Převorství u pomerančovníku

Převorství u pomerančovníku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428807/bmid_prevorstvi-u-pomerancovniku-83e-428807.jpeg 4 540 159

Kořeny chaosu série

1. díl

Svět je nesmiřitelně rozdělený. Královenství nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí. Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie. Královna Sabran musí počít dědičku, aby svou zemi zachránila před zničením. Stále však není provdaná a ke dveřím její ložnice se plíží hrdlořezové. Ead Duryanová je u dvora jednou z mála cizinek. Vypracovala se na pozici dvorní dámy, ve skutečnosti však zůstává věrná utajenému společenství Rudých panen. Nespouští oči z královny Sabran a pomocí nedovolených kouzel ji tajně ochraňuje. Na opačné straně temného moře se dívka Tané celý život cvičí v bojovém umění, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti ji však doženou k rozhodnutí, které ohrozí celou její budoucnost. Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Priory of the Orange Tree , 2019

nela3812
15.02.2022 4 z 5

Když jsem se do knihy začetla, měla jsem obavy, přeci jen 800 stran a 120 postav? To je oříšek i pro otrkaného čtenáře. Ale četlo se to samo a světe div se, v postavách jsem si dokázala udržet přehled.
Hlavní postavy Tané a Ead mě bavili a těšila jsem se, až se jejich cesty spojí ve velké závěrečné bitvě. Očekávala jsem, že z nich autorka vytvoří výborné duo a byla jsem zklamaná. Jejich spojení vůbec nedosahovalo ani polovině mé představy. Také mě mrzelo, že dějová linka Tané nedostala více prostoru a trochu zanikala za Ead a Sabran. Věřím, že by si Tané více prostoru zasloužila, už jen proto, že jí obklopovali draci a to já prostě můžu!
Svět, který autorka vytvořila, si naprosto získal mé srdce. Ačkoliv přiznávám, že jsem se zpočátku opravdu špatně orientovala i s přiloženou mapou. Když už mi nedělají problém postavy, tak mám zmatek ve světě…to už není možný. Nicméně jsem byla naprosto okouzlena královstvím, draky i převorstvím. Vše mi do sebe krásně zapadalo.
Příběhu nechybí ani romantická linka, ve kterou jsem po bližším poznání postav doufala. I tu autorka zvládla skvěle. Pomalý, ale příjemně gradující vývoj vztahu 2 velmi důležitých postav mě bavil. Očekávala jsem to, ale netušila jsem, kdy k tomu dojde, takže alespoň část napětí zůstala uchována. Samozřejmě jsem vesele párovala i další postavy, ale k mému zklamání se do toho autorka nepustila. Taková škoda!
Co musím vytknout je ten konec…tak já čekám přes 700 stran na velkou bitvu a pak to sfoukneme za pár minutek? Proč nám tohle autoři dělají? Přípravy na to co přijde, jsou sice zajímavé, ale to přeci i ta bitva samotná. Vítězství mi pak přijde až moc snadné a úplně to potopí předešlý příběh. Rychlé vítězství a co ten cavyk před tím? Pro nic za nic. Je to škoda, konec si rozhodně zasloužil více pozornosti, než mu bylo věnováno.
Hodnotím 4/5.

AlexandraBane
10.02.2022 5 z 5

Zamilovala jsem hned při pohledu na obálku a od první stránky. Bylo to úžasné a dokonalé a propracované fantasy do posledního puntíku. Normálně bych ho četla asi kratší dobu, ale vážně jsem si ho chtěla užít a vychutnat, tak jsem si jí šetřila co to dalo. Ani se mi nechtěla dočítat. Bylo mi líto, že končí.

