Převorství u pomerančovníku

Převorství u pomerančovníku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428807/bmid_prevorstvi-u-pomerancovniku-83e-428807.jpeg 4 540 159

Kořeny chaosu série

1. díl

Svět je nesmiřitelně rozdělený. Královenství nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí. Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie. Královna Sabran musí počít dědičku, aby svou zemi zachránila před zničením. Stále však není provdaná a ke dveřím její ložnice se plíží hrdlořezové. Ead Duryanová je u dvora jednou z mála cizinek. Vypracovala se na pozici dvorní dámy, ve skutečnosti však zůstává věrná utajenému společenství Rudých panen. Nespouští oči z královny Sabran a pomocí nedovolených kouzel ji tajně ochraňuje. Na opačné straně temného moře se dívka Tané celý život cvičí v bojovém umění, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti ji však doženou k rozhodnutí, které ohrozí celou její budoucnost. Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Priory of the Orange Tree , 2019

klara1550
13.07.2020 4 z 5

Ne že by mi spadla čelist až na zem, jak to bylo originální a úžasný, ale bavilo mě to. Měla jsem potíž se vždycky odtrhnout, protože jsem chtěla vědět, co bude dál. Rozčilovalo mě slovo "propletené", protože to se objevovalo snad v každé scéně dvou partnerů/ek, ať jsem genderově korektní...

Skvělá obálka, řekla bych, že je to velká část úspěchu téhle knihy. A taky je super, že se objevila fantasy, kde člověk nečeká na další a další díly.

Dala bych tak 70%, ale to tu nejde, takže 4 hvězdy...

mala.bloncka
12.07.2020 5 z 5

Krásný kouzelný svět o dracích a jiných bytostech. Mladá autorka vytvořila zajímavý příběh, který mě připomněl knihu Eragon. Těch 800 stran mě nejdříve vylekalo, ale naopak jsem to přečetla za 14 dní, tak moc to byla čtivá kniha :)

Eillen
10.07.2020 4 z 5

Kniha, která mě zaujala obálkou a o které jsem věděla jen to, že ji chci mít.

Přes 800 stran by možná někoho odradilo, ale to by udělal chybu. Příběh mě chytl od první stránky a jen tak nepustil. Příběh je vyprávěn více pohledy ale to neznamená, že by působil chaoticky.
První polovinu jsem doslova hltala a přečetla ji během jednoho dne. Když došlo na akci, už to nebylo ono. Ne, nemyslím tím, že by se najednou zhoršil styl psaní. Spíš mi bylo líto, že už nebudou popisné části které autorce šly krásně od ruky. Vlastně bych seznamovací část zařadila do pomyslné Top10.

Karcoolka2210
21.06.2020 2 z 5

"A feminist Lord of the Rings"- takto to opísal Sunday Times. Nuž, od Pána Prsteňov má táto kniha veľmi, ale veľmi ďaleko. Nemôžem ju však úplne zavrhnúť, nápad to bol dobrý, len spracovanie si žiadalo viac. Podobne ako pri Zaklínačovi, aj v tejto knihe ma žiadna z postáv nejako nezaujala a bolo mi v podstate jedno, čo sa s kým stane. Asi len toľko k tejto knihe. AJ

Lenka_S
14.06.2020 3 z 5

Víc než 800 stránek příběhu, spousta postav a hlavních dějových linek, to je tato kniha. V prvni třetině jsem se tak trochu ztrácela v postavách, dělalo mi problémy kdo je kdo a odkud, ale pak si to sedlo. Námět i děj se mi líbil, ale.... nevím něco mi tam scházelo jen neumím říct co. Prostě mě ten příběh nepohltil tak jak jsem očekávala. V celkovém hodnocení jsou však 3 hvězdičky málo, ale 4 moc :-)

