlám pokoušet, protože se mi to tak moc líbilo a nechci si to pokazit. Doporučuju moc, ale narovinu vám řeknu, že to není pro někoho, kdo s fantasy začíná a ani to není žádná oddechovka. Je to spíš těžší fantasy, u které pravděpodobně strávíte nějaký ten čas, ale já jsem si užila každou minutu .

carcassonna
18.05.2021 1 z 5

Jedna hviezda za obálku a za dve či tri zmienky o drakoch. Inak to bola veľmi dlhá kniha, ktorá sa na povrchu tvári, že je o niečom, ale pri hlbšom zamyslení sa, je vlastne o ničom.
Štítky "draci" a "pro dívky" pri tejto knihe sú zavádzajúce.

DreamerX9
30.04.2021 3 z 5

Upřímně hodně dlouho jsem se nemohla vůbec začíst. Za mě je kniha až příliš přeplácaná. Má nádhernou obálku, styl psaní je srozumitelný a ten nápad a magie je prostě skvělý ale těžce se mi četla, ztrácela jsem pojem o jménech a o ději podle mě by se dala krásně poskládat do půlky a byla by mnohem čtivější

Madelyn
28.04.2021 4 z 5

Převorství u pomerančovníku je příběh jedinečný a velmi zvláštní (ale v dobrém). Čtenáři se setkávají se čtyřmi hlavními postavami napříč celým jejich světem a věkovými skupinami. Je pro mě hodně složité ve zkratce popsat, o čem Převorství je. Autorka dokázala vystavět velmi spletitý zcela nový svět, který funguje ve všech směrech. Největší důraz dala autorka na náboženství a legendy. Líbila se mi různorodost všech lidí a problémy, se kterými se potýkají, ať už se jedná o rozdílnou víru nebo magii. Draci v tomto příběhu jsou jiní, než na které je člověk normálně zvyklý, a to je super. Já nikdy nebyla fanynka draků, proto jsme se knihy maličko obávala, ale nakonec se mi líbilo, jak autorka vyřešila spor mezi dračími bytostmi.

Spoustě lidem se nelíbí první polovina knihy, přijde jim nudná. Já z ní ale byla nadšená. Člověku nějakou dobu trvá zorientovat se ve světě a mezi vztahy poměrně velkého množství postav, takže za mě to byl pomalejší, ale velmi atraktivní rozjezd. Já se rozhodně nenudila, naopak jsem si užívala každou stránku a moc mě bavilo při každé zmínce o novém městě, světě či pohoří, v mapě hledat, kde se zrovna při čtení nacházím a s jakou postavou tam jsem. Kolem strany 150 už mi bylo jasné, kdo je kdo a kde a mám dojem, že mi autorka informace servíroval nenásilně a postupně.

Všechny hlavní postavy mi byly sympatické, což velmi cením, protože stvořit neprotivnou hlavní postavu, která jedná dle svého věku a logiky, je poměrně vzácné. Nedokážu říct, která mě bavila víc. S Ead jsme se podrobně podívali na královský dvůr a do Převorství, kde se provozuje magie. Tané nám zase nabídla pohled na Východ a výcvik dračích jezdců, seznámila nás s draky samotnými a taky svým náboženstvím. Loth je zase takový milý chlápek, který byl proti své vůli vytržen ze svého domova a rozhodl se s tím poprat se ctí. Roos… to je kapitola sama o sobě, starý alchymista s trochu pesimistickým pohledem na svět, který v sobě nese nenávist vůči královně, která ho dala vyhostit z rodné země. On je jediná postava, u které mám trochu pochybnosti o tom, zda je vlastě dobrá nebo zlá, ale nejspíš ani jedno. Chvílemi bych ho objala, jindy zase nakopala do zadku.

Knize ale přes tolik kladů nemůžu dát pět hvězdiček, protože někdy kolem strany 500 se začal lámat ten klid, který jsme zažívali do teď, a přetavil se v akci. Autorka brutálně zrychlila tempo a mně se to moc nelíbilo. Najednou se všechno řešilo skoro samo, důležité okamžiky byly poměrně zkrácené, a ne dobře vysvětlené. Cesta, která Lothovi trvala několik týdnů, Ead zabrala tři odstavce. Oproti tomu, kde autorka své čtenáře rozmazluje podrobnými popisy a detaily to byl pro mě docela veliký skok a nepříjemné překvapení. Možná už jí připadalo, že je její kniha moc dlouhá a je třeba to zkrátit, aby si nechala víc prostoru na závěrečnou bitvu. Nevím, co si o té změně tempa myslet, vím jenom, že mi to moc nesedlo.

