Jelení vršek

Jelení vršek
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507066/jeleni-vrsekAgjBqF-WgC-.jpg 4 634 634

Východní Čechy na sklonku 16. století Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…... celý text

Marekh
23.02.2023 5 z 5

Knihu jsem četl na základě Čtenářské výzvy, jinak bych po knize asi nesáhnul. Byla to dobrá volba. Kniha se mi líbila. Od autorky je to moje první přečtená kniha. Časem bych si chtěl přečíst knihu HEŘMÁNKOVÉ ÚDOLÍ.

Děj knihy je inspirován historickými událostmi z konce 16. století. Většina osob i míst je smyšlená. Autorka popsala dokonale prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Samotný příběh byl zajímavý, místy pomalejší a místy zase hodně napínavý. V průběhu četby jsem tušil, jakým směrem se to bude vyvíjet, určité události jsem neodhadnul.

V závěru se nachází POZNÁMKY AUTORKY A VYSVĚTLIVKY a seznam postav, které v knize vystupují.

Kniha má pěkný přebal.

Čtenářka73
22.02.2023 4 z 5

Trochu červená knihovna, ale moc příjemné oddechové čtení.

TaLu
20.02.2023 5 z 5

Naprosto úžasné čtení. Moje oblíbená autorka spřádá příběhy stále lépe. Dobrodružný děj nás zavede do podhůří v zimě. A protože se jedná o 16. století, tak opuštěná vdova, která se snaží dostat na hrad, ze kterého pocházel její manžel, je hned v ohrožení od smečky vlků. A poté je v ohrožení kde kdo od kde koho.
Kniha nemá hluchá místa. Napínavé od začátku až do konce.
Intriky, úklady, mor, loupeživé tlupy.
Doporučuji. Kéž by byla brzy další kniha.

Hatshepsut
19.02.2023 5 z 5

První kniha od této autorky, ke které jsem se dostala díky čtenářské výzvě a jsem mile překvapena. Rozhodně konec 16. století v Čechách nebyl žádný med. Pro francouzskou lady, vdovu po Vilému ze Zhoře je pobyt na Jelení hoře velmi nelehký, ba co víc je nebezpečný. Nepřístupnost švagra, jeho lidí, mor a nakonec tajemní lapkové, to vše, po pozvolném počátku, přidává příběhu na čtivosti. Nakonec posuďte sami, určitě doporučuji.

LaCoccinelle
16.02.2023 5 z 5

Na knížku jsem narazila díky čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Poutavý děj, super čtení. Určitě si od autorky přečtu i další knihy.
Jediné, co kazilo dojem z celé knihy bylo neskutečné množství chyb a překlepů. Ten, kdo dělal korekturu knihy by se měl stydět!

alnahu
13.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se velmi těšila a opět to bylo skvělé čtení.Tentokrát nás přenese autorka do východních čech v 16.století na hrad Hišberk,kde žije Jan ze Zhoře poslední potomek tohoto rodu.Tam přijíždí vdova po Janově bratru Vilémovi-Diana ,která zde hledá nový domov,ale najde zde pouze odmítání a nepřátelství.A ještě k tomu vypukne v kraji morová nákaza a tak zde hledá azyl i Vilémovo příbuzenstvo z čehož vznikají i další problémy.
A tím spíše najdou Diana a Jan k sobě cestu.Poutavý příběh plný intrik ,ale i lásky.Kniha má také pěknou obálku.

kusma
12.02.2023 5 z 5

Milé překvapení. Pomalu rozjíždějící příběh s napínavým finále. Bylo tam vše, co dobrá kniha má: napětí, vztahy, láska, zrada. Bohužel tedy i dost chyb v textu, ale hodnotím příběh. Takže celkově spokojenost. Moc se mi líbil autorčin styl psaní. Určitě si přečtu i další její knihy.

Lenoulinka
08.02.2023 4 z 5

Po čase jsem se vrátila k této spisovatelce, protože některá její díla byla super. Já tyhle historické knihy moc nemusím, ale dalo se to.

hanap
06.02.2023 5 z 5

Krásné. I pro mě je autorka nová. Kniha je napínavá a zasazena do drsné doby. Moc jsem čtení této knihy užila.

ydnac
05.02.2023 5 z 5

KRÁSNÉ

Diana je mladá dívka, původem z Francie. Otec jí provdal za Viléma ze Zhoře, aby upevnil jejich obchodní zájmy.
Pár se do sebe zamiloval, ale z Diany se brzy po svatbě stala vdova.
Nikdo z rodiny nezůstal živ a tak jí právník Lešický doporučil, aby se odebrala na Jelení horu, kde žije Vilémův bratr Jan.
Dívka přijela do prostředí, kde je pro všechny cizinkou, neumí dobře jejich řeč, není zde vítána.
Jan se jí straní, nevěří jí a nemá vůbec chuť se o švagrovou postarat.
Diana se však lehce nevzdává :-) a já jsem jí fandila :-) , aby se jí podařilo zlepšit vztahy a najít vytoužený domov a bezpečí.
Tento historický román je plný napětí, intrik, ale dojde i na lásku a přátelství.
Autorka si mě získala už knihou Heřmánkové údolí, ale tato ji ještě překonala .

