Převorství u pomerančovníku

Převorství u pomerančovníku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428807/bmid_prevorstvi-u-pomerancovniku-83e-428807.jpeg 4 540 159

Kořeny chaosu série

1. díl

Svět je nesmiřitelně rozdělený. Královenství nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí. Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie. Královna Sabran musí počít dědičku, aby svou zemi zachránila před zničením. Stále však není provdaná a ke dveřím její ložnice se plíží hrdlořezové. Ead Duryanová je u dvora jednou z mála cizinek. Vypracovala se na pozici dvorní dámy, ve skutečnosti však zůstává věrná utajenému společenství Rudých panen. Nespouští oči z královny Sabran a pomocí nedovolených kouzel ji tajně ochraňuje. Na opačné straně temného moře se dívka Tané celý život cvičí v bojovém umění, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti ji však doženou k rozhodnutí, které ohrozí celou její budoucnost. Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Priory of the Orange Tree , 2019

Máří91
02.06.2023 4 z 5

Tahle fantasy bichle mi opravdu sedla! Asi od třetiny jsem se už začetla tak, že se mi nechtělo knížku odkládat. Krásně vytvořený a popsaný svět, kouzla a draci, intriky a hodně zvratů - byla to jízda až do konce. Chtěla bych vědět víc o tom, co se dělo pak. Jen pro příště si místo e-knihy raději pořídím klasickou, abych se snadno a rychle dostala k mapě a postavám + si užila tu krásnou obálku. :)

sArKa236
21.05.2023 4 z 5

Uff, uff, ufffffffffffffff.
Pokud vydržíte, stojí za to. A jsou tam DRACI! Ale teda moje mozkové buňky se potí jenom při vzpomínce na to, jak jsem to četla.

Nečekejte moc akce, nebo alespoň akce, která by vás vtáhla, knížka se soustředí na cesty jednotlivých postav. Doporučuji.

Arev122
16.05.2023 3 z 5

Zajímavé fantasy čtení, ale mnohdy zbytečně zdlouhavé vypravování a vadily mi i homosexuální vztahy.

dontbullshitme
11.05.2023 3 z 5

Chtěla jsem dát čtyři hvězdy, protože musím uznat, že jde o opravdu propracovaný příběh, je to moc hezky napsané a určitě se najdou takoví, které to bude bavit, ale ve mně to bohužel nezanechalo žádnou stopu. Nečetla jsem to s tím, že musím honem rychle pokračovat, protože jsem zvědavá, co se bude dít a osud postav mi byl docela ukradený.

Hels-is-unicorn
27.03.2023 5 z 5

Úžasný příběh plný draků, magie, ohně a svitu hvězd. Ano, ze začátku se možná v příběhu hůř orientuje, ale rozdělení na světové strany nakonec dost pomáhá. Jediná linka, kterou nějak nedokážu ocenit, je ta Niclayse Roose, který byl zároveň asi jedinou postavou, které jsem nepřála přežít.
Knížka je na to, že se odehrává ve fantaskním světě, místy až bolestně realistická. Hrdinové mají své stinné stránky, nikdo není dokonalý a všichni jsou vystaveni výzvám, ve kterých musí přehodnocovat celý svůj dosavadní život a své znalosti.
Vážím si toho, že se autorka rozhodla příběh nedělit do více knih, ale tak trochu si myslím, že by to možná nebylo na škodu. I když musím smeknout před Hostem, že na to, jaká je to bichle, je paperbacková verze krásně lehoučká. Každopádně si myslím, že délkou knihy utrpěl nejvíc konec, klidně bych ocenila nějaký epilog, ve kterém by se dál rozvíjely příběhy hlavních postav.
Nemám moc co vytknout, rozhodně knihu zařazuji mezi největší klenoty své knihovničky a do budoucna se k ní určitě nejednou vrátím.