Moje rozpaky ale naštěstí zase zažehnala právě ona závěrečná bitva, která dle mě nebyla zrovna úžasná, ale splnila svůj účel a konečně se mi zase dostalo trochu podrobnějšího rozboru situace a vlastně jsem byla s příběhem celkově zase spokojená (ačkoli se přiznám, že už jsem knihu chtěla mít svým způsobem za sebou) Čtení mě pořád bavilo, ale už jsem potřebovala číst zase něco jiného, ono 800 stran není zrovna málo.

Začátek měl za 5 hvězdiček, třetí čtvrtina knihy tak tři a konec se zase spravil, takže nakonec krásné 4 hvězdičky. Jedná se o fantasy, které podle mě nesedne každému a možná je to trochu vhled do dospělácké fantasy, která ale není ještě tolik náročná a upoutá i mladší čtenáře.

Nebojte se experimentovat. :)

katallinka
22.04.2021 3 z 5

Tak tahle knížka mi dala poměrně zabrat a mám na ni dost rozporuplné názory. Na jednu stranu mi svět připadal velmi zajímavý a poměrně podrobně rozpracovaný, klobouk dolů před autorkou. Což bylo na druhou stranu obrovskou překážkou. Poznala jsem různé náboženští a zvyky. Nicméně cca 150 stránek jsem absolutně netušila, co a o kom čtu. To množství postav a pohledů bylo na začátek šílené. Většina knížky je hodně o rozhovorech a myšlenkách. Akce byla vždy jen velmi rychlá a stejně tak i konec. Myslím, že velkou nevýhodou této knihy je počet stran, kdyby jich měla kniha o polovinu méně a jen dva vypravěče byla by dokonalá. Takhle pouze 3,5*.

JK96
17.04.2021 5 z 5

Příběh je o osudech třech žen různých kultur, povah a životních priorit. Každá si jde svou vlastní cestou - předurčenou, vybojovanou, zvolenou, a přesto se setkají, aby zabránily mocnému pánovi ohnivých draků uvrhnout svět do druhé temnoty lidstva.
Mezi knihami, které jsem kdy v životě přečetla, patří tato mezi mé nejoblíbenější. Je napínavá od začátku do konce a každá stránka se čte jedním dechem. Je přeplněná neustálými zvraty a když si už myslíte, že víte, co bude dál, třikrát se to změní. Děj vás nenechá v klidu a budete toužit nadále pokračovat v odkrývání příběhu.
Na své si zde přijdou nejen fanoušci Tolkiena a draků, ale i lgbt tématiky.

Dani3
11.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Příběh nabízí střet různých kultur a náboženství, boj o to čí bůh je ten jediný a pravý, nepřeberné množství postav ať už lidských, dračích či jiných mytických zvířat a v neposlední řadě mocného nepřítele, kterého je třeba porazit.

Zní to jako skvělé fantasy, ale na jednu, i když objemnou, knihu je toho v tomto případě až moc. Příběh je vyprávěn ze čtyř pohledů, často odbočuje od hlavní linky a zaměřuje se na detaily, které jsou mnohdy nepodstatné. Největší překážkou je ale velmi pomalé tempo děje. Autorka si dlouho připravuje půdu na velké finále, které se ovšem nekoná. Rozhodující bitva na moři byla ve stylu „pirátů z karibiku“, což se mi sem moc nehodilo a druhou klíčovou bitvu s králem Sigosem si pro změnu čtenář nepřečte vůbec.

Jednotlivé kapitoly jsou označeny podle území, což pro mě bylo hlavně ze začátku matoucí. Více bych ocenila, kdyby kapitoly byly označeny podle vypravěčů, protože postavy se neustále přemisťují. Ze začátku jsem se musela často vracet a zjišťovat, kdo vlastně danou kapitolu vypráví.

kalache
10.04.2021 4 z 5

...zdá se mi to trošku genderově nevyvážené,což.. :o)