Rozhodně doporučuji :-)

IVANA0123
29.01.2023 5 z 5

Pro mě nová autorka a hned velká spokojenost. Příběh je zasazený do 16. století do středověkých Čech, kam přijíždí z Francie ovdovělá paní Diana a poznává nejen svou novou rodinu, ale i život na středověkém hradě, který rozhodně nebyl lehký a často životu nebezpečný a plný strastí. Víc prozrazovat nechci, snad jen, že knihu jsem si velmi užila. Je napsaná velmi čtivě a popis života ve středověku i samotná zápletka byly zajímavé. Moc jsem se bavila. A to musím uznat i přesto, že historické romány moc nevyhledávám. Na další knihy autorky se už moc těším. Zasloužených 5*
(1/23)

januska82
29.01.2023 4 z 5

Po historických románoch často nesiaham, ale práve kvôli výzve som siahla po tejto knihe. A neľutujem. Kniha bola veľmi pekne napísaná. Bolo tam síce dosť veľa pravopisných chýb, ale človek sa cez to dokáže preniesť, keď je dej pútavý. A to tu určite bol.

simona g.
27.01.2023 4 z 5

Kniha, kterou bych do ruky nevzala, nebýt výzvy, každopádně "ešče, že výzva", kniha se mi hodně líbila. Moc fajn oddechovka, doslova jsem knížkou proletěla, fakt hezky se četla, jediné, co mi kapku vadilo (a za to hvězda dolů, nemůžu si pomoct) byly dost časté chyby, škoda toho, u tak fajn knihy, ale je jich tam vážně dost. Což však nemusí vadit někomu jinému, takže určitě doporučuji přečíst :).

NikiGrouse
27.01.2023 4 z 5

Zase trochu něco jiného než jsme od autorky zvyklí. Téma moru, loupeživých band a pokrevní zrady ve svižném příběhu. Trochu jsem tam postrádala více té nepřeslazené romantiky, kterou paní Körnerová tak perfektně umí. I přesto nezklamala. Doporučuji.

Jana512
26.01.2023 4 z 5

Kniha dává nahlédnout do šlechtického, zchudlého rodu, kam přijíždí z Francie vdova po jednom z jejich synů, který padl v boji ve Francii. Tato vdova neměla na vybranou, neboť nikoho ve Francii neměla a bylo přáním jejího muže, aby se uchýlila pod ochranu jejího bratra. Zchudlý šlechtic měl co dělat, aby zajistil chátrající majetek a i v nelehké době přepavávajících zlodějů, podal nemalý výkon. V těžkých chvílích stála po jeho boku i vdova po bratrovi. Jak vše nakonec končí ,doporučuji přečíst, neboť autorka vše výstižně a poutavě popsala. Knihu doporučuji!

Koudyna
24.01.2023 5 z 5

Pro mne je to po dlouhé době kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem!!

85098211
24.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Krásně napsaná kniha, která se mi opravdu moc líbila. Autorka na výbornou popsala život v Čechách v 16. století. A že to nebyla žádná procházka růžovým sadem... O co tam ale vůbec půjde? ;-)
Na Hiršberk, jehož pánem je Jan ze Zhoře, přijíždí mladá Francouzka Diana, vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Už na první pohled je jasné, že to bude docela boj, protože sympatiemi k mladé švagrové Jan právě neoplývá. Poměrně brzy dojde k události, kdy se Diana ocitne v ohrožení života po otrávení jedem. A poté zase vypukne mor. Při té příležitosti hrad navštíví Janova mladší sestra Eliška s rodinou a s Dianou se sblíží. No a v podobném smyslu bych mohla pokračovat dál, nemám ale v plánu napsat dopodrobna, co všechno se v příběhu odehraje, abych moc nespoilerovala ;-). Prozradím snad už jen to, že se na scéně ještě objeví krutí lapkové - a také, že není vždy radno věřit (všem) svým blízkým... Kniha samozřejmě skončí dobře, jiný než happyendový konec se snad ani očekávat nedal :-). Je ale tak čtivá a milá, i přes syrovost té doby, že si plný počet zaslouží, přestože místy trochu sklouzává do červené knihovny, která už dávno není můj šálek čaje ani náhodou ;-). Doporučuji tedy hlavně pro milovníky romantiky.

JankaV80
19.01.2023 5 z 5

Druhá kniha od této autorky a opět naprostá spokojenost od začátku až do konce. Příběh ze 16. století, ve kterém se objevují intriky, dobrodružství, ale i láska. "Záhady" lidé neřeší pomocí žádných technických vymožeností, ale používají, jak jinak, než normální selský rozum. Snad jen ten závěr, ten byl vlastně jasný od samého začátku.
Kníže bych vytkla hromadu překlepů a pravopisných chyb :( U knihy, která je překládána z cizího jazyka do češtiny to ještě člověk dovede pochopit, ale proč je v knize od české autorky tolik překlepů a chyb opravdu nechápu!

NNiky
18.01.2023 3 z 5

Opravdu hoooodně pomalý začátek, nudit jsem se přestala až tak za půlkou, ale trpělivost byla odměněna. Ten konec je tak svižný.....naprosto to vynahradilo veškerou počáteční nudu. Musím uznat, že nakonec si ji možná přečtu ještě jednou.

uzivatel6305
16.01.2023 5 z 5

Bravo, Haničko! Tleskám! Já jsem nadšená. Skvěle napsáno, jak jsme u paní Körnerové zvyklí, a navíc opravdu napínavá zápletka, přestože každý tuší, jak to dopadne. Pořád se něco děje a ta spousta historických informací! Covid 16.století se všemi protiopatřeními, ale navíc ještě selský rozum! Popis bojů a šarvátek je dokonalý. Člověk si hned opět začne vážit v čem žije dnes. Vše je velmi barvitě popsáno, takový ten film, který se vám v hlavě odehrává a to i se slow motion! Těžko odložitelná knížka. No, ale a teď co? Co mám číst dál, aby to bylo stejně dobré? Babo, raď! Mooooc doporučuji!