Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/mid_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4 4118 1053

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

Rihatama
11.10.2021 4 z 5

"Zavřít oči znamená poznat slepotu..."

Doerr rozehrává příběhy dvou odrůstajících dětí, nadaného německého sirotka Wernera, kterého vzdělává a pro účely své doktríny zneužívá nacistický režim, a osleplé francouzské holčičky Marie-Laure, kterou válka vyžene i s otcem z jejich domu, aby si zachránili své životy. Válka je dlouhá, každý stojí na opačné straně fronty, a přece se jejich kroky protnou a stírají rozdíly mezi utlačovateli a utlačovanými. Jejich osudy a osudy jejich rodin a známých však předznamenává nejen válka, ale pro své nositele i krásný, kouzelný drahokam Moře plamenů. Střípek magického realismu příjemně zakomponovaný do jinak přespříliš tragických válečných okolností. Nese v sobě zničující kletbu, nebo je nositelem štěstí? Nelze neocenit poutavý jazyk, kterým Doerr popisuje svět, zvuky, vůně, pohyb šneků po kamenech, které Marie-Laure vstřebává ušima, prsty, chodidly, svým tělem, a které ji pomáhají chránit se před nebezpečím vnějšího nepřátelského prostředí. Co bych ale přece jen bývala oželela, je nutkání autora dovyprávět příběh do samotného, nevratného konce.

Belanna
08.10.2021 3 z 5

Dojemný a krásný příběh.
Retrospektivní vyprávění mám ráda, ale čeho je moc toho příliš a bohužel v této knížce bylo přeskakování v čase v dosti krátkých intervalech pro mě hodně rušivé a výrazně mi to pokazilo celkový dojem.

CarolC
06.10.2021 4 z 5

Nádherný, ale smutný příběh z období 2. světové války. Náladou či atmosférou mi často připomínala Zlodějku knih, kterou jsem četla před několika lety, a také se mi moc líbila. Líbilo se mi vyprávění z pohledu několika postav a to, že každý konec kapitoly je napínavý a nutí vás to tak pokračovat dál a dál a nechce se vám knihu odložit. I přes toto kladné hodnocení se mi však zdál konec poměrně rozpačitý. V mých očích vyšuměl tak nějak do ztracena, což mi přijde škoda, protože jinak se jedná o velmi povedenou knihu.

Jikovka
04.10.2021 3 z 5

Skákání v dějové lince bylo občas naškodu... Jinak vcelku čtivé a kladně hodnotím, že kniha nedopadne, tak jak by si člověk přál...

Calwen89
23.09.2021 5 z 5

Téma druhé světové války je mezi autory velice oblíbené, takže jsem k tomu přistupovala s nadhledem. Musím ale říct, že po Zlodějce knih je tohle druhý nejlepší počin z tohoto odvětví. Hlavní postavy jsou krásně vykreslené, stejně tak i prostředí. Autorův styl psaní je krásný, střídání postav i časových rovin skvěle funguje a jedinou výtku mám pochopitelně ke konci příběhu a délce knihy.

Gural
21.09.2021 4 z 5

Kniha je to velmi smutná, jako už knihy o válkách bývají. I když jsem ji přečetl rychle, tak mě nějak úplně neposadila na židli, četl jsem lepší na toto téma, ale určitě stojí za přečtení.

gaaabi
19.09.2021 5 z 5

Nádherná knížka, takové miluju... i když téma je smutné a doba zlá...

Chris24
15.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Jako první mě samozřejmě zaujala obálka a název této knihy. Nevěděla jsem, co od této knihy čekat, ale to, co v ní bylo, mě příjemně překvapilo. Autor nejenže vás hned vtáhne do děje, ale také vám ukáže to, čeho si na první pohled jen tak nevšimnete.

Vyprávění dvou odlišných životů z jiných úhlů pohledu nemohlo být lepší a čtivější než právě tady. Marie-Laura, nevidomá a křehká Pařížanka, která žije každým momentem a na druhé straně žije v německém sirotčinci zvědavý hoch jménem Werner s vášní pro rádia, fyziku ale především se strachem o svou mladší sestřičku Juttu.

Jediné, z čeho jsem malinko zklamaná je to, že se viděli jen jeden den a nestačili se více poznat. Také mě velice zarazil Wernerův konec, ale taková byla krutá realita druhé světové války. Nebudu vám lhát, slzám jsem se opravdu neubránila a v té chvíli jsem velmi nadávala na autora, ať to kouká hned teď přepsat. Postupně jsem však vychladla a postupem času jsem si uvědomila, že takovou originální a poutavou knihu dlouho neseženu....

Tento příběh byl zkrátka jedinečný.