Karolína346
07.04.2021 3 z 5

Trvalo mi skoro rok, než jsem se odhodlala a lituji toho. Možná to bylo tloušťkou, ale když se začtete, tak to nic hrozného není. Jednu hvězdu dávám dolů, protože první polovina byla místy opravdu celkem nudná, ale u druhé poloviny se to naštěstí pomalu rozjíždělo. Doteď jsem se sice nezorientovala, kdo byl na východě, kdo na západě atd., nicméně se mi moc líbilo, že knihu vyprávělo víc postav. Zatím mám pořád takové rozpurné pocity ohledně finální bitvy. Asi jsem čekala, že bude trochu delší a dostanu maličko více popisu, ale přesto se mi líbila, takže za to hodnocení zhoršovat nebudu.
Když už jsem u toho, že jsem čekala víc popisu a delší konec, tak jsem se nad tím zamyslela a vlastně celý ten konec mi přišel uspěchaný takže nakonec dvě hvězdy dolů. Je mi to líto, ale na to jak se táhla první polovina (možná víc než polovina) , tak ten konec opravdu mohl být propracovanější :(

Teclaireddy
05.04.2021 4 z 5

Kvalitní oddechová četba. Autorka umí psát, je to celé hezky vymyšlené, dobře řemeslně zpracované, čtivé. Tematicky a dějově nic světoborného, trochu mi vadila dost průhledná inspirace určitými zeměmi a jazyky (ale na druhou stranu je sympatické, že to autorka přiznává), závěr byl předvídatelný a uspěchaný, ale první polovina knihy byla opravdu dobře rozehraná, vše se postupně odhalovalo a dějové linky se hezky proplétaly. Možná spíš pro trochu mladší čtenáře.
Ale příjemná jednohubka, v přemíře brakové nebo naopak přeintelektualizové fantasy kvalitní, vyvážená knížka, která vás na pár dnů nepustí (ale osobně nevím, jestli mi zůstane v paměti).

Andy0892
30.03.2021 3 z 5

Upřímně... tahle kniha ležela na mém nočním stolku hodně dlouho stále rozečtená. Nebyla jsem schopná se ani po dvousté stránce začíst. Nevím, zda za to mohl rozsáhlý popis nebo nezapamatovatelná jména. Možná mi tam chyběla i větší mužská postava, nebo vůbec postava ke které bych mohla vzhlížet, vcítit se do ní... Někde tu byl komentář od bookworm416 a já s tím musím souhlasit. Obálka nádherná, počet stran dokonalý- miluju tlusté knihy, ale to je tak za mě vše.

Buchtičkajani
28.03.2021 5 z 5

Uf, já tu "bichlli" dala... Moc krásná fantasy knížka, i když má skoro 850 stránek, děj krásně plyne, pri otevření knížky se ponoříte do světa draků, mágů, mýtických bytosti... Doporučuji

lucakuca
19.03.2021 5 z 5

Nádhera! To byla ale dobrota! Mé duševno se tetelí blahem! 4 království, 4 hlavní vypravěči a hromada draků a hromada stránek!!! Úžasná fantasy! Chci to vidět jako film nebo seriál!!!! Objevte to někdo!!!

SuJin
13.03.2021 3 z 5

První polovinu jsem se vyloženě nutila do čtení. Druhá polovina už byla lepší. Děj byl poměrně dobrý, promyšlený.
Postavy průměrné. Spád nic moc.

namornice
14.02.2021 5 z 5

Jak skvěle napsané charaktery! S tímhle literárním pokladem jsem si dala na čas. Vychutnávala jsem si každou kapitolu, pomalu četla a užívala si ten úžasně vymyšlený svět a brilantně vytvořené postavy. Autorce se podařilo vytvořit jedinečný svět legend, historie propracované do detailů, exotických kultur, mýtických bytostí, magie a draků...kniha má zkrátka všechno, co má fantasy mít. Tenhle epický knižní klenot si musíte přečíst!

Ookmalej
12.02.2021 4 z 5

Je to dobre napsane, poutave. Ale jednu hvezdu ubiram, protoze mi uz leze na nervy, jak pomalu v kazde druhe knize je nacpana tematika LGBT... Jako by normalni heterosexualni hrdina uz byl veci minulosti. Chapu, ze odlisna sexualita si zaslouzi rovnopravnost a ted je to ve svete velky tema, ale je fakt nezbytny to cpat vsude?

draci magie pro dívky fantasy LGBT, queer, LGBT+

Samantha Shannon
britská, 1991
2014  85%Kostičas
2020  82%Převorství u pomerančovníku
2015  87%Vidořád
2017  84%A zrodí se píseň
2022  84%Když spadne maska

Kniha Převorství u pomerančovníku je v