Převorství bude jedna z těch knížek, ke kterým se budu ráda vracet

6493
31.01.2022 4 z 5

Jedna z nejoriginálnějších fantasy, jaké jsem kdy vzala do ruky. Z kraje (cca prvních 120 stran) se mi nedařilo do knihy začíst. Rozhodně nemám problém se sledováním více dějových linek a osudů kupy postav, nicméně tam bylo něco, co mě lehce nudilo a štvalo. Nedokážu to přesně pojmenovat, ale určitě v tom hrála roli nesnesitelnost většiny postav a fakt, že se, především Západ, řídil až neskutečně zpátečnicky a otřesně náboženstvím. Tohle pochopitelně nemusí vadit každému, mně osobně však slepý fanatismu vždycky pije krev.
Čím dál do knížky se dostanete, tím to bude lepší. Téměř až dechberoucím způsobem se osudy celé té kupy postav propojí a ejhle! Dává to dokonalý a čistý smysl.
Samotný závěr byl možná trochu málo propracovaný, ale jen z hlediska porovnání se zbytkem knihy. Rozhodně doporučuji, jelikož takové knihy se neobjevují každý den.

Knihy_nad_zlato
22.01.2022 5 z 5

Uf, tak tohle bylo hodně rozsáhlý. Přečíst tuhle knížku mi trvalo víc jak týden, což je na mě celkem dost, ale vzhledem k tomu, kolik to má stránek, se asi není čemu divit. Navíc u konce už jsem dočtení oddalovala, protože jsem se ještě nechtěla vzdát toho světa, toho příběhu, těch postav.
Ze začátku jsem byla šíleně zmatená. Netušila jsem, co se děje, kde to jsem, ani kdo to vypráví. Rovnou na mě byla vychrlena řada cizích jmen a názvů. Což chápu, že asi pro někoho není zrovna ideální začátek, ale já to mám takhle ráda.
Knížka sleduje rovnou čtyři hlavní postavy, s tím, že na začátku je každá úplně někde jinde (ano, i na jiných kontinentech), postupně se každá postava různě po světě přesouvá, u čehož velmi oceňuju parádní mapu, líp jsem se pak orientovala, kde kdo vlastně je.
V tomhle světě existuje rovnou několik různých náboženství (s tím, že každej kdo nevyznává stejnou víru jako ty, je nepřítel), i všechny hlavní postavy se každá hlásí k jinému, a každé je do detailu rozpracované, u každého dává smysl, proč tomu ti lidé věří.
Svět i děj byli tak neskutečně komplexní, že se divím, jak se to autorce povedlo, vzhledem k tomu, že na to měla jen jednu knihu. Pravda trošku to asi bylo na úkor postav, kvůli nim bych si možná i přála, aby to byla série. Například Loth měl příliš málo prostoru, zajímala by mě donmata Marosa, o které nevíme téměř nic, a co teprve císař Říše dvanácti jezer. Chtěla bych víc znát minulost Ead a Tané, ale to se prostě do jedné knihy nevejde.
Jinak jsem si asi všechny postavy buďto oblíbila nebo je aspoň chápala.
Stejně jako postavy, ani vztahy tady rozhodně nehrají prim, ale ty co tu byli se mi líbily, třeba Sabran a Lievelynovi jsem fakt fandila, nebo bylo nádherný i přátelství mezi Lothem a Ead.
Líbila se mi zápletka, a to, jak do ní byli zakomponovaný všechna náboženství, legendy a jejich různé převyprávění.
Právě tohle je pro mě na knížce asi nejlepší, ty legendy, to jakou dodávají příběhu atmosféru.

dawson321
11.01.2022 3 z 5

Musím smeknout nad tím, jak dokázala autorka vymyslet a dopodrobna popsat celý svět v knize. I když fantasy tolik nečtu, tak se mi kniha líbila, ale dala mi teda dost zabrat. Některé postavy mi byly sympatičtější, jiné méně...ale oceňuji mnoho LGBT postav a linek v knize. Koukám, že některým čtenářům se to moc nelíbí, já naopak tyto dějové linky kvituji a možná to byl i jedem z důvodu, proč jsem knihu neodložil.

