Převorství u pomerančovníku

Převorství u pomerančovníku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428807/bmid_prevorstvi-u-pomerancovniku-83e-428807.jpeg 4 540 159

Kořeny chaosu série

1. díl

Svět je nesmiřitelně rozdělený. Královenství nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí. Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie. Královna Sabran musí počít dědičku, aby svou zemi zachránila před zničením. Stále však není provdaná a ke dveřím její ložnice se plíží hrdlořezové. Ead Duryanová je u dvora jednou z mála cizinek. Vypracovala se na pozici dvorní dámy, ve skutečnosti však zůstává věrná utajenému společenství Rudých panen. Nespouští oči z královny Sabran a pomocí nedovolených kouzel ji tajně ochraňuje. Na opačné straně temného moře se dívka Tané celý život cvičí v bojovém umění, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti ji však doženou k rozhodnutí, které ohrozí celou její budoucnost. Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Priory of the Orange Tree , 2019

Grohlinka
05.11.2022 3 z 5

Prevorstvi u pomerancovniku je rozsahla kniha, ktera muze mnoho ctenaru odradit, ale to by byla chyba. Svet, ktery Samantha Shannon stvorila je dobre propracovany, postavy nejsou ploche a jejich vyvoj je dobre zpracovany, zejmena musim vypichnout postavu kralovny Sabran a postavu Tane.

Ocenuji lgbt linku, ktera je nezvykla, prestoze davam prednost gay parum, tohle bylo neotrele a najit dobre fantasy se stejnopohlavnimi pary v cestine neni jednoduche, takze palec nahoru.

V tomto pribehu se setkavame se silnymi hrdinkami, je to pribeh kraloven, dracich jezdkyn, drakobijek, carodejnic a dracic, presto zde najdeme mnoho skvelych muzskych postav, ktere jim zdatne sekunduji.

Kniha se mi opravdu libila, styl psani mi sedl a nenudila jsem se na zacatku ani na konci a tezko se mi po vice nez 800 strankach s timto svetem louci. Presto musim dat “pouze” 4 hvezdy, a to z duvodu, ze prestoze mi byly postavy sympaticke, vcetne vsech hrdinek, zadna z postav mi neprirostla k srdci natolik, abych se doopravdy strachovala o jeji osud, snad az na Aralaqa, a to je na takovy pribeh pro me malo.

zofie3000
12.10.2022 4 z 5

Dlouho jsem nic tak rozsáhlého nečetla. Oceňuji velmi dobře promyšlený svět a zajímavé postavy. Líbí se mi, že se v knihách začíná objevovat i queer romance. Knížka mi přišla ale velice uspokojící, možná to bylo moc roztahané a zajímavé mi to přišlo až po 400 stránkách a kdybych to neměla do čtenářské výzvy, tak ji odložím asi mnohem dřív

Ivka14
08.10.2022 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale na mě byla až moc dlouhá a zezačátku jsem byla totálně zmatená. Čekala jsem od toho asi něco jiného. Možná, kdyby z toho autorka udělala sérii, tak bych byla víc spokojená.

roman9276
04.10.2022 4 z 5

Teda, tohle se snad nedá ani krátce popsat. Kniha teda byla velice dlouhá, když se to začalo rozjíždět až po 500 stranách, tak jsem si říkal hurá. Teď zpětně hodnotím, že to bylo opravdu epický, nic bych nevynechal, ba naopak. Menším zklamáním pro mě byl konec, kterej byl tak strašně rychlej a popsanej jen na pár stranách, že jsem čekal teda něco o dost víc. Postavy mě bavily, linky byly dobře napsaný, avšak bych se nebránil, kdyby to vyšlo v několika knihách a postavy by dostaly víc prostoru, protože Ead, Tané, Niclays si to určitě zasloužili. Skvělý fantasy a jsem moc zvědavej na jeho preqel. Je to moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední.

