Klekánice

Klekánice https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509313/bmid_klekanice-645eb128b524c.jpg 4 379 379

V malé středočeské vesnici se ztratilo děvčátko. Rozbíhá se zběsilé pátrání a boj s časem. Utekla? Stala se obětí krutého zločinu? Nebo si pro ni sáhla kostnatá ruka Klekánice z minulosti?

pogmanka
08.06.2023 4 z 5

Je to moje knížka od této autorky a musím říct, že znovu se to četlo samo. Přelouskala jsem to přes jednu cestu busem a znovu se mi líbila atmosféra a Erbenův odkaz mezi řádky. Každopádně musím říct, že více se mi líbil Vodník, to ovšem neznamená, že tato knížka byla špatná, to vůbec, byla znovu dechberoucí a rozuzlení šokující a musím říct, že celkově jsem to chvíli trávila a musela si srovnat myšlenky, jak si to přebrat, jestli to je pro mě přehnané, nebo naopak. Ale moc doporučuju, pokud chcete pěknou detektivku bez potoků krve!

EvaBrykner
05.06.2023 5 z 5

Nevím kde začít.. asi u toho, že Vám představuju mou novou oblíbenou knihu
Má všechno, co u knihy potřebuju. Detektivní zápletku, sympatické vyšetřovatele, uvěřitelný děj, čtivost a napětí. A dokonce i něco navíc.

Po setmění se ve vesnici ztratí malá holčička. Zmizela doslova beze stopy. Že by si ji vzala sama Klekánice?

Kdo už četl Terky Vodníka, tak ví, že se inspiruje českým folklórem, který jejím knihám dodává závoj tajemna. Hrůzné činy však má na svědomí vždy tvor nejnebezpečnější. A to člověk. A tak to mám ráda. Žádná vraždící mlha nebo duchové.
Tento díl má krom nádherné obálky i úžasnou čtivost a napětí.
Trochu se blíží více thrilleru. Ke konci jsem už četla ve stoje rázující po místnosti sem a tam, jak jsem knihu prožívala.
Musím říct, že se mi líbila ještě více než Vodník. Zápletka byla uvěřitelná, logická a vlastně v ní vidím i jistou zprávu od autorky pro nás čtenáře. (Viz dovětek.)
Na Terky knihách se mi líbí, zapojení lidových povídaček inspirované Kyticí. Vlastně taková pocta Erbenovi.
Čemu naprosto nerozumim, že se o knize moc neví. To se musí změnit. Je to útlá knížečka, kterou nedokážete odložit a přečtete ji na jeden zátah. Je za hubičku, tak šup pro ni.

Adinlea
05.06.2023 4 z 5

Precteno jednim dechem, namet velmi dobry, kniha rychle odsejpala. Konec trosku nedoreseny, urychleny, ne uplne dobre vysvetleny
Za co odebiram hodnoceni - kristovanoho, jak se ty postavy furt oslovovaly! Na jedne strane Zuzanka, Kata, Tomasek (sorry, ale to mi ptoste rve usi i oci) a na druhe strane Magistr, pan doktor, pani doktorka..

katka.oo
04.06.2023 5 z 5

Vodník byl o něco lepší, ale mě se líbila i tato knížka Klekánice, dobré čtení, doufám, že s ústřední dvojicí vyšetřovatelů budou i další díly. Tereze Bartošové, nové nadějné spisovatelce, fandím.

lalela
29.05.2023 2 z 5

Knížka se mi četla dobře, i příběh byl dobrý, řekla bych že námět přímo úžasný, i když si tu situaci nedokážu absolutně představit v našich končinách. Nemůžu napsat, že se to neděje jen proto, že jsem o tom neslyšela. Ale pořád bylo v knížce nějaké ale, stále jsem něco čekala a hledala mezi řádky. Několikrát se mi stalo, že jsem se musela o kousek vrátit, abych pochopila, co to čtu. No, pro mně opět jedna z knih, neurazí, nenadchne.