trollkvinna
10.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Hlavní podnět ke koupi knížky, byla její krásná obálka. Na fantasy moc nejsem, navíc je to 800 stran, ale obálka mne zlákala a popis knížky taky nezněl špatně. Tak proč to nezkusit?
Můžu říct, že jsem neudělala chybu. Moc se mi kniha líbila a je dobře, že měla 800 stran, bylo tam vše potřebné a nezdálo se mi, že by tam něčeho bylo zbytečně navíc. Bylo to hezky napsané a dokázalo mne to udržet vzhůru, nenudilo mě to.
Ze začátku jsem se nemohla propojit se všemi postavami, ale postupem času, jsem si na ně zvykla.
Líbilo se mi propojení několika kultur, náboženství a znaků, které si autorka vzala jako předlohu. Dobře se to do jejího světa hodilo.
Vše bylo dobře vysvětleno, vždy v pravý čas.
Jinak jedna hvězda tomu přeci jen chybí. Nevadí mi románek mezi dvěma ženami, naopak jsem ho v příběhu uvítala. Ale stačila by mi asi jedna jejich romantická scéna.
A dala bych víc prostoru drakům, kteří byli dobře ztvárněni.
Za mě palec hore.

vevera6
01.01.2022 5 z 5

Na to, jak je kniha dlouhá, by člověk očekával (doufal), že závěrečná bitva a celkově takové ty zajímavější části budou trochu delší než jen posledních pár desítek stránek. Cestování ke konci knihy bylo docela podobné jako cestování v pozdějších sériiích Hry o Trůny (jestli někdo chápe, jak to myslím oops) a tak byl konec takový uspěchanější, než bych na knihu o 817 stránkách čekala.
Občas mi tu hodně iritovaly části s náboženstvím, respektive pouze náboženství Říše cností, které bylo až fanatické a příšerně otravné.
I přes pomalejší rozjezd a poněkud rychlý konec je to ale fajn knížka, jejíž čtení neberu jako ztrátu času.

farys_books
21.12.2021 5 z 5

Čtení téhle knihy jsem dlouho odkládala a vlastně ani nevím proč. Možná proto, že jsem slyšela názory ostatních, že se hodně pletou postavy a místa, což mě dělá problém skoro všude. Ale tady jsem ten problém kupodivu neměla.
Ano, děj se odehrává na více místech, dokonce i na více kontinentech, ale postavy jsou napsané tak, že jsem si je nepletla (dobře, možná některé vedlejší mi trochu dělaly potíže) a vždycky jsem věděla, v které části světa jsem. K tomu pomohla i skvělá mapa.

Co se týče příběhu, ten mě hodně překvapil. Hlavně tím, jak byl nepředvídatelný a plný nečekaných zvratů. Ani na chvíli jsem se nenudila. Ze začátku se na čtenáře vysype možná trochu moc informací, ale když tomu dáte čas, tak do sebe všechno zapadne.

Postavy se nám tu různě míchají, cestují a setkávají a většina z nich jsou ženy. Což je super. Taky se mi tady moc líbila romantická linka, což se moc často nestává.

Moc se mi líbilo zapojení draků, jen se nemůžu zbavit dojmů, že bohužel dost upozaděni.

Sečteno a podtrženo, Převorství u pomerančovníku se mi moc líbilo, ať už nápadem, propracovanosti, nebo provedením. Doufám, že se autorka do tohoto světa někdy vrátí a třeba poodhalí nějaký příběh z minulosti.

evilunicorn
21.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Měl jsem trochu strach se do téhle bichle pustit, protože měla poměrně rozporuplná hodnocení, nakonec jsem neodolal, a sakra, vůbec toho nelituji! Neuvěřitelně mě ta kniha bavila, obrovský spád, neustále se něco děje. Oceňuji odkazy na příběhy jako sv. Jiří a drak a legendy o Artušovi. A postavit draky proti sobě.. To bylo skvělé. Dokonce i to, že nebyly všechny dějové linky úplně ukončeny mi přišlo výborné. Konec konců, je to fantasy a tak zůstává prostor pro naši fantazii,nebo pro pokračování:).

