Když jsme to tajili

Když jsme to tajili https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486039/bmid_kdyz-jsme-to-tajili-9YK-486039.jpeg 4 329 61

The Ivy Years série

CO SE STALO NA STŘEDNÍ, ZŮSTALO NA STŘEDNÍ. AŽ DOTEĎ. Před pěti lety Michael Graham zradil jediného člověka, který ho doopravdy znal. Od té doby svoji sexualitu tají před všemi, i před sebou. Nemůže uvěřit vlastním očím, když do šatny hokejového týmu Harknesské univerzity vstoupí duch jeho minulosti, s taškou s hokejovou výstrojí na rameni a s tím samým úsměvem, kterému Graham kdysi nedokázal odolat. V tu chvíli je jedinou reakcí, na kterou se Graham zmůže, čirá panika. Jediné omylem pronesené slovo a nový člen týmu by mohl Grahamovi zničit celý život. John Rikker je zase nováčkem. Tentokrát je to horší než obvykle, protože se mu na paty lepí novináři, kteří se nemůžou dočkat, až napíšou další článek o jediném hráči v první divizi, který o sobě otevřeně prozradil, že je gay. Jeho spoluhráči nejsou z přítomnosti tolika novinářů nadšení, a zvlášť jeden hráč zbledne pokaždé, kdy Rikker vejde do místnosti. Rikker rozhodně nečekal, že by ho Graham přivítal s otevřenou náručí, ale to, že se mu ani nepodívá do očí, ho překvapilo. Jak to tak vypadá, jeho bývalému… nejlepšímu kamarádovi, nebo příteli, nebo co to vlastně byli, se moc nedaří. Příliš pije a během tréninku se nedokáže soustředit. Buď dva nejosamělejší členy týmu tlak, který je na ně vyvíjen, dočista zničí, nebo překonají bolest, kterou si způsobili, a vrátí se k sobě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Baronet

The Understatement of the Year , 2014

0197
06.07.2022 5 z 5

Těšila jsem se na další díl. Líbí se mi, že se jedná o volně navazující pentalogii a že uprostřed máme díl, kde je romantika mezi dvěma kluky. Autorka píše skvěle. A to jak samostatně tak dohromady s E. Kennedy. Byla jsem zvědavá na gay romantiku v čistě jejím podání a doufám, že se dočkáme překladu dalších jejich knih.

Co mě zaujalo bylo, že tu vše není zalité sluncem a duhou. Když vezmu knihy Přísně tajné a sérii Him, tak tam to bylo převážně všechno na pohodové, vtipné vlně, žádné stresy. Tak jsem gay, no a co? Jasně mělo by to tak být, ale realita je bohužel jinde, ať už u nás a hlavně teda ve "svobodné" Americe. Oba se znali z mládí. Jednalo se o první lásku na kterou se nezapomíná. Bohužel stačila jedna chvíle a vše se zničilo.

Rikker to vůbec v týmu neměl jednoduché. Z bývalé školy musel kvůli své orientaci odejít. A i teď na nové škole po tom, co vyšla pravda najevo, se nesetkává u kluků jenom s pochopením a milým chováním. Někdo mu sebral možnost rozhodnout se, jak to světu prozradit. Na prd. Jediná dobrá osoba v jeho životě byla jeho babča, která byla senzační. O jeho rodičích ani nemluvím. Co dodat - katolická církev a jejich žvásty o hříchu.

Graham na tom byl ještě hůř. Myslí si, že se z toho "vyléčí". Užívá si s holkama, ale musí mít určitou hladinku alkoholu v krvi, aby to nějak aspoň trochu šlo. Snaží se pochopit svou vlastní sexualitu a moc se mu to nedaří. Mrzelo mě to kvůli Belle, která si to nezasloužila. Graham se nechoval vždy k Rikkerovi, tak jak si zasloužil. Ale měl to těžké a bylo mi ho líto. Vidíme, jak se to v něm pere, jak si vyčítá minulost a nemůže ji hodit za hlavu. Bylo mu 16, když se jim ta nehoda přihodila a bohužel se tím užírá, má strach a ovlivnilo ho to.

