Jméno růže

Jméno růže https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197176/bmid_jmeno-ruze-n15-197176.jpg 4 3764 494

Na sklonku života vzpomíná mnich Adso na události, jichž byl svědkem, když v roce 1322 pobýval se svým mistrem, učeným františkánem Vilémem z Baskervillu, v jistém severoitalském opatství. Mělo zde dojít k jednání mezi stranou císařskou a papežskou, ale klid kláštera narušila série záhadných vražd. Tak začíná proslulý román Umberta Eca Jméno růže, který nyní vychází v doplněné verzi. Lze jej číst jako detektivku nebo jako historické vyprávění, Eco se však inspiruje i románem gotickým či iniciačním. Pátrání po neznámém vrahovi, vrcholící v bludišti klášterní knihovny, je pro autora navíc záminkou, aby podal neobyčejně plastický obraz evropského středověku, vztahem křesťanského intelektuála k nekřesťanské učenosti počínaje a kacířskými učeními a inkviziční praxí konče.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

Il nome della rosa , 1980

unavensluncem
13.03.2015 1 z 5

Prokousal jsem se tim, ale pro me to byl jeden z nejhorsich literarnich zazitku. Zapletka nakonec nebyla uplne marna, ale celkovy dojem je hruza...

Henriette
12.03.2015 4 z 5

Četla jsem již podruhé. Kvalitní kniha, která se místy čte těžce a vyžaduje hodně přemýšlení, místy děj utíká, ani nevíte jak... v každém případě při druhém čtení už se vytratil ten dokonalý moment překvapení, při kterém vám spadne brada, tak jak to v závěru dokáže připravit jen Umberto Eco.

NiNo
27.02.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Přečetla jsem jí jedním dechem. Vzhledem k tomu, že jsem v době, kdy se mi poprvé dostala do ruky, maturovala z latiny a věnovala se dějinám Evropy mne naprosto uchvátila. Navíc mne zaujal i koncept postmoderního románu - intertextualita, několik příběhových linií, prolínání stylů vyprávění. V nadšení jsem si po přečtení Jména růže koupila několik dalších Umbertových knih a zděšeně zjistila, že žádnou nejsem schopná dočíst - všechny ostatní mi připadali naprosto příšerné, zmatené a těžkopádné.

Rade
09.02.2015 5 z 5

Trochu detektivka, trochu strašidelný příběh, trochu historie, trochu dějiny náboženství... zvláštní kniha.
Jak ale jednou někoho lapí, nelze se odtrhnout. Alespoň pro mě to platilo absolutně. Vracela jsem se k ní mnohokrát a vždy jsem objevila další rozměr.
Dovedl mě k ní stejnojmenný film, který mě kdysi velmi zaujal, ale po přečtení knihy jsem musela uznat, film je jen slabý odvar. Tu mnohovrstevnatou knížku lze totiž převést na filmové plátno jen velmi těžko.

Valyk
01.02.2015 4 z 5

Vedle moudrostí platných na věky jsem si cenil i propracovaného kontextu dávno překonaných náboženských dogmat. Tato kniha nepropaguje Boha, nepodává svědectví o něm, ale ani jej nepopírá. Je mnohoznačná, jak píše překladatel do češtiny Zdeněk Frýbort, ale nikoliv nejasná. Mě osobně vedla k mnoha zamyšlením nad středověkem, nad příčinou a následkem, nad "prima causa efficiens". Nečekejte žádnou jednoduchou materii vedoucí k rychlému poznání. Myšlenka i příběh z ní stvořený jsou vyjádřeny poměrně alegoricky. I když některé pasáže jsou jasné a nezaměnitelné.... Nakonec, čtenáři mého komentáře, posuď sám na základě následujících citací:

"Korán, bible nevěřících, zvrácená kniha... Kniha, která obsahuje moudrost odlišnou od moudrosti naší. Chápeš asi, proč ji uložili sem, kde jsou lvi a stvůry. (...) Tato zóna zvaná LEONES obsahuje knihy, které zakladatelé knihovny považovali za knihy lží."

