Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1474 391

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

Janadvorackova
07.08.2019 4 z 5

Kniha má atmosféru. Autorka se snaží popsat takřka každý detail.
Prostředí ostrova je pro příběh jako stvořené.
Styl vyprávění je ale docela utahaný, což kazí celkový dojem.
Postavy jsou ale dobře propracované a tajemství minulosti odhalováno postupně. K autorce se ještě vrátím.

Greenfingers
05.08.2019 3 z 5

Michaela Klevisová mě svými "Mnichy" rozhodně nezklamala, ale musím přiznat, že ani ničím nepřekvapila. Děj románu se odvíjí jen pozvolna, autorka klade důraz spíše na vykreslení charakterů jednotlivých postav a jejich pohnutek. Nejedná se o klasickou detektivku, spíše o román s detektivní zápletkou.Chybí mi větší zapojení detektivů, ať už těch domácích nebo "hostujícího" Čecha Bergmana.

Lenka26
26.06.2019 5 z 5

Další kniha od paní autorky, kterou jsem v poslední době objevila a oblíbila. Zaujala mne zejména místem kde se odehrává děj, ale i zápletkou, oblíbenou postavou komisaře, prostě opět lehčí letní pohodové čtení.

E_Lan
28.04.2019 3 z 5

Dobrá detektivka, nic víc, nic míň. Je to má třetí knížka od autorky a musím přiznat, že mě bavila asi nejméně. Možná tím, že mě už ničím nepřekvapila. Ale čtení je to dobré...

Ignis
24.04.2019 4 z 5

Dobrá detektivka, zajímavé místo a atmosféra, poměrně nápadité ukončení. Češka teda strašná kráva, ale je tam minimálně, takže neruší.

david5746
12.04.2019 4 z 5

Celkem příjemná detektivka v poklidném tempu, kdy detektiv Bergman naskočí do rozjetého případu jen jako nezávislý čech na dovolené.
Styl psaní autorky mi docela vyhovoval, tak časem asi sáhnu i po dalších dílech série.

brabofka
11.04.2019 5 z 5

Jedna z nejpovedenějších celé série. Obrat o 18st. oproti předchozímu dílu. Myslím, že touto knihou se autorka může směle řadit mezi severskou krimi. Parádní. Skvěle si poradila i s JB, který jako český kriminalista nemá v Holandsku po profesní stránce co dělat. Stejně ale i tak to má nápad, spád a děj opravdu jde kupředu. A úplně nejvýstižněji to zde v komentářích napsal Dada077 :-)

Radka1911
10.04.2019 4 z 5

Napínavá česká detektivka odehrávající se na holandském ostrově. Kniha se mi líbila.

ivoiro
09.04.2019 1 z 5

Knihu se mi povedlo konečně dočíst. Po předchozích zkušenostech s touto autorkou jsem si knihu vzal kvůli výzvě. A jo, měl jsem pravdu. Její styl psaní mi vůbec nesedí. Spíš než o detektivku jde o ženský román. Takže mé hodnocení je na spodní hranici.

432830
25.03.2019 4 z 5

Detektivka se mi moc líbila, ubírám jednu hvězdičku jen proto, že se mi od Klevisové víc líbila kniha Zlodějka příběhů...děj se odehrával na severu, čímž se česká autorka přiblížila severským autorům a kvalitou, podle mě, oproti nim není nijak pozadu. Vyšetřovatel Bergman byl poněkud nadbytečný, v podstatě sám na moc nového nepřišel, příběh by bez něj neutrpěl...Možná vražda Gwen mohla být o něco peprnější, nicméně kniha posloužila jako příjemná detektivka, která se četla jedním dechem

LenkaGonn
25.03.2019

Podle mě jedna z nejslabších knih od této autorky. Příběh hezky, zápletky a nakonec rozhřešení hodnotím velice pozitivně, ale jinak mi kniha přišla celkem nudná.

Pavelina
21.03.2019 4 z 5

Postava Josefa Bergmana mě bavila a zaujal mě koncept, kdy vstupuje do "rozjetého vlaku", byť je dle informací tady hlavní postavou detektivkové série. Už kvůli této této kompozici se k sérii určitě ještě vrátím.
Jinak oceňuji příjemný jazyk, pro českou detektivku netradiční prostředí a vcelku barvité postavy, které se neděli na černé, šedé a svaté.

Jordyz
19.03.2019 3 z 5

Tato kniha se mi od autorky zatím líbila nejméně. Příběh mi připadal až moc překombinovaný a i přes krásné prostředí, do kterého byl zasazen, mě moc nezaujal.

