Převorství u pomerančovníku

Převorství u pomerančovníku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428807/bmid_prevorstvi-u-pomerancovniku-83e-428807.jpeg 4 541 541

Kořeny chaosu série

1. díl

Svět je nesmiřitelně rozdělený. Královenství nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí. Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie. Královna Sabran musí počít dědičku, aby svou zemi zachránila před zničením. Stále však není provdaná a ke dveřím její ložnice se plíží hrdlořezové. Ead Duryanová je u dvora jednou z mála cizinek. Vypracovala se na pozici dvorní dámy, ve skutečnosti však zůstává věrná utajenému společenství Rudých panen. Nespouští oči z královny Sabran a pomocí nedovolených kouzel ji tajně ochraňuje. Na opačné straně temného moře se dívka Tané celý život cvičí v bojovém umění, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti ji však doženou k rozhodnutí, které ohrozí celou její budoucnost. Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Priory of the Orange Tree , 2019

denniys
26.10.2020 4 z 5

Převorství přečteno.. pořádná bichle..přemýšlela jsem, zda by nebylo vhodnější rozdělení na více dílů, tohle do kabelky vážně nenacpu, ale zase nemusím čekat na pokračování..i když? Témata na další díl by se našla..
Kniha se mi četla dobře, postavy jsou zajímavé a odlišné, nacházíme se v dalším originálním světě a zápletka je také slušná.. Ubíhá stránka za stránkou, postavy jsou rozkreslené více do hloubky, ale zjišťujete, že autorka neumí z klíčových momentů vytřískat víc - vše napínavé nebo jakkoliv emočně zajímavé rychle a snadno ukončí, nebo to zahodí nějakým náhodným setkáním či jiným jednoduchým a bohužel průhledným řešením. Velkolepým fantasy románům se může rovnat snad jen tím počtem stran... Přesto jsem četla dál a těšila se na závěr, očekávala jsem, že závěrečných 100 stran bude aspoň trochu mazec - finální bitva s Bezejmenným na dvou frontách.. Nebylo to špatné, ale bylo to zoufale málo a takový potenciál tam byl!! Bitva o Yscalin tam nebyla dokonce vůbec, jak probíhala se nedozvíme, známe pouze výsledek - škoda...
Kniha je o přátelství, lásce, osudu a břemenech, jenž jsou některým lidem dána do vínku..
Kvůli nádhernému vzhledu mám Převorství ve své skromné knihovničce, ale vím rovnou, že rereading neproběhne..

Julinka679
25.10.2020 4 z 5

Sice se jedná o celkem tlustou knihu ale je super :-)
Zpočátku jsem byla skeptická, jelikož to je moje první kniha s dračí tematikou ale nakonec jsem se začetla a hltala každou stránku až do konce.
Absolutně nechápu, jak dokázala autorka stvořit tak obrovský svět se všemi jeho detaily, popsat tolik postav apod. ale tohle byla jízda!
Hodnotím 4,5*, které si knížka právoplatně zaslouží :-) Jen škoda, že se jedná o stand-alone, dokázala bych si představit pokračování :-)

Talys
13.10.2020 4 z 5

Líbilo se mi prolínání příběhů jednotlivých postav, i to, jak se celý děj průběžně stáčel k mytologickým kořenům (tady asi jediná podoba se zmiňovaným Pánem prstenů). Konec byl z mého pohledu trochu uspěchaný a zdá se mi, že si autorka nechala zadní vrátka pro možné navazující díly. Deset let je přece dlouhá doba a určitě se bude dít spousta věcí;-)

Princezna22
07.10.2020 5 z 5

Musím říct, že do knihy jsem se maximálně zamilovala. Příběh plinul pomalu a pěkně se rozjížděl. Každá postava v knize byla sympatická dokonce i ta zlá měla co do sebe. Miluju takovéto prostředí a nevím proč ale dost mi to připomínalo Čínu ... Miluju!! Příběh má krásný dej a moc se mi líbí, jak se pak všechny kousky do sebe pokládají jako puzzle. Moc krásná kniha. Doporučuju všemi deseti. Sice to neni záležitost jednoho večeru, ale já si to nanejvýš užila.