Iva095
23.03.2023 4 z 5

Tato kniha mi dala celkem dost zabrat. Pustila jsem se do ní hlavně z toho důvodu, že je to stand-alone fantasy a těm dávám přednost před fantasy knížkami, který mají několik dílů. Ze začátku jsem měla problém s tím, že každá kapitola obsahovala jiný příběh i když spolu od samého začátku alespoň trochu souviseli tak to pro mě bylo tak, že jedna knížka obsahuje čtyři příběhy a to mi úplně nesedlo což se v průběhu čtení změnilo. I přesto, že tam bylo hodně postav tak jsem neměla nějak velký problém se v nich vyznat. Knížka se dobře četla, ale i tak mi trvalo celkem dlouho než jsem se za četla. Celý příběh byl hodně propracovaný. Myslím, že tato kniha určitě za přečtení stojí, ale chápu, že někoho může odradit počet stránek.

MisaK81
18.03.2023 4 z 5

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se začetla vzhledem k velkému množství postav, různých zemí, náboženství a zvyků. Autorka má velkou fantazii i vypravěčský talent, že to vše zvládla ukočírovat až do konce.

DeathHarmony
20.02.2023 5 z 5

Pochopitelně, že jsem si knihu koupila kvůli obálce-
Ne, vážně. Obálka je krásným odrazem obsahu, protože tenhle příběh vám zanechá něco v srdci. O to více, pokud se v podobném typu fantasy vyžíváte.

Je to pěkná bichle, lhala bych, kdybych tvrdila, že mi x kapitol netrvalo se na 100 % začíst, ale povedlo se. No a pak? Pak už to jelo. Čtyři dějové linie, které se zajímavým a neméně překvapivým způsobem dokázaly proplétat; sympatické i otravnější postavy, kterým jste buď fandili jako malá holka, nebo po nich chtěli mrsknout pomeranč; barvité popisy, které vám pomohli si vše do detailu představit - a ach ta mapička! - to vše dohromady vytvořilo skutečně kvalitní a čtivou fantasy knihu, kterou si ráda vystavuji u sebe v knihovničce.

Pokud preferujete velké klidné oddechovky, ruce pryč. Pokud však toužíte po nějakém tom dobrodružství, napětí a veeeeelmi dlouhém rejstříku, pak je tohle skvělý kandidát!!

PS: s tím rejstříkem to myslím vážně - množství postav, míst a obecně názvů kde čeho je silný kafe - doporučuji prostě číst a až když člověk vidí jméno podruhé atd, hledat v rejstříku. Jinak nemá smysl šprtat se to nazpaměť ;)

Ahmose
12.02.2023 4 z 5

Autorka vytvorila obrovský kontinent, na ktorom vládne niekoľko kráľovstiev. Je vidieť, že jednotlivé národy majú spoločný pôvod, ale napriek tomu medzi nimi panujú výrazné kontrasty, ktoré ich od seba zásadne líšia. Týkajú sa predovšetkým kultúry, náboženstva a prístupu k drakom a mágii. Ústrednou témou knihy je odlišná interpretácia historických udalostí medzi jednotlivými kráľovstvami, tiež význam a sila tradícií a potreba ich zmeny a napokon téma duševného zdravia. Toto všetko sa mi na tejto knihe neskutočne páčilo a bol to dôvod prečo som knihu neodložil aj keď som sa prvú polovicu knihy dosť strácal a veľa som toho nechápal. Dôvod, prečo som s knihou bojoval a tiež to, za čo napokon strhávam hviezdičku, sú postavy. Žiaľ, ani jeden zo štyroch rozprávačov mi nebol sympatický. Autorka nám nedáva možnosť veľmi preniknúť do ich myslenia. Hoci s nimi sme pri všetkých významných míľnikoch, ktoré tieto postavy formujú, nemáme možnosť ich spoznať v období kedy sa „nič nedeje.“ To malo za následok, že čítanie vo mne nevyvolávalo potrebné emócie a tomu ich prerodu, vývoju, zmeny postoja bolo tým pádom ťažké uveriť. Celkovo kniha rozhodne sa prečítanie stojí. Dýcha z nej atmosféra starých povestí a legiend. Odporúčam !