Dada077
03.03.2019 5 z 5

Keď tuleň pri pobreží Schiermonnikoogu vynorí nad hladinu hlavu, pripomína kapucňu šedého mnícha. Podľa toho dostalo miesto svoj názov. Okrem toho tu žije komunita ľudí, spomedzi ktorej ujde mladá Uma, lebo ju zneužíva vlastný otec, na pláži zomrie mladá žena a zanechá po sebe malé dieťa a manžela. Po rokoch prichádza novinár, reportér, ktorý kedy v meste býval, aby znovu celý prípad tohto,vraj nie náhodného úmrtia, vyniesol na svetlo a umožnil rodinným príslušníkom znovu sa k celej veci vyjadriť, priniesť nové dôkazy. Avšak, zrazu je zavraždený aj on. Podozrenie padá aj na reportérovu českú manželku, preto si Ingrid privolá na pomoc Jozefa Bergmana, policajta, kriminalistu z Čiech,ktorý tamojšej polícii začne fušovať do remesla.
Čím sa dej posúva ďalej, tým viac možných podozrivých páchateľov sa zjavuje.
Dobrá oddychová detektívka, kde nie sú sériové sadistické zrůdy, kde nestriekajú prúdy krvi, no napriek tomu celá kniha neprestáva byť napínavá a chutne čitateľná.

Aneleh
27.02.2019 4 z 5

Zdálo se mi vše tak trochu zbytečně natahované, jinak ale zápletka je dobře promyšlená. Předchozí knihy mě však oslovily více, tahle mi přijde nejslabší.

Jenny055
17.02.2019 5 z 5

Moja prvá kniha od Klevisovej, počúvala som audioknihu, veľmi dobre načítané, dobré počúvanie. Neviem prečo, ale okrem Dominika Dána som nečítala asi žiadnu našu detektívku (aj českú považujem za našu), ale táto autorka sa mi páči.

Jaruš7
11.02.2019 5 z 5

Po těch dvou předchozích knihách se mi tato pod kůži nedostala, ale jako nedramatická poctivě odvedená detektivka s obrazovou sekvencí fríských koní se mi líbila.
Další ostrovní příběh a se jménem Lars, návaznost opět bezděčná, (A).
Citace :" Tenhle člověk je ztělesněním noční můry ekonomů a byznysmenů; dokáže se dobře bavit, aniž utrácí, nebo vydělává peníze. Kdyby jako on smýšlela většina lidí, systém se zhroutí...lidem by stačilo prostě jen být." (ostrovan- sběrač)
Ostrovní prostředí zde ovlivňuje všechny a vše.

Enehy
19.01.2019 5 z 5

Musím uznat, že čím dál od Čech Bergman řeší své případy, tím zdařilejší je atmosféra i spád. A také mi dost imponuje, jak se Klevisová občas trefně naveze do toho, co je v naší společnosti považováno za vhodné nebo normální.

anena
14.01.2019 3 z 5

Čtivé.

Terva
14.12.2018 3 z 5

Člověk se těší na dalekou cestu,
romantizuje si ji,
a pak je to jenom popojíždění v kolonách,
špinavé záchodky u dálnice
a špatné kafe u benzínek.

V celé té „České detektivce“ je asi nejlepší postavou detektiv Bergman. Bohužel paní spisovatelce moc nevěřím, že by zrovna tento člověk poslouchal jazz. Pivo pije a má čistou mysl, k němu se hodí jiná hudba.

Malá ochutnávka:
Hotel Prisn voněl stejně jako všechny hotely na světě – jednou někde četla, že v prostorách luxusních hotelů se rozstřikuje speciální parfém, namíchaný z pachu moře, lesa a peněz.

Další postavy v tomto příběhu jsou však těžko zapamatovatelné a mnohdy jsem si je i pletl. Na můj vkus je v příběhu postav až moc a nějak se mi ani nezdála pointa, která na konci knihy ukáže úplně jiné, a čtenáři do té doby, neprozrazené činy. Spisovatelka si základní a podstatné informace schovává v rukávu jako nějaký kouzelník a pak se nás na konci snaží šokovat. Celý ten koncept mi na chuť nepřišel.

Citát: Od dětství jsem miloval holku, která byla nejspíš ve skutečnosti lesba.

Vrcholem toho všeho je pak český detektiv, který přijede na dovolenou do Holandska na ostrov Schiermonnikoog (Ostrov Šedých mnichů) a udělá z místních policistů doslova blbce.

Vybral jsem deset celkem povedených citací a vložil je paní spisovatelce Klevisové do jejího profilu v sekci „CITÁTY“. Ty samé pak najdete v mém profilu v sekci...hádejte detektivové.

Citát: Rozlišuju lidi podle toho, jak dobře se mi s nima mlčí.