Dům na samotě

Dům na samotě https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84926/bmid_dum-na-samote-6Bt-84926.jpg 4 1558 417

Josef Bergman série

Výtvarnice Nela po rozchodu s přítelem zůstala sama ve starém mlýně, který původně s partnerem chtěli zrekonstruovat. V téže době bylo v nedalekém lese nalezeno tělo mladé dívky, ucházející se o práci v místních dostihových stájích. Při vyšetřování vyjde najevo, že oběť byla naposledy spatřena s bývalým Neliným přítelem. Dvě podobně provedené vraždy se nedávno staly v Praze, a tak není divu, že dosud poklidnou středočeskou vesnicí začne obcházet strach. Přesunul se sem z hlavního města sériový vrah? A kdo v noci chodí okolo mlýna, jako by tu něco hledal? Nyní je na inspektoru Bergmanovi, aby určil, zda se vodítko k případu neskrývá ve složitě propletených vztazích obyvatel obce, kde má téměř každý nějaké tajemství....... celý text

veronika5179
19.01.2022 3 z 5

Tentokrát mi to nějak nesedlo, autorka umí psát mnohem poutavěji a lépe. Nevím, zda to bylo prostředím (kdybych chtěla prostředí koní a dostihů, sáhnu třeba po Francisovi) nebo zmatky, ale ke konci už jsem snad i přeskakovala. Osudy několika postav úplně vyšuměly (Tomáš, Radim, prababička, Jana...), přitom mohly do děje vnést více informací a napětí, než neustále přemílání Vandy a popisování dostihů. I tak se první polovina četla dobře, jen mi tam chybělo více napětí a lidských osudů, které bych od starého opuštěného mlýna očekávala.

rezzba
10.01.2022 3 z 5

Takové milé pomalé plynoucí překvapení. Kupodivu konečně vyšetřovatelé co nejsou alkoholici nebo mají psychické problémy. Moje prvotina od autorky a zkusím i další knihy.

Anahk1
08.01.2022 5 z 5

Tak pro mě zatím druhá kniha od paní Klevisové a teda každopádně budu v této krasojízdě pokračovat :-) ... čtivé, napínavé, vřele doporučuji!!!

haWranka
08.01.2022 5 z 5

Pomalejší rozjezd, ale čím víc člověk čte, tím je kniha napínavější. Nemohla jsem se odtrhnout! Prostě paní Klevisová je klenot mezi českými autory a já se těším na každou její další knihu.

zuzana4587
08.01.2022 5 z 5

Celkově moje 4. přečtená autorčina kniha (první jsem přečetla Prokletý kraj), sérii s Josefem Bergmanem čtu od prvního dílu a mám v plánu ji přečíst celou. Opět čtivé, poutavé, zajímavá zápletka, pátrání do minulosti. Nicméně souhlasím s komentářem IHT, že mi celá série nepřijde ani tak jako detektivka, ale vztahový román, kde se navíc stane vražda. Hold jak jsem psala u Kroků vraha, asi mi chybí více vyšetřování. I přesto dávám knize 5*. Bergmane, a vy už se konečně rozhoupejte, jde to správným směrem! :-)

Terka_v25
02.01.2022 4 z 5

Dům na samotě je mojí první knihou od paní Klevisové a jsem příjemně překvapená. Přečetla jsem ji skoro jedním dechem. Je to taková klasická detektivka, ale je fajn. Celkově bych se shodla s komentářem od PetiJelinkova, lépe bych to asi nenapsala. Hl. vyšetřovatel Bergman mi nevadil, ale že bych si k němu vybudovala nějaký bližší vztah to se říct taky nedá. Snad se o něm dozvím více v jiných dílech ze série.

Allla9
28.12.2021 5 z 5

Příběh z vesnice, kde každý každého zná. Ale mnoho tajemství je mnoha lidem skrytých. I tento díl je zajímavě napsaný.

PetK
28.12.2021 4 z 5

Knihy Michaely Klevisové pro mě už začínají být "staré známé" a tahle byla znovu moc fajn. U predchozí Drak spí mně to na konci přišlo trošku zamotané, tady jsem se neztratila. Fajn prostředí stáje, promotané vztahy malé vesnice... užila jsem si to.