sniciknihomolka
20.12.2021

(SPOILER) Na tuhle knihu jsem se neskutečně těšila. Miluji dlouhé knihy a věděla jsem, že tahle kniha bude výjimečná. Naprosto naplnila mé očekávání. Prvních 150 stran bylo trochu zdlouhavých, ale důležitých pro pochopení děje. Hodně postav a hodně míst. Nedokážu říct, kterou postavu jsem si nejvíce oblíbila za cca 800 stran. Bylo jich více. Shodnu se na Ead, Sabran, Meg, Tané a spoustu dalších. Draků bylo tak akorát. Závěr jsem trochu obrečela. Mrzelo mě, že se s knihou budu muset skoro po měsíci rozloučit. Ale něco nového začíná. První díl TOG jsem už rozečetla :)

hanaseidl
12.12.2021 4 z 5

Začátek byl krkolomný a trochu těžký. Autorka se nás snaží dostat do děje a popsat několik dějových linek. To bylo dost mínu. Ono se to nakonec spojí, ale mohlo to být dříve. Jakmile se děje propojily, tak už super. Nakonec se mi knížka líbila, ale je to tlusté jak dlažební kostka a do půlky takové nijaké.

Patro
13.11.2021 5 z 5

Ze začátku je trošku náročné zorientovat se v worldbuildingu a všech různých nábožentsvích, ale pak už to jelo jako po másle. Na rozdíl od ostatních uživatelů, kteří tu zanechali recenzi, se mi příběh i svět i postavy velmi líbily a "homo vztahy", tedy romantické homosexuální vztahy, mi připadaly, že k postavám přirozeně sedí a není tam žádný problém. Taky bych ale doporučila spíš zkušenějším čtenářům, protože je svět i jazyk celkem náročný k pochopení.
Každopádně - draci, magie, víra, LGBT a morálně šedé postavy - co víc si člověk může přát?

Fallenyard
06.10.2021 3 z 5

Mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu nebyla úplně nudná a nemůžu říct, že bych se do čtení musela nutit, ale na druhou stranu nemám pocit, že se toho na více než osmi stech stranách moc dělo. Méně je někdy více, a u Pomerančovníku to platí dvojnásob. Příliš mnoho postav s krkolomnými jmény, které jsou popisovány zbytečně obsáhle vzhledem k faktu, že v příběhu nehrají nijak výraznou roli. Geopolitice a náboženství byl věnován prostor na úkor podnětů, které šly rozvést daleko zajímavěji - například intriky královské poručnice, pozadí některých postav... Mapa občas neseděla s vyprávěním a místo postupného budování napětí přišly jen nekonečné, často až rušivé popisy míst. Příběh se mi líbil, LGBT linky v pohodě, ale nic nečekaného, svět vymyšlený též dobře, ovšem provedení dost ubírá na celkovém dojmu. Přirovnání k Pánovi prstenů je úplně mimo, nevěřte tomu.

niki-chan
25.09.2021 3 z 5

Nejdříve to dobré. Líbil se mi svět příběhu a odlišné vnímaní draků v různých královstvích. Kniha má také krásnou obálku, díky které mě získala ke koupi. Kapitoly věnující se bitvě byly skvělé. A teď ten zbytek: naprosto zbytečný rozsah, který je získán pomocí vycpávkových kapitol. Naopak důležité kapitoly byly často dějově nepřehledné. Mapa přiložená v obálce mi přišla místy neodpovídající příběhu. Příliš mnoho "homo" vztahů, u kterých jsem měla pocit, že jsou do příběhu násilně vloženy a neodpovídají charakteru postav. Prostě lepší obálka než obsah (budiž mi ponaučením).

Espresso
28.08.2021 2 z 5

Krásné prostředí, krásná obálka, ale dějově nuda. Pořád jsem čekala, kdy se konečně dočtu k tomu, co reklamy slibují, k úžasnému ději. A nakonec jsem byla na konci a nic. A hlavně jako kdyby byla v každé kapitole opsaná nějaká jiná fantasy kniha. V knihovničce se dobře vyjímá obálka, ale jinak ztracený čas. Příště si dám pozor, abych si kupovala vyhypované knihy.

dianaxn
21.08.2021 2 z 5

Nikdy jsem si nemyslela, že může být nějaká kniha s 850 stranami tak nudná. Ale stalo se. Převorství u pomerančovníku má zajímavý nápad a koncept, ale zpracování je meh a bez všech zdlouhavých popisů zbytečných věcí, historie a míst to mohlo být o polovinu kratší.

