Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193922/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu-itY-193922.jpg 4 994 257

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

HAL
23.07.2014 3 z 5

Sice by mělo platit to okřídlené "darovanému koni na zuby nehleď", ale ďuro je beztak zvyklý že jsem rýpavý parchant, tak nějakou tu kritiku ode mne přežije: Toto byla kupodivu má první kniha od něj, na to že ho znám roky, ale není se úplně proč divit, ani fantasy (obzvlášť to sword and sorcery), ani historické, a ani detektivní knihy nejsou tak úplně "mé" žánry, vlastně si nevzpomínám kdy naposledy jsem četl nějakou tu čistou detektivku, snad jen Doylea v dětství, takže to co mi nesedělo na "Mrtvém" mohou klidně být pouhé výhrady k celému žánru.

Ale hlavně co mi na něm naopak sedělo, a co je přitom dost zásadní - je to extrémně čtivé a hodně zábavné, tak svižně napsané že by to nebyl velký problém dát i na jeden zátah. Historiky asi potěší i práce s reáliemi, nu tu já ocenit příliš nedokážu, být tam místo turků třeba skuruti tak to pro mne vyjde nastejno.

Proč ale vím že se k tomu asi už nikdy nevrátím (což je pro mne u knih dost nezvyk, může to vypadat jako rýpání, ale prostě je nutné si přiznat že Červenák není Eco) - i tím jak je to svižné je to kniha jen na jedno použití, jednohubka kterou lehce zaujatě proletím za dvě odpoledne a pak už si na ni nevzpomenu.

Děj je, i přes svou na první pohled komplikovanost, v podstatě přímočaré vršení zvratů a dalších a dalších nově odhalených záporáků, které ke konci nabere až obludně paranoidních rozměrů, přitom ty postavy jsou často všechny dost zaměnitelné a nevýrazné, nějaký odhadnutelný a propracovanější charakter tu má jen dvojice hlavních postav - která přitom vystihuje klišé archetypy "hnusnější Geralt bez charisma a chytřejší Marigold bez vtipu". Ale což, u nich alespoň číst jejich občasné vzájemné špačkování a získávání vzájemného respektu je dost zábava.

Zbytek detektivních dialogů se pak odbývá spíš stylem "řekni co víš nebo ti ufiknem koule (a možná ti je i tak ufiknem)", jinak se aktivita hrdinů vymezuje spíš na konstantní přesuny mezi několika málo lokacemi, kde se pak "něco" děje spíš bez jejich přičinění, než díky jejich "pátrání a odhalování záhady" (o čemž takto ony samy mluví tak často, až mám pocit že se to snaží čtenáři přímo vnutit, aby jako náhodou nezapomněl že čte detektivku), takže ke konci je to spíš už unavující než aby to dynamicky vygradovalo. Navíc tím jak je "záhada" komplikovaná, tak ji postavy neustále znovu a znovu vysvětlují, což je sice z hlediska čtenáře nutné, ať v tom nemá takový bordel, ale taky ne zrovna ideální - vždyť už ani ty hlavní postavy ke konci nemají pořádně jasné čeho vlastně chtějí primárně dosáhnout. To kdo zabil ono titulkového "Mrtvého na Pekelném vrchu" je nejpozděj od půlky knihy vlastně už úplně nepodstatný detail, na který svorně autor, hrdinové a i čtenáři z vysoka kašlou - zhruba jako když ve Hře o Trůny je zpočátku těžkým šokem a záhadou kdo otrávil králova pobočníka, a v půlce čtvrté série to pak odhalí úplně mimochodem mezi řečí, takže si toho vlastně ani není proč všímat.

Z knihy zkrátka nemám pocit kompaktního vygradovaného příběhu, spíše jen seznámení s hlavními postavami kterým je předhozen zašmodrchaný případ, tak ho napůl detektivně a napůl akčně z nesčetných (a přitom si tak podobných) uzlů rozmotají, a na konci je jim nadhozen v jemném cliffhangeru případ další.

Eh, no jo, je to detektivka.

uhložrout
08.07.2014 2 z 5

Navnaděn zdejšími komentáři jsem očekával víc. Nejvíce mi vadil hlavní hrdina - většinou psychopat je záporákem, tady vyšetřovatelem. Dobrou detektivku netvoří jen dynamický a čtivý děj, ale i psychologie a motivace postav a hlavně prvek překvapení a záhada. Zde je autorova slabina, detektivka vyžaduje odlišný přístup než fantasy. Přiznám se, že fantasy není můj šálek (na rozdíl od historické detektivky), ale trilogie Černokněžník a Bohatýr mě zaujaly. Tam mi absence logiky a přímočarost děje nevadily.

