Jméno růže

Jméno růže https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197176/bmid_jmeno-ruze-n15-197176.jpg 4 3764 494

Na sklonku života vzpomíná mnich Adso na události, jichž byl svědkem, když v roce 1322 pobýval se svým mistrem, učeným františkánem Vilémem z Baskervillu, v jistém severoitalském opatství. Mělo zde dojít k jednání mezi stranou císařskou a papežskou, ale klid kláštera narušila série záhadných vražd. Tak začíná proslulý román Umberta Eca Jméno růže, který nyní vychází v doplněné verzi. Lze jej číst jako detektivku nebo jako historické vyprávění, Eco se však inspiruje i románem gotickým či iniciačním. Pátrání po neznámém vrahovi, vrcholící v bludišti klášterní knihovny, je pro autora navíc záminkou, aby podal neobyčejně plastický obraz evropského středověku, vztahem křesťanského intelektuála k nekřesťanské učenosti počínaje a kacířskými učeními a inkviziční praxí konče.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

Il nome della rosa , 1980

Aaron Lewis
18.08.2014 4 z 5

Z počátku jsem myslela, že knihu nedočtu, přečetla jsem asi 10 stránek a neuvěřitelně jsem se nudila! (Jaký rozdíl, když začínáte číst knihu, kterou jste nikdy nečetli, a když jí přečtete, je všechno jinak!) Ale pak jsem přečetla dalších 40 a už to šlo, nakonec mě kniha úplně pohltila! Byly v ní sice rozhovory, které jsem tak úplně nepobírala, možná proto že nemám žádnou víru a absolutní antipatie vůči jakýmkoliv středověkým císařům, papežům a řeholnických řádů. V knize je hodně jmenován Roger Bacon (vzor Viléma z Baskervillu) a Aristoteles a Tomáš Akvinský. Jejich filozofie a podobně. Záhada se točí kolem Druhé knihy poetiky od Aristotela, která pojednává o smíchu, takže je tam filozofických a náboženských témat až až.

Jakmile jsem se začetla, chtěla jsem číst až do konce. Adso byl sympatický i Vilém, to je pro mě docela důležité:). Absolutně jsem nepobrala popis knihovny a jejich řešení, co kde, já bláhová si myslela, že mám jakési logické myšlení, pchaaa, po přečtení Jména růže je moje sebevědomí ohledně inteligence na bodu mrazu :P.

Přemýšlela jsem proč název Jméno růže, z filmu vyplývá, že je to kvůli té dívce, v knize si nejsem jistá, protože končí lat. citátem: Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci, a váže se to k jím napsané knize… této.

Melic
15.08.2014 3 z 5

Zvláštní knížka, chvílemi jsem hltal děj, chvílemi zkoušel pochopit filozofické a historické debaty z oboru, který je mi cizí, což se úplně nedařilo. Dobře vykreslené prostředí chrámu dává skoro pocit, že tam čltenář byl osobně. I když zase, někdy zbytečně rozvleklé (např. seznam bájných živočichů, nestačí napsat 3 jako příklad, je potřeba jich zmínit 10+). Hlavní postavy jsou sympatické, kniha je celkově inteligentní a propracovaná. Dal bych tak 3,5 hvězdy kvůli zmíněné lokální rozvleklosti a mé vlastní nedokonalosti.

Cyanine
03.08.2014 4 z 5

Jemná autorova ironie na pozadí či humorné vložky (např. přirovnání arabského písma k muším výkalům), poukazují na hlavní téma knihy - smích a udržují tak příjemnou lehkost. To na této knize oceňuju nejvíc.