Dáma s hrnstjm
28.05.2023 2 z 5

Přidávám se k nespokojeným čtenářům. Na to, že policejní práce v knize nedává smysl, člověk v detektivce často narazí, ale tady byly i postavy vyšetřovatelů divné, neurčité, splývající. Většinu doby jsem měla pocit, že čtu knihu ze série, jejíž předchozích pět dílů jsem nečetla, takže mi něco podstatného uniká. Příběh sám o sobě je určitě znepokojující a ten konec... pokud pominu naprostou překombinovanost úplně všeho, tak ano, na konci bych bývala byla raději, kdyby za všechno mohla nějaká ta Klekánice. Text nebyl psán moc pěknou češtinou, byl kostrbatý a vůbec "neplynul." Štěstí, že je kniha malá a krátká...

Iva.Iv
24.05.2023 2 z 5

Dočetla jsem, protože se to četlo rychle. Jinak to pro mě bylo celé takové kostrbaté, nedotažené, nelogické a celé divně postavené. Konec úplná divočina a vyšetřovatelé mně připadali jako nezúčastnění pozorovatelé, to že vyšetřují, se projevilo jen množstvím vykouřených cigaret a vypité kávy

Lena78537
21.05.2023 2 z 5

Tak to byla divočina. A to doslova. Děj i cele vyústění nepředvídatelné, ale bohužel i dost neuvěřitelné. Krimi postrádající jakékoliv propracování postav i celé zápletky. Tyto typy knih nemusím, ale vzhledem k tomu, že to byla záležitost jednoho večera, mě to naštěstí nestálo až tolik času, který raději trávím u kvalitnějšího čtiva.

soukroma
19.05.2023 2 z 5

Neskutečná hovadina, s prominutím, ale když jsem s tím ztrácela vzácný čas... Hrozná zpotvořená zápletka a zejména vyústění, s Klekánicí pochopitelně nijak spojené, děsné postavy, aktéři i vyšetřovatelé, obludné dialogy, ohavný jazyk, výrazivo a styl. Jediné plus je snad jen krátkost celé plytkosti, ale i tak jsem s tím strávila zbytečně příliš mnoho času, abych se aspoň dobrala závěru (a ten tedy stál za to, zase neuvěřitelný, přesně v duchu celého "díla").

Suziv
17.05.2023 5 z 5

Moc se mi líbí, jak autorka své knihy propojila se známou sbírkou balad, kdy se v knihách objevují postavy podobné těm nadpřirozeným, zároveň i pocit po dočtení není nepodobný. Ze střední školy si vybavuji, že v Kytici se opakuje motiv viny a trestu, kdy provinění bývá potrestáno nadměrně až krutě, motiv který lze nalézt i v těchto detektivkách.
Klekánice je kniha, která přes svou krátkou délku vyvolá řadu emocí. Přes nepříjemné téma a s ním spojené pocity jsem byla pro trefně popisované dramatické události hnána číst dál a dál. O talentu spisovatelky svědčí i to, že vyprávění tragického příběhu dokáže místy čtenáři odlehčit a taktním způsobem vyvolat úsměvy na tváři, za které ji děkuji.

Majollica
17.05.2023 1 z 5

Krásná obálka, lákavý název a docela slibná anotace.
Víc toho bohužel pochválit nelze.
Téma samo o sobě dost děsivé a navíc ještě říznuté tajemným až lehce hororovým odkazem na známou baladu by skutečně nadaný autor jistě proměnil ve kvalitní thriller. Což však není případ Terezy Bartošové a její prvotiny. Na té je nejvíc děsivé to, jak je to napsané. Neumělým stylem, bez vztahu k jazyku: základní chyby v pádech, omyly v pravopise, které mění význam slov, nesmyslné předložkové vazby, jež v češtině vůbec neexistují! O tiskových renoncech ani nemluvě. Knížka neviděla korekturu ani náhodou, a pokud přece, tím hůř. Celé toto laciné nadělení je pak skrz naskrz prošpikované přechodníky, kterýžto kontrast působí jedině směšně. Příběh tak velmi trpí a upadá až k fantasmagorickému konci.
Ne, tohle se vážně nepovedlo. Vyhozené peníze, škoda papíru, ztráta času.
PS: Vančura byl a vždy bude jen jeden.