Samotný příběh není špatný a worldbuilding je celkem originální, jenže se děj šíleně táhne a nakonec se to, o čem měla být původně celá kniha, odehraje na pár stranách. Přesněji řečeno, velká epic bitva, která mě zajímala nejvíc, je nacpaná v jedné kapitole.

Postavy byly další problém a ne proto, že by byly otravné, jen je jich tam tolik, že jsem v tom měla mess i po 200 stranách a netušila jsem, kde měl kdo s kým v určitou dobu být. Vzadu je dokonce jejich přehled na 16 stranách (ano, fakt na 16, sama jsem to spočítala). Jsem ráda, že mi nakonec vůbec došlo, že to je vyprávěno z pohledu 4 postav, protože jsem nejdřív myslela, že je jich víc.

Styl psaní taky nebyl žádná sláva, ale nedá se říct ani to, že by byl katastrofální (jen nudný a uspávací). Nejspíš nesedl jen mně osobně, a nepomáhal tomu ani fakt, že byly všechny popisy zbytečně detailní.

Ale abych jen nekritizovala, tak se mi líbil vytvořený svět, který je dobře promyšlený a spojení s tématem draků. Jsem si jistá, že spoustu lidí tahle kniha nadchne, jen já nejsem jedním z nich.

amejzlík
19.08.2021 2 z 5

Nemyslím si, že bych po dočtení tohoto fantasy příběhu objevila něco nového…svět mi připadal takový otřepaný a popsaný v mnoha podobných fantasy knihách. Z toho jaký vztah utvořila autorka mezi dvěma hlavními postavami se mi dělalo nevolno…Kniha by bez zdlouhavých popisů různých věcí, historie a míst mohla být o dobrou polovinu kratší. Nejvíce mě zajímalo Převorství v němž jsme se paradoxně jako čtenáři mohli ocitnout jen na pár stránkách. O dracích není evidentně schopen psát pořádně, krom Tolkiena, vůbec nikdo. Nejvíce se mi líbila bitva na konci. S tou se autorka vypořádala z celého děje nejlépe.

NemmamSlov
14.08.2021 4 z 5

Bože, ten začiatok. Myslel som si, že to  vzdám, ale inštinkt fantasy čitateľa našťastie nesklamal a príbeh sa časom rozbehol správnym smerom. Mám pocit, že táto kniha bola mierená pre ženské publikom, preto bol začiatok pre mňa utrpenie. Nepotrebuje čítať o tom aké si ide kráľovná Sabran obliecť šaty a rozoberať klebety šľachtického dvora. Ja som v príbehu potreboval hlavne drakov, drakov a drakov.

Najviac som si obľúbil samozrejme Ead a Tané, najdôležitejšie postavy príbehu. Ead, tajná agentka prevorstva, v službách kráľovnej Sabran, ovládala magickú moc, ktorou chránila bezpečnosť prchej Sabran. Tané mala trošku smutnejší príbeh a tu sa už od samotného začiatku stretávame s drakmi, no trošku v ázijskej podobe. Autorka čerpala z histórie. Inynské kráľovstvo mi pripadalo ako Anglicko a Artušovi rytieri. Vznik Prevorstva pripomínalo Johanku z Arku a samotný východ bol na obraz Čínskej ríše. Až na ten začiatok maximálna spokojnosť.