Když to shrnu: opět čtivý příběh, vyprávění z pohledu obou hrdinů a hodně hokeje :-). Oba kluci jsou fajn a je hezké, jak si k sobě hledají cestu. Bohužel konec je rychle utnutý. Ale ať nekřivdím, autorka napsala novelu Extra Credit, kde má být prý to, jak to tým přijal + ještě nějaký bonusový materiál. Škoda, že ji Baronet nezařadil do posledního dílu :-(. Takhle aby si člověk oprašoval angličtinu :-).

lucie3944
02.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Moc moc moc dobré. Vyrovnat se s takovým traumatem, který potkal dva dospívající kluky, bojovat s pocity, které jsou prý "ďábelské", to je na jednoho trochu moc. S ohledem na to, co se dnes děje v Americe člověka nepřekvapuje, že nejen tam jsou stále lidé natolik bigotní, aby nepřijmuli vlastní děti, protože nežijí podle jejich představ. Na můj vkus byl konec poněkud uspěchaný, prozření přišlo velice náhle a vše bylo najednou ok, ale třeba se s hlavními hrdiny ještě potkáme v dalších dílech. Těším se!

Jeninas
21.06.2022 5 z 5

Mám tuhle knihu ráda, protože nepřistupuje k homosexualitě vyloženě sluníčkářsky. Grahama si kvůli tomu nemusí zamilovat každý, ovšem podle mě je úžasné, jakou ušel cestu, jak se popral se svými démony. Rikker je zase důkazem, že na svou druhou polovinu má cenu si počkat. Skippy a Bella jakožto vedlejší postavy jsou také skvělí. Plno čtenářů si stěžuje na rychlý konec, ale pozor, existuje navazující novela asi o 5 kapitolách, která vyšla v závěrečné povídkové knize k sérii! Škoda, že ji nakladatelství nezařadilo na konec jakožto epilog.

VercaV
07.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Nerada srovnávám knihy, ale tady si nemůžu pomoci. Jelikož Sarina napsala spolu s Elle Kennedy série HIM a Přísně tajné tak težko se nesrovnává. Jde o stejné prostředí, hokej v hlavní roli, gay tématika. Stejně tak Elle dál napsala další knihy se stejnou tématikou (univerzita, hokej, lovestory na podobný princip), tak její série (Off-Campus a Briar-U) byly mnohem lepší, jak dějově, tak postavy a především ta propojenost celé série. Tady máme třetí díl, a z předchozích dílů jsou tu jen v pár větech (kromě Hartlyho) zmíněny postavy, prostě ta serie není tak dobře propovázaná mezi sebou.
I když to bylo dobré, tak předchozí díly série byly o trochu lepší. Kromě gay tématiky, to bylo jiné v tom, že to tu bylo hodně zaměřeno na hokej, což mě vůbec nevadí, právě naopak, u předchozích dílů mě vadilo, že to bylo jen tak "mimochodem" zmíněno. Samozřejmě nějaký problém na konci nesměl chybět.
Celkově to bylo ale moc pěkné čtení, užila sem si to, četlo se to samo. Postavy sympatické, i když me Graham občas štval se svým přístupem. Bella mě bavila, o to víc se těším na další díl, který by měl být "její". Chyběl mi tu nějaký závěr, epilog, co bylo když se vrátili, co tým na jejich vztah a Grahamovo rozhodnutí.

Knihy_nad_zlato
04.06.2022 3 z 5

Jako pěkný, ale na předchozí díly to nemá. V předchozích dílech se řešilo i něco jinýho než jen romantická linka, kdežto tady bylo jen to. Jasně tak jsou to dva kluci, ale tak nějak mi to nestačilo. Když v předešlých dílech řešili i nějaké jiné problémy, tak jsem myslela, že budou i tady.
Rikkera i Grahama mám celkem ráda, ale přesto, že je chápu, tak mě Graham hrozně štval.
Líbilo se mi, že oba hlavní hrdinové měli nějakou tu společnou minulost.
Čekala a doufala jsem, že se tu bude víc řešit Grahamův problém s alkoholem.
Vcelku se mi to vlastně líbilo, jen k tomu mám daleko víc výhrad než k předchozím dílům.

anna7852
13.05.2022 5 z 5

Pecka,sice pro mě každý díl má málo stránek,ale příběhu absolutně nic nechybí.
Další série co mě chytla:)

ivetapl
25.04.2022 5 z 5

Kdo zná Elle Kennedy a Sarinu Bowen tak ví, že píší knihy s hokejovou tématikou. A já osobně to naprosto miluju!!! Samozřejmě zrovna tato kniha, série Him a kniha Přísně tajné , není pro každého. Jedná se o #mmromance

Jak jsem psala, kniha je opět v hokejovém prostředí. U každé nové kapitoly, máte i vysvětlení co co znamená. Např. Vhazování, pinčing....