slamenka
15.05.2023 3 z 5

Přečetla jsem Klekánici i Vodníka hned za sebou. Hodně jsou si detektivky podobné. Klekánice se mi líbila o chlup méně. Bylo to čtivé a konec překvapující a to je obrovské plus u detektivky. Trošku mi přišlo, že i vyšetřovatelská dvojce byla nějak víc upozaděná. A nějak mi ta pověra s Klekánicí přišla zbytečná.

birgitte
14.05.2023 5 z 5

Výborně napsaný detektivní příběh, velmi smutný. Nadaná začínající spisovatelka, už začínám čist další, Vodníka a těším se na další knihy této nadané české autorky. Doporučuji všem

Knihomura
14.05.2023 3 z 5

Nečekané a hodně drsné!

intelektuálka
08.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Ta pěkná fotografie Božích muk na titulní straně mi připomněla venkov .....

A zahájení knihy ve stylu Erbenovy Polednice mi též připadalo souznačné ....

Dobře sestavený příběh o ztrátě malé dívenky a náhled z několika stran - a mně se líbila postava staré Běty .... ale teorie o klekánici ne ....

A opravdu - zajímavé a velmi smutné rozluštění - i s malým odkazem do genetilky....

Další česká autorka, která mne zaujala - doporučím.

Olous1
29.04.2023 4 z 5

Dobrá detektivka,na jedno odpoledne. Zajímavé téma, konec překvapivý. Ani se mi nechtělo věřit, že by toho dotyčná osoba byla schopna. Doporučuji,za mě 75%.

ArwenAragorn
29.04.2023 4 z 5

70%
... V ten zlomek vteřiny Adrianě cosi sevřelo předloktí, pevně, příliš silně. Chtěla zakřičet, ale to cosi zadusilo všechny zvuky rodící se v jejím hrdle. Svět se s ní roztočil a náhle ji spolkla tma. Šílená, lepkavá nicota.
______________________________________________________________________________________________________________________
Dobrá česká detektivka. Krátká, pro mě na jeden večer. Z vesnice, kde spí u babičky, se ztratí sedmiletá Adrianka. Není to první, kdo se ve vesnici ztratil, jedna holčička zmizela ve 40. letech a druhá v 60. letech 20. století. Dvojice vyšetřovatelů a tým hledajících dělá všechno možné, ale po dívce jako by se zem slehla. Každým dalším dnem se snižuje pravděpodobnost, že se Adrianka najde živá.
Motiv mě překvapil a šokoval, právě při jeho odhalení se stává detektivka hodně napínavou. Konec byl taky napínavý a velmi smutný, pořád nemůžu uvěřit, že ta osoba by toho byla schopná.
Doporučuji

Ladis777
27.04.2023 5 z 5

Přečetl jsem ze zvědavosti a kvůli výzvě obě knihy Bartošové a jsem spokojen, zejména s klekánicí. Současné české detektivky jsou dost příšerné, takže mi v nich tahle knihy přišla jako dost zajímavý text. Temné příběhy Temné příběhy skryté a umlčené v minulosti i drastický zoufalý příběh přítomnosti přibližují text naturalistickému pohledu na venkov, který odidealizovává... I tady je příběh zoufalství na pozadí krásných letních dnů a rádobyidylického venkova, vše zarámováno folklorní postavou klekánice, která koho lapí, toho si ponechá na věky věků... a nebo možná ne a jednou se třeba vrátí, aby došel pokoje on i jeho blízcí... Musím říct, že závěr byl nakonec překvapivý, i když jsem viníka tak nějak tušil, ale ne důvod.

qydko
19.04.2023 5 z 5

Tak takové rozuzlení jsem vážně nečekala. Vlastně nevím, jestli se mi líbilo, ale jinak mi autorčin styl sedí, takže se těším na příští knihu.

alnahu
11.04.2023 4 z 5

Toto byl docela šokující příběh,který se vešel do této útlé knížečky.Dvojice vyšetřovatelů pátrá po zmizelých holčičkách,to co zjistí i takového zkušeného kriminalistu ,jako je poručík Tomáš Vyskočil rozpláče.