Mikik
11.09.2021 5 z 5

Tak tohle byla top kniha. Pro mě asi jedna z nejlepších, co jsem za poslední dobu četla. Skvěle vystupňované napětí, několik dramatických dějových linek, sympatická hlavní hrdinka a do toho všeho zuří druhá světová válka. Vůbec se mi s Marií -Laure nechtělo loučit , možná i proto mi konec přišel opravdu rychlý. Ale je to kniha , kterou opravdu stojí za to si přečíst.

Karcoolka2210
04.09.2021 5 z 5

Originálny príbeh z obdobia 2.svetovej vojny. Životné príbehy Marie-Laure a Wernera a ich rodín boli skvelo a pútavo napísané. Odporúčam. AJ

Pralinka1910
26.08.2021 5 z 5

Ano, toto je přesně román předurčeny získat prestižní knižní cenu. Hluboký příběh, velmi kultivovaně zpracovaný, se záběrem do botaniky, fyziky, geografie a samozřejmě historie. Kulisy války emočně příběh umocňují. Děj je uvěřitelný s mezinárodním přesahem a prostý senzacievokujicich zvratů. Střídání časových rovin zvyšuje čtivost, romantická linka je milá a konec není přeslazený.
Není co vytknout.

Přes to všechno, to není literatura pro mne.

Existuje spousta racionálních důvodů, proč takové příběhy číst. A jeden iracionální. Ten muj. Nevím, proč bych se trápila nad těžkými osudy lidí z minulosti, které nelze změnit. A znovu s nimi trpěla. Zbytečně.
Pro většinu nadšených čtenářů válečné literatury teď působím jako “nelida”. A to jsem napůl Aškenázim Židovka a napůl Němka.

Moc se mi líbilo jméno hlavní hrdinky. Kdybych měla možnost rozhodovat o svém křestním jméně, určitě bych se snažila přesvědčit rodiče na Marie - Laura. Nádherné. A co teprve ve francouzštině.

Lucienka220
14.08.2021 5 z 5

Krásná knížka. Četla jsem v angličtině. Oba příběhy, jak slepé francouzské dívky Marie-Laure, tak německého chlapce Wernera, nutí k zamyšlení.

Odetta889
08.08.2021 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Příběh ukazující hrůzy války a také velikou lásku a dobro v lidech.

Renatka11
20.07.2021 5 z 5

Dva krásné příběhy z těžké doby, o lásce, talentu, naději a odvaze, hodně zajímavě časově poskládané a postupně do sebe zapadající, stejně dokonale jako hlavolamy otce Marie-Laury. Spolu s ní jsem doufala a cítila vůní a doteky moře v Saint Malo, zatímco spolu s Wernerem jsem se nadchla pro vědu a nesouhlasně přihlížela zbytečným krutostem války.

vklaskova
30.06.2021 5 z 5

Krásná knížka. Moc hezky se mně četla. Něžně psaný příběh očima dětí odehrávající se v době druhé světové války s přesahem až do dospělosti hlavních hrdinů.

vercas945
23.06.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, dobře se čte, děj do sebe hezky zapadá.. Ze začátku jsem měla občas problém vyznat se v německých jménech, ale to trvalo jen pár kapitol. Trochu mě zklamaly poválečné kapitoly, částečně obsahem a částečně i stylem psaní, který mi nepřišel tak propracovaný jako ve zbytku knihy, proto dávám čtyři hvězdičky a ne pět.

karel.kral
19.06.2021 4 z 5

Opravdu krásná kniha. Nejdřív mi vadilo rozdělení děje na mnoho různých úryvků, ale pak jsem ocenil, jak krásně se příběh skládá. Příběh je poutavý a krásně napsaný. Doporučuji.

vysokaa
09.06.2021 5 z 5

Jak už tady bylo napsáno několikrát, krásná kniha, která mluví sama za sebe.

knihomolka_eli
08.06.2021 5 z 5

Pribeh o dvoch mladych ludoch na opacnych stranach, ktori sa spolu stretnu uprostred bombardovania, oslobodzovania Francuzska. Kniha ma kratke kapitoly, cita sa dobre a rychlo. Je plna postav, z ktorych kazda ma svoj osud a pasuje sa so svojimi problemami. Werner, Marie Laure mi prirastli k srdcu. Bolo zaujimave vidiet aj pohlad nemeckeho vojaka, a to ako si napriek vsetkemu musel vybrat to spravne rozhodnutie. Zaver knihy a kapitola o Fredericovi ma dojali. Rezim tej doby bol neskutocne kruty, treba si ho pripominat a uz nikdy ho nedopustit

mystar
25.05.2021 4 z 5

Krasny a zaroven smutny pribeh, ktery vypravi o kratickem osudovem setkani mlade nevidome divky a mladeho nemeckeho chlapce uprostred valecneho besneni. Jediny okamzik ovlivni cely jejich zivot. Prijemna zmena, kdy valecny pribeh vypravi o osudech obycejnych lidi, kteri byli nedobrovolne vtazeni do krute valky. Konec me velmi dojal. Urcite stoji za precteni.