Padla Hvezda
14.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Převorství u pomerančovníku jsem začala číst v dubnu a dočetla začátkem července, když jsem konečně dodělala poslední pitomou zkoušku, co jsem fakt musela mít. V reálu to vypadalo tak, že prvních 100 stran jsem četla pár měsíců, zbytek pár dní. Takhle kniha se nečetla úplně lehce a ne kvůli tomu, že by byla náročná, spíš je taková mdlá. Rádoby epický příběh o záchraně světa (jak to tak ve fantasy bývá) se chvílemi vleče a pak neskutečně zrychlí a všechno se velice rychle vyřeší. Jména postav jsou dost krkolomna a nepřekvapilo by mě, kdybych je celou dobu četla špatně. Není to úplně reader friendly. Skutečně sympatické mi pak přišly asi jenom dvě postavy.

Převorství má mnoho prvků typického fantasy, tudíž je vhodné pro ty, kteří mají právě na to typické fantasy chuť, ale nechtějí číst pořád dokola ty samé knihy. Samotný příběh není vůbec špatný a svět je zajímavý, jenom mi přijde, že za těch skoro 900 star se toho zase tak moc nestalo.

Jako opravdu nešťastný mi přijde překlad, který je v některých místech až moc moderní, v jinych místech, v dialozich hlavně, dodržuje typickou mluvu historických knih. Vznika tedy jakýsi podivný paskvil, který mě chvílemi iritoval.

Další věci, co mě irirovalo, bylo s jakou samozřejmostí byly v tomto světě přijímány homosexuální vztahy. Ve světě, kde se moc, statky a tituly předávají z generace na generaci, bych očekávala, že šlechticům bude umožněno najít si partnera stejného pohlaví až v momentě, kdy zajistí pokračování rodu. Celkově mi tato myšlenka přijde nedotažená.

broskev28
30.07.2021

Ano i ne, takže asi bych měla dát tři hvězdy, jenže jsem trochu v rozpacích.
Krásná obálka, ovšem rozdělení posledního slova názvu mě opravdu nenadchlo; profesně ve mně ten řádek se třemi písmeny evokuje něco nepatřičného.
Množství postav, mnoho dvorských i jiných funkcí, složitá jména - to vše komplikuje četbu některým "slabším" čtenářům, a já jsem se jim alespoň zpočátku ani moc nedivila.
Obojaké vztahy byly běžné už od starověku, takže proč ne; v téhle knize nebyly nijak vyzdvihovány a glorifikovány. Velmi decentně a lidsky bylo pojato (a praktikováno – vztah inyské panovnice a jejího druha) tradiční spojení dvou zemí, jehož nezastíraným cílem bývá především přivést na svět dědice. Rozhovor Lotha s císařem předvedl velkého vládce ve velmi příznivém světle.
Samotné převorství mi trochu evokovalo amazonky; kde a kdo byli otcové potomků Rudých panen? A zřejmě jsem špatně četla, ale nějak mi uniklo, jakým způsobem k Ead doputoval onen důležitý předmět, který měla v držení převorka. Budiž mi omluvou fakt, že jsem měla k dispozici e-knihu, ve které se mi nedaří listovat a opětovně nacházet nit.
Pro mě samostatná kapitola, draci, byla docela náročná, hlavně kvůli jejich "křížencům", i kvůli označení, které se lišilo v různých královstvích. Jedině ty dva hlavní padouchy si nebylo možno poplést, naštěstí. Závěrečná bitva mi připadala jako souboj supermanů, ale jelikož bitevním popisům neholduju, nijak jsem to neprožívala.
Takže nesdílím nadšení ani nejvyšší hodnocení mnohých, ale jsem ráda, že jsem se ke knize dostala. A hlavně jsem zvědavá, zda se autorka dokáže v dalších dílech plánované tuším pentalogie (?) naladit na jinou strunu.

"Susa dala všechno v sázku kvůli naplnění snu, který nebyl její. Takové přátelství člověka nepotká víckrát než jednou za život. Někdo ho nezažije vůbec."

draci magie pro dívky fantasy LGBT, queer, LGBT+

Samantha Shannon
britská, 1991
2014  85%Kostičas
2020  82%Převorství u pomerančovníku
2015  87%Vidořád
2017  84%A zrodí se píseň
2022  84%Když spadne maska

Kniha Převorství u pomerančovníku je v