Konec punku v Helsinkách

Konec punku v Helsinkách https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46848/bmid_konec-punku-v-helsinkach-sq9-46848.jpg 4 644 102

Ole toho od života už moc nechce. Je mu čtyřicet, kouří, pije a večer stojí za pultem malého zaplivaného baru Helsinky v jednom východoněmeckém velkoměstě. Otlučený bar je poslední oázou pro jeho staré kamarády, lásky i potrhlé štamgasty. Hlavního hrdinu pronásledují zakouřené vzpomínky a oči mladé dívky, která svou soukromou revoluci v rytmu punkových písní zaznamenává do autentického deníku. Román o popraskaných vztazích, neustávající touze a míjení, o světě, který se tak rychle proměňuje, že jsme mu už dávno přestali rozumět.... celý text

Pdede
29.07.2020 4 z 5

Super čtivá punková kniha, deník Jese je úplně nejvíc ????

fruitbueno
27.07.2020 4 z 5

Autor mě s přehledem přesvědčil o tom, že punk is not dead! Tleskám jazykovému stylu, originálnímu panoptiku postav i celkovému pojetí knihy.

V28
13.06.2020 5 z 5

Rudiš mě baví čím dál víc. Perfektně napsané, čtivé a vtipné. Hlavně u zápisníku a příhod z Jese jsem se hodně bavil.

fnoudek
02.05.2020 5 z 5

"Stejně jde všechno do hajzlu. Po kapitalismu už nic nepřijde. Leda čínskej komunistickej kapitalismus."
Pobavila dost. Krásně jsem si početl.

MildeZ
04.04.2020 5 z 5

Tak u tohoto dílka jsem častokrát propadnul smíchu a jazykovou zásobu si obohatil o nová slovíčka a slovní spojení :-) Ač se za punkera nepovažuji a tento styl mi byl vždy spíše lehce vzdálen, tak jsem se moc bavil ;-)

Klamm
22.01.2020 3 z 5

Příběh mě nijak zvlášť neoslovil, stejně jako punk v době mého dospívání. Jako adolescent jsem z punkových kapel poslouchal snad jen Telex a Ucházim, což byly regionální kapely. Jinak jsem svou rozervanost a hudební entuziasmus projektoval do death metalové kapely, kde jsem sjížděl hmatník kytary od zhora dolů a naopak. Byl jsem prostě metalák. To jsou totiž mnohem lepší kytaristi, než punkáči... :-)
60%

Inozuka
24.12.2019 5 z 5

Má osobní zkušenost osciluje mezi Olem a jeho dcerou, tedy asi spíše k té dceři, a tak tahle kniha nemohla v mém čtenářském žebříčku propadnout. I když musím přiznat, že přibližně do půlky jsem si říkal, že zatím od Rudiše nejslabší, a pomyslel si něco o vyčerpaném stylu. Ale pak se děj rozjede a ve finále jsem chrochtal blahem. Zarámování příběhu koncertem pro Olafa Palmeho v Plzni 1987 super nápad (mimochodem ta druhá německá kapela byli industriální Einstürzende Neubauten a v Plzni si ani nevrzli, záznam koncertu i s následnými nepokoji: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2765&v=qtJLGLr4tNI&feature=emb_logo), stejně jako dělení vyprávění mezi starého, unaveného německého punka a deník pubertální punkerky, která se musí probíjet nástrahami socialistického zřízení i nepochopením svého okolí. A umně rozvinuté konstatování, že jestliže státní socialismus tzv. komunistického bloku stál za houby, ani v kapitalismu není život žádná selanka ...

gaspoda
27.10.2019 3 z 5

v Punkovejch letech tedy jako teenage by me srdce plesalo ale s odstupem času 20let aha hmm. neříkam že je špatná jen to protnutí postaf bych dal o něco drív.

dainny
30.08.2019 5 z 5

četla jsem ji vícekrát. Čte se skvěle a moc mě bavila :)

TrendPetr
27.08.2019 4 z 5

Skvěle napsané hovorové pasáže obou hrdinek.Příjemná připomínka toho proč nezapomenout že jsem byl někdy dříve pankáč.

twigxi
07.08.2019 5 z 5

Miluju tento styl psani. Svezi, ctive a hlavne verohodne.

Libi se mi vykresleni postav a hlavne to, jak autor pracuje s jejich jazykem. Pro me timto uplne vystupuji z knizky a vidim je jako by stali prede mnou. Bavi me s nimi prozivat jejich osudy.
Navic to nevyzniva naplano, protoze nakonec se vsechno hezky propoji, vsechno dava smysl a myslim, ze prave proto si tuto knizku velice rada nekdy prectu znova.

jiri77
12.05.2019 5 z 5

Rudiš mě vždy hodně bavil ,a stejné je to i s touhle knihou. Skvělé nakouknutí na punkovou generaci ,pomocí dvou dějových linek. Hodně dobrá kniha ,která mě hodně bavila.

harena
09.05.2019 5 z 5

"Vzpomínky jsou kaše, někdy řídká, jindy hustá. Nikdy ne celé věty, ale jen poztrácená písmena na dně talíře, kde nakonec číhá vždycky jen vlastní rozsypaný a překvapený obličej."