Laféeverte
25.09.2022 5 z 5

V poslední době jsem přečetla několik fantasy od současných autorek a musím říct, že mě to, co produkují, dost baví. Převorství je v tomto ohledu klasickým fantasy příběhem s propracovaným světem, magií, bájnými bytostmi, mytologií a zároveň reflektující současné společenské problémy. V téhle knize si jednoduše užijete oboje. Je to svět rytířů v rukou žen hledajících cestu jak reagovat na nevyhnutelné změny, jak vystoupit z vlastního relativně bezpečného (a taky trochu zatouchajícího) rybníčku a postavit se skutečnosti. Je to fakt osvěžující mít hned tři silné ženské hrdinky... ale máme zde i muže - Loth mě nejdřiv fakt nebavil (zvlášť v porovnání s hokama :-)), ale pak mi jeho správňáctví nějak přirostlo k srdci a taky jsem ocenila jeho důležitou úlohu pro celý příběh. Niclays je jeho protipól, prostě v něm pořad hledáte ten potenciál, co jeho blízcí vidí, a ono pořád nic a pak prásk... no asi není všechno úplně dotažené, ale celkově Převorství nabízí pestré a zjímavé postavy s vývojem. Taky musím vyzvednout vyváženost akce a mezidobí běžného života, kdy jsou hrdinové chvíli obyčejní a oni i čtenář mohou tak nějak vstřebat minulý děj i nadcházeící výzvy. No a nenechte se odradit tím, jak je ta kniha veliká - ve výsledku je dobře, že si můžete v klidu užít celý příběh a ne stále shánět další díly.

petrulka
07.09.2022 4 z 5

Přesně jak je psáno v recenzích. Epický rozměr v jedné knize. Naprosto s přehledem by z takového příběhu šla sestavit trilogie. Je to příběh pro nadšence do jmen, rodů, vládců a jejich dvorů, do spletitých vztahů a zákulisních intrik. Je to příběh i o bojovnících, lépe řečeno bojovnicích, ale o jejich výcviku a zkouškách se moc nedozvíte. Dočtete se i o dracích, kteří jsou tentokrát velmi zajímaví - východní, západní, hodní, zlí, malí, velcí...vybere si každý. Ale opět mi chybělo něco víc, hlavně o zrodu, skutcích a motivacích západních draků, hlavně o Bezejmenném se nedozvíme téměř nic. V tomto směru malé zklamání, nicméně pro nadšence do epických fantasy příběhů je tato kniha příjemnou záležitostí.

RMája
30.08.2022 3 z 5

Strhující fantasy příběh, který svou dynamikou stále drží pozornost čtenáře a umí překvapit v každé části. Svět mě moc bavil, byl postupně představován, často jsem cestovala v mapě na začátku knihy. K závěru děje ale na mě bylo spletitosti už hodně. Rozluštění některých zápletek bylo zbrklé a trochu mi to kazilo dojem. LGBT tématika byla jediným motivem vzájemných vztahů a ženská síla jako jediná opravdová, naopak mužské postavy jako buď ňoumové, nebo nesympatičtí muži. V tomto směru mi chyběl balanc. Na prozkoumání dalšího fantasy světa bych ale knihu doporučila.

markyticka
21.08.2022 4 z 5

Příběh mne bavil, složitost celého světa a množství postav mi nevadilo. Vynechala bych delší popisy milostných scén a více propracovala závěrečnou bitvu. Třeba v tomto světě nejsme nakonec, mnohé osudy jsou otevřené :)

Lenny33
07.08.2022 5 z 5

Zajímavá "klasická" fantasy v moderním podání. Strašně se mi líbilo zakomponování silných ženských postav (a vlastně i rovnoprávnosti žen a mužů) nebo lgbt lidí. Příběh je opravdu dobře vymyšlený, propracovaný, plný zvratů, napínavé části se střídají s klidnějšími a popisnými a celým dějem nás doprovázejí originální zajímavé postavy, které rozhodně nejsou černobílé. I přesto bych knihu rozdělila na dva díly - některé části byly zbytečně omílané stále dokola a některé části by si naopak zasloužily více prostoru (Tané a život s draky, Ead a Převorství). Celkově je to ovšem velmi zdařilé dílo.

jjanca
02.08.2022 5 z 5

Páni, to bolo niečo! A tá obálka je nádherná. Začiatok bol náročný, čo si budeme hovoriť. Ja som ešte k tomu knihu čítala v originále, takže kým som sa zorientovala v postavách a rôznych názvoch, ktoré autorka vytvorila, tak to trvalo o niečo dlhšie. Napriek tomu som sa do príbehu po čase ponorila úplne a len žasla nad prepracovanosťou príbehu a autorkinou fantáziou. Všetky postavy (okrem Niclaysa) mi boli sympatické a záverečná bitka bola skvelá. Trošku ma mrzelo, že sme málo času strávili v Priorstve a ešte by som ocenila viac strán s drakmi východu. Teším sa na ďalší diel. Autorka dokončila standalone prequel k tejto knihe a v originále by mal vyjsť začiatkom roku 2023.