Vůbec nevím, co napsat. Byla to jízda. Skvělá jízda.

Graham svou homosexualitu skrývá. A po tom, co se stalo, se ani nedivím. O Rikkovi to někdo zjistil, vykecal a nedopadlo to dobře. O to víc to chce Graham skrývat a doufá, že se z toho ,,dostane". Proto opilý vyhledává společnost holek... Ovšem..? Má to úspěch...? Jedna z nich byla i Bella. Události berou za své a první láska se nezapomíná. Máme tu nádherný příběh, plný bolesti i vtipných chvil.
Skvělá v knize byla o Rikkerova babička a Grahama máma. Ovšem Rikkerova máma? Nafackoval bych jí za to, jak se zachovala k 16 letému klukovi. I jeho tátovi. Ten si trošku šplhnul na konci.
Trošku mě mrzí, že nebylo nakonci něco o tom, co se ,,stalo" v týmu na konci. Jak se někteří zachovali...

Ralemo
16.04.2022 5 z 5

Moc hezky napsaný příběh. Myslím že toto téma, je v této době aktuální. Každopádně pořád to pro některé homosexuály není snadné přiznat barvu a tím si procházel i Graham. Oproti tomu Rikker, vyšel s pravdou a ani to se nevyhnulo hloupým komentářům. Tak co si teď vybrat? Každopádně krásný děj se šťastným koncem. Kniha se moc hezky četla, nešlo se odtrhnout.

astra3
07.04.2022 5 z 5

Moc hezký citlivý příběh. Kluci to nemají lehké.

LucySmile
25.03.2022 5 z 5

Wow! Jedna z nejlepších LGBT knih vůbec. Předčila ji snad jen série HIM rovněž od této autorky a Elle Kennedy. Postavy byly moc fajn, jen mi nepřirostly k srdci tolik, jako Wes a Jamie. Škoda, že to člověka nutí srovnávat, ale jinak to ani nejde, když se děj odehrává v téměř stejném prostředí.
Knihu jsem si však moc užila a zatím ji považuju z celé série jako nejlepší. Moc mě baví autorky styl psaní, její humor i hokejové téma. Knihy od S. Bowen i od E. Kennedy mě vždy zahřejou u srdce a zlepší mi celý den. Takže moc doporučuji!

Karola050716
03.03.2022 4 z 5

Miluju tyhle příběhy, ale kriticky musím uznat, že pro mě tahle knížka trpí tím, že jsem ji četla až po sérii ON a v řadě věcí mi její příběh připomíná, takže mě knížka až tak neuchvátila, ale i tak je to super a autorka se u mě pořád hřeje na místě pro oblíbence.

soltera
22.02.2022 5 z 5

Táto autorka gayom rozumie a myslim, že by bolo treba viac knih s touto tématikou, aby si ľudia uvedomili, že vzťahy a láska su rovnaké a na pohlavi nezáleží. Lebo oni to majú oveľa ťažšie. Musí byť hrozné, ak sa každý môže vyjadrovať k vašim najintímnejším záležitostiam. Vážim si každého, kto má odvahu verejne priznat svoju orientaciu. Páčil sa mi tento pribeh, ako všetky od tejto autorky, ktoré som čítala.

veronika9761
19.02.2022 4 z 5

Cetla jsem jinou hokejovou gay romanci (On) a tahle knizka mi ji hrozne pripominala. Chapu ale, ze nejde vymyslet milion ruznych zápletek. Cetlo se prima, trochu me mrzelo, ze prvni dve knizky jsem necetla. Mozna doplnim. Mozna ne.

Pavcas76
14.02.2022 4 z 5

Líbila se mi téměř jako předešlé od této autorky.

SBH
27.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Už zase gay romance z hokejového prostředí? Jiné sporty neznáme? Obal s polonahým mužem, za mě fuj, ale to jsem vykřikovala už mockrát. Námět – sama nevím, proč jsem mu dala zelenou, byl to risk v souvislosti s tím, že série On/My od téže autorky patří k mým oblíbeným. Stejné prostředí, stejné téma, stejná spisovatelka, to může dopadnout jedině špatně.
Zmýlila jsem se. Tentokrát scházelo sluníčkové, pohodové proplouvání nástrahami společensky nepřijatelného vztahu, naopak ze stránek dýchala nejvíc ze všeho osamělost. Graham se bojí přiznat svou sexuální orientaci nejen svému okolí, ale vlastně i sám sobě, v důsledku neupřímnosti a zbabělosti zůstává sám. Rikker šel s pravdou ven, ovšem v důsledku sděleného se ho všichni straní a on zůstává sám bez ohledu na upřímnost a odvahu. Psychologické profily postav na výbornou.
Další skvělý prvek příběhu představovalo budování napětí bez použití násilí, rvaček a potoků krve. Jo jo, sem tam Graham někoho na mantinel přirazil, ale to se nepočítá. Ale prakticky od první stránky se valí postupně zhušťující atmosféra, od knihy jsem se nedokázala odtrhnout. Čekala jsem, že tentokrát dostane nakládačku Graham, aby vyrovnal skóre, a taky jsem si pořád říkala, že by měl schytat ránu něčím těžkým po hlavě, aby se mu rozsvítilo. Autorka zvolila řešení naprosto dokonalé, vyhověla mým požadavkům a zároveň mě překvapila.
A ne, nemyslím si, že Grahamovo prozření bylo nečekané a násilné, naopak. Vždyť on sám cítil, jak je situace neudržitelná, věděl, že bude muset něco podniknout, dramatické události všechno jenom uspíšily. Ale souhlasím s názorem, že bych uvítala kapitolku dvě o tom, jak se osudy chlapců vyvíjely dál. Aby poslední věta nevyzněla mylně, tak ano, další palec nahoru za jednolitý ukončený příběh, v jehož závěru byly zodpovězeny všechny otázky, ale stejně – po té dlouhé osamělosti a bolesti jsem si chtěla s hrdiny užít taky trochu pohody a štěstí.
Za mě opravdu povedená kniha počínaje, jak už jsem zmínila, skvěle propracovanými charaktery (Rikkerovy rodiče zabít málo), výborně budovaná atmosféra, dořešený příběh, zápletka i vyústění, svěží dialogy, sem tam vtípek, velmi slušný překlad. Skvělá práce.

prcekp6
25.01.2022 5 z 5

Bylo to úžasné, trochu mě to připomělo ON a MY.

havrmoni
19.01.2022 5 z 5

Tady není třeba slov.

JitulHa
15.01.2022 4 z 5

Autorka je v našich končinách známá především jako polovina spisovatelského dua, tedy ta která společně s Elle Kennedy tvoří všechny ty úžasné hokejové romance. Proto, přirozeně přišla zvědavost, jaké budou pouze její vlastní univerzitní lovestory s příchutí hokeje. Když jsme to tajili, již třetí pokračování série Ivy Years, se soustředí na vztah dvou mužů. I když naprostou většinu knihy se to mezi nimi, jen těžko dá nazývat opravdovým vztahem, protože Graham je zkrátka Graham. Vážně, psychologie téhle postavy, to je skutečný oříšek! Takové sebepopření a sebenenávist, společně s vymýšlením všech těch zvyků i scénářů, aby si nikdo nevšiml jeho skutečné touhy, to bylo skutečně ubíjející. Byť to mělo své opodstatnění v dříve prožitém traumatu, který v sobě dusil, místo aby ho zpracoval, ubližoval tím nejen sám sobě. Jeden měl vlastně šrámy na duši, druhý jizvy po těle. Kdo trpěl více, nebo na tom byli oba podobně? Zajímavý příběh na zamyšlení z prostředí ledové plochy. Uvidíme, co přinesou další příběhy a ostatní hrdinové.

M.anon
13.01.2022 5 z 5

Jak se mi do té knihy původně noc nechtělo, pak jsem byla nadšená. Trochu jsem se bála, že to bude hodně podobné jako “On” a “My”, ale nebylo. Tahle kniha působila realističtěji, než ty dvě zmíněné.

TomTomis
10.01.2022 5 z 5

Tak konečně jsem se dostal do trojky. Musím říci, že jsem si to užil. Jak může vnitřní boj a vzpomínky na nešťastnou událost v mládí tak dlouho ovlivňovat život. Oba kluci byli super a jak u těchto knih bývá- překážky se překonávají a výsledek jistě čtenáře potěší. Přerod Grahama se mi někdy zdál poněkud rychlý, ale čas děje knížky a čas četby je fakt něco odlišného. V dalších dílech asi pokračovat nepotřebuji. Jen nakouknu, o čem asi budou...