Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381904/bmid_ostrov-sedych-mnichu-SQI-381904.jpg 4 1459 389

Josef Bergman série

Čtvrtý detektivní příběh dvojnásobné držitelky ceny Jiřího Marka Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

ject9a
31.12.2022 4 z 5

Moje první detektivka od M. Klevisové - půjčil jsem si ji z knihovny na doporučení kolegyně - a hned takovýto skvost. Skvěle popsané postavy i jejich motivace a úmysly, k tomu umně popisná atmosféra fríských ostrovů, která je vykreslila přesně tak, jak si je také pamatuji. Hned si jdu rezervovat další knihu :)

Nofar197
19.12.2022 5 z 5

Krásně popsaná atmosféra odlehleho holandského ostrova, výborná zápletka a naprosto nečekané rozuzlení. Paní Klevisova opět nezklamala.

Tereza0107
19.12.2022 5 z 5

Tak oproti mé první knížce od paní autorky (Kroky vraha), kde jsem měla pár výhrad, se mi další knížka od ní líbila daleko, daleko více. Možná to bylo tím, že tu byly normálnější postavy, které mě tolik nevytáčely (i když ta hromada holandských jmen, která se mi ukrutně pletla, to byl jiný oříšek). Zápletka byla zajímavá, napínavá a kdo vraždil jsem netušila snad do předposlední kapitoly.
Autorka nám tu naservírovala celkem slušný spletenec postav, kdy jsem v průběhu čtení z vraždy podezírala snad úplně všechny. Nádherně popsané prostředí ostrova Schiermonnikoog, úplně bych tam také hned vyrazila na dovolenou.

⭐️„Rozlišuju lidi podle toho, jak dobře se mi s nima mlčí."

haki34
04.12.2022 3 z 5

čteno ušima při vánočním pečení...paní Klevisové dávám opakované šance, ba od Zmizela v mlze i cíleně vyhledávám. A Ostrovem jsem taky nešlápla vedle..příjemná nenáročná oddechovka ke kuchyňskému provozu..
Ostrov, jedna vražda, pak druhá....a ...plno potencionálních vrahů. Na povrch vyplouvají pokroucené vztahy mezi obyvateli i v rodinách...Ani jeden normální, každý kryje každého...A jak se tam dostane Josef Bergman ? "nenásilně" přivolán kamarádkou z dětství Ingrid, která lavírovala mezi distingvovanou ženou na úrovni a hysterickou snobkou, což bylo ne velmi šťastné cloumání postavou.. Josef rád přispěchá na pomoc, protřepe malé šedé buňky a navede holandské kolegy na správnou stopu. Rozluštění - propletenec nehorázný, ještěže jeden z účastníků vše poměrně bezbolestně vyklopil...kdyby na to hoši měli přijít sami, no nevím nevím... spousta oslích můstků, zapojení sociálních sítí (nevěřím, že by Elly a malíř takhle otevřeně všechno psali....spíše by si to vyjasňovali přes SZ)
Autorka velmi dobře navodila atmosféru, zvuky moře, slaná voda, mlhavo, zima...a světla majáku v dáli. Náladovky umí, stačí pár vět a člověk se cítí přímo na místě činu. Nevím, zda byla nutná lesbolinka, to snad jen více zmotalo už tak komplikovaný propletenec...a taky ta tráva. Ale asi Holandsko, no..
Celkově nenáročná odpočinková záležitost. (jen ten hlas a celkově přednes Kristýny Kociánové mi úplně neseděl..). Ráda si poslechnu/přečtu další.. poctivě 3,5*

Andyska007
03.12.2022 4 z 5

Jsem nováček ve čtení detektivek Michaely Klevisové. Knížka se mi moc líbila. Přesto, Prokletý kraj byl podle mého soudu mnohem lepší. Ale ráda si nějakou další detektivku s komisařem Bergmanem přečtu.

Terka_v25
29.11.2022 4 z 5

Vražda reportéra Johana Ruttena, jenž měl v plánu zjišťovat skutečnosti k několik let starému případu záhadného úmrtí ženy z jednoho holandského ostrova, skýtá spoustu otazníků. Vraždu pomáhá objasnit český vyšetřovatel Josef Bergman, který to v neznámém holandském prostředí nemá úplně jednoduché. Je to taková klasická detektivka, nijak závratné tempo, malý ostrov, několik postav, hraní si s detaily a trochu toho vodění čtenáře za nos. Vrah byl pro mě překvapivý, adeptů jsem měla několik. Pro oddych fajn čtení, příště zkusím další díl z této detektivní série.

Melanka
25.11.2022 2 z 5

Průměrná detektivka plná klišé. Postavy nesympatické a nevěrohodné. Druhou polovinu knihy jsem už jen prolítla, protože nudila. Tuhle autorku příště vynechám.

jirina4159
18.11.2022 5 z 5

Do poslední chvíle nejasné kdo vraždí, dobrá zápletka. Není zbytečně drsné.

