Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456192/bmid_kde-raky-spievaju-pXI-456192.jpg 5 4232 4232

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

Andrea81
25.06.2023 5 z 5

Krásná kniha.

AlčaPapež
22.06.2023 5 z 5

Za mě naprosto skvělá kniha. Nevím jak moc je příběh reálný, ale rozhodně to není nic extra neuvěřitelného. Miluju ten popis přírody a to, jak přírodu miluje Kya. Jediné co mi vadilo byly občasné pasáže, kdy jsem vyloženě nebyla uchvácena čtením, ale věděla jsem, že dál v příběhu bude určitě něco, proč chci knížku číst dál.
Taky velmi doporučuji film.

KarolinaFifth
22.06.2023 1 z 5

Zda nepravděpodobností, dá se sice argumentovat tím, že je to pohádka, ale v tom případě jí chybí poetično, určitá vznešenost. Tohle je přisprostlý text pro masy, které se rozplývají nad jakousi subtilností, kterou já ale v textu nevidím. Nevadí mi číst oddychovou literaturu, občas ji pro svou potěchu vyhledává. Kde zpívají raci se ale tváří jako něco výjimečného. A výjimečné to taky je, v hlouposti podání, ve volbě jazykových prostředků a takto bych mohla pokračovat...

jasminecka
20.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Porad jsem cekala, kdy prijde ten vybuch emoci z cetby, ktere popisovaly me kamaradky... a nedostavily se. Kniha nebyla spatna, ale postavy mi neprisly uplne konzistentni a uveritelne. Prirodu mam rada, ale tisic a jeden nazev ptaku a rostlin, ktere netusim jak vypadaji... pro me by velky minus.
Cast, kdy chodila s Tatem, me bavila asi nejvic. A velke plus davam za popis a nastinene dusledky pokusu o znasilneni. Myslim, ze autorka zachytila smysleni obeti i okoli velmi verne...

Borntobike
20.06.2023 4 z 5

Příběh o Kye se pěkně četl. Obrazy přírodních dějů potěšily duši biologa. Je to pěkná pohádka pro dospělé. A s Casem to vlastně také nemohlo jinak dopadnout.
Vyslechla jsem si na příběh dva zcela protichůdné názory.

jitka8667
18.06.2023 5 z 5

Krásné popisy přírody, lidských vztahů v odlehlém kraji, kde se život s nikým nemazlí, láska opětované i neopětovaná a nakonec skoro detektivná zápletka. Velmi podařená kniha.

Lenka.Vílka
17.06.2023 5 z 5

Hodně těžká kniha plná emocí, kterou jsem si prožila od začátku do konce!

Dojemný příbeh jedné malé holčičky, která zůstala úplně sama na svůj život. A kromě přírody poznala to nejhorší možné: jak ji všichni postupně opouští. Je tady krásně popsaná samota dospívání a postarání se o sebe, která se zároveň pere s pocitem někam patřit. A hlavně: za jakou cenu? Za ztrátu sebe sama? Tak to mají lidi z města? Navíc, jo, někteří lidé jsou hodně zlý. Protože já jsem si nevšimla, že by Kya někomu něco udělala. Prostě byla. A to některým stačilo.

Hodně fajn je, jak je kniha vyprávěna. Protože bylo krásný a zároveň bolestivý číst si všechny ty čistý věci s vědomím, že tam zároveň probublává tahle špatná věc. A bylo smutný číst si o tom, jak hned místní mají jasno v tom, kdo ten zločin spáchal. Protože kdo by chtěl ublížit zrovna jemu? Přeci jen, byl to místní krasavec! Co na tom, že to byl pořádný sobecký hajzl? Byl to krasavec! Tak je jasný, že motiv měla jenom ta "holka z bažiny", o které nikdo nic neví. Kromě toho, že je holka z bažiny. A těch věcí, co si o ní vymysleli...

Autorka napsala příběh plný krásy, lásky k přírodě a životu v ní. O dospívání a věcech, které jsou s tím spojené. Ale na druhé straně o tom, že člověk je tady od toho, aby ze své sobeckosti a strachu věcí, které neznají a nerozumí, toužili jenom po jediné věcí: zničit to. Vzít tu krásu do svých rukou, potěžkat ji, a protože jim v dlani přijde lehká (nevidí skutečnou hodnotu), tak jí rozdrtí na prach. A jdou dál, protože si ničeho neváží. Je to jenom trapná romanťárná, kam jsou narvaný tyhle trapný keci? Určitě se najdou čtenáři s tímto názorem. Ale upřímně, tihle lidé mě nezajímají. Já si knihu užila. Všechno jsem v příběhu našla. A ostatní je mi jedno.

("Utíkala od něj, aniž by si jí všiml. Matoucí signály světlušek. Nic víc o lásce nevěděla.")

Moc oceňuji hodně podrobné popisy. Měla jsem to všechno před očima. Ale i tak se těším na filmovou adaptaci (ze stejného důvodu mám ráda filmy podle knih Sparkse), až to budu mít před očima tím jiným způsobem. Jsem zvědavá, jak to uchopili. Příběhy z právě téhle oblasti mám moc ráda. Byť mi bohužel občas přijde, že je jedno, zda je rok 1952, 1969, 1998 nebo 2015, protože lidi tam přemýšlejí stále stejně.

Navíc se mi moc líbilo to vysvětlení, co znamená "kde zpívají raci"...

A úplný konec si musí každý přebrat podle svého...

mar.jir
16.06.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když jsem k ní zprvu přistupovala opatrně - všichni ji propagovali a já si u takových knih vždy dávám pozor. Ale nakonec jsem nebyla zklamaná. Příběh o odlišnosti, jak je to těžké být jiný. Popis přírody a živočichů se mi moc líbil, díky tomu jsme si mohla krásně představit, jaké je prostředí, kde žije hlavní hrdinka.
Prolínání s detektivní prvky dalo knize spád a je to typ příběhu, který jsem ještě nikdy nečetla. Moc doporučuji.

