Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456192/bmid_kde-raky-spievaju-pXI-456192.jpg 5 4232 4232

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

MilaSliacka
31.05.2023 1 z 5

Já mám prostě problém s knihami, ve kterých je všechno tak překrásné. Námět sice slibuje drsný příběh děvčete z bažin, ale ty náznaky situací, ve kterých dochází ke konfrontaci světů nebo k událostem devastujícím pro psychiku malého dítěte, mají tak zaoblené hrany, že mě nemůžou a ani nechtějí zasáhnout. V Angličtině existuje pro tento styl vyprávění výstižný výraz - sugarcoating (obalování cukrem).

Jeden z mnoha logických kiksů a zároveň stěžejní zápletka je toto; deprivované, opuštěné a vyhladovělé dítě žijící ve špíně se vyvinulo v čarokrásnou mladou dívku, která je snad jen trochu plachá, ale mluví jako kniha, čte básně a maluje. Když už člověk začne doufat, že se děj knihy někam pohne a příběh začne dávat smysl, přichází totální červená knihovna i s vyumělkovanými erotickými scénami.

Kniha je protkaná popisy přírody pokoušejícími se o symbolismus- máme tu opět bažinu, která je především krásná a tajemná. Až bychom zapomněli na to, že umí být i pěkně odporná a smrdět.

Zkrátka antirealismus non plus ultra, což není můj šálek čaje ani způsob, jakým chci vnímat svět.

Acnaj
28.05.2023 5 z 5

Kniha mě velmi mile překvapila... Dobře se četla, příběh se mi líbil...

klarca1993
27.05.2023 5 z 5

Úžasně napsaný strhující příběh dívky mimo lidskou společnost. Až přímo oslňujícím způsobem popisovaná příroda v bažinách a v kombinaci s vyšetřováním vraždy. A hlavně velmi překvapivý konec.

klmonkaa
26.05.2023 5 z 5

Príbeh opusteného dievčatka z močiarov, ktorý sa stal legendou. Koniec prekvapivý, ale nie nepredvídateľný. Pri čítaní o tom, ako to zanedbané a opustené dievča túžilo po vzdelaní, som si predstavila, akou nesmierne silnou vôľou by musel človek disponovať, aby natoľko priľnul k niečomu, čo mu bolo od malička odopierané, aby mohol docieliť niečo také veľkolepé, ako je titul "špecialista" na danú problematiku. V reálnom svete je to podľa mňa vylúčené.
Každopádne - kniha sa mi čítala veľmi ľahko, a opäť, ako to už ja klasicky mávam, keď som knihu nedržala v rukách, myslela som na ňu a predstavovala som si, ako to bude pokračovať.

kulatina
26.05.2023 4 z 5

Originální, téměř neuvěřitelný příběh dívky, která prožila celý život v bažině, mimo lidskou společnost. Kniha psána ve dvou dějových rovinách, počínaje v cca padesátých letech min. stoleti. První třetina se četla dobře, pak až do konce velmi rozvleklé, mnoho stran soudniho procesu mne nudilo, dlouhé poetické básně o jsem přeskakovala, nutila jsem se knihu dočíst. Přesto dávám dobré hodnocení pro originalitu, a barevné popisy života v krásné přírodě.

Slůník
23.05.2023 5 z 5

Knížka napsaná s velikou láskou k přírodě, literatuře i lidem. Nezapomenutelně poetické popisy života v mokřadu, všechna čest překladatelce. Krásný a opravdový příběh, který uvízne nadlouho v paměti.

davidk7
23.05.2023 4 z 5

Krásný příběh o dívce, kterou celá rodina opustila a zanechala jejímu osudu v chatrči kdesi v bažině. Postupně sledujeme její dospívání a poznávání přírody a světa. Napínavý závěr, kdy čelí obvinění z vraždy svého bývalého přítele, jsem přečetl za jeden večer. Byl jsem napnutý, zda ji porota uzná vinnou či ne. Velmi příjemné čtení.

brabofka
23.05.2023 5 z 5

Za mě skvělé! Pomalé, barvité a svěží jako celá bažina a mokřady. Popis přírody byl úchvatný. Na jejímž pozadí se odehrává strhující drama s kriminální zápletkou. Do posledního písmenka čekáte jak to bude. Napětí od cca poloviny knihy Vám nedovolí vydechnout do poslední tečky. Ne nadarmo má kniha taková hodnocení.

fle.urinka
23.05.2023 5 z 5

Na tuto knížku jsem se chystala velmi dlouho a odkládala jsem to nejspíš kvůli tomu, jak byla jednu dobu populární. Jakmile ten humbuk skončil, vrhla jsem se na ni a musím říct, že nevím, na co jsem tak dlouho čekala. Skvěle napsaná kniha, famózní příběh z bažin, který se dle mého názoru dotkne každého. Příběh se mísí také s detektivní zápletkou, u které se nejspíš najdou dva tábory. Určitě doporučuji!!!