Vendys80
05.11.2022 4 z 5

Další skvělá kniha od Michaely Klevisové. Popisny, zdlouhavejsi zacatek me bavil. Cestopis, detektivka a psychologicky roman v jednom!

Lena78537
03.11.2022 2 z 5

I mě tento díl zaujal zatím nejméně. Příběh se nevyvíjel tak, jak bych od detektivky očekávala. Chvílemi tak zdlouhavé, až jsem se nudila. Prostředí a postavy byly vykresleny v tak depresivních barvách, že bych se na takovém místě nechtěla ocitnout, natož na něm žít. A Bergman? Ten mě tentokrát fakt nebavil. Snad si spravím chuť dalším dílem.

Kačison
31.10.2022 3 z 5

Mám u této autorky prostě problém s těmi rozvláčnými začátky, popisem postav, všeho možného...než se člověk prokouše k samotnému zločinu a pak to začne brát spád. Tato kniha mě však zaujala méně, než ostatní. Ale i tak je to dobrá poctivá česká detektivka.

Andrea81
14.10.2022 5 z 5

Paní Klevisová krásně střídá prostředí svých detektivek a to se mi hodně líbí. O stylu psaní a vztahových zápletkách ani nemluvě.

LenkaKa
06.10.2022 5 z 5

Za mě skvělé čtení, jedním dechem od začátku až do konce. Najdu si další knihy od autorky.

medlovice
02.10.2022 2 z 5

Budu upřímná. Trápila jsem se a prokousávala. Stopadesát stran se seznamujeme s postavami , dalším sto s ostrovem. Nic co by mě zajímalo. Pak přijede autem Bergman a německy se domluví se skoro každým ostrovanem. Pak se zápletka začne rozmotávat a konec knihy mě už bavil. Ale víc trápení než zábava.
Nedokázala jsem přijmout fakt, že někdo, kdo napíše dokonalou knihu Drak spí anebo Dům na samotě napíše taky něco tak nezáživného .

FoxFox
29.09.2022 5 z 5

Další díl detektivní série a já jsem opět nadšená. Líbilo se mi prostředí, kde se příběh odehrává, postavy byly dobře vykreslené, zápletka byla promyšlená, za mě nemám co vytknout. Spokojenost a jdu na další knihu z téhle série.

trudoš
17.09.2022 2 z 5

Detektivka? Ani náhodou. Ale jako telenovela na pokračování, kde se vyprávění zabývá pohnutky i těch nejméně důležitých protagonistů, funguje Ostrov šedých mnichů náramně. Ačkoliv všechny ty existenční krize a niterné psychologické profily jsou dost přímočaré, to už i příběhy Danielle Steel obsahují víc originality. Navíc ve světě Michaely Klevisové snad neexistují lidé, kteří by byli alespoň trochu spokojeni se svým životem.
Osobně mě ovšem nejvíc vytáčel způsob, jakým autorka záměrně zatajuje informace, které kdyby předložila hned zkraje románu, mohli jsme se celému tomu emočnímu spektáklu vyhnout, protože vrah by byl šmahem za katrem. I když je otázkou, zdali by tento jednoduchý úkon nebyl na policisty moc; kromě sypání mouder z rukávu se jinak totiž jako kriminalisté příliš nepředvedou.
Plusem je, že je kniha uzoučká a nepostrádá neustále se vyvíjející zápletku, což automaticky nutí ke čtení. Tedy pakliže vás zaujme průběh a jste zvědavi, jak to dopadne. U mě to bylo hodně na hraně.

m.valova
08.09.2022 3 z 5

Nevím proč,ale tento díl mě nedokázal tak nějak úplně pohltit,jestli to bylo tím,že se Bergmann objeví až po delší části příběhu a nebo jeho role není úplně taková jak obvykle... každopádně už se těším na díly další.

m_martina
04.09.2022 5 z 5

Knihu jsem si vzala s sebou na letošní dovolenou a nemohla jsem si vybrat lépe. Přečetla jsem ji poměrně rychle a líbilo se mi, že se odehrávala na ostrově. Doporučuji.

Květi62
02.09.2022 5 z 5

Další výborné čtení. Michaela Klevisová umí "rozehrát" děj tak, že téměř každý je podezřelý. Od začátku je zřejmé, že motivem můžou být peníze, touha po bohatství. I když "Bohatství neznamená snadno splněné sny. Bohatství znamená prostě jen větší klid v duši. A dává člověku víc času a svobody na to, aby si ty svoje sny plnil". Ano, typovala jsem, že vrahem bude někdo, kdo touží po penězích. Rozuzlení bylo překvapivé a nečekané.

Kami33
25.08.2022 5 z 5

Tentokrát se vydáme do Holandska. Jinak je ale vše při starém. Poměrně trefně vykreslené charaktery jednotlivých postav, zajímavý námět, čtivost... Takže bezva, stejně jako ostatní knihy autorky.