Gabča67
15.06.2023 4 z 5

Příběh o odlišnosti. Příběh o tom, jak je život složitý, pokud jste jiní než-li ostatní. Krásné popisy přírody i lidských charakterů. Knížka pohladí po duši a závěr mě překvapil.

Hope80
14.06.2023 5 z 5

Knížka je jiný žánr než běžně čtu,ale musím říct,že mě dostala. Jediné je pravda,že když se zabrala do přírody a živočichů občas jsem nějakou větu přeskočila,ale to možná spíš kvůli zvědavosti a napětí jak to celé dál bude pokračovat a na konci jsem litovala,že jsem knihu dočetla a víc neuzila,takže si knihu určitě přečtu za čas znovu. Postava Skokana, Mabel a Toma mi přerostla k srdci, nakonec i Tate.

netopýrek1985
13.06.2023 5 z 5

Nemám co dodat krásně napsaný příběh. Ten dej to prostředí a ta doba. Moc krásný a opět neuvěřitelný konec.

uzivatel40644
12.06.2023 5 z 5

za mě je to parádní kniha a přečetla jsem jí jedním dechem

Veňa2
08.06.2023 5 z 5

Kniha se mi ze zacatku tahla, ale pak me tak chytla, ze jsem se od ni nemohla odtrhnout. Nadherny pribeh, vyborne napsane

Aktenanka
08.06.2023 5 z 5

Tak tohle jsou ty správné knihy, co by měl člověk číst. Nemám slov. Nádherně napsané, napínavé a všechno dávalo smysl. Celé to bylo tak opravdové a dojemné.

artepeli
06.06.2023 5 z 5

Barvitě popsaný příběh o odhodlání a síle ženy. V každé kapitole tryskají emoce, od ublížení, přes bezmoc, vděk, lásku, nenávist, odpuštění, sebejistotu.
Podle fotek vypadá i filmová adaptace tak, jak jsem si to představovala, když jsem četla.

Nessie72
04.06.2023 5 z 5

Nechávala jsem si Raky až na dobu, kdy se o nich nebude mluvit a psát, abych nečekala příliš, nebyla zklamaná. Asi zbytečně. Zklamaná bych určitě byt nemohla. A přitom vlastně nedokážu úplně přesně říci, co se mi na té knize tak líbilo. Ale jisté je, ze jsem při jejím čtení mnohokrát měla v očích slzy, doufala v dobré konce, obdivovala, jak mistrně je vykreslený každý charakter. Dokonalé.

Nuray
02.06.2023 4 z 5

Knížku jsem četla z důvodu, že jsem ji viděla v nějaké luštitelské výzvě a na podzim vyšla filmová adaptace. Ani jsem v podstatě nevěděla, do jakého žánru se pouštím.
Jestli je příběh uvěřitelný či ne, na to si asi musí každý vytvořit obrázek sám. Já knihu přečetla během necelých 3 dnů a den na to si pustila i filmové zpracování.

Líbí se mi styl, kterým je kniha napsaná. Občas se mi totiž stává, že už samotný překlad (možná i originál, to nevím) bývá katastrofální a nedá se to číst. Věřím, že čtenáře, kteří rádi u knih relaxují a nepřemýšlí nad logikou, bude kniha hodně bavit.
Kyin život je čtivý a i když člověk nemá nějaká zvláštní očekávání od "akce", dokáže zaujmout na dlouhé hodiny. Většinu času jsem čekala, že přijde chvíle, kdy její otec překročí jisté meze. Překvapilo mě, že se to nestalo.
Pro mě byl asi nejvíce nelogický počin, že nikoho z prchajících ani nenapadlo ji vzít s sebou. Cože? Ne, nesedí mi to. No, bez toho by příběh nemohl vzniknout.

Na celé knize se mi asi nejvíc líbí příroda a musím říct, že jsem se i pár věcí i dozvěděla. Je hezké si představit, že obyčejná malá opuštěná holčička se dokáže naučit soběstačnosti a ještě se sama od sebe vzdělávat a dotáhnout to tak daleko.

Vlastně má holka víc štěstí, než mnozí lidé. Ne každý dokáže nalézt to, co ho v životě baví a ještě se tím živit.

Hnědoočko7
01.06.2023 5 z 5

Dokonale propojené téma krimi, lásky a přírody.

SilviiM
31.05.2023 5 z 5

Jsou knihy, které Vás chytnou a nepustí.. a tato mě držela teda fest. Krásný a silný příběh tvořen neuvěřitelným životem holky z bažiny.
Čekala jsem na ni dlouho a čekání se vyplatilo.

Květi62
31.05.2023 5 z 5

Za mě velmi povedená knížka. Dlouho jsem o ní jen slyšela, ale teprve nyní se mi dostala do ruky. Knížka velmi překvapila. Příběh "holky z bažiny", která si v životě musela poradit sama. "Zoufalý, osamocený a do kouta zahnaný člověk se vždy upíná k základním instinktům, jejichž hlavním cílem je přežít." A tak se Kya snaží přežít, v nehostinné přírodě, daleko od lidí, ale v souladu s přírodou a láskou k ní. Strhující, téměř neuvěřitelný příběh, který Kya prožívá, vás nutí číst stále dál. Toužíte, aby Kya nalezla své štěstí, blízkou osobu, bojíte se o ni, když je souzená za vraždu, a jste v závěru knihy překvapeni /a nebo vlastně ne, protože jste pravdu celou dobu tušili?/. Knížka, která vám určitě dlouho zůstane v srdci.