Řeč opata k Budově opatství, když vysvětluje koncepci její stavby, která přejímá zlatou reguli (svatou trojci):

"Trojice, tři byli andělé, kteří navštívili Abraháma, tři dny strávil Jonáš v břiše velryby, tři dny Ježíš a Lazar strávili v hrobě, třikrát Kristus požádal otce svého, aby od něho odňal kalich hořkosti, třikrát poodešel, aby se pomodlil s apoštoly. Třkrát ho Petr zapřel a třikrát se objevil po vzkříšení."

Nebo tohle:

"Obávej se, Adsone, proroků a těch, kdož jsou ochotni zemřít za pravdu, protože obvykle nechají spoustu jiných lidí zemřít s sebou, často před sebou a občas místo sebe." .......ovšem, je tohle ještě jednoznačné a nezaměnitelné?

A závěrem trochu humoru:

"Přišel do konventu kazatelů a řekl, že ničeho nepojí, nedají-li mu kus kutny bratra Jana, aby ji choval jako relikvii, a když ji dostal, vytřel si s ní zadek, odhodil na hnojiště a pomocí tyče ji válel v lejnu a volal: Běda, pomozte mi, bratři, ztratil jsem na latríně světcovu relikvii!"

"Gott ist ein lautes Nichts, ihn rührt kein Nun noch Hier..."

Ora et labora!

marca_m
20.01.2015 3 z 5

Velká očekávání, která jsem měla od Jména růže, se bohužel nenaplnila. Asi jsem byla na nejklasičtějšího Eca přemotivovaná z geniálního a zábavného Pražského hřbitova. K dočtení Jména růže jsem se musela hodně přemáhat, protože jsem si pořád říkala, že patří k tomu, co by trochu vzdělaný člověk měl mít načteno. Asi je to tím, že mě hlavní zápletka za celou dobu vůbec nechytla a během čtení jsem se totálně ztrácela ve zdlouhavých popisech a monolozích.

-Nikola-
18.01.2015 4 z 5

V polovině jsem si ještě stále říkala, proč to čtu. Pak ale přišel zvrat a poslední čtvrtinu jsem četla s očekáváním, jak se děj vyvine. Umberto Eco vylíčil tehdejší dobu tak přesvědčivě, že jsem si párkrát musela ověřit fakt, že ještě žije. I když mi tato tématika středověké filozhofie a teologie není blízká, tak jsem se musela obdivovat rozhovorůmn mezi mnichy. To jak Umberto Eco vyjadřovalů své myšlenky, které plynuly i přes několik stránek, jak si dokázal oponovat ve svých názorech a přitom tam nechat místo pro utvoření vlastního názoru, to je znak opravdu velkého a velmi vzdělaného spisovatele.
Závěrem chvi říct, že taková literatura, i když místy zdlouhavá a nudná, vede lidstvo k samostatnému myšlení a kulturně ho obohacuje. Škoda, že takového cíle nechce dosáhnout více autorů.

Koňadra
06.01.2015 5 z 5

Prvá z kníh, ktoré dnes pre seba označujem ako Veľké či skôr Veľkolepé rozprávania. Eco vie nádherným, čítavým a pri tom kultivovaným spôsobom rozprávať príbeh, ktorý chce ponúknuť svojim čitateľom. Nepodkladá sa im, netlačí na nich, len im dáva veľkorysú možnosť byť účastní na jeho rozprávaní. Meno ruže má tú vzácnu vlastnosť, že sa v ňom môže nájsť viacero druhov čitateľov, či dokonca ten istý čitateľ v rôznom veku, či duševnom rozpoložení. Meno ruže môže byť pre vás stredovekou detektívkou, filozofickým pojednaním alebo čímkoľvek medzi tým. Najpopulárnejšie a podľa môjho skromného názoru zatiaľ i najlepšie Ecovo dielo.

Chana
04.01.2015 3 z 5

Hodně dlouho mi trvalo než mne tato kniha vtáhla. U mne to bylo zřejmě kvůli tomu, že kláštery a středověcí křesťanští myslitelé mne dvakrát nepřitahují, ale nakonec zvítězila zvědavost kdo, že je ten vrah. Pro křesťany jsou velmi obsažně popsané historické reálie zajisté velkou předností knihy.

