Kapitánská dcerka

Kapitánská dcerka https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291620/mid_kapitanska-dcerka-SGp-291620.png 4 383 53

Ústředním motivem knihy, zachycující Pugačevovo povstání v Rusku v letech 1772-1774, je milostný vztah šlechtického synka a kapitánovy dcerky, jejíž rodiče se stali obětí povstání, přičemž základním konfliktem je zde rozpor mezi humánním založením mladého člověka a drastickými stránkami nevolnictví. Poslední velké autorovo dílo představuje první básnický a pravdivý obraz Pugačova a jeho povstání.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Капитанская дочка (Kapitanskaja dočka) , 1836

Damato
03.06.2016 5 z 5

Opět díky Databázi jsem vyšťourala v naší domácí knihovně u rodičů tuhle malou, velkou knihu. A opět jsem - jako již asi posté- zalitovala , že jsem byla většinu svého života snad úplně blbá a vůbec jsem se nesnažila změnit své pubertální přesvědčení,že ruská literatura NEE Teď - na skorostará kolena - vidím, že ruská literuta JOO a jestli sem někdy řekla něco jiného, tak jsem byla totální negramota. Ak teď tak honem ještě stihnout všechno dočíst. Puškine, Tolstý, Žukovský, Dostojevský,Turgevěve , jestli se na mě zhůry díváte, musíte se smát a říkat si - : Tak jsme tě děvče přece jen dostali a nachytali na hruškách.....- prosím o prominutí za má pohrdavá slova v období maturitního ročníku, kaju se a zlobím se sama na sebe ale taky jste byli mladí...

Hermoso Risa
30.11.2015 5 z 5

Velmi mile mě knížka překvapila. Byla velmi čtivá, nebyly zde žádné dlouhé popisy a dějové odbočky. Krásný a vlastně i jednoduchý příběh :) Určitě přečtu znova, protože za 1 večer se to dá zvládnout.

bondula
27.11.2015 5 z 5

Romantika ako prasa. Veľká láska, veľké trápenie a šťastný koniec. Spojlujem? Ale vôbec nie, veď je to jasné od začiatku... Miestami napínavé, miestami som sa až smial. Literatúra z čiast, keď sa ešte písali veľké príbehy. Veľké ako láska Andreja Petroviča a Marie Ivanovny.
Mimochodom - toto je najstaršie dielo, v ktorom som sa stretol s dnes bežne používaným spisovateľským fígľom ukončiť kapitolu v tom najnapínavejšom. A pokračovanie nabudúce...

woodward
22.11.2015 5 z 5

Jediné dílo ruské literatury, které jsem přečetl v originále. Do té doby jsem o Jemeljanu Pugačovovi nevěděl vůbec nic - jenom ve školním dějepisném atlase byla na mapě Ruska vyznačená barevnou linkou oblast s nápisem Pugačovovo povstání.

Langosh
25.09.2015 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, zajímavý příběh odehrávající se v době skutečného Pugačovova povstání, který zde sám také vystupuje. Líbilo se mi to. Nevím, jak moc je ten příběh skutečný, ale na tom ani tak moc nezáleží.

feex8
10.09.2015 4 z 5

Moja prva kniha od Puskina. Velmi prijemne ma prekvapila, asi aj preto, ze som od nej nic necakala. Pekny, laskavy humor. Postavy, ktore si clovek velmi lahko oblubi. Mozno miestami trochu viac citit Puskinovu snahu zahrat na city, vyvolat emocie, no v tomto pripade mi to nevadilo. Take trpko - sladke, prijemne.

Moje hodnotenie: 80%

MichelleS
06.04.2015 5 z 5

Moc hezký romantický příběh. Skoro bych řekla pohádka, dobro, odvaha, čest a pravda jsou odměněny. Hlavní hrdina mi trochu připomínal D'Artagnana.

Atuin
30.01.2014 5 z 5

Nejde o míru dramatu, a proto nemám důvod si stěžovat, jde o prostý obrázek a právě bez těch sfér hlubších, důvodů, kterými byl hnán kupříkladu Dostojevskij při své tvorbě. Srovnávat je dva je však nesmysl z důvodů bijících do očí. Puškin řekněme spíše romantik, Dostojevskij spíše realista. Aby se člověk nechal strhnout nemusí být nutně přímo stržen, něco je také na čtenáři aby mu to docvaklo.

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Jak já tuhle knihu mám ráda! Jelikož jsem ji četla už vícekrát,mám její obsah dokonale v paměti. Není ani tlustá,takže pro ty,kteří by se chtěli vymlouvat na tohle,mají smůlu a zase pro náročné čtenáře,kteří pohrdají nekvalitní četbou,je tohle dílo opravdovou lahůdkou. Tedy dle mého názoru:-D Příběh je opravdu pěkný,o tom,jak důležitá je disciplína,o lásce,přátelství,které však může vzejít až v nenávist,o pokoře,ale i o lidech,kteří jsou dobrými podrazáky. Kniha navíc líčí skutečné události,za co má u mě Puškin jedno velké plus.

K.accka
03.11.2012 4 z 5

Velice čtivá a zajímavá kniha. Děj od lásky až po smrt, což je typické koření mnoha knih. Chyběla mi tam ovšem více emoční stránka.

panjan
19.09.2012 3 z 5

Tímto dílem ke mně Puškin promlouval asi takto: Tak jsem vám řekl, jak se to všechno stalo, prostě jsem to sepsal a tady to je. Máte tam lásku, násilí, a okořenil jsem to dokonce i jedním soubojem na život a na smrt, co chcete víc.
Puškin zcela nezúčatněně vypráví příběh, který by ani nemusel být jeho dílem. Ano je tam láska, ta v díle spisovatele romantismu nesmí chybět, ale je tam, aby tam byla, zcela bez emocí. Stejně tak zmiňovaný souboj, trošku se pohádali, ale nijak moc, a tak si to šli vyřídit k řece, a ještě ke všemu to oba přežili. Tento souboj je pro dílo zcela charakteristický, Puškin nic nedotáhne do konce, všechno jen tak, aby to náhodou nebylo moc dramatické a strhující, ale takové by právě romantické dílo snad být mělo. A je to s podivem, protože sám Puškin zemřel v souboji, kde šlo o ženu. To, čím Dostojevskij překypuje - emocemi a citovými zápaly, to Puškinovi v jakékoliv míře chybí.

maryzka
19.05.2012 5 z 5

jediná kniha kterou jsem na doporučení školy přečetla. Měla jsem totiž na výběr bud- Kapitánská dcera nebo Eugen Oněgin. Tak jsem si vybrala Kapitánskou dceru a docela byla čtivá.

Adrianah
23.09.2011 4 z 5

Kniha s pevně vedeným dějem,hlavní linii protínají linie vedlejší,což děj nezjednodušuje,ale i tak je kniha velice čtivá.