Sněžný měsíc

Sněžný měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413568/bmid_snezny-mesic-PZk-413568.jpg 4 1554 397

Josef Bergman série

Nová detektivka Michaely Klevisové zavádí čtenáře do idylické krajiny Beskyd, kde na horách ještě žijí lidé podobně prostě a v souladu s přírodou jako generace jejich předků. I sem ale vstoupil byznys, který staré roubenky mění na hotely a penziony a vše živé v lesích na lovnou zvěř. Realitní agentka Olga byla zavražděna na odlehlém místě vysoko v horách před roubenkou, kterou nabízela k prodeji. Stalo se to jen několik týdnů po vraždě makléřky v Praze. Oba případy spojují podobné okolnosti, a navíc se zavražděné ženy mohly znát. Kriminalista Josef Bergman proto odjíždí do hor a pátrá mezi místními obyvateli. Není to však jednoduché, protože obyvatelé horských samot jsou nedůvěřiví a uzavření a spousta z nich má svá tajemství, o která se s Bergmanem rozhodně dělit nechtějí.... celý text

Hanuja
25.04.2022 4 z 5

Tak jsem dočetla další psychologicko-detektivní příběh od mé oblíbené autorky. Prostředí nádherných Beskyd, které znám, byla pěkná kulisa příběhu. Rozuzlení příběhu pod vedením detektiva Bergmana bylo jako vždy překvapivé. Víc se mi ale líbily knížky, když detektiv vycestoval na sever Evropy.

Páájinka
09.04.2022 5 z 5

No, tak tohle tedy ano. Opět se četla sama. Škoda, že už je jen jeden díl přede mnou.

Forestwalker
06.04.2022 4 z 5

Moje první setkání s detektivkou M. Klevisové. A klidně si přečtu i nějakou další. Děj plyne pomalu, do první vraždy uteče spousta stránek, ty ovšem autorka využije k podrobné expozici zúčastněných postav.

martinaandulka
05.04.2022 5 z 5

Skvělá česká detektivka z prostředí Beskyd.Dobře se čte a skvěle do sebe vše zapadá.

zdenaR
02.04.2022 4 z 5

Autorka je sázka na jistotu - kvalitní česká detektivka bez zbytečně brutálních scén. Čtivé, napínavé, uvěřitelné.

petraj30
29.03.2022 5 z 5

Pepík Bergman vyšetřuje svůj další příběh zase v Čechách. Snad konečně našel sám sebe, i když jsem narazila na pár vět, které dokazovaly opak... Ale teď už k této knize.
Telenovela s různými osudy obyvatel malé vesničky. Jsme v Čechách, takže se opět můžeme pochlubit prvotřídními charaktery. Velice klidné čtení, kde zhoustne napětí až v posledních stránkách. Mezitím Bergman vyšetřuje případ a zastává roli zpovědníka, kterému všichni plně důvěřují a k vyřešení případu přijde jako slepý k houslím.
Plně se ztotožňuji s komentářem pode mnou, ale kniha se mi líbila mnohem víc.
Škoda, že není víc dílů. Tento byl super. Amen. A jdeme do finiše.

Lacie
19.03.2022 3 z 5

Bergman číslo 6... s hodnocením váhám, bude to tak půl na půl, tedy 3 hvězdy. Kniha se četla dobře, vtáhla mě a opět jsem se bála, komu a co se stane. Zápletka se klikatí a košatí a padoucha jsem netipovala.
Nicméně – celý děj se točí v podstatě kolem jedné rodiny, sousedky a místního zbohatlíka. Co všechno se těm pár lidem v životě stalo za dramata, to by vydalo na několik dílů vražd v Midsomeru. Čím víc jsem se dozvídala o jejich minulosti, tím víc mě napadalo – to snad není pravda, tohle? A ještě tohle? A co ještě? Tohle? No to snad neee... Nakonec jsem se sebou bojovala, abych tak poslední čtvrtinu nepřeskočila a nepřečetla si až rozuzlení. Za to jedna hvězda dolů.
Druhá hvězda dolů je za detektivní vyšetřování: to takhle přijedou policisté z Prahy do dědiny, kde si všichni vidí do talíře, a každý jim na první dobrou vyklopí největší tajemství svého života. A když ne na první, tak na druhou – však už to tajili dost dlouho a zpovědí Bergmanovi se jim uleví... Tak jako se mi líbil Bergman vyšetřující na vlastní pěst na dovče na severu, tak tady se to vrátilo k prvním dílům, vyšetřování stylem jdu tamhle a vracím se plně informován... mě vcelku zklamalo.

lenka.plaszova
16.03.2022 4 z 5

Sněžný měsíc byl dobrá oddychovka. Bohužel čím víc knih jsem od autorky přečetla, tím více postrádám trochu více akce, možná i krve - tak, jak jsem zvyklá od některých zahraničních autorů. Chvílemi bych spíš řekla, že se jedná o vztahový román. Policie se navíc v knížce objeví až po více než sto stránkách...

koki.veru
13.03.2022 5 z 5

Tak opět další super díl z této skvělé série. Opět jsem vůbec netušila, kdo je vrah.