Silent-Force
05.02.2023 5 z 5

Tak dlouho jsem ji odkladala a nakonec ji tak rychle precetla.
Kniha ma neotrely, originalni dej, i kdyz casto predvidatelny. Samozrejme nejake ty zvraty tam byly.
Ja jsem hlavne rada, ze konecne kvalitni fantasy, ktere ma jen jeden! dil

Fifth Element
01.02.2023 5 z 5

Dlouho jsem ji odkladala právě kvůli její délce, ale nelituji.. Sice málo času, ale přece jen jsem dočetla :)
Co mi ale trochu vadilo, a svým způsobem občas mátlo, byla chybějící časová osa, díky tomu a střídavým vyprávěním o různých osobách jsem se právě v čase dost ztrácela při přechodu k jiné postavě a čtení mi to narušovalo. Nicméně to, jak vše začalo a postupně se propojovalo a všichni se dostávali ke svému cíli a samozřejmě se vyvíjeli, bylo fascinující a svým způsobem i návykové, jen ta milostná linka mi tam příliš nesedla, ale budiž, tohle mi nevadilo tolik, jako (ne)plynluti času.
Tak teď ještě to vypravování, jak to všechno doopravdy skončilo se všemi hlavními hrdiny, i těmi zápornými po několika letech, nejen popis nebo naznačeni jejich plánů, a budu navýsost spokojená :))

MisakCZE
01.02.2023 5 z 5

Wau ... to jsou mé pocity po dočtení.

Začnu povrchně, doslova .... obal je táák nádherný, už ten mě přesvědčil k přečtení této ne zrovna tenké knihy.
Kdyby chyběla anotace, vůbec by mi to nevadilo.

A knížka samotná nezaostává ani o píď, skvělá mapa autorčina světa v úvodu vás naláká na parádní jízdu a nespočet postav vás posléze krajinou provede téměř dokonale.
Děj je ukončen!, a to epickou bitvou postav pozemských i těch ostatních, opravdu jsem si ji užil. Námět na pokračování by jistě byl, ať už navázáním děje nebo z částí světa, kterým nebylo věnováno tolik prostoru. Doufám, že se dočkám.

V této jedinečné fantasy není nouze o kouzla, draky, jejich křížence, diplomacii, daleké výpravy, odhalená tajemství, lásku ...

Ještě oceňuji dvě věci, a to autorčino pojetí lásky, kdy nemá předsudky a dá možnost postavám milovat toho, koho chtějí a za druhé postavení ženských postav, které bylo tak přirozené, že jsem si to vlastně uvědomil až po dočtení. Někdo by to mohl brát jako "moderní na sílu vložený feminismus", ale kdepak, toto bylo tak přirozené, že při čtení žijete postavami a hodnotíte je dle jejich hodnot, nikoliv podle jejich pohlaví. Prostě tak, jak to má v moderní literatuře být.

Konfu97
21.01.2023 5 z 5

Zase jednou pravé fantasy s propracovaným světem, postavami a krásnou mapou jako bonus. Krásně jsou zde i popsaní draci a rozdíly v náboženství. Příběh sledujeme z pohledu čtyř postav ve kterých budete mít prvních cca 100 stránek úplných chaos, ale musíte vydržet a pak už to jede. Pro mě byl asi nejméně zajímavý příběh doktora Rosse a nejvíc mě zaujal příběh Ead a královny Sabran. 850 stran je k příběhu tak akorát, vůbec se člověk nemusí bát, že to bude roztahané nebo nudné. A ten konec?

Tenebris_Draco
11.01.2023 5 z 5

Osobně jsem z této knihy měla kapku obavy. Přeci jen má 850 stránek. Obavy jsem samozřejmě neměla z počtu stránek, spíše ději. Bála jsem se, že to bude až moc zdlouhavé a protahované, zbytečně.
Už od začátku jsem chtěla, aby se mi líbila, protože co si budeme. Draci, magie a boje? Přesně něco pro mě!
Naštěstí se mi kniha dobře četla a hlatala jí plnými doušky. Dostala jsem to, co jsem přesně od knihy čekala.
Samozřejmě ani tato kniha není úplně pro všechny. Ovšem stojí za pozornost a přečtení.

Luccinda
29.12.2022 5 z 5

Nebudu vám tady tvrdit, jak se mi knížka dobře četla, že jsem jí nedokázala odložit a stránky jsem otáčela s napětím, kam se příběh posune dál. Ne, nečetla se mi snadno. Trvalo mi dobrých 200 stran, než jsem se v příběhu jakž takž zorientovala, v postavách jsem se ale ztrácela mnohem déle. Často jsem musela knihu odkládat a prokládat ji něčím jednodušším, proto jsem jí četla tak dlouho. Ale můžu říct, že to stálo za to.

