Zmizela v mlze

Zmizela v mlze https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347389/bmid_zmizela-v-mlze-kio-347389.png 4 1641 440

Josef Bergman série

Ann-Solveig žije v odlehlé vesnici u norského fjordu vysoko za polárním kruhem s mužem, ze kterého má strach. A nikdo jí to nevěří. Pod vlivem své sousedky, psychosomatičky Katrine se rozhodne partnera opustit… ale nakonec místo toho skočí z útesu do moře. Přesně o rok později začne Katrine dostávat výhrůžné vzkazy. Vzápětí zemře další její pacientka - rybáři ji najdou uškrcenou na opuštěném místě u řeky. Český kriminalista Josef Bergman chtěl na tomto místě strávit poklidnou rybářskou dovolenou a ujasnit si životní priority, ale místo toho se stane jedním z důležitých svědků v zamotaném případu. Postupně zjišťuje, že skoro každý obyvatel zdánlivě idylické vesnice má nějaké tajemství…... celý text

Dandulka
16.09.2023 3 z 5

Začátek mě nijak zvlášť nenadchl,moc rozvláčné. Asi nejsem na to "severské prostředí".

LenkaKa
18.08.2023 5 z 5

Výborná detektivka, autorka umí skvěle vyprávět.

Dajine
09.08.2023 4 z 5

Fascinující severská příroda. Příběh už méně.

terimila
03.08.2023 4 z 5

Za mě jedna z nejlepších detektivek od Klevisové. Líbí se mi ty její sondy do malejch sídel, mezi místní a jejich vztahy - a že je umí líčit skvěle. Stejně jako prostředí a atmosféru. A funguje to i v zahraničí.
Dlouho jsem váhala, jestli dát čtyři nebo pět hvězd, nakonec se budu držet při zemi a dám čtyři. Sice mě ohromně vtáhla linka se zmizením Ann-Solveig, Alexem a Bente (uf, ještě, že to dopadlo, jak to dopadlo!), ale byly detaily, co mě trošku tahaly za logiku.
Za prvé mě dralo, jak si Bergmann pokaždé říkal, že by takhle do vyšetřování zasahovat neměl... a pic ho, jde do toho zase. A místní policie je úplně v pohodě, neva, že policajt mimo službu a toho času důležitej svědek a teoreticky i podezřelej jim zasahuje do vyšetřování, vlastně mu ještě skoro poděkujou. Tak ňák nevim, no.
Taky mi přišlo, že se trochu opakuje zápletka a vysvětlení příčin vraždy. U Klevisové mi to dost připomíná jinej díl z bergmannovské série. Chybělo mi tam takový nějaký to obrovský VAU-cože?
A samozřejmě její silné, nezávislé a samostatné ženy, který nakonec ze všeho vytřískaj to lepší. No, sečteno a podtrženo... Klevisová je na českou detektivku fantastická a drží si svůj průměr. Vybudovala si svůj styl a toho se drží hooodně striktně, a to v dobrým i v tom horším. Naštěstí je většina toho dobrýho, takže když vám to sedí, užijete si to. Nejsou to detektivky plný zvratů a překvapení, ale spíš splněnejch očekávání a spokojenosti z toho, že jste dostali, pro co jste si přišli.

kkouzlo
02.08.2023 4 z 5

Léto s Bergmanem :)
Josef si na dovolené příliš neodpočinul, opět děj mimo republiku, ale pro mě přijatelnější než Holandsko. Těším se, až detektiv zůstaně opět v Čechách.

postrach
01.08.2023 4 z 5

První kniha z téhle série.Napsáno už bylo vše.

lenikhor
31.07.2023 4 z 5

Pěkná detektivka, tentokrát z Norska. Nevadí mi, že se neodehrává v českém prostředí, aspoň jsem se něco dozvěděla o Sámech a jiné zajímavosti. Akorát mi trošku vadilo, že vyšetřovatel Bergman umí perfektně anglicky, aby se mohl v Norsku při svém soukromém vyšetřování se všemi domluvit a v knize "Ostrov šedých mnichů" zase umí perfektně německy... Ale chápu, že to asi nešlo udělat jinak, pokud autorka chtěla děj zasadit jinam než do Čech. Vraha jsem si zase netipla, takže za mě to bylo napínavé až do konce.

4xbabča
26.07.2023 5 z 5

Další detektivní příběh s kriminalistou Josefem Bergmanem se tentokrát odehrává v Norsku, kde tráví svoji rybářskou dovolenou. Krásně napsaná kniha, kde nechybí napětí a vše umocňuje nádherná severská příroda.

m.valova
23.07.2023 4 z 5

Rozhodně se mi příběh z Norska líbil více jako předchozí díl,detektiv si sice moc nezalovil ani neodpočinul,ale pomohl případ zdárně vyřešit.

beruska
09.07.2023 4 z 5

Musím se přidat k těm čtenářům, kterým se více líbil příběh z českého prostředí...
Na začátku tu bylo i dost jmen, která se mi trošku pletla...
Knihu jsem ale nakonec dočetla :) ...