kedlis
29.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Po delší době jsem se chtěla vrhnout do pořádného fantasy a o tom, že tohle je pořádné fantasy není pochyb. Ze začátku jsem měla dost zmatek ve všech postavách, zemích a vztazích, ale to se dá asi očekávat. Upřímně mi žádná z postav nijak zvlášť nepřilnula k srdci, ale mrzí mě, že jsme neměli více času s Tané a její trénink byl docela odfláknutý, kde je nějaké seznámení s draky, co ten její spolužák/rival? Linka s Artelothem byla také vcelku zajímavá. Kdo mě opravdu štval byl Niclays, kterému jsem snad ani ten "šťastný" konec nepřála.
Trochu mě zklamal hlavní souboj, ke kterému vlastně celá kniha směřuje. Přišlo mi to mdlé a sakra krátké vzhledem k délce knihy. Hlavně jsem čekala na pořádnou spolupráci Tané a Ead, ale to se jaksi vůbec nestalo. Co si nemohu odpustit je to, že je zkrátka neuvěřitelné, aby všechny hlavní postavy přežily tak epický děj plný zvratů a nástrah.
Přes všechny moje výtky musím přiznat, že se mi to četlo vcelku dobře a některé zvraty mě překvapily.

*To že lidé z LGBTQ+ komunity existují kromě reálného světa i ve světě fiktivním opravdu není "propaganda"

Deia
25.06.2022 5 z 5

Veľmi som nevedela, čo mám od tejto knihy čakať. Čítala som na ňu jak nadšené reakcie, tak aj tie veľmi negatívne. Mne kniha veľmi sadla a pravdepodobne bude patriť k jedným z najlepších, ktoré som tento rok čítala.
Ale keďže je taká rozsiahla, tak sa mi o nej píše veľmi ťažko. Je v nej obrovské množstvo zaujímavých postáv. K srdcu mi najviac prirástla Tané, ktorá chcela dosiahnuť svoj cieľ, ale život jej hádzal polená pod nohy. Takisto aj Ead, ktorá nenápadne chráni kráľovnú Sabran a patrí k tajnému spoločenstvu. Ale tie dve nie sú jediné, tých sympatických postáv je tam naozaj veľa. Jediný, koho som veľmi nemusela, je Niclays, vyhnanec žijúci na ostrove Orisima.
Samotný dej ma bavil od začiatku. Spočiatku síce plynul pomaličky, ale mne to vôbec nevadilo, veľmi ma bavilo spoznávať celý ten rozsiahly svet. A potom, v istom bode sa to zlomilo, a všetky dejové linky začali byť napínavéa musela som otáčať jednu stranu za druhou (a strašne ma iritovalo, že sa hneď nedozviem, ako to skončí, lebo je to veľmi dlhé :D). Autorka sa s tým nejak nebabre, v knihe bolo množstvo zvratov, ktoré ma neskutočne prekvapili, pretože som ich vôbec, ale že fakt vôbec nečakala. Dúfam, že autorka ešte napíše nejakú knihu z tohto sveta a ideálne aj s tými postavami, ktoré to zvládli až do konca. A raz si od nej prečítam aj Kostičas, keď ho dopíše.

pink_unicorn
04.06.2022 5 z 5

Po knize jsem v knihovně sahla naprosto náhodou, pouze protože jsem po delší době chtěla fantasy, které nemá více dílů. Absolutně to ale předčilo veškerá moje očekávání. Kniha mě držela od začátku do konce, snad ani chvíli jsem se nenudila. Svět mě uchvátil, postavy zajímavé, navíc v celkem čistokrevné fantasy hlavní postavy především ženské, což se moc nevidí a nebo to působí moc násilně, tady však docela sedlo. Jsem nadšena, osvěžující nový svět, který autorka vymyslela, je výborný.
Rozsahu knihy se vůbec nebojte, ani vám to nakonec vůbec nepřijde, že to má 800 stran. Milovníkům fantasy vřele doporučuji!