Protože jsem zvyklá číst spíše série, bála jsem se, jak bude v Převorství fungovat worldbuilding, seznamování s postavami a podobně. Ale myslím, že to autorka zvládla skvěle. Postavy jsem si v průběhu čtení zamilovala a právě díky nim jsem si příběh nakonec neskutečně užila. Skvělá byla i romantika, která byla pro příběh mnohem důležitější, než bych na začátku tipovala, ale vůbec mi tam nepřekážela. Naopak. Perfektně dokreslovala charaktery postav a posouvala příběh dál. Nemám moc s čím srovnávat, ale musím říct, že Převorství byl pro mě nezapomenutelný zážitek a těším se i na další příběhy z tohoto světa, na kterých autorka prý už pracuje.

cathyblack
08.12.2022 3 z 5

Převorství se začalo krásně rozvíjet, představilo dobře promyšlený svět, draky, hrdiny, kteří sváděli své vlastní osobní bitvy s osudem, jiné draky. Mapu, další draky, rejstříky, legendy. Super, pořádná stand alone cihlička, čítající přes 800 stránek. Prostě fantasy komplet, jak má být. Ale něco mi tam prostě chybělo. Cítila jsem, že je to místy nedotažené, urychlené - navzdory popisnosti jiných nezajímavých částí. Převorství bylo dobré, ale rozhodně nebylo bez chyb – některé zápletky a postavy by si jistě zasloužily větší prostor. Mnohé scény naopak menší. Nejvíce mě však mrzel nedostatek času věnovaný hlavnímu dračímu záporákovi. Vždycky mě u fantasy knih mrzí, když se celý příběh vystaví na tom, že je někde nějaká svině, která Vám znepříjemňuje život a.... vy ho pak ve finále přemůžete levou zadní. Celou dobu je představován jako někdo, kdo mávnutím křídel může zničit svět... To velké finále nebylo nikterak extra epické a bylo mi vlastně jedno, jestli přitom někdo umře. Což je smutné. Navzdory tomu, mne objevování obsahu knihy bavilo. Hlavni hrdinové byli v celku fajn, jen ti zlosyni by potřebovali víc kuráže se ukázat. Ničit, drásat, ubližovat. Bavilo mě to, ale na ty čtyři hvězdy z pěti to prostě nevytáhne ani fakt, že je autorka spisovatelské pískle. Takže další hostovka na 3,5.

Bezkyne9
02.12.2022 5 z 5

Epický, komplexní a nesmírně krásný příběh od úžasné a inspirativní autorky. Vřele doporučuji :)

HolkyKK
30.11.2022 5 z 5

Kdo má rád fantasy svět, super čtení.

KajaProchy
29.11.2022 4 z 5

Kniha mě zaujala v knihovně už obalem a její délkou.
I like big books and I can not lie :)

Příběh je zajímavý, postavy také. První půlku jsem hltala rychle, časem ale tempo zpomalilo. Závěr byl na tak velkou knihu docela rychlý a předvídatelný.
Myslím, že by knize prospělo trochu proškrtání, zvlášt popisných částí.

Od autorky si ale určitě přečtu i jinou knihu.

Lucík118
24.11.2022 5 z 5

Kniha mě jedním slovem nadchla. Miluju obsáhlé až tlusté knihy, které mnoho čtenářů odradí, avšak vždy se bojím, že kniha bude nudná a nezáživná. U této knihy byly mé obavy naprosto zbytečné.

Kniha má neuvěřitelný spád. Napínavé od začátku do konce, ale nechybí ani části oddechu a možnosti si uspořádat myšlenky a získané informace.
Postav bylo tak akorát, aby se člověk neztratil a krásně popsané. Moc se mi líbil jejich vývoj, jejich odvaha přijmout převrat všeho v co věřili a jejich vzájemná oddanost.

Knihu můžu doporučit všem milovníkům draků a magie.

draci magie pro dívky fantasy LGBT, queer, LGBT+

Samantha Shannon
britská, 1991
2014  85%Kostičas
2020  82%Převorství u pomerančovníku
2015  87%Vidořád
2017  84%A zrodí se píseň
2022  84%Když spadne maska

Kniha Převorství u pomerančovníku je v