Kent2004
27.07.2014 4 z 5

Výborné drama ze středověku. Knihu jsem bohužel nečetl, ale měl jsem možnost zaposlouchat se do rozhlasové hry kterou, jak tu někdo napsal, natočil v roce 2002 ČRo. Skvěle natočeno, hvězdné obsazení, výborně zpracované dílo, které doslova vtáhlo posluchače do onoho kláštera, kde se děj odehrává. Pavel Soukup v roli Víléma, který svým hlasem dodal postavě vážnost a důležitost, Josef Somr v roli stárnoucího Adsona-vypravěče příběhu, mladého Adsona si zahrál David Novotný i Radovan Lukavský, v roli starého a slepého Jorga a další. Toto dílo je vydáváno jako audiokniha, nicméně se jendá o čistokrevnou rozhlasovou hru. Ta se ovšem náramně povedla a režie ji zvládla do nejmenších detailů. Výborné jsou zvuk který prostě nemá chybu.

jaja1989
27.05.2014 5 z 5

uzasna kniha vsem doporucuji

Katela
22.05.2014 4 z 5

Hezká detektivka! A hezký filozofický román... A hezký historický román...
Ano, ano, je těžké se v tom všem zorientovat...

pipetion
09.04.2014 5 z 5

Knížka, do které jsem se sice začetla až po 70 stránkách, ale pak jsem ji nemohla odložit. Pro mě vzor kvality a nejlepší Ecův román. O Jménu růže bylo napsáno snad všechno, proto doporučuji kromě filmu, především velmi povedenou rozhlasovou hru! Natočeno v roce 2002 (9×41 min). Vydal Radioservis v roce 2006 v edici Zlatý fond Českého rozhlasu, reedice 2011.

bh69
28.03.2014 4 z 5

Neni to spatna kniha, ale v podstate se jedna o bezny "bestseller", stredovekou detektivku. Sice zabalenou castecne do intelektualni omacky, bohuzel mne to neprijde tak hluboke jak se to tvari. Spis to na mne pusobi jako takove intelektualni pozlatko pro ohromeni bezneho ctenare ... Ale porad jeste v unosne mire proto Focaultove kyvadle.

Storm.b
18.03.2014 5 z 5

Nádherně složitý román plný filozofie. Skoro bych až řekl: knížka pro chytré lidi. Autor mi poskytl úplně nový pohled na to, jak může být kniha napsána a jak čtenáře vtáhnout do tak vzdálené doby, jakou byl středověk. Počet stran knize neubírá na zajímavosti, naopak, já se skvěle bavil celou dobu, i když mi byla skoro všechna témata plně cizí (od samotné filozofie přes středověk, ostatně ani detektivky nevyhledávám). Přesto všechno jsem knihou opravdu nadšen! Patří určitě mezi top 10 knih (ne-li top 5), jaké jsem kdy četl.

Tajnůstkář
09.03.2014 5 z 5

Historický román s detektivním zabarvením.Není to špatné, ale nedokázal jsem odhalit co tomu zajistilo takovou popularitu, že se prodalo 30 miliónů výtisků. I to je poučné.

Erica
08.03.2014 4 z 5

Je to složitá kniha, plná latinských citátů a komplikovaných symbolů, ale mě to nesmírně bavilo. A film je taky pěkný.

KikiEli
04.03.2014 4 z 5

Vlastně ani nevím proč, ale nějak mě ta kniha vtáhla. :) Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit tloušťkou a slibovanou nudou a dala jsem příběhu šanci.. :)

karelcedr
03.03.2014 5 z 5

No konečně to vydalo Argo! Už se těším, že budu mít kompletního Eca v jednotné úpravě. Ještě Foucaultovo kyvadlo a budu plně spokojen.
A nejvíc se těším jak si to přečtu znovu! Jen by to chtělo seznam postav na konci knihy. Je jich tam hrozně moc. Pravda... také poměrně rychle ubývají... :-)

Jossie
04.02.2014 3 z 5

Zcela výjimečně se mi stává, že film se mi líbí víc, než kniha. V tomto případě to ale platí. Nečtivé, nezáživné a přímo bych řekla i nesrozumitelné.

guru
11.01.2014 5 z 5

Po prečítaní komentárov som sa psychicky pripravil na zdĺhavé a nudné opisy, na moje príjemné prekvapenie som však na také nenarazil.
Rozprávanie bolo svižné, charizmatická postava Viléma neustále poskytovala zaujímavé a pokrokové myšlienky.
Kniha navyše poskytuje zaujímavé informácie o živote v stredoveku a zákulisí kláštorov a cirkvi, ako aj mnoho ďalšieho.
Ak to zhrniem, v knihe nebolo miesto, ktoré by vyslovene nudilo.