VeronikaZ
30.12.2014 5 z 5

Skoro bych strhla jednu hvězdičku za teologické pasáže, kterých na můj vkus bylo moc. Ze začátku byly poučné, ale pak se už jen točily dokola... Ale chápu, že jsou pro strhující příběh důležité.

feex8
30.11.2014 4 z 5

Prijemna kniha. Chcela som si ju precitat skor ako si pozriem film, tak som sa do nej pustila s dost velkymi ocakavaniami. Pribeh je napisany dobre, ale nenamietala by som, keby bol trochu dynamickejsi, putavejsi.

Dost ma sklamalo aj to, ze som uz od priblizne polovice knihy vedela, kto je vrah. Ale kazdopadne je to zaujimave a hodnotne dielo.

Moje hodnotenie: 80%

CeP
21.11.2014 5 z 5

"Kniha knih" ... skvěle a barvitě popsaný příběh,
Musím dodat, že film byl stejně skvělý jako kniha (Sean Connery v hlavni roli)

bookgover
09.11.2014 5 z 5

S knihou jsem několik měsíců zápasil. Pořád jsem se nedokázal naladit na stejnou vlnu, až ke konci jsem přistoupil na způsob vyprávění a knihu dočetl. Jednotlivé teologické části, kterých během příběhu přibývá mě stále více rušily. Bez nich by to nebylo jistě takové, ale za sebe musím říci, že té "teologie" bylo na mě trochu moc - byla to hlavní brzda, proč jsem se nemohl pořádně začíst do příběhu. Tak či onak je kniha výborně zpracovaná. Vydání od Arga je úžasné a plně vystihuje ducha knihy. Určitě si pořídám další - ikdyž momentálně potřebuje můj mozek tak trochu prázdniny :) Co se týče hodnocení, tak nemůžu dát méně než 5hvězdiček. Je to skvostná kniha, ze které jde s každou stránkou respekt. Výborná práce!

zuza.floderova
03.11.2014 5 z 5

Co říct jiného na Eca, než že úžasné, strhující či monumentální.

katty.k
02.11.2014

Úžasná kniha. Pokud se dostanete přes prvních 80 stran, máte vyhráno. Jsou tam nudné historické a filosofické pasáže, ale zbytek děje je geniální. Byla jsem napjatá až do konce. Hlavně na posledních 100 stranách se toho děje hrozně moc. :D Pokud máte vytrvalost, tak vřele tuto knihu doporučuji. Je sice dost tlustá, ale stojí to za to :)

WaterLily
27.10.2014 2 z 5

Kniha mě zklamala. Spousta pasáží mě nudila a musela jsem se přemáhat k dalšímu čtení. Vzhledem k obsahu knihy, vysokému hodnocení a proslulosti autora jsem očekávala, že mě kniha uchvátí - bohužel se tak nestalo. Nevím, jestli dám Ecovi ještě šanci, spíš se k jeho knihám už nevrátím...

Katy007
26.10.2014 3 z 5

Samotný příběh byl zajímavý a nesporně velmi kvalitně napsaný. Ale vadily mi sáhodlouhé výčty neznámých a složitých pojmů, desetistránkové monology a další podle mě trochu zbytečné masy textu, který byl veskrze popisný a postrádal děj, který mi kvůli tomu připadal trochu moc "zředěný".

Séboun
22.10.2014 4 z 5

Jméno růže mi dalo hodně zabrat, ale to rozhodně neubírá dílu na kvalitě.

4/5

Mixy
01.10.2014 4 z 5

Kvalitní dílo; vzhledem k propojení teologie s filozofií a zasazení do historického období to není úplně nejlehčí čtení. Některé kapitoly, zvláště právě ty související s teologickými otázkami, pro mě byli trochu nudné. Ale detektivní příběh, který byl celkem zamotaný, mě bavil a kniha se mi proto nečetla až tak špatně.

Cella
26.09.2014 5 z 5

Geniální dílo. Žádná lehká literatura, a to i navzdory mrtvolám zalitým krví, perverzním mnichům a milostné/nemilostné avantýře Adsona (snad to skloňuji dobře, proboha). Jméno růže vám výborně přiblíží mnoho teologických záležitostí i záhad a dva hlavní hrdiny, samozřejmě Viléma a jeho učně, si není těčké zamilovat. Když už jsme u Viléma... No není to frajer?(-: