Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1180/bmid_koralina-2Tg-1180.jpg 4 1410 241

Malá Koralina Jonesová je chytrá a zvědavá holčička, která nenávidí, když si lidé pletou její jméno a oslovují ji Karolíno. Poté, co se rodina přestěhuje do nového domu, musí jej Koralina ihned celý prozkoumat. Objeví dvacet jedna oken a čtrnáct dveří, přičemž jen třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a zůstávají pro Koralinu záhadou. Když se jí jednoho dne konečně podaří je otevřít, dostane se do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich náramně podobá. Žije v něm ovšem Druhá matka, s knoflíky místo očí, která Koralinu považuje za své dítě a nehodlá ji pustit zpět...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

zuba
26.08.2014 5 z 5

Koralina je největší průzkumnice. Návykově temná jednohubka Neila Gaimana.

zazvorek
21.08.2014 4 z 5

Naštěstí jsem nejprve četla knihu a až potom (hned ten samý den...) jsem se vrhla na film. Díky tomu ji asi můžu hodnotit výš, než kdyby tomu bylo naopak, ale ona je prostě opravdu dobrá. Dětská kniha, co postraší i dospěláka. Psáno strohými větami a bez širších popisů, což třeba u "druhého světa" trochu chybí, ale o to větší je prostor pro fantazii. A možná i strach. Vždyť kde právě jinde na vás má dolehnout, než v mlze, tichu a mezi těmi krátkými větami? V tomhle ohledu se film rozbíhá mnohem šířeji a nutno říct, že dost zábavně a povedeně. A ještě v jedné věci se obě zpracování liší. Zatímco v knize mi postava Koralíny byla sympatická, ve filmu z ní udělali mnohem většího spratka a z jejích opravdových rodičů mnohem větší otravy...:-)

HanaNov
11.08.2014 3 z 5

Musím přiznat, že jsem nejprve viděla film, až poté jsem se rozhodla sáhnout po knize. Film mě zaujal, proto jsem si říkala, že kniha bude ještě mnohem zajímavější, ale bohužel (a překvapivě) se moje očekávání nenaplnilo.
Kniha mi přišla jako do konce nedotažený náčrt toho, co by mohlo být - černobílá, zjednodušená, schematická. A to i přes to, že svět za zamčenými dveřmi přímo vybízí k rozvinutí a vrstevnatému zpracování v detailu. To jsem v knize postrádala asi nejvíc, navíc postavy na mě působily jaksi nepřirozeně a nezaznamenala jsem u nich jakýkoli vývoj. Proto v hodnocení asi nejvíc oceňuji nápad (hlavně ty knoflíkové oči) a styl.
Koralína tak rozhodně nenaplnila moje (asi velké) očekávání a i když se mi dobře četla, onoho mrazení jsem se nedočkala.

lucie.zajickova
03.06.2014 5 z 5

Mráz běhající po zádech. Temná zákoutí a pavučiny. Děsivé a zároveň divně roztomilé postavičky, které byste potkat nechtěli. Sychravé dny a postavy mizející v mlze. Knoflíky místo očí. Koralina. Pět hvězd.

Vulpi
17.03.2014 5 z 5

Úžasná kniha! Myslím, že u žádné jiné pohádky mi takhle neběhal mráz po zádech a vím naprosto jistě, že jsem se po žádné takhle nebála usnout.

Mirek V.
03.03.2014 5 z 5

Vaauuuu naprosto perfektní :-)

kniholka
06.02.2014 4 z 5

Příjemně hororózní čtení pro děti, osvěžující pohádka pro dospělé :-).

GOD-Complex
24.01.2014 4 z 5

Velmi prijemna a lehce strasidelna pohadka pro deti a nejen pro ne, s dokonale creepy obrazky grafickeho genia Davea McKeana. 8/10

LuciusWlk
29.12.2013 5 z 5

Koralína je veskrze dětskou knihou, ale opět krásně napsanou a příjemně strašidelnou. Gaiman umí vymyslet zajímavý příběh, u kterého děti zažijí dobrodružství a dospělí noční můry.
-----------------------------------------------------------------------------
Film: Koralína a svět za tajnými dveřmi: Gaiman umí psát originální a zajímavé příběhy a jejích převedení na plátna kin si vždy, bohudík, pohlídá. Platilo to jak u Hvězdného prachu a platí to i zde. Přesto, že jde o animovaný film, ona i knížka je spíše pro mladší čtenáře, přesto jde o skvost, po všech stránkách. Animace je vynikající, sama Coralina perfektní a určitě bych neopomíjel i soundtrack. Děj má vše podstatné a řídí se předlohou. Nádhera! 5/5

MarieAnnaSarah
26.12.2013 4 z 5

Koralinu (NE Karolínu! :)) jsem si vybrala jako čtení pro dnešní den. Těšila jsem se na ni již dlouho, protože filmové zpracování patří k nejoblíbenějším "pohádkám" našeho prcka. Nezapomenu, když se řevem prchal po bytě před mou sestrou, která si dala plátky okurek na oči a šeptala "Já jsem tvá druhá maminka". :) Já sama filmu stále odolávala, protože jsem si chtěla nejprve přečíst předlohu. Po dnešku mám tedy splněno a mohu si ho v klidu pustit.

