Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381904/bmid_ostrov-sedych-mnichu-SQI-381904.jpg 4 1459 389

Josef Bergman série

Čtvrtý detektivní příběh dvojnásobné držitelky ceny Jiřího Marka Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

Magrata15
18.08.2022 5 z 5

Příběh detektivního pátrání, ke kterému se Bergman přimotá na jednom holandském ostrově, kam je pozván svoji spolužačkou a dávnou kamarádkou. Tentokrát tam nemá žádné pravomoce, takže pátrá jen tak soukromně. Příběh je opět pěkně zamotavý a opět jsem netušila, kdo je vrah
Moc pěkné, jdu na další knihu.

ErikaKej
07.08.2022 5 z 5

Ostrov šedych mníchov je velmi podareny detektívny román, moja 6 kniha od autorky a zdalo sa mi, ze mala viac detektívnych momentov ako ostatné jej knihy. Vraha by som si netipla. Nehodnotím Klevisovej znalost vyšetrovacích postupov, ale čisto pocit pri počúvaní príbehu vo forme audioknihy. Klevisová má naozaj talent vtiahnut čitatelov do deja a nepustit kym príbeh nie je vyriešeny. Prednes Kristyny Kocianovej sa mi velmi páčil. Odporúčam

cukrovka
29.07.2022 5 z 5

Posloucháno jako audio kniha, takže holandská jména a názvy mi vůbec nevadili. Autorka mě opět dokázala zaujmout velmi zajímavým a napínavým příběhem ze zajímavého prostředí holandského ostrova. Vrah byl pro mě dost překvapivý a rozhodně jsem ho neodhalila.

PavelSáblík
19.07.2022 4 z 5

Čtivé,zajímavé postavy,hezky vyprávěno.

markulina711
18.07.2022 4 z 5

Tak tohle mě bavilo asi nejvíc. Opravdu zajímavé prostředí a postavy a na rozdíl od většiny Klevisové knih jsem v průběhu neodhalila vraha ani motiv. Ani mě nečekalo odhalení jaksi z nutnosti na poslední půlstraně. Ubírám hvězdu jen za krkolomné holandské místopisné názvy. Ty mě fakt iritovaly.

otesánek
16.07.2022 5 z 5

Paráda.... První seznámení s autorkou. Úplně jsem cítila tu všude vlezlou zimu. Taky jsem cítila ten vítr od more. Rozuzlení překvapivé...

Marcik7
16.07.2022 5 z 5

Jediné, co mi trochu vadilo, byl krkolomný název místa děje :) jinak paráda, jako prozatím vždy.

martini.ce
14.07.2022 5 z 5

Výborná kniha na dovolenou k moři - to si člověk líp představí dlouhé pláže, duny a příliv přinášející poklady z moře. Baví mě tento způsob vyprávění, detektivka, kde je dostatek prostoru pro seznámení s jednotlivými postavami. A Josef Bergman je fajn chlap.

LeHor
07.07.2022 3 z 5

Kniha mne začala bavit až v poslední třetině. Ostatní díly a knihy mne nadchly, tento díl je buď slabší, nebo mám čtecí krizi. Další díl si ale určitě přečtu.

twigxi
30.06.2022 5 z 5

Detektivky paní Klevisové jsou moje srdcovka. Všechno je tam přesně tak, jak má být. Propracovanost příběhu, plastičnost postav a nádherné popisy přírody. Spousta podezřelých nutí k přemýšlení o tom, kdo z nich může být vrah. Autentická místa si ráda googlím a dodávají pro mě příběhu na hodnotě. Jde vidět, že paní autorka na místech byla a ví, o čem mluví. A já se ráda příručím. Nemám zkrátka co vytknout!
Po tomto dílu mi Josef Bergman konečně přirostl k srdci (doteď mi byl spíš tak nějak lhostejný a spíš mě zajímaly postavy okolo) a jsem zvědavá, kam se bude ubírat dál jeho příběhová linka.