tonysojka
20.09.2020 2 z 5

Před Převorstvím jsem dočetl Ryanovu trilogii Draconis Memoria. A tohle mi připadá jako jeho feministická varianta a možná, nějaké zúčtování (to je pouze osobní dojem) s faktem, že na světě existují i muži. V příběhu se na můj fantasyvkus vyskytuje až příliš hrdinných královen, dvorních dam, služek, jezdkyň na dracích (pardon dračicích, neboť i draci jsou vesměs ženského pohlaví, až na dva, ty zlé, a to jsou, prosím pěkně, samci, že), jejích šatů, rób, spodniček, korun i korunek, blyštivých mečů, intrik a zrad.
Muži jsou vhodní k potravě pro dračice,intrikování, umírání, jako plechové loutky, (citát z knihy) zdrogovaní slaboši, nebo ke sběru ulovených králíků po honu, anebo aby pokorně sklopili hlavu, když je ženská zdrbe za to, že podle ní kecají blbosti.
Co úplně u mne poslalo příběh do kytek bylo vyvrcholení vztahu mezi S.a E, popsáno, nebo přeloženo jazykovým stylem Harlekýnek či Večerů pod lampou. A aby byla nějaká rovnováha, to samé se stane i mezi muži.
Nechci shazovat těžkou několikaletou práci autorky, její nadšení pro fantasy a obrovskou marnou snahu se připojit po bok opravdu kvalitních fantasy autorů, ale ke konci vyprávění jsem stál na straně toho zlého draka a chtěl zničit celý autorčin svět, tak moc lezl na nervy.
Ale za kuráž do toho jít musím Samantě uznale zatleskat.

kristyna3214
13.09.2020

Kniha mě zaujala svou anotací a těšila jsem se na propracovaný příběh. Začátek byl velmi pozvolný, poznávali jsme jednotlivé příběhové linky a poté je dávali dohromady. Akorát škoda velmi rychle rychlého závěru, který mi připadal až odfláknutý. Postavy a čtenáři by si rozhodně zasloužili důstojnější a propracovanější konec.

Tesset
08.09.2020 4 z 5

Velmi originální. Kniha má pomalejší tempo, takže kdo má rád akci a pořád něco, tak se mu to asi úplně zamlouvat nebude, ale pro mě to bylo super. Postupně jsme se dozvídali více a více o postavách i zemích, a i když má kniha mnoho stran, ráda bych se dozvěděla ještě víc.

Jana65
30.08.2020 3 z 5

Knize dávám tři hvězdičky, za mě je v knize hodně postav a málo akce. Předešlé knihy této autorky se mi líbily více.

Shaxx
26.08.2020 5 z 5

*4,5

Neměla jsem žádná konkrétní očekávání, takže mě nemělo co zklamat. Pokud si někdo představoval dračí dobrodružství ve stylu Eragona, tak chápu, že může pociťovat mírné zklamání. Draci tady totiž hrajou sice velkou roli, ale taky hrajou tak trochu druhý housličky...Prostoru dostávají minimálně. Příběh obsahuje dost politického pletichaření a střet náboženských názorů, aneb věčná válka o to, čí bůh je ten pravý a jak to vlastně všechno bylo...

4,5* hvězdy dávám proto, že ačkoli mě kniha fakt bavila - těšila jsem se, až si budu moct číst, tak mi za a) nesedl hlavní pár (bez spoileru kdo s kým). Nějak se mi ty postavy k sobě nehodily, o nějaké chemii mezi nimi se nedalo mluvit, působilo to uměle nastavené, vzhledem k tomu, že tento vztah byl zásadní pro to, jakým směrem se příběh odvíjel...
A za b), ačkoli jsou postavy poměrně dobře vykreslené, třeba taková Ead ♥ je prostě skvělá, královna Sabran mi naopak přijde jako naprosto plochý charakter, nemastná, neslaná, prostě o ničem.