fruitbueno
22.05.2023 4 z 5

Román o "holce z bažiny" musí dle mého zasáhnout každého, kdo má alespoň čtvrt zdravé duše v těle. Autorce se podařilo stvořit důležitý text o samotě, opouštění, touze po přijetí, bezvýhradné lásce i o odpuštění druhým. Vše v kulisách nevšedního prostředí, kterému dominuje příroda, její zákony, neměnnost a zároveň i různorodost. Navíc oceňuji nevšední pohled na jinakost, odlišnost, které je kolem každého z nás pořád dost. Škoda trochu pomalejšího rozjezdu, jinak by to bylo za plný počet. I tak rozhodně stojí za čtení.

lidunka1
21.05.2023 4 z 5

První část je trochu vlekla. Autorka skvělé vykreslila psychologii postav a na své si přijdou i milovníci přírody.
Jako extrovert, který nemůže bez lidí žít, si vůbec neumím představit, že bych na místě Key přežila. A zklamání z lásky a opuštění jsme zažili asi všichni. A s předsudky se setkáváme taky.
Napsáno skvěle, jednu hvězdičku ubírám za pomalý rozjezd.

Eva0057
18.05.2023 5 z 5

Nádherný, velmi silný příběh, který se vám dostane pod kůži a hned tak na něj nezapomenete. Já tedy určitě nikdy. Viděla jsem i film. Dle mého názoru je velmi zdařilý, což se málokdy povede. Vřele doporučuji obojí.

Carola_03
17.05.2023 5 z 5

Skvěle napínavě zpracovaná kniha. ideální pro každého milovníka nevšedních originálních příběhů

TaňulKA1997
17.05.2023

Zajímavý nápad. Takový origoš. Já bych zhebla hlady. Ale bylo to děsně rozplizlý. Film byl daleko lepší.

KatChiss
15.05.2023 4 z 5

Kde zpívají raci je kniha o předsudcích a jejich následcích. Je o dívce jménem Kya, které nikdo neřekne jinak než holka z bažiny. Kvůli této přezdívce a svému stylu života je souzena a kritizována ostatními občany. Našlo se jen pár lidí, kteří Kyu opravdu poznali a zjistili, že je to velmi inteligentní, nadané, bystré a přívětivé děvče. Nezáleží jí na materiálních věcech. Dokáže se o sebe postarat sama a jejími nejlepšími kamarády jsou racci. I přesto všechno je občas osamělá, a tak jí nevadí, když se o ni začnou zajímat dva mladíci z města.
O pár let později je nalezeno tělo jednoho z nich Byla to nehoda, nebo ho někdo zabil? Kdo to byl? A jaký měl motiv?
Střídají se kapitoly, ve kterých se řeší tato nehoda/vražda a kapitoly, ve kterých poznáváme Kyin život od dětství až po dospělost. Sledujeme, jak ji opouštěl jeden člen rodiny za druhým, jak se vše musela učit sama. Při poslechu těchto pasáží mi bylo tak smutno. Chtěla jsem ji obejmout a utěšovat. Pak se objevil Tate a u všech scén, kdy byli ti dva spolu, mě hřálo u srdce. Kapitoly z vyšetřování byly napínavé a odhalovaly nová a nová tajemství. Moc jsem si tuhle knihu užila a zařadila se mezi nejlepší, co jsem v dubnu přečetla.

RMarkéta
15.05.2023 5 z 5

Stigmata, opovržení a předsudky stále hýbou světem. Bohužel i dnes v naší moderní době a moderní společnosti, na které si tak rádi zakládáme se najdou lidé, kteří těmito bludy trpí. Na štěstí jsou ale i lidé, kteří mají oči a srdce otevřené. Bažina a příroda byla chvilkami až magická. Krásná kniha a krásný film.

Ísačop
14.05.2023 5 z 5

Precteno jednim dechem! Krasna knizka, co cloveka pohlti a nepusti az do konce.
Tady slova nestaci, to se proste musi precist!

ERIK 2
14.05.2023 5 z 5

Tohle bude další kniha, na kterou jen tak nezapomenu.

Bastien581
13.05.2023

Krásné a poetické.

absa2611
13.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Kdybych mohla dát sto hvězdiček, dám je. Toto je nejkrásnější kniha, kterou jsem za hodně dlouhou dobu četla.

Tolik bolesti, trápení, co si Kya musela už od malička zažít... Obdivovala jsem ji, jak je statečná, houževnatá, odvážná, skromná, zručná...
Při soudním líčení se mi až tajil dech, když jsem nevěděla, jaký verdikt porota pronese. Moc jsem se o Kyu bála, přestože jsem tušila, jak to celé bylo a nemýlila se.

Příběh byl zasazen do nádherného prostředí, autorkou dokonale popsaného. Oceňuji i překlad do češtiny. Příroda je mi velice blízká, kniha mě úplně do Kyina okolí vtahovala, jako bych se dívala na film. Fotím ptáky, vodní ptactvo nejraději a nejvíc, a proto jsem byla nadšená autorčinými znalostmi a popisem rozmanitých druhů žijících v Bažině.

Toto nádherné dílo jsem četla pouze v elektronické podobě, ale nestačí mi to. Musím si skutečnou, vytištěnou knihu koupit, protože se k ní budu ráda vracet.