Konec punku v Helsinkách

Konec punku v Helsinkách https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46848/bmid_konec-punku-v-helsinkach-sq9-46848.jpg 4 644 102

Ole toho od života už moc nechce. Je mu čtyřicet, kouří, pije a večer stojí za pultem malého zaplivaného baru Helsinky v jednom východoněmeckém velkoměstě. Otlučený bar je poslední oázou pro jeho staré kamarády, lásky i potrhlé štamgasty. Hlavního hrdinu pronásledují zakouřené vzpomínky a oči mladé dívky, která svou soukromou revoluci v rytmu punkových písní zaznamenává do autentického deníku. Román o popraskaných vztazích, neustávající touze a míjení, o světě, který se tak rychle proměňuje, že jsme mu už dávno přestali rozumět.... celý text

beanstk
09.09.2013 5 z 5

Zejména popis konce osmdesátých let v komunistickém Jeseníku nemá chybu...

lue
08.09.2013 4 z 5

Kniha se líbila, hlavně ty pasáže z komunistického Československa. Byly vtipný, ale byla z nich cítit ta bezmoc a hnus. No a hlavně že autor zmiňuje kapelu HNF, kterou jsem jako dítě matně znala a nyní jsem fanouškem XIII.století.

mischinka
26.08.2013 5 z 5

po knížce Potichu i Konec punku v Helsinkách hraje na notu melancholie, která z knížky jen čiší..ale je skvěle čtivá a velmi mi sedla..nevím, jestli zkusím další knížku, tak trochu ta melancholie se dá očekávat ze všech knih.

Ronin Roujin
11.06.2013 5 z 5

Když jsem vybíral deset největších pecek z mojí knihovny, tak jsem vědel, že Rudiš zde nemůže chybět. Trochu jsem váhal i s Nebem pod Berlínem a Potichu ale díky punkové linii jsem vybral Helsinki a Malmo. Protože proto, každý pořádný chlap si prošel punkovým obdobím a leckdo zažil nebo zažívá i polistopadový "post"punk, který je tu jako druhá linii příběhu. Navíc dobrých českých knížek je jak šafránu.

Mayanea
28.04.2013

Nikdy neškodí proložit starší svazky něčím novým. J. R. mi nos opojil nikoli toluenem, ale vůní svých slov, vůní dějin v nových souvislostech aneb Ježíš v bráně, Madonna v útoku, „vůní" cigaret zatípnutých v polovině a vůní více či méně propojených lidských osudů.

bondula
05.04.2013 5 z 5

Pretože samota posiluje... Čítal som počas dvoch nocí v samote v chatke nad morom, kniha mi padla veľmi dobre. Príbeh o divokej mladosti, starnutí, zmene priorít a hľadaní. Príbeh obyčajných ľudí, o ich radostiach a (najmä) prehrách a chybách. Bez morálnych súdov, v atmosfére a duchu doby, kedy sa dej odohráva. S odkazom, že človek nemusí byť úspešný, aby mohol byť spokojný. A že nikto nemôže byť úplne spokojný, pretože vždy sa nájde niečo, čo človeku chýba. Proste o živote.

Makrela Liška
25.03.2013 5 z 5

skvěle napsané, už dlouho mi kniha nejitřila sny, ale téhle se to zas jednou povedlo. Výživný kus potemna

CvB
24.03.2013

Tahle knížka se mi hodně líbila. Asi proto, že Ole je má generace. A při čtení jsem viděl obrazy. Obrazy toho, co jsem sám prožil.

Neo1tex
24.03.2013 4 z 5

Nejdřív se mi pořád nedařilo začíst. Zdálo se mi, jako by jednotlivé kapitoly na sebe vůbec nenavazovaly, nedařilo se mi přijít na to, o čem ten příběh vlastně je. Pak přišel moment, kdy jsem najednou pochopil a dočetl celou kniha na jeden zátah.

Je to vlastně jen úplně obyčejný příběh o pár lidech, kteří jsou punkeři, nejsou, ale žijou tak, snaží se být, ale nedaří se jim to a potom o těch, kteří se o to nesnaží, ani být nechtějí, ale prostě jsou a žijí tak.

Výborné čtení, skvěle napsaná kniha...

pisutka
09.03.2013 5 z 5

"Prášky proti smrti". "Protože samota zesiluje".

Najděte si v Helsinkách svoje oblíbené hlášky :-). Stojí za přečtení nejen kvůli vtipným průpovídkám.

Luczynka
04.01.2013 4 z 5

Díky někomu tady jsem objevila Rudiše a tomu člověku jsem nesmírně vděčná. Protože jeho knihy mě naprosto naplňují. Tahle obzvlášť!

Angelot
12.12.2012 4 z 5

Skvělá. Skvělá. A ještě jednou - Skvělá.

klarineb
29.10.2012

Výborně napsaná kniha s punkovým drivem, vzpomíková záležitost pro všechny, kteří k punku alespoň trochu přičuchli :-)

Lulla71
02.08.2012 4 z 5

Jarda Rudiš je je čtyřicátník a to o čem napsal pamatuje... Jako my ostatní čtyřicátníci:) Skvěle napsaný... má to punkový rytmus, duch doby a vzpomínáme s láskou!

Teru
28.03.2012 5 z 5

Tahle kniha mne jen utvrdila v mém přesvědčení, že Rudiš patří mezi současné nejlepší české autory.

Kniha, která je vtipná, má spád a skvělý nádech ironie. Danke za ní.

Ilalaolala
29.02.2012 4 z 5

danke všem...za toaletní papír, vložky i držky... a za HUDBU.

charlosina
18.02.2012 5 z 5

...protože samota zesiluje. // Zatím to nejlepší, co jsem od Rudiše četla (komiks Alois Nebel vyjímaje). Citlivě o bezcitné společnosti. Lehce o tíživé vlně času. Humorně o neveselé historii. Bez soudu, jen lidsky.

babyboar
09.02.2012

Pro fanynku Die Toten Hosen nezbytná četba. A tak jsem objevila i výborného spisovatele.

fablen
22.01.2012 5 z 5

Knížku jsem přečetla za necelé 3 dny, vulgárnější výrazy v knize mi nevadily, některé výrazy, německá slovíčka a větná spojení mě velmi bavila (škeble s fazolí, dvojbrudr, cajti). Pokud by kniha měla někdy pokračování, určitě si ji přečtu.

Ver8nika
30.07.2011 5 z 5

Román se čte výborně, vyšel i záměr vše na konci spojit a stejně ponechat otázku na zamyšlení. Jen má v sobě zbytečně moc vulgarismů, v prostředí punku se pohybuju a v knize je slovník doopravdy přehnaný.
Těším se na pokračování pokud nějaké bude

punk vzpomínky vzpoura subkultury

Jaroslav Rudiš