Archie
11.06.2020 2 z 5

Ach ne, uz zase jsem podlehl hype. Obrovska, nadherne vyvedena bichle, ktera by dle kniznich databazi mela byt pomalu dalsim Panem prstenu.. Ne, to opravdu neni. Svet je propracovany, ale nemel jsem pocit nejake silnejsi imerze. Nesedelo mi nazvoslovi, mytologie mi prisla sic zjevne promyslena, ale v lavine spatne zapomatovatelnych jmen se mi to cele spatne cetlo a mel jsem tendenci zapominat, co se vlastne stalo, kdyz jsem knihu odlozil naposledy. Nejhorsi ovsem byl fakt, ze ve me kniha nijak nevyvolala zajem o postavy, a to je u kazdeho dobreho fantasy pribehu stezejni. Je mi to lito, ale na strane 200 jsem musel odlozit. Proste jsem se na cteni vubec netesil.

bydžounek
10.06.2020 5 z 5

Musím říct, že zpočátku jsem se lekla, jak velká je to knížka. Jestli se mi bude líbit a jestli jsem jsem udělala dobře. A udělala :,-) příběh je poutavý, čtivý a dokonalý. Taky musím pochválit obal knížky, ten je jedním slovem "úžasný". Takových fantasy příběhů více.

pavla.ba
31.05.2020 5 z 5

Tak uff konečně dočteno, to vám ale byla jízda! Bála jsem se velkého počtu stránek, bála jsem se, že tam bude moc postav, že se mi to nebude líbit a strávím nad tím celé své mládí, ale žel bohu se stal pravý opak. Od začátku jsem se dokázala orientovat, ano bylo tam spoustu jmen, ale nějak jsem se v nich dokázala díky vyprávění vyznat. Kniha utíkala rychlým tempem. Líbily se mi postavy a různé směry příběhu. Líbilo se mi barvité líčení děje, prostředí, tajemství, která postupem čtení vylézala na povrch, okamžiky, kdy jsem jen hleděla do knihy a říkala si wou, nemůže přijít už nic tak překvapivého a ono přišlo, jak vše dávalo smysl a spojilo se dohromady. Líbilo se mi všechno a už dlouho jsem nečetla tak propracovanou, čtivou knihu s tak silnými osobnostmi. Doporučuju moc!

Adris
25.05.2020 4 z 5

PuP má pomalý, ale čtivý rozjezd. Příběh je dlouho zmatečný, bohatý na postavy, země, bytosti s divnými jmény. Upřímně řečeno jsou tam některé postavy zmíněny zbytečně a ubírá se tak prostor pro ty důležité.

Neřekla bych, že je to kniha na jeden zátah. Věřím, že může způsobit čtecí krize. Není tam takový ten syrový chtíč vědět, jak to dopadne. Protože je čtenář zpočátku odrazen výše zmíněným.

Líbila se mi druhá polovina, kde se vše propojilo, vysvětlilo. Pro mě překvapení, nenapadlo by mě to.

Prostě, kdyby se to trochu proškrtalo, byla by to svižná, čtivá fantasy. Byla by mnohem oblíbenější.

Jo, a taky je to hodně založeno na silných ženách bojovnicích/vládkyň/vůdkyň.

Magie, draci, politika, gay tematika, náboženství,... To vše si můžete užít v této pomaleji se rozvíjející fantasy. Jen si nezamilujte postavy. Autorka je nešetří.

Ilirea25
21.05.2020 5 z 5

Po dlouhé době fantasy, které má hlavu a patu. Prostě boží

StayWalker
17.05.2020 4 z 5

Začatek - bomba! Hned jsem se zamilovala a za první den jsem přečetla snad 100 stran (na mě docela dost). Ke konci jsem se ale bohužel začala nudit. Připadalo mi, že autorka příběh zbytečně a uměle komplikuje a myslela jsem, že knížku snad ani nedočtu.
Nakonec jsem ji však dočetla a s čistým svědomím můžu říct, že ten konec za to stál.
(A upřímně nevím, co mají ostatní čtanáři za problém s postavami. Velmi rychle jsem se v nich zorientovala a střídání vypravěčů mi vůbec nevadilo - spíš naopak :D)

lena.o.knihach
05.05.2020 4 z 5

Neskutečně dlouho jsem čekala na další knihu od Samanthy Shannonové. A páni! Řeknu vám, že takovou bichli fakt chcete číst a mít doma. Je krásná.

