Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/big_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.43416
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See, 2014

Kniha Jsou světla, která nevidíme

zuzana1471
18.11.2019

Snažila jsem se 300 stran, pak jsem to vzdala, kniha mě vůbec nechytla.

PetK
15.11.2019

Upřímně řečeno moc nechápu to všeobecné nadšení. Mám ráda válečné příběhy, docela nedávno mě okouzlil třeba Slavík. Ale tady mi vadila příliš velká míra patetičnosti, kterou, myslím, ještě umocňovalo audio podání Davida Matáska a Terezy Vilišové. (I když od Matáska jsem už pár knih poslouchala a bavily mě.) Nějak mě to nedokázalo vtáhnout do děje, strhnout a oblíbit si hrdiny.

smithynka
07.11.2019

Krásný příběh, zajímavý děj. Trochu mi vadilo přeskakování v čase, ale dalo se to přežít :)

Tyet
05.11.2019

Smutný válečný příběh psaný s citem pro detail a napětí. Slepá francouzská dívka, chytrý, citlivý německý chlapec s dobrým srdcem. Nepřekročit hranici vkusu nebylo jistě lehké, ale podařilo se. Kapitoly jsou extrémně krátké, zřídka přesahují tři strany, i to je důvod, pro který knihu přečtete za chviličku. Válka je vůl a my si žijeme jak prasata v žitě - to je poselství každého dobrého válečného románu, tento nevyjímaje.

Micha-Él
31.10.2019

Zpočátku mě kniha dvakrát nebavila, ale to se naprosto změnilo v druhé půli. Musím se přiznat, že jsem si chvíli zvykala na autorův styl. Jedná se o nádherný a neuvěřitelně smutný román! Všechny kapitoly jsou popsány tak citlivě, až mi naskakovala husí kůže. A hlavně ty geniální popisy vůní, zvuků, větru atd. Zkrátka jsem prožívala všechny chvíle, radostné, smutné i srdceryvné s Wernerem a Marie-Laure. Nechci spoilerovat, ale ten konec mi zlomil srdce. Už několik dní nad ním přemýšlím... Kolik existuje rozmanitých lidských osudů? Jak hroznou bolest musí lidé snášet! Co všechno člověk dokáže vydržet a čeho všeho je schopen... Zkrátka jsem té knížky plná! Název je velmi výstižný, mění se politické systémy, společnost i sami lidé, ale "jsou světla, která nevidíme." Klaním se před autorem, který ač fiktivní příběh dokázal popsat tak reálně a citlivě, že se cítíte jako jedna z postav. Myslím, že nenajdu slova, jak popsat tenhle úžasný příběh.

"Otevřete oči a dívejte se jimi, než se zavřou navždy."

"Válka je jako bazar, kde se obchoduje s životy jako s kterýmkoli jiným zbožím - čokoládou nebo kulkami nebo padákovým hedvábím."

(čas) "Ve skutečnosti je to troška vody, kterou si člověk nese v dlaních. Měl by dělat všechno pro to, aby ji ochránil. Bít se za ni. Snažit se, aby nevyplýtval ani jedinou kapku."

Jana512
30.10.2019

Děj se odehrává v II. světové válce ve Francii a v Německu. Souběžně jsou popisovány životy slepé dívky, Marie- Laure, která svou statečností a houževnatostí odolává překážkám, které si ti, kteří vidí, ani neuvědomují. Co to stálo námahy a úsilí pohybovat se jak ve známém prostředí, kde jí pomáhal svou blízkostí otec, ale i po jeho zatčení, kdy se situace změnila, si dokázala poradit a pomáhala druhým a byla nesmírně statečná.
Dalšími hrdiny jsou sirotci, vyrůstající v Německu, kteří vynikají pílí a touhou po poznání. Je to kniha plná podnětů k vědě, k přírodě, hudbě, a hlavně k snaze s životem se vypořádat v různých situacích.

jeani001
29.10.2019

Tak tuhle knihu jsem měla na seznamu už pěkně dlouho, ale stále jsem se k ní nemohla odhodlat, až teď během nemocenské jsem se do ní pustila a myslím, že to byla ta nejlepší chvíle.
Kniha Jsou světla,která nevidíme je totiž velmi obsáhlá nejen díky počtu stran, ale hlavně díky samotnému příběhu. Prolínají se nám zde osudy dvou mladých lidí, skoro ještě dětí, které stojí na opačných stranách válečné vřavy, která je unáší bez ohledu na jejich vlastní touhy a sny.
Opravdu překrásný příběh, výborně a hlavně velmi citlivě napsaný.
Doporučuji!!!

skrape
27.10.2019

Přečteno jedním dechem.

ajasin
21.10.2019

Válečné téma viděné očima obyčejných lidí, kteří jsou semleti událostmi, aniž mají možnost cokoli rozhodnout. Krásný příběh, skvěle zpracovaný.