ErikaKej
12.03.2022 5 z 5

Toto bola prvá kniha ktorú som si od autorky vypočula a nesklamala. Zvolila som audioknihu a krásny prednes Kristýny Kocianové som si úplne vychutnala. Autorka má talent úplne vás vtiahnuť do deja a ja som mala od prvých strán pocit, že som v Beskydskej prírode a zažívam všetko ako vedľajší pozorovateľ. Určite je to aj kôli tomu, že Klevisová venuje dosť priestoru vykresleniu miesta deja a povahe postáv, takže sa dozvedáme aspoň z časti ako jednotlivé postavy myslia a aké je pozadie príbehu. Potom príde vražda. Duo vyšetrovateľov je sympatické. Určite ma inšpirovala ku kúpe aj inej knihy z pera tejto autorky. Tento štýl písania je mi oveľa bližší ako severské detektívky. A príbeh pôsobí na mňa realistickejšie. Pačil sa mi najma citlivý opis prirody- Beskydy sa oplati vidiet už len podla opisu v timto príbehu. Za mňa doporučujem.

Marcela52
12.03.2022 5 z 5

Zajímavý kriminální příběh ze současnosti se mi moc líbil. Zaujala mě nejen poměrně složitá zápletka, ale také krásné popisy horské přírody. Beskydy mám moc ráda, a tak jsem si je prostřednictvím této knihy připomněla. Potěšilo mě, že autorce není lhostejný osud této jedinečné horské oblasti, kde se bohužel staré roubenky mění na hotely a penziony, a krajina tím ztrácí své neopakovatelné kouzlo. I tady ale stále ještě žijí lidé, kteří se snaží žít v souladu s přírodou jako generace našich předků. Potěšitelné je, že se často do horských oblastí stěhují i mladí lidé, tak snad nám tato krásná místa zůstanou zachovaná i pro jejich děti.

konformita
10.03.2022 5 z 5

A je to tady. Propadla jsem paní Klevisové. Po Domu na samotě tato úžasná kniha. To tajemno v pozadí a co se to tam vlastně dělo a proč. A pak se to dozvíte. Skvělé, moc se mi líbilo.

petronella1
07.03.2022 5 z 5

zase skvělá kniha

edith79
03.03.2022 5 z 5

Moc pěkná kriminálka z krásného prostředí hor, kopců a samot. Někteří obyvatelé vesnice jsou opravdu svérázní, někteří chtějí moc a peníze a někteří chtějí jenom v klidu žít. Jenže někdo nám tu vraždí, takže místo klidu je tu vyšetřovatel Bergman a hon po stopě vraha začíná. Napínavé čtení s překvapivým koncem a motivem. Michaela Klevisová je jistota dobrého čtenářského zážitku.

jasnyj
16.02.2022 5 z 5

Už jsme zpátky doma a rovnou do Beskyd :)
Prolog navodí možný zločin, potom do půlky knihy jsou vykresleny postavy a jejich vztahy - sice trošku nepřehledně, proto možná celá polovina. Tehdy dojde k jasnému zločinu a na scéně se objeví Bergman s kolegyní.
Knížka je napsána v klidnějším tempu a dobře se mi četla. Odhalení pachatele není šokující ani přitažené za vlasy. Řekl bych až skoro rutinní práce vyšetřovatelů ze života.
Od Michaely je série s Bergmanem na velice dobré úrovni a jsem rád, že se vrátila s Bergmanem do vlasti a vypadá to že tu zatím zůstane :)

Kexina
12.02.2022 4 z 5

Jako vždy pěkný příběh, vraha jsem dlouho netušila a knížka celkově nezklamala. Tentokrát mi přišlo, že je samotná vražda na okraji dění, spíš je větší důraz na chování a motivaci postav, ale to ničemu nevadí.

Jen v těch mysliveckých pojmech má autorka trochu guláš, takže i trocha toho nechtěného humoru.

helenkan
07.02.2022 4 z 5

Tentokrát se mi to líbilo víc než Kroky vraha. A myslím, že to může být i reálné. O to víc smutné. Vztahy a povahy některých osob? Prostě hrozné. A lidi typu Honáka? Děs a hrůza. :-(

Ignis
04.02.2022 4 z 5

Zatím asi ta nejlepší knížka od autorky, co jsem četla. Sice bych ocenila, kdyby se vražda stala o něco dřív, nemám ráda, když se víc řeší vztahy než vraždy, ale na poslední chvíli to autorka vybrala a dobrý. Líbilo se mi i protředí, Beskydy jsou pro mě taková trochu exotika, jako kavárenský povaleč bych tam v zimě umřela nudou, ale čte se o tom hezky.

Verrrunka
03.02.2022 4 z 5

Dlouho, předlouho jsem Klevisové odolávala.
Před pár lety jsem totiž četla první díl této série - Kroky vraha, a přišlo mi to docela hloupý.

Ale tohle, tohle byla jiná liga. Perfektně vykreslené prostředí Beskyd, námět pytlačení, zamotané vztahy, ale dobré rozuzlení příběhu. Pár dějových linek bych uvítala ještě dokončených, ale fakt mě to velice mile překvapilo.
U té první knihy jsem měla pocit, že je to tak divně šroubované na české reálie, ale příběh z Beskyd mi fakt sednul.

Burák
25.01.2022 4 z 5

Solidní tuzemská detektivka, která potěší českými reáliemi a tím, že se nehemží morbidními scénami a naprosto vyšinutými vrahy s perverzními sklony.
Taky musím přiznat, že popis přírodních krás ve kterých se příběh odehrává (Vsetínsko, Javorník a celkově Beskydy) mě dost namotivoval si naplánovat právě v této oblasti brzkou dovolenou.¨
Oceňuji vykreslení psychologie jednotlivých postav, to jsem si všimla, že Michaele Klevisové rozhodně jde už v jiných jejích knížkách. No a pak opět palce nahoru za postavu vyšetřovatele Josefa Bergmana, toho jsem si oblíbila hodně a dost se těším i na jeho další případy.