Na začátku mi trvalo, než jsem se v příběhu dokázala orientovat a ještě déle jsem musela čekat, než budu na 100 % vědět, kdo je kdo. Ale vyplatilo se. A s tímhle jsem i počítala (kdo četl Kostičas, tak určitě chápe), takže mi to ani nevadilo.

Shannonová toho má ještě hodně před sebou a klobouk dolů za to, že má na svém kontě v takovém věku už tolik úspěšných knih. Převorství u pomerančovníku je za mě lepší průměr a věřím, že s další knihou to bude ještě lepší. Zatím to není úplně ta epic fantasy, prvky young adult tam jsou, ale mně se to i tak líbilo a knihu vám doporučuji.

kalinkacz
27.04.2020 4 z 5

Uf, tohle byla ale bichle! Když jsem zjistila, že autorce vyjde standalone fantasy, tak jsem skákala do stropu, pak jsem se ale lekla šířky, nicméně anotace mě přesvědčila... Připravte se na hromadu postav (seznam na konci knihy), několik vypravěčů a dost bohatou říši (velká mapa na předsádce)... Prvních 120 stran je mazec, máte pocit, že knihu odložíte, že jste v těch postavách a prostředí ztracení... Pak ale přijdou draci a vy si říkáte jooo tohle vypadá skvěle... Linka na západu mě bavila opravdu hodně a celkově byl děj fajn, není to top, ale za přečtení jsem ráda... Kniha vyžaduje soustředění, jak tomu běžně u fantasy bývá, ale ano, tohle bylo fajn :)

Irsaf
25.04.2020 4 z 5

Uf... Tak je ta bichle za mnou...
Od autorky to byla moje první kniha a musím říct, že to nebylo vůbec špatný čtení...
Ale nejvíc mě bavilo posledních cca 100 stran...

sandra8786
19.04.2020 5 z 5

Tohle byl opravdu epos! 5 hvězd dávám za zajímavý a uvěřitelny svět, který je propracovaný do každého detailu, i když to někdy bylo až moc zahlcující. Nevím, jestli je to mnou, ale každou chvíli jsem se musela dívat na mapu a když jsem měla krátkou pauzu ve čtení, musela jsem se opět podívat, do rejstříku postav, kdo je kdo. Bylo toho opravdu hodně a zorientovat se bylo ze začátku namáhavé. Nicméně příběh rychle plynul a i přes některé nelogičnosti a na muj vkus uspěchaný závěr, se mi kniha líbila a na čtení jsem se vždy těšila. Co mě poslední dobou už trosku otravuje je snaha o hyper gender vyváženost (většina postav ve “vedoucích funkcích“ a nejlepší bojovníci byly ženy) a LGBTQ tematiku vtlačenou všude až téměř násilím (“hlavní” dvě romantické linky byly gay linky). Ale to je spíš obecný jev současné YA literatury, ktera je pak šablonovitá a předvídatelná.

Alex.Barunka
16.04.2020 3 z 5

Samantha Shannon, ač jsou její předcházející knihy velice dobré, na tohle ještě nemá, což právě dokázala na hodně frontách. Nebylo to vyzrálé ani omylem, právě naopak. Autorka tam toho chtěla nacpat tolik, v domnění, že se jedná o epickou fantasy, že všechno nechala ve stádiu rozpracovanosti a polovičatosti. Není na tohle připravená. A neberu jí styl psaní, neberu jí dobře položené základy, ale tohle je sakra nedodělané.

martina1199
15.04.2020 5 z 5

Tohle bylo prostě dokonalé. Doufám, že se autorka k postavám a světu, který zde stvořila, zase někdy vrátí. Třeba volně navazujícím příběhem. Myslím, že má ještě o čem vyprávět :-)

kolacky
15.04.2020 5 z 5

Krásně vymyšleno, krásně napsáno!

Kaie
05.04.2020 5 z 5

Autorka mě vtáhla do svého světa první větou a kniha se pro mě stala jednou z nejmilejších vůbec.

draci magie pro dívky fantasy LGBT, queer, LGBT+

Samantha Shannon
britská, 1991
2014  85%Kostičas
2020  82%Převorství u pomerančovníku
2015  87%Vidořád
2017  84%A zrodí se píseň
2022  84%Když spadne maska

Kniha Převorství u pomerančovníku je v