Celá zápletka se rozplétá pomalu, ale vzhledem k počtu stránek se s tím dá počítat a závěrečné vysvětlení se mi líbilo, aneb každá legenda má v sobě kousek pravdy. Jakožto milovník pěkných obálek jsem z přebalu nadšená. Krásné barvy a drak se nádherně třpytí. Moc povedené :)

v.july
22.08.2020 4 z 5

Obalka je teda uzasna, zaujme na prvni pohled. Dej je rozvetveny, velmi podrobny, chvilema az moc. Uz nekde na 600 strance jsem si rikala, kdy ze prijde ta velka bitva, prisla, ale temer na konci, popsana skoro v jedne kapitole. Zato blby Nicklays je tam rozepisovan dost do podrobna, naprosto priserna a ulisna postava, ktera mi celou dobu lezla na nervy. Kdyby si autorka pohrala s zaverecnyma scenama, dokazala bych precist dalsich 200 stran. Takhle jedine co bylo dokonale popsano, bylo osaceni vsech zucastnenych a kvalita pleti... Je videt, ze to psala mlada holka. Spis bych knihu zaradila do YA nez do fantasy.

Angiee88
22.08.2020 4 z 5

Knížka me milé překvapila. Nejsem zrovna nadšenec do tlustých knih, 850 stran...... Ale děj byl zajímavý, ikdyz hodně postav, občas jsem se ztrácela, ale příjemné fantasy :)

janca6129
15.08.2020 3 z 5

Jedna hvězda za nápad. Další dvě za svět, originální pojetí magie a draků.

Ráda bych napsala, že mě to bavilo, ale bohužel. Do příběhu jsem se začetla až po 450. stránce, do té doby jsem při čtení trpěla. Nevím, asi mi nesedl styl vyprávění. Přišlo mi "ploché", bez emocí, nezáživné. Což je škoda, takový hezký příběh by si zasloužil podat mnohem lépe.

nada3314
15.08.2020 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale čekala jsem něco jiného. Trvalo mi cca 200 stran než jsem se vůbec začetla, vše strašně zdlouhavé a konec zase moc uspěchaný. Linka s Ead mi přišla zajímavější a čtivější.

ondras666
13.08.2020 4 z 5

Knihu jsem otevřel náhodně a nevěděl sám, co od ní čekat. A po dočtení jsou mé dojmy rozporuplné...
Prostředí, draci, magie, to vše beru. Děj vcelku taky dobrý. Ale...
Kniha má přes 800 stran a konec knihy a samotný souboj s Bezejmenným je úplně zkrácen, neřkuli popsán v jedné kapitole. Což nechápu...
Co mi ještě vadilo, byla ta LGBT linka v knize. Do tohoto fantasy světa mi to vůbec nesedělo a přišlo mi to místy až nepatřičné.
Celkově dobrý, ale něco tomu chybělo...

lenylee
10.08.2020 4 z 5

Pribeh me moc zaujal a bavil. Dej detailne propracovan a vysvetlen. Draci a magie je super kombinace. Bohuzel, na to jak cela kniha byla dlouhá a mistama nekonecna je konec strasne uspechany, nedotazeny a pusobi na me dojmem -hlavne aby to uz skoncilo.

Tabby
08.08.2020 3 z 5

Ach ta obálka, ta je luxusní. Vždy když jsem si ji vzala do ruky, tak jsem ji různě natáčela a chvíli ji obdivovala, než jsem se dala do čtení.
Ta hlavní část příběhu se mi líbila, bylo to originální, dobře napsané, napínavé.
Hlavní postavy byly zajímavé a charakterově různorodé. Některé více oblíbené, jiné méně.
Magie, která ani tady nechybí, je dobře vysvětlena. Kdo, kdy a jak ji ovládá a není to jen o naučení slov a mávnutí hůlkou.
Další plus dávám krásné mapce, ve které jsem mohla sledovat cesty hrdinů.
Ovšem některé části tam byli zbytečné, asi jak se paní spisovatelka snažila vysvětlit historii celého toho světa a vtáhnout nás do něj, tak to vzala až moc podrobně, že jsem se v tom ztrácela. A teď by jsem z té historie, nic nedokázala zopakovat.
Jak už tu bylo v komentářích zmíněno, draci tu jsou pojati jinak, a existovali různé poddruhy, podle toho s kým se spářili (moje představa jak se drak páří například se sýkorkou bude dlouho vypalená v mé hlavě (to v knize nebylo, mám asi moc bujnou fantazii)).
A konec vzala na mě až moc hopem, hlavně ať je konec. A to si mohla se závěrečnou bitvou trochu pohrát.
V doslovu píše, kde všude vzala inspiraci na vytvoření příběhu a celého světa, a to mi přišlo zajímavé, jak to dokázala všechno vzít a přetvořit a jakou práci si s tím musela dát. :)

