Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193922/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu-itY-193922.jpg 4 994 257

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

Palus
07.12.2018 5 z 5

Jako super, od začátku po konec napětí, nelze odložit :-D

vysypanel
03.12.2018 5 z 5

Červenák je prostě skvělý, detektivní příběhy ze středověku mají super atmosféru . Doporučuji

Majkrofon
19.11.2018 5 z 5

Ako som už spomínal pri Bryndzovej knihe Dievča v ľade, máloktorá detektívka ma už dokáže naplno zaujať a baviť. Na túto som sa ale obzvlásť tešil, nie len pre to, že ju napísal Červenák, ale hlavne kvôli zasadeniu do 16. storočia, ktoré dokáže autor vykresliť viac ako vierohodne a atmosféra vás totálne pohltí. K tomu môžete pridať zaujimavé postavy a zápletku a dostanete pár príjemne strávených hodín kvalitnej historickej zábavy.

Francoa
04.11.2018 4 z 5

Má první kniha od spisovatele slovenské historické detektivky.Četlo se velmi dobře,rychlé změny děje, ale i názorů Barbariče (i když byl nejzábavnější), ostatní dva hlavní hrdinové mi prozatím moc k srdci nepřirostli, ale vzhledem členitosti, střídání děje byl příběh dost dobrý.Určitě si časem přečtu další příběhy.

tonysojka
25.10.2018 4 z 5

Od Červenáka se mi líbí všechny knihy,kromě Cřestýše callahana

Anasa
09.09.2018 4 z 5

Nebudu hodnotit nijak převratně: Četlo se dobře, děj plynul rychle, přicházely stále nové události, napětí nepolevovalo. Vyhovoval mi chronologický děj, žádné vnoření do mysli zrádce. Opačné vnoření se do mysli hlavních postav by bylo na místě, např. Barbarič se měnil jak mávnutím kouzelného proutku. Tortura mi vadila, velmi vadila. Zřejmě se autor spolu se Steinem domnívá, že je to nejlepší způsob, jak se dobrat pravdy. Skutečná historie nás ale přesvědčuje, že o svých skutcích častěji řada nevinných lhala.

Metla
29.08.2018 4 z 5

Jak popsat Červenákovu detektivku? Jako první srovnání mi na mysl přišla série o kapitánu Báthorym, akorát nadpřirozeno je zde zastoupeno formou pověrčivosti a lidové "tvořivosti" (tedy klevetami), souboje nejsou tak četné, přibylo dialogů. Jinak se jedná o klasickou dobrodružnou "červenákovinu" se všemi klady i zápory. Pozitivní je čtivost, atmosféra, probuzení zájmu o historické události. Mezi negativa řadím některé vyšetřovací postupy, kdy to podstatné se až příliš často prokazuje výslechem za účasti kaprála Jaroše a jeho mučících nástrojů (možná tradiční metoda těch dob, přesto nepříliš detektivní). Jindy si kapitán Stein a jeho skupinka počínají jako tým CSI - např. pátrají po vystřelené kulce a zkoumají, jaké na ní utkvěly stopy. Dialogy nejsou špatné, přesto nečekejte lehkost, vtip a poetiku Sapkowskiho. Zápletka... no, čtenář je odkázán pouze na svou intuici, hrdinové zkrátka pendlují mezi podezřelými. Zdaleka nejslabším článkem románu jsou však postavy, po psychologické stránce ploché, nepropracované, jen skica charakterů. Stein je nevrlý katolík, Jaroš tichý sadista, Barbarič změkčilý intelektuál s odporem k manželství. Proč? Nevíme, autor cosi naznačuje velmi nepatrně. Samozřejmě bude příležitost hlavní postavy lépe vykreslit, dát jim hloubku a oživit je v dalších dílech, ovšem zatím mě pan Červenák žádnou knihou nepřesvědčil, že by právě v tomhle ohledu exceloval. Ráda se nechám usvědčit z omylu.
Mé dojmy z "Mrtvého na pekelném vrchu" kolísají někde kolem pěkných, nepřevratných, nepřekvapených 70%.

laepus
27.08.2018 4 z 5

Slušná historická detektivka. Už jsem od Červenáka (jakožto milovník Vídně) četl Ďábla v zrcadle a řekl jsem si, jak celá SteinBarbaričJaroš série asi začala... No tak teď už to vím - zlato, Turci, spiknutí, čarodějnice, vraždy, honičky, zrada, napětí, zvraty... Není to žádná kniha na pulicera nebo magneziji, je to napínavá jednodenní oddychovka, která neurazí, naopak potěší. Hlavní hrdinové se zatím oťukávají, přesto to mezi nimi příjemně jiskří, vtipné a suché hlášky zde také mají své místo, tak proč se takovéto literatuře bránit? :)

eva.haf
23.08.2018 4 z 5

Po několika prvních stránkách jsem to chtěla vzdát, trochu moc krutosti a mučení, to opravdu není nic pro mě. Příběh samotný byl ale zajímavý, napínavý, způsob psaní mi vyhovoval a tak jsem to nakonec přečetla. Přiznám se ale, že nechutné pasáže mučení jsem přeskakovala, aby mě to v noci nestrašilo. Když o tom teď přemýšlím bylo to dost zamotané a prakticky se tam nenašel nikdo, kdo by neměl máslo na hlavě.