Jessica007
07.12.2021 5 z 5

M. Klevisová je moje oblíbená autorka. Toto je 8. kniha, kterou jsem od ní přečetla. Dočítám nyní od ní i ty starší, které jsem nečetla. Nevím proč jsem tuto knihu odkládala, mám koupené 1. vydání, takže jsem ji měla doma už dlouho. A je to tedy skvělá kniha, moc se mi líbila. Vlastně se mi nejvíce líbí knihy nejnovější (letošní Prokletý kraj, loňská kniha Drak spí a také ty z počátku tvorby - Kroky vraha a tato). Moc mě kniha bavila, čtení jsem si užila. Je to detektivka a zároveň kniha o různých lidech, důvodech proč něco dělají, o čem přemýšlejí, co je pro ně důležité, líbil se mi i popis života v obci, vztahy mezi lidmi. Pěkné, přečtěte si.

Babo
03.12.2021 4 z 5

4. kniha autorky. Dávám 4* . A proč ,když se četla stejně dobře jako předešlé ?
To je jednoduché, závěr mi přišel trochu chaotický a lehce neuvěřitelný. Navíc mi chyběl jeden dílek skládačky .
I když se tady poprvé objevil náznak sériového vraha ,tak hlavní linka nakonec byla opět mezi obyčejnými lidmi. A těch pohnutých osudů jedné vesnice tam bylo opravdu hodně. Všechny byly uvěřitelné , až na jeden . A zrovna ten,který byl vlastně spouštěčem.
Nechci prozrazovat víc ,ale kdo knihu přečte , a já ji doporučuji, tak pochopí .

absa2611
28.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Toto hodnocení je přesným opakem toho, co jsem psala u předchozího příběhu s inspektorem Bergmanem. Když jsem totiž dočetla Zlodějku příběhů, váhala jsem, zda se vůbec pustit do další knihy.
Dvě předchozí detektivky od paní Klevisové mě totiž moc neuchvátily. Dala jsem tomu ale šanci a zkusila to.
A nelituji. Tato kniha mě vyloženě chytla a nepustila. Vím, že to bylo velmi ovlivněno i tím, že je příběh zasazen do prostředí kolem koní, starý mlýn na samotě se mi taky zamlouval, není to však jen tím.
Vražda se v tomto příběhu stala docela brzy a já jsem nemusela prochazet rozvláčným začátkem, který mě moc nebaví (ze severských detektivek jsem zvyklá na rychlý spád, hodně akce, krve, násilí...). Vraha jsem tentokrát neodhalila (ve Zlodějce jsem tušila hned od začátku).
Na druhou stranu se mi nelíbilo opakování některých nápadů, např. relax a nasávání energie pod pyramidou, opět se tu prodávaly zvířecí krmiva... Ale to je jen drobnost, celkově jsem s knihou moc spokojená a epilog byl vyloženě "doják".

IHT
27.11.2021 4 z 5

Ze serie s Josefem Bergmanem jsem rozpacity. Celkove se mi to libi, ale nejak to nezapada do slibovaneho zanru. Napriklad anotace teto knihy konci vetou: "Nyní je na inspektoru Bergmanovi, aby určil, zda se vodítko k případu neskrývá ve složitě propletených vztazích obyvatel obce, kde má téměř každý nějaké tajemství...." Po precteni mohu s klidnym svedomim rict, ze inspektor Bergman nic moc neurcoval. Proste, neni to detektivka, spise zajimavy roman, ve ktere je Bergman hodne vedlejsi postava, ktera misto vysetrovani resi svuj vztah k pritelkyni a taky sympatie k podezrele (docela dost vedlejsi a bezpointova linie).
Za precteni to urcite stoji (rad si doctu celou serii), docela slusna psychologicka sonda do ruznych postav, ale co se detektivni linie tyce, je to hodne bezzube.

Arev122
16.11.2021 4 z 5

Čtivá detektivka z prostředí české vesnice. Také mi to připomínalo TV seriál se spoustou osob a s jejich problémy,ale děj měl napětí a spád.