LuciusWlk
05.01.2014 5 z 5

Musím se přiznat, že mě kniha potrápila. Především začátek byl urputně fádní a číst mě nutily jen nadšené ohlasy ze všech stran (nechtěl jsem být za barbara, který by nedočetl Eca) a potom fakt, že rozečtenou knihu prostě musím dočíst.:)
Román naštěstí stále nabíral na zajímavosti a já začal vnímat i ostatní roviny Ecova díla. V knize je, pominu-li detektivní linku, obrovské množství životních pravd a filozofických faktů, které mistrně skloubil v jeden celek společně s historickým přehledem. Musím, uznat, že celá kniha skutečně působí dojmem, jako by tu dobu vypravěč, nebo autor, chce - li, skutečně prožil. Pokud bych chtěl polemizovat nad příběhem jako takovým, jen mě utvrzuje ve zvrhlosti církve jako celku, kde lidé, věřící v Boha a Boha zastupující a na Boha se odvolávající, nestoudně zavraždily neuvěřitelné množství nevinných lidí. A pokud Bůh skutečně existuje s veškerou svou všemohoucností a proti tomuto nezasáhl, pak s tímto souhlasil? Toto už však ale patří do jiných rozprav.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy:
I přes to, jak je film vychvalován, nemůžu, v přímém kontrastu s knihou, nějak obdivně jásat. Herecké obsazení, mrazivá atmosféra, hudební podkres, jsou jistě pozitiva snímku. Na druhou stranu, je zde v podstatě použita je ona detektivní stránka knihy a to navíc notně upravená a bohužel, ne zrovna pozitivně. Ecouv román je ale soubor mnohem více rovin, které dělají knihu tak výjimečnou, což se převést na plátno nepodařilo a pravděpodobně to ani není možné. Ten kdo knihu nečetl, může být spokojen a věřím že bude. Hodnocení tohoto snímku o tom jasně vypovídá. Ale kniha a film jsou bohužel dvě různé věci a byť je předloha daná, rozdíl je, bohužel, propastný.

Terry11
05.12.2013 4 z 5

Postmodernismus jak vyšitý. Míšení žánrů, mystifikace, detektivka, filosofické úvahy, náboženské disputace. Dlouhé, chvílemi rozvleklé, ale ta promyšlená kompozice! A i kousek erotiky! Ten pán to umí, klobouk dolů.

adelka.zurkova
17.11.2013 4 z 5

Uuf, tahle knížka by dala pořádně zabrat. Četla jsem ji dlouho jako žádnou jinou, ale její genialitu a stylistickou propracovanost jsem si bohužel uvědomila až v poslední třetině. Doporučuji psát si poznámky, protože bez nich bych se ve jménech, církevních řádech a symbolech ztratila. Příště už ale alespoň budu vědět, na co se mám zaměřit, abych si její dokonalost užila.

Jarisko2
14.11.2013 4 z 5

ZATÍM jsem dal jen 80%, ale chyba je na mé straně... Četl jsem velice dávno a nejspíš jsem nebyl na tohle ještě zralý..Tudíž je zatím jednou z opravdu mála knih v mém šuplíku - Nedočteno -
Ale slibuji si, že na tom zapracuji, snad už jsem dozrál :)

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla za 2 dny, bylo to naprosto strhující čtení. Umberto Eco je Pan spisovatel a touto knihou si mě získal. Pokud s přečtením knížky váháte, tak neváhejte , protože podle mého názoru budete naprosto fascinováni!