Jaruš7
10.08.2018 5 z 5

Secsakr. dobrá, idylka, ani náhodou, v seznamu poděkování za pomoc i podporu je mimo jiné i autor Rychlopalby. *.
Obálka zlatou kresbou zdobená je předzvěstí autorova vztahu k prvnímu dílu ze série, což čtenáře nadchne a uvede ho obrazu vcg (vocogou).
Drsná doba s hadrohlavci na hranicích, v báňských dolech bohatství, zrady, vraždy, nevěry, čarokejkle, to je stav pro nápravu a spravedlnost i torturou, bez milosti.

Citace :"Mám styky ve vedení města! Budu si ztěžovat!
Ústně, nebo písemně? Abychom věděli, co uříznout dřív."

Další zásek, čtivá budoucnost přede mnou.

Xpackal
01.08.2018 3 z 5

Překvapivě to nebyla špatně napsaná kniha. Hezky budovaná zápletka, plynulé dialogy, logicky navazující děj. Pan Vondruška by se tady mohl učit, jak se píší historizující detektivky. Škoda slabého závěru a na můj vkus nadužívaného motivu mučení

špulo
01.07.2018 5 z 5

A tak som v roku vydania tejto knihy narušil moje fantasy obdobie a čítanie v češtine. Vďaka, Ďuri...

raty
25.06.2018 5 z 5

Moje první knížka od tohoto autora. Někde jsem ho míjela. Ale určitě to napravím. Historická detektivka byla pro mě příjemným překvapením a (nejen) konec mě přesvědčil sáhnout i po dalším dílu.

Loxias
05.06.2018 3 z 5

Slabsi a tahly rozjezd, postupem casu ale napeti graovalo. Nemohl jsem se ale zbavit dojmu, ze mi to stylem pripomina Sapkowskeho hustiskou trilogii, jejiz to byl ovsem slaby odvar.

Pozde
03.06.2018 4 z 5

Knížku jsem si vybrala v rámci čtenářské výzvy a byla jsem hodně příjemně překvapená. Samotný příběh je výborně vystavěný, krásně se čte, ale pro mě byly největším zážitkem slovenské reálie, protože z kraje, který je tak krásně v knížce zachycený, pocházel můj dědeček. Takže veliké nadšení a určitě ne poslední setkání s Jurajem Červenákem.

stryko007
26.05.2018 4 z 5

Nijak jsem nic necekal, prave proto uzasne prekvapeni.

iatros
23.03.2018 5 z 5

Kniha od slovenského autora ve Čtenářské výzvě? Jasná volba! Moje druhé setkání se svéráznou trojkou vyšetřovatelů a další skvělý čtenářský zážitek.

Nomia
14.03.2018 4 z 5

Tak Juraj Červenák se mi opravdu zalíbil. Po všech těch severských detektivkách je Mŕtvy na Pekelnom vrchu vítané osvěžení. Tuhle temnou historickou detektivku jsem zhltla za jeden večer a náramně jsem se u ní bavila. Autor píše opravdu poutavě.

Nevím, jestli za to může libozvučná slovenština, nebo Červeňákova hra se slovy, ale celá kniha je vyprávěna moc příjemným stylem.
Hodně oceňuji i fakt, že je příběh zasazený do okolí Banské Štiavnice, mého milovaného kraje. Volba slovenského prostředí se povedla na výbornou. Asi i díky tomu měla kniha výbornou atmosféru a působí tak originálně.
I když se jedná o historický román, tak působí nezvykle svěže. Červenák se s tím nepáře a vypraví s obrovskou dávkou lehkosti a dynamiky. Zároveň zvládl stvořit velmi sympatické a charismatické postavy, kterým nechybí ani ostrovtip, obzvlášť postava Steina je velmi vydařená, navíc i přes své zdánlivě protichůdné povahy k sobě hlavní postavy krásně ladí. Velmi oceňuji, že si autor umí krásně pohrát s dialogy.

Z knihy jsem nadšená a s chutí si přečtu celou sérii o Steinovi a Barbaričovi. Rozhodně mám v plánu se vrhnout i na jeho fantasy knihy, kterými je asi proslavenější, doufám, že budou stejně výborné jako tyto historické detektivky. Červenák rozhodně psát umí.

minirock
03.03.2018 4 z 5

Opravdu výborné a pohodové čtení, jen v tom množství postav jsem se chvílemi trochu ztrácel. Ale pana Červenáka si znamenám a určitě se k němu vrátím, minimálně k pokračování příběhů s touto povedenou trojicí.

Atlantis
28.02.2018 4 z 5

Tak už jsem od Červenáka četl sci-fi, fantasy i historický román a musím říct, že poslední jmenovaný mu jde rozhodně nejlépe.
Neotřelé prostředí, zeměpisné umístění i doba dělá z této knihy velice osvěžující detektivku, která se (pokud použiji ohrané klišé) čte jedním dechem.
Hvězdu strhávám za konečné vyústění, kdy se mi jednotlivé linky začínaly zdát až příliš zašmodrchané a hlavní záporák mi přišel lehce vycucaný z prstu.