Ivan Kučera
29.06.2014 4 z 5

Priveľa postáv, nesympatický Jaroš, nudné akčné scény a nezáživné rozuzlenie (čo je v detektívke „asi“ malér). Inak ma to ale prekvapivo bavilo (no s hororom to napriek pár náznakom nemá nič spoločné) a relatívne sa teším na dvojku.

dusan122
16.06.2014 4 z 5

Přečteno jedním dechem.Super.Nic složitého.Kdo má rád rychlí spád děje, doporučuji.

vincek1
09.06.2014 4 z 5

Krásně napsaná historická detektivka. Knihu jsem si přinesl v pátek odpoledne z knihovny a dočetl jsem ji v neděli po poledni a to jsem nezanedbal běžné práce na chalupě. Opravdu poutavě napsaná kniha, od které je opravdu těžké se odtrhnout. V celé knize jsem nenašel ani jedno místo, které by naznačovalo natahování textu kvůli počtu stran, jak je zvykem u některých autorů. Kniha zaujme popisem osob i krajiny a hlavně napínavým a těžko předvídatelným rozuzlením. Jsem velký fanda p. Vondrušky, tato kniha podle mě dosahuje kvalit jím napsaných historických detektivek. Mám proto dalšího oblíbeného autora a těším se na další příběhy hlavních hrdinů této knihy. Doporučuji všem.

zipporah
09.06.2014 3 z 5

Dobré, ale citeľne písané pre verejnosť, humor mi prišiel suchý a text ako scenár, ale drží v napätí dej a je príjemné si prečítať niečo o našej vlasti.

kryspin66
02.06.2014 5 z 5

Dobrý autor,velmi pěkná a zapeklitá detektivka. Různé pohledy různých lidí na zločiny. Fakt bezva čtení. Celou dobu jsem děj hltal a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Určitě doporučuji.

Ranuncul
30.05.2014 5 z 5

Taková lepší trojka.Postava K.Bathoryho mi byla totiž víc sympatická.Stein je zatím trochu ledový čumák,ale uvidíme co předvede zřejmě v chystaném pokračování.Ale jinak opět dobře napsané.Ze začátku mi sice trochu trvalo než jsem se začetla,ale asi tak od 30. stránky už jsem spíš měla problém přestat číst.

pavel6746
21.05.2014 5 z 5

Od Červenáka som toho už prečítal viac, na túto som narazil úplnou náhodou, prečítal pár strán a už som sa neodtrhol. Úžasná historická detektívka so všetkým čo k tomu patrí. Skvele dotvorený obraz doby, archaizmami poprepletaná, no zároveň zrozumiteľná mluva. Napínavé, skvelá zápletka, vzťahy postáv, motívy... rozhodne doporučujem..
Už sa neviem dočkať pokračovania.

SONP
15.04.2014 5 z 5

Tato kniha patří společně s Bílou věží a Ďáblovou Pevností do mého Červenákova TOP3. Vynikající atmosféra pozdního středověku a perfektní, době odpovídající zápletka a parádní postavy. Přečteno jedním dechem, od knihy se téměř nedá odtrhnout. Už se nemůžu dočkat na další případ vzniklého "detektivního" tria.

KikiZ
02.04.2014 4 z 5

Líbilo se mi to. Mělo to švih, spád, akci a místy i vtip - Matěj Barbarič při pohledu do nekonečné hlubiny temné štoly: "Tak tam dolů nejdu, i kdyby tam otevřely další pobočku Hroznu" - "Hrozen" byla mistní hospoda.

Lilithen
29.03.2014 5 z 5

Skvělý historický detektivní příběh, takto napjatá a pobavená jsem u žádné detektivky dlouho nebyla. Autor zápletku dotáhl do takové dokonalosti, že jsem do poslední chvíle nevěděla, kdo za tím vším stojí, což se mi obvykle nestává. A mám takový pocit, že jsem se zahleděla do Jaroše.

Wahlker
07.03.2014 5 z 5

Jeden z mojich najobľúbenejších slovenských autorov, ale dlho som sa na túto knihu odhodlávala, lebo nie som veľkým fanúšikom žánru detektívky, lenže tak ma chytila, že som ju mala prečítanú za dva dni. Veľmi pútavé, občas drsné a hlavne dobrodružné. Môžem odporúčať všetkým kto netrpezlivo čakajú na Hradbu západu...

stafhaf
02.01.2014 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, dá se zvládnout i za jeden den. Autor perfektně dokáže vtáhnout do děje, čtenář si připadá, jakoby se nacházel v dané době, na daných místech. Při rozumném načasování dalších případů (knih) to bude perfektní oddechová četba.Pro milovníky kapitána Bathoryho je to vítané odbočení:)
Taktéž doporučuji rozhlasovou hru. Nejsem slovák, ale podle mě byli herci co do hlasu vybráni perfektně a hudba na pozadí je vynikající.

mapet85
28.12.2013 5 z 5

Prvá knižka od tohto autora. Myslím, že je to veľmi podarený kúsok na to, že je to autorova prvotina čo sa týka detektívok. Mám rád knihy, z ktorých sa aj niečo dozviem a táto knižka k nim určite patrí. Autor sa skutočne vyzná v histórii a jazyk, ktorým píše dodáva na uveriteľnosti knihy. Nechýbalo napätie, akcia a rozhovory medzi Steinom a Barbaričom tiež nemali chybu. :) Teším sa na ďalšiu knihu od tohto autora, mám aj ďalšie - Vládca vlkov a Dobrodružstvá kapitána Báthoryho, tak sa na ne vrhnem :)

Martin1974
27.10.2013 5 z 5

Pred rokom som si vypočul rozhlasovú hru a treba uznať, že autor v knižnej podobe príbeh poriadne rozvinul. Má to rýchly spád, odohráva sa v historicky zaujímavej dobe a vyvážene splieta prvky dobrodružného a detektívneho žánru. Konečne zas niekto na Slovensku, kto sa intenzívnejšie venuje písaniu historických románov.

technik1965
05.10.2013 5 z 5

Konečne niečo nové od tohto vynikajúceho spisovateľa.