PetiJelinkova
09.11.2021 5 z 5

Opět skvěle napsaná detektivka. Výborně popsané postavy i když na začátku jich bylo najednou moc a trochu jsem se v nich ztrácela. Prostředí s mlýnem na samotě taky super. Jediné, co bych trochu vytkla je, že se nevyřešil případ ztraceného Radima a taky moc rychlý konec ohledně druhého vraha Kadeřníka.

Aaloha
08.11.2021 4 z 5

Celkem pěkná česká detektivka. Napětí stoupalo, prostředí kolem koní a vesnice hodnotím kladně. Jen postav bylo až dost. A co Radim???????

Mirin1349
03.11.2021 3 z 5

Tohle bude čistě subjektivní, ale já prostě nechci číst českého Dicka Francise. Prostředí dostihů a koňských stájí není ani trochu můj šálek kávy, takže některé části jsem si trošku protrpěla. Také mi přijde, že autorka ráda opakuje některé motivy. Například tu opět máme čerpání energie pod pyramidou, znovu tu byl prodejce krmných směsí... Myslím, že její rukopis začínám mít docela prokouknutý. Na druhou stranu ale nechci být zlá, protože ta knížka byla jinak dobrá a čtivá, pachatel mi zůstal skryt až do doby odhalení autorkou. S další knížkou si teď asi ale dám trochu načas.

mi-380
03.11.2021 4 z 5

Osmnáct významných postav, mimo oběť a vyšetřovatele čtrnáct podezřelých. Autorka při podrobnějším seznamování se základními CV body zúčastněných nikoho nevynechá, připomíná mi to TV seriál, přesahující životností minimálně jednu dekádu. Drby, překvapivá propojení z minulosti, tajemství pod povrchem malé obce, nepřesvědčivé motivy. Četba ale ujíždí skoro jako po másle, působí věrohodně jako kdysi vyprávění mé tchyně, co prožila na vesnici celý život a ve své paměti měla uložené a utříděné informace o všech obyvatelích obce mnohem lépe, než bych to já zvládl ve svém notebooku a ani přídavný monitor a dva externí HDD by to nezachránily. I potřetí jsem s autorčiným pojetím světa, v němž výstižně předvádí zklamané krásné ženy v kontrastu s muži ovládanými primitivními pohnutkami a pudy, spokojen.
85 % (aktuálně 806 hodnotících s průměrem 86 %).

Když jsem unavená, lehnu si na stůl a nasávám energii. Mockrát už jsem tu usnula. Čtyři hodiny spánku pod touhle pyramidou vydají za osm hodin v posteli.“
Bergman si ji představil, jak leží uvolněná na místě, kde teď stojí šálky s kávou a cukřenka. Odvádělo to jeho pozornost od vyšetřování, kvůli kterému přišel.

Alto98
26.10.2021 5 z 5

Výborně napsaná kniha, hranice detektivního žánru jsou jí malé.

oskli
21.10.2021 4 z 5

Příjemná detektivka, která na české poměry vyniká, ale celkově za mě spíš kategorie "neurazí, nenadchne". Čte se dobře, to v každém případě, ale jinak mi postavy moc neseděly a pořád jsem čekala něco jiného. Chování většiny postav mi přišlo málo uvěřitelné, na konci jsem postrádala vysvětlení některých záhad, které se v knize řešily. Moc se mi nezdálo ani to, že by se holka z děcáku, která nejezdí od mala, najednou díky učňáku stala takovým talentem, že by mohla jezdit v tréninku dostihové koně... a podobných nelogičností bylo v knize bohužel víc. Takže za mě tak 3,5*

Fanda74
18.10.2021 5 z 5

Výborná detektivka, taková po Česku, ale pěkné. Připadá mi zajímavé, že samotné vyšetřování není tím ústředním tématem příběhu, ale spíš jakoby spojnicí mezi životy a osudy hrdinů jedné obce. Nezávisle na vyšetřování se odvíjí osudy hlavních postav. Styl autorky se mi hodně líbí a detektivka nemusí být jenom o krvi a uřezaných částech těla.