Samotný příběh o znuděné holčičce, která najde cestu do jiného světa, k rodičům, kteří se jí plně věnují a udělají, co jí na očích vidí, je nejen pěkný a fantazie při jeho čtení pracuje na plné obrátky, ale i poučný. Koralina nejenže prokáže svou odvahu a obětavost, ale především si uvědomí, co má a jak moc je za to vděčná.

"Vy to opravdu nechápete, že? Já nechci, cokoliv se mi zachce. Nikdo to nechce. Co by to bylo za legraci, kdybych jednoduše dostala, co chci. Jen tak, jako nic. To by přece byla samozřejmost, vůbec nic by to neznamenalo. Co z toho?"

Styl psaní krátkými, úsečnými větami pro mne byl zprvu osvěžující, avšak ke konci jsem pociťovala jisté ochuzení a strohost. Což je asi mou jedinou výtkou k tomuto dílu. Dávám tedy 3,75* :)

helmiczka
21.12.2013 4 z 5

Koralininu povahu s tými jej večnými odpoveďami typu "Hmm" alebo "Aha" som úplne zbožňoval.

vipera
01.12.2013 4 z 5

Krásná hororovka, nejen pro dětičky.Jak je řečeno v knize 'I didn't know I had another mother' said Coraline.'Of course you do.Everyone does' said the other mother...Takže pozor na lákadla,protože 'každý ji má'...

aluskacz
22.10.2013 4 z 5

Moc pěkná hororová pohádka :-)

Poutnice
09.10.2013 4 z 5

Jsem byla zvědavá na "pohádku" a protože jsem se k ní nemohla pořád dostat, vzala jsem knihu, když mi přišla pod ruku. A super! Druhý svět je děsivý a jsem ráda, že jsem do něj zavítala jen prostřednictvím Koraliny :)

budíček
27.09.2013 5 z 5

"Pavučina musí být jen tak velká, aby se do ní chytla moucha."

Mistr Gaiman mě opět tímto dostal... Už dlouho jsem nečetla knížku, u které jsem byla napjatá jak struna a hltala každé písmenko a u téhle knížky tomu tak bylo doslova. Navíc jsem při čtení měla takový hodně divný a těžko popsatelný pocit. Zvlášť když Koralina procházela mlhou na zahradě. Jako by ta mlha v tu chvíli byla i kolem mě... No autor mi tu iluzi vytvořil svými řádky hodně přesvědčivě a pohádka to byla fakt děsivá, místo očí knoflíky super nápad a sice jsem Alenku v říši divů nečetla, ale Gaimanův svět za zrcadlem nebo spíše za zamčenými dveřmi mě opět pohltil...Nemůžu dát jinak než plný počet.:)

malazluta
17.09.2013 5 z 5

Skvělá strašidelná pohádka, která mě přivedla k N. Gaimanovi.

Standa Šebek
06.09.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších variací na Alenku v říši divů vůbec! Sympatická pohádka, ze které místy skutečně mrazí a může vám přivodit fóbii z knoflíků. Mnohem temnější než (jinak působivé) filmové zpracování.

lucifuk
28.08.2013 4 z 5

Čítanie to bolo veľmi príjemné, ale tak nejak neviem pre koho je kniha určená. Štylyzované pre deti ale niektoré scény strašidelné aj pre dospeláka. Zaujímavý crossover.

Valentine
24.07.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější pohádka :)

Belatris
21.07.2013 3 z 5

Komiks jsem v ruce neměla, ale po přečtení knihy věřím, že právě komiksová podoba je ta nejlepší pro takový příběh i způsob vyprávění. Nejsem moc zvyklá na jednodušší pohádkové vyprávění. V tomto případě jsem měla dojem, že čtu jen přepis textu z okének komiksu (to jsem ještě netušila, že komiksová adaptace opravdu vznikla). Příběh je jednoduchý, sem tam je tam náznak úžasně hororové atmosféry, ale aby to skutečně zapůsobilo, chtěla bych tam mít více popisů.
Ilustrace Davea McKeana, které oddělovaly jednotlivé kapitolky, jsou úžasné! Mám chuť si je sehnat jako plakáty a rozvěšet po pokoji. Jen za tyhle kresbičky přidávám hvězdičku navíc a vrhám se na Stardust (Hvězdný prach), který už po přečtení prvních desítek stran vyhovuje mému vkusu mnohem více (snad i tím, že je to přece jen pro o něco starší čtenáře).