Radim.01
17.10.2019

Kniha se mi moc líbila, není to nějak náročné a má to krásně vykreslene postavy. Slepá hlavní hrdinka.. těžko se do ní vcítit, aspoň pro mne. Ale od knihy s Pulitzerem jsem asi čekal víc.. Jiní držitelé (Cesta,Stařec a moře,..) si to zaslouží víc.

Amazonka72
01.10.2019

Další z rozsáhlých válečných románů. Kniha, která popisuje válku z pohledu obyčejných “malých” lidí, jejichž životy a osudy významně ovlivnila. Nevím, je tu spousta pochvalných komentářů, ale mně tato kniha až tak moc neuchvátila. Občas jsem se ztrácela v dějivých liniích (příběh německého chlapce Wernera a francouzské slepé dívky Marie-Laury). Občas mi přišlo, že některé situace byly popisovány zbytečně složitě. Ale možná jsem tento román vzala do rukou v nápravou chvíli.
Něco bych však ráda zmínila. Osudy obou hlavních postav byly popisovány velmi citlivě. Měla jsem je ráda a držela jim palce. Bohužel válka je krutá a s osudy lidí si někdy velmi nepěkně pohrává. Spousta lidí ztratila ve válce někoho blízkého.

jiri77
01.10.2019

Na knihu jsem se těšil ale nakonec mě mírně zklamala. Moc mi vadilo přeskakování v dějových liniích ,lepší by bylo ,kdyby se příběh posouval pěkně postupně ke konci. Jinak celkem dobré čtení a hodně mě bavil Wernerův příběh.

Kytiii
27.09.2019

Kniha, která vám rozbuší srdce, položí spoustu otázek, které vás dřív nenapadly... se kterou budete usínat i vstávat. Kniha, kterou budete rádi doporučovat dál. A na kterou nezapomenete.

Dokča070
16.09.2019

Strhující příběh, čte se "jedním dechem"

lachtan77
04.09.2019

tak to byl opravdu silný příběh. Nic není nutné dodávat, vše bylo řečeno v komentech níže. PS: KnihomolkaKatka, Luuca287 i mě ukápla :)

KnihomolkaKatka
29.08.2019

Miluju tuhle knihu. Já brečela. Kdo taky - přiznejte se :)

luuca287
21.08.2019

Krásná a dojemná knížka, i na konci ukápla slza.

alibaba72
20.08.2019

Nádherný příběh :-) jdu se podívat po dalších knihách A. Doerra. Jo a taky plánuji navštívit Saint Malo :-)

Zuzanka46
12.08.2019

Krásný příběh, i když velmi smutný.

Rossel
11.08.2019

Nádherný příběh, který skoro fataskně, ale přesto dojemně, smutně a uvěřitelně (ostatně jako život sám) spojuje tři naprosto odlišné postavy a zároveň vypráví o statečnosti, věrnosti a i hrůzách války. Velmi se mi líbila zejména linka Wernera.

lucisa.n
07.08.2019

Do první půlky knihy jsem se nemohla vůbec začíst. Špatně se mi orientovalo jak v postavách, tak v časech. Jednotlivé prolínání období mi dělalo problém v celé knize, vždy jsem si to musela zpětně ujasňovat. Naopak kvituji krátké kapitoly, díky nim čtení rychle ubíhá, i když má knížka přes 500 stran :) Od druhé poloviny mě již příběh chytl mnohem víc, stojí za přečtení, ale mezi mé nejdoporučovanější knihy se nezařadí.

SweetCake
18.09.2019

Knihu jsem přečetla během tří dní a bavila mě, každopádně jsem od ní čekala mnohem víc. Děj z druhé světové války z pohledu nevidomé Marie-Laure, kterou jsem si okamžitě zamilovala, se mi moc líbil. Každopádně mě rozčilovalo přeskakování z jednoho roku do druhého. Kdyby byla kniha napsaná chronologicky, nejspíše bych si ji oblíbila o hodně víc. Von Rumpla jsem nesnášela od začátku. Wernera jsem měla ráda, líbilo se mi, že na konci zachránil Marie-Laure. Byla jsem ovšem smutná z toho, že jejich společný příběh neskončil šťastně. Možná jsem jenom beznadějný romantik, ale moc jsem si přála, aby zůstali spolu a žili šťastně až do smrti. Konec nebyl vyloženě špatný, ale nadšená jsem z něho nebyla. Popravdě bych příběh klidně zakončila rokem 1945 a dál už osudy hrdinů nerozepisovala, přišlo mi to spíše na škodu. Kniha stojí za přečtení, ovšem k mým nejoblíbenějším nepatří.

michaela3483
05.08.2019

Nebýt čtenářské výzvy, nečetla bych ji a přišla tak o moc pěknou knihu. Neměla jsem problém se stylem, jakým je kniha psaná, naopak se mi líbilo střídání příběhů.
Rozhodně doporučuji.

Nikkiproch
02.08.2019

Skvělý válečný příběh s propracovanými liniemi hlavních i vedlejších postav.

Svica
29.07.2019

Chvíli trvá než si zvyknete na autorovo styl psaní a na to jak je knížka poskládaná, ale ve finále vám z toho vyjde hezký válečný román.