sweeney
29.06.2022 5 z 5

Další příběh z pera spisovatelky Klevisove a opět nezklamal :) Tak nějak začínám poslední rok přicházet na chuť českým autorům a příběhy Josefa Bergmana jsou jedním z důvodů, proč tomu tak je. Přečteno jedním dechem během pár dnů, skvělé :)

lapagerie
30.05.2022 4 z 5

Četla jsem myslím dvě knihy s Bergmanem a celkem se mi líbily. Ani tato není výjimkou, líbila se mi jiná lokace, bylo to osvěžující. A vůbec mi nevadilo, že Bergman není až tak výrazný a v příběhu hraje tak trochu druhé housle.

tulip131
20.05.2022 1 z 5

Prozatím nejslabší kniha že série o Josefovi, vyšetřování na vlastní pěst, v cizí zemi. Nemělo to náboj.

JaniMa
19.05.2022 4 z 5

Zásah! Tohle mi opravdu padlo do noty. Byla jsem připravená, že nám autorka opět předloží zamotané klubko mezilidských vztahů, ve kterém se budeme napříč celou knihou proplétat, abychom na konci našli pachatele zločinu. Knihy z této série nejsou ani tak o vyšetřování případu a hledání stop, ale spíš o lidech. Vybírám knihy podle nálady, a tak myslím, že je dobré vědět, co od knihy očekávat dřív, něž otočím na první stránku.
Výlet na holandský venkov byl skvělým zpestřením. Postavy mi přišly zajímavé a potenciálních pachatelů mezi nimi bylo opravdu hodně. Bavilo mě podezírat chvíli jednoho, a pak zase druhého. Škoda že mi Bergman nepřijde sympatický. Možná bych se pak ani nepozastavila nad malou nesrovnalostí týkající se jazykové bariéry a dala bych knížce plných 5*.
Závěr skalní čtenáře detektivních příběhů asi moc nepřekvapil, ale malá porce akce byla skvělým osvěžením jinak pozvolna dávkovaného příběhu lidí z ostrova Schiermonnikoog.

Adinlea
14.05.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem ze serie cetla jako posledni a dost me mrzi, ze jsem necetla chronologicky, ale jak mi co prislo pod ruku….
Styl Michaely Klevisove mi sedi, je to ciste napsane, zadne zbytecne kudrlinky a vycpavky, ale pekne vypointovamy pribeh..
Jen jedina vec me na cele serii zarazila - pet knih se odehrava v Cesku a dve v zahranici. Pri vsi ucte k postave detektiva Bergmanna, ale... Jeste beru, ze by mluvil plynule jednim světovým jazykem… Ale mluvit plynule dvema - anglictinou a nemcinou a tak bravurne, ze zvladne jemne jazykove nuance a vyresi vrazdy? To neni zadna lambada…. Ano, je to fikce, je to roman, ale pri cteni druhe knihy odehravajici se v cizojazycnem prostredi, to nade mnou celou dobu povlavalo a vrhalo mi to stin na zazitek z knihy… presto je ale kniha skvela a doporucuju k precteni!

chrudas
09.05.2022 5 z 5

Paní autorka umí, detektivní linie příběhu opět skvělé promyšlená. I když mi v tom to díle byly téměř všechny postavy nesympatické, četlo se dobře.

rafan65
08.05.2022 5 z 5

Opět super počtení a opět se těším na další knihu. Josefa Bergmana čtu postupně a mám pocit, že autorka zraje jak víno - každá další kniha je zas o něco lepší. Skvělý děj, napětí, zajímavé postavy. I když už mám pocit, že tak nějak tuším, jak se bude vše vyvíjet - bohužel to tak nikdy není. Děj mě nakonec vždycky překvapí. Je to více než jen obyčejná odpočinková četba!

zdenaR
07.05.2022 4 z 5

Další z řady vynikajících detektivek.
Čtivé, napínavé, žádná zbytečná brutalita.

LeserDe
25.04.2022 5 z 5

Tady se M. Klevisová odvážila podívat do zahraničí a kniha se jí moc povedla, obstála by i mezi zahraničními autory, o tom nemám pochyb. Napětí jejím knihám sluší.

Layyen
10.04.2022 5 z 5

Výborné, České, na Jo Nesba to nemá ale i tak je to další super kousek od Klevisové, konec mohl být složitější ale i tak jsem nečekal zrovna tuto osobu v pozici vraha :-)