SlamLenka
05.08.2020 5 z 5

Už v prvních třech knihách Kostičasu Samantha Shannon prokázala, že umí vytvářet skvělé fantasy světy, ovšem tentokrát jde o svět opravdu velmi komplexní a dokonale propracovaný. Fiktivní státy se rozkládají hned na několika kontinentech, každý z nich má svou historii, existují zde různá náboženství, mezi nimiž jsou zásadní rozpory, jsou tu draci i jiné fantasy bytosti, samozřejmě také magie... Komplexnost s sebou ovšem nese i jisté nevýhody, konkrétně když si musíte zapamatovat velké množství cize znějících jmen (třeba Truyde utt Zeedeur, Eadaz uq-Nāra) i místních názvů, často navíc podobně znějících a plných sykavek (např. Inys, Yscalin, Orisima, Seiiki). Musím se přiznat, že mi to dalo zabrat, než jsem se v tom stoprocentně zorientovala, naštěstí jsou však součástí knihy také mapy a přehled postav - to je obrovské a významné plus!
Osobně nemám ráda, když jsou postavy čistě kladné a záporné, i s tímhle autorka naštěstí umí dobře pracovat. Co však bylo překvapením, to byli v tomhle ohledu draci - je jich tu pěkná řádka druhů včetně kříženců, někteří jsou na téhle straně, jiní na té druhé. Celým příběhem se pak jako rudá linka táhne strach z dračího moru, který decimuje lidstvo bez ohledu na věk či původ. A co víc: po Aše Greyjoy je to pro mě teprve podruhé, co se ve fantasy setkávám s gay i lesbickou láskou.
Jak to shrnout? Prostě jako velmi originální fantasy knihu, kterou rozhodně doporučuji.

DuSiČíst
01.08.2020 2 z 5

Za mě zklamání. A to tak velké, že knihu po 300 stranách odkládám.

Nádherně zpracovaná, nádherně tlustá, ale měla ještě nějaký čas zrát.

I když svůj svět má nepochybně promyšlený, autorka mi připadá velmi nevypsaná. Popisy scenérie i děje jsou jaksi neobratné, jalové a dialogy nesnesitelně šroubované. Jakoby je neříkali lidé a já prostě potřebuju i v těch fantasy knížkách uvěřitelné postavy.

Mrzí mě to, fakt jsem chtěl taky jako ostatní propadnout jejímu kouzlu. Ale pro mě je to spíš jen nepovedený trik.

ydnac
29.07.2020 5 z 5

Nádherná obálka, krásný příběh :-) a skvěle propracovaný svět. Vše se krásně propojilo a těch 800 stran pro mě bylo málo, chtěla bych dál číst příběh Tané, Sabran,Ead i ostatních.Ach jo ja bych tak sotva napsala pár stran,ale od paní Shannonove už toužím po další knize:-)

Karolína2425
18.07.2020 4 z 5

Já vám nevím, ale mně se tahle kniha opravdu líbila. Jelikož jsem nikdy nečetla nic dračího, tak se mi draci z této knihy opravdu zamlouvali. Jediné co mi na nich vadilo, bylo to jejich členění na hafo druhů. Přišlo mi matoucí a dost jsem se v něm ztrácela. Ale mytologie inspirovaná Japonskem a pověsti, které se v světě Převorství u pomerančovníku vypráví, mě moc bavily. Postavy mi byly sympatické a líbilo se mi, jakou cestu, po psychické stránce, urazili od první do poslední strany. Zápletka sama o sobě sice není žádné terno, ale v kombinaci se zajímavým světem a skvělými postavami mi vůbec nevadilo, že jsem ji sem tam odhadla. Ani ta romantická linka mi nevadila, sedlo mi to k té knize jako prdel na hrnec. Mohu doporučit, ale nečekejte pompézní styl psaní ani složitou zápletku.

draci magie pro dívky fantasy

Samantha Shannon
britská, 1991