To je moje první knížka od Rudiše a těší mě, že se mi dostala do ruky. Melancholické vzpomínky na mládí, plného vzpoury, deziluze, naděje, prášku proti smrti, hezkých lidí, punku, holek a toluenu. Taky mě donutila vzpomínat.

str.187
"Pěkně zkurvená doba."
"Ale stejně bych ji chtěla zažít. Bylo tam podle mě nějaký napětí, nějaký jasně definovaný nebezpečí. A taky dobrodružství. A moh si emigrovat."
"Jo jasně, to tedy bylo úplně snadný."
"Nebo si aspoň moh snít o emigraci."
Ole natáhnul a pomyslel si, zase ty její holčičí sny, to nikdy neskončí.
"Moh jsi o něčem pořádným snít."
"A o čem jako?"
"O všem. S kapitalismem veškerý sny skončily. Kapitalismus je jen tvrdá realita, jen výkon, boj. A taky tam podle mě aspoň byla nějaká naděje, že to skončí, že se to zlepší, že se něco změní. Ne jak teď."
"Bylo tam hovno. A byla to depka."
"A teď je jako co? Taky depka. Stejně jde všechno do hajzlu. Po kapitalismu už nic nepřijde. Leda čínskej komunistickej kapitalismus."

Makii
09.05.2019 5 z 5

Naprostá bomba. Moje první kniha od Rudiše a jsem nadšená. Pro punkáče asi povinně, pro ostatní skoro jakbysmet :) Líbila se mi moc.

aralka
30.04.2019 3 z 5

jo na dobu, kdy byl člověk mladý, vzpomíná celý život, ať už byla jakákoli....já to mám stejně, tenkrát každý kdo patřil do nějaké takové skupiny nebo komunity, která byla nějakým způsobem vyhraněná třeba hudbou nebo názory, ať už to byli punkáči, metaláci, depešáci, máničky atd. si něco podobného zažil, lidi stmeloval pocit pospolitosti a zároveň osobitosti ve stylu oblékání, ve stylu hudby, porušování zákazů, kolektivního vzdoru proti autoritám, subjektivní pocit důležitosti a jinakosti od většiny obyvatel, kteří se drželi hesla moc nevyčnívat ... dnes už by se nikdo za nějakým punkáčem s čírem nebo za dlouhovlasou "máničkou" ani neotočil, proto si myslím, že dnešní mladí to už těžko pochopí..... . i přesto, že jsem četla i daleko lepší knihy s touto tematikou sice ne vyloženě o punku (tato ale taky není jen o punku) , ale spíš undergroundové, tak se mi kniha líbila, přestože ty paralelní příběhy mohly být víc a jasněji propletené, celé to trošku drhlo a nedrželo pohromadě.... "Samota zesiluje" :-) :-) něco na tom bude!

Bublushka
12.04.2019 4 z 5

Kniha se četla poměrně dobře a potěšilo mě propojení příběhu dívky v denících a hlavního Oleho. Celkově mi ale přišlo, že příběh trochu postrádá děj, nebo spíš akčnější děj - jednalo se o popis života stárnoucího rockera, který vzpomíná na své mládí a svou múzu. I tak hrdinové byli sympatičtí a k četbě jsem se ráda vracela, o to víc mě mrzí, že vlastně není jasné jak to nakonec s tou dívkou dopadlo - tušíme, že asi ne dobře, ale fajn by bylo to nějak říct. Jinak to ale považuji za zajímavou knihu s nezvyklým stylem, který nám dá nahlédnou celkem podobně do života punkerů - a to je fajn.

Jjana14
02.02.2019 5 z 5

Řadí se k nejlepším knihám, které jsem kdy četla. A podle mého názoru, nejlepší autorova kniha, od kterého jsem přečetla vše. Rozhodně doporučuji.

šneki
27.01.2019 4 z 5

Z knihy jsem příjmně překvapená. Kdyby se nám neobjevila v maturitním seznamu, tam bych se k ní určitě nedostala a i tak jsem do toho šla s tím, že se mi nebude moc líbit. Ale opak byl pravdou a setkala jsem se s výborným příběm odehrávajícím se nedávné minulosti. Myslím, že mohu doporučit opravdu každému, i tomu, koho nezajímá ani punk, ani pád komunismu.

Knihomolová
14.01.2019 5 z 5

Forma, styl, postavy i děj... celá kniha mi ohromně sedla! Od začátku do konce, bez jediného hluchého místa. Úsečný styl mi nedal vydechnout a já najednou zjistila, že je konec. Musela jsem to nechat malinko vstřebat, protože tohle bylo rychlý jako pogo po třech pivech. Jsem sice ročník 87, takže mě už policajti po koncertech netřískali, ale nostalgie byla... Danke.

anansie
03.01.2019 5 z 5

Výborně zkomponovaný příběh. Líbila se mi forma, kdy se příběh z minulosti psaný formou deníku jedné dívky prolne s příběhem ze současnosti v podobě vyprávění Oleho, do toho ta zápletka s jeho dcerou a nakonec to vyústí prolnutím všech postav. Líbil se mi i obsah, rebelství všech postav vůči systému, ať už současnému nebo minulému, protože stejně "no future". Fakt dobrý...

punk vzpomínky vzpoura subkultury

Jaroslav Rudiš