VendulaB
08.07.2023 5 z 5

Další velmi dobrý díl povedené série. Josef Bergman je nyní na dovolené v Norsku, kde se velmi přirozeným a uvěřitelným způsobem zaplete do vyšetřování vraždy. Zajímavý příběh, atraktivní prostředí, vše logické a přirozené. Super letní detektivka.

maryska09
07.07.2023 5 z 5

Moc dobře napsaná kniha mé oblíbené autorky, navíc zasazená do nádherné severské krajiny. Velmi doporučuji, kniha je čtivá, napínavá a popsaná krajina fascinující

attila1
05.06.2023 2 z 5

Pro mě zatím nejslabší díl z této série. Prvních 80 stran celkem o ničem, pak se to trochu rozjelo. Líbí se mi spíše odehrávající detektivky u nás od Michaely Klevisové.

Booky84
03.06.2023 5 z 5

Knihy autorky mám ráda, protože v nich netečou potoky krve a důležité je přemýšlení hlavního hrdiny, kterému se nevyhne vražda ani na dovolené. Tentokrát se mi líbilo popisování krásné a nedotčené přírody, i když doufám, že další díl nás zavede zpět do Čech. Pokud si chcete přečíst klidnou a lehce plynoucí detektivku, tak určitě neváhejte.

janina66
29.05.2023 4 z 5

Po 3 letech jsem si knihu zopakovala, tentokrát formou audioknihy. Lépe jsem se orientovala ve všech postavách se zvláštními norskými jmény. Děj hezky ubíhal. Něco se mi vybavovalo z minula a něco bylo překvapením.

TerapieKNIHOU
22.05.2023 3 z 5

Na tyto detektivky jsem ve směs slyšela jen samou chválu. Takže když jsem po delší době zašla do knihovny, byla to jasná volba. Severská tématika = sázka na jistotu opak byl pravdou a kniha mě zrovna neoslnila. Možná to bylo způsobeno tím, že od spojení severu a detektivky automaticky očekávám určitou míru surovosti a brutality, a to tady prostě nenajdete.

Jak už anotace napovídá, norská vesnička na konci světa, kde dávají lišky dobrou noc, skrývá nejedno tajemství. A to se rozhodne rozluštit český kriminalista Bergman, který zde tráví dovolenou. Ta se mu ale trochu vymkne z rukou, když při rybaření náhodou narazí na mrtvolu mladé ženy. Policejní instinkt se v něm nezapře, a přestože si chtěl od všeho odpočinout, pomalu z počátku nevědomky začíná pátrat.

Už od začátku knihy jsem se nedokázala ztotožnit se stylem psaní autorky. Místo detektivky to bylo takové vyprávění s detektivní zápletkou. Nápad jako takový by možná zajímavý byl, ale to by knihu nesmělo tvořit 70% sáhodlouhých popisů přírody a okolního prostředí, osudů tamních obyvatel a jejich vzájemné vazby a v neposlední řadě zdlouhavé myšlenkové pochody. Ne, že by na tom bylo něco špatného, ale co se mě týče, s detektivkou to mělo pramálo společného.

Žádný drive, napětí, a hrozně předvídatelný vývoj zápletky a místy trošku nereálný. Opravdu český kriminalista na dovolené vyřeší vraždu dřív než tým kriminalistů? A to jen na základě povídání?

Celkově bych knihu zhodnotila ve stylu neurazí, ale ani nenadchne. Bergman mi po 1. knize také nějak zvlášť k srdci nepřirostl, takový nemastný, neslaný. Nicméně autorce dám ještě šanci a přečtu si něco z prostředí českých luhů a hájů.

pepa4081
21.05.2023 4 z 5

Tentokrát jsem byl spokojen.
Velmi uspokojivé.

Edona
17.05.2023 5 z 5

Zmizela v mlze - další skvělá detektivka s Josefem Bergmanem, který tentokrát jede na rybářskou dovolenou vysoko za polární kruh. Ačkoliv si kriminalista odjel užít chytání ryb, narazí na spletitý případ jedné vraždy a funguje tak trochu jako soukromé očko. Doporučuji a těším se na další případy.

Mája777
14.05.2023 4 z 5

Tuhle knihu bych rozdělila na třetiny. První třetina byla příšerná nuda a několikrát jsem knihu odložila. Druhá už byla o něco lepší a třetí jsem četla a četla bez přestávky. Jenom doufám, že další díl nebude také takový. Chystám se na něj hned teď, protože životní osudy Josefa Bergmana mě zajímají. Tak jdeme na to.
(14. 5. 23 - 12 356 - 34)

Lexi7892
01.05.2023 3 z 5

Tentokrát nic moc. Měla jsem ji dlouho rozečtenou a ke konci se nutila do přečtení ať už to mám za sebou.