ElessaRiverbow
25.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Téhle knihy jsem se ze začátku obávala, protože je to docela bichle, ale jakmile jsem začala číst, už jsem se od stránek nedokázala odtrhnout. I když se začátek trochu táhl a připadal mi zmatený. Svět byl podle mě dokonale vytvořený, všechny ty národy, náboženství a místa byli úžasný. Nádherná mapa byla jako třešnička na dortu. A navíc ta obálka - další dokonalost. Na začátku se mi spíš líbily kapitoly z Východu s Tané, protože tam bylo více zajímavých věcí. Z postav jsem si asi nejvíce oblíbila Ead a Tané. Měla jsem hodně ráda i Sabran, ale tu až po nějaké době, protože nejdřív mi přišla nesympatická a otravná. Vztah mezi ní a Ead mi v knize nevadil, naopak jsem jim moc fandila. Jediné malé mínus je to, že tam na můj vkus až moc rychle umíralo spoustu lidí. Přesto však se tato kniha stává TOP zatím přečtenou knihou za tento rok. Na to, kolik stran má, jsem ji přečetla rychle, ale recenzi jsem sepsala až tak po týdnu kvůli všem těm pocitům, které ve mě kniha zanechala. Rozhodně ji doporučuji si přečíst, pokud milujete fantasy.

Enxinka
07.05.2022 5 z 5

Uzasna kniha, jak uz svym vzhledem, tak samotnymi strevy. Opravdu jsem uz dlouho nemarazila na tak chytlavy a originalni pribeh, ktery me myslenky neustale zamestnaval a udrzoval v pozoru.

Knihoholka.
04.05.2022 5 z 5

Wow, ačkoli jsem Převorství četla hodně dlouho a s přestávkami, tak se mi moc líbila, skloubení fantasy prvků, které již známe s prvky novými bylo super. Nečekala jsem takto propracovaný a propletený příběh se spoustou postav a takových wow momentů a byla to opravdu jízda. Nejen Ead je skvělá postava, všechny byly úžasně propracované a líbil se mi jejich vývoj. Jediné, co mě mrzí je, že Tané nedostala v průběhu knihy mnoho prostoru. Opravdu by mě zajímaly podrobnosti jejího výcviku a více o dracích. Ale na to máme zase Eragona, že jo?

Korsika
20.04.2022 5 z 5

Po delší době opravdu originální fantasy s detailně propracovaným světem a postavami. Je to první fantasy, kterou jsem četla, jež je postavena na různých náboženstvích, jejichž podstata je logicky vysvětlena. Dlouho jsem si tedy zvykala na představu draků bez křídel a paradoxně jsem si je plně dokázala představit až v závěrečné bitvě, o to větší to bylo uvědomění a WAU! efekt. Dokážu si představit, že by tento svět fungoval i v rozsahu Písně ledu a ohně od G. R. R. Martina! Autorka si k tomu rozhodně vytvořila pevný základ a to je vlastně jediné minus na knize ... nedozvíte se vše co chcete vědět, protože chcete vědět víc než všechno ;) :D

Stromovous
09.04.2022 5 z 5

Kniha je skvostná a velmi čtivě představuje krásný příběh založený na dávném sváru. Je to vyšší fantasy s přesahem. Vřele doporučuji a přeji krásný prožitek. Tloušťka knihy není ku škodě, v mém případě by mohla být i o něco tlustší.

MíšaS.
16.03.2022 4 z 5

Jedna z nejkrásnějších obálek, jaké jsem kdy viděla.
Co se týče příběhu, tak je to to samé, jako u Kostičasu, někdy je méně více. Fantazie u této spisovatelky je, i vzhledem k sérii Kostičas, neuvěřitelná. Musí jí to dát strašně moc práce, aby do sebe vše zapadalo a bylo to uvěřitelné, což se cení.
"Rychlost" bitvy mi nijak zvlášť nevadila, pokud by to autorka chtěla ještě více rozvádět, tak už by to musela napsat na díly, alespoň podle mně.
Jen jediné, co mi možná trochu chybělo, jako taková ta třešnička na dortu, bylo na konec dopsat kapitolu - Po 10. letech - a zakončit příběh, co jste četli, tak víte čí.

Katka_Malfoy
10.03.2022 5 z 5

Po dvou týdnech konec! Připadalo mi to jako krásný dlouhý seriál, který nesmím zkouknout najednou. A proto si knihu přečtu ještě jednou... Nebo taky proto, abych se lépe orientovala v ději. Není to jen o dracích, je toho mnohem víc. Je dost těžké popsat všechno, co se dělo. Moje oblíbená postava je Tané a až pak Ead.

Nicméně doporučuji!

2020  82%Převorství u pomerančovníku
2015  87%Vidořád
2017  84%A zrodí se píseň
2022  84%Když spadne maska